پشت پرده سیاست این روزهای ترامپ علیه ایران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. سیاسی
پشت پرده سیاست این روزهای ترامپ علیه ایران

پشت پرده سیاست این روزهای ترامپ علیه ایران

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
یک رسانه آمریکایی نوشته درباره نقش مشاور امنیت ملی کاخ سفید در سیاست‌های رئیس‌جمهور آمریکا علیه ایران غلو شده است.

به گزارش مشرق، روزنامه «یواس‌ایتودی» با اشاره به تحلیل‌هایی که «جان بولتون» را خطرناک‌ترین فرد در دنیا معرفی می‌کنند نوشته این ایده در سراسر دنیا جا افتاده که او در حال هدایت ترامپ به سمت یک درگیری نظامی خطرناک با ایران است.

اما کارشناسان امنیتی هم در داخل کاخ سفید و هم در از بیرون آن گفته‌اند که درباره نقش بولتون و نفوذ او روی ترامپ، به خصوص در مسئله‌ای مانند جنگ علیه ایران مبالغه شده است.

«مارک دابوویتز»، مدیر عامل لابی ضدایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» گفته در یک «رقص ژئوپولتیک» که با هدف ارسال پیامی سرسختانه به ایران طراحی شده، جان بولتون صرفا در حال ایفای نقش خودش است.

وی گفت: «اگر شما یک ستیزه‌جوی تمام عیار می‌خواهید بولتون از بسیاری جهات، اصل همان چیزی است که دنبالش می‌گردید. این کار (به خدمت گرفتن بولتون) از منظر عملیات روانی مفید است.»

دابوویتز تصریح کرد کاخ سفید تعمدا تصمیم برای ارسال بمب‌افکن‌های بی ۵۲ و سایر نیروی نظامی خود به منطقه را در بوق و کرنا کرده، به صورت کاملا هدفمند گفته که این کار را در واکنش به تهدیدهای ایران انجام می‌دهد و عمدا جان بولتون را برای اعلام این پیام‌ها انتخاب کرده است.

او که یکی از مشاوران غیررسمی ترامپ درباره ایران است در ادامه گفت: «من فکر می‌کنم این سیاست یک کارزار کاملا هماهنگ است که دارای یک وجه روابط عمومی، یک وجهه موضع‌گیری نظامی و یک وجه اقتصادی-مالی است.»

دابوویتز گفت که بولتون و «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا «پلیس‌های بدی» هستند که باعث عصبانیت ایران و سایر کشورها از مقاصد ترامپ می‌شوند.

او سپس با اشاره به سیاست ترامپ در قبال کره شمالی که از تهدید به حمله اتمی آغاز شد و در حال حاضر به تمجیدهای غلوآمیز از رهبر کره شمالی کشیده است.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

ترامپ در توئیتی سال گذشته کره شمالی را تهدید کرد آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای این کشور را با «آتش و خشمی» که در دنیا نمونه ندارد پاسخ خواهد داد.» او چند ماه بعد از رهبر کره شمالی تمجید کرد و حتی گفت که او و رهبر کره شمالی عاشق یکدیگر شده‌اند.

دابوویتز گفت: «ترامپ می‌تواند از تهدید به راه انداختن آتش و خشم به ارسال نامه‌های عاشقانه برسد، پس او تا حدی نرمش دیپلماتیک دارد. او یک دقیقه می‌تواند اندازه بولتون ستیزه‌جو باشد و بعدش فریاد بزند: «هی، شما که آنجا هستید؛ می‌خواهید صحبت کنیم؟»»

به نظر می‌رسد ملاقات روز پنجشنبه ترامپ با رئیس‌جمهور سوئیس که کشورش به میانجی‌گری میان ایران و آمریکا شهره است، در همین راستا بود.

ترامپ بعد از ناوگروه ضربتی «یواساس آبراهام لینکلن» و یگان بمب‌افکن‌های آمریکا به خلیج‌فارس گفته که دوست دارد مقام‌های ایران به او زنگ بزنند و با او بر سر توافق هسته‌ای جدید مذاکره کنند.

دو رسانه آمریکایی پنجشنبه در گزارش‌هایی جداگانه بر تلاش «دونالد ترامپ» برای دورگزینی از درگیری نظامی با ایران تأکید کرده و نوشته‌اند او از تلاش‌های خودسرانه برخی از مشاورانش برای کشاندن او به جنگ با ایران، ناخرسند است.

«سی‌ان‌ان» به نقل از منابع آگاه نوشته ترامپ معتقد است مداخله نظامی گسترده در ایران برای او از لحاظ سیاسی ویرانگر خواهد بود.

واشنگتن‌پست هم به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته ترامپ رویکرد دیپلماتیک برای حل و فصل تنش‌ها را ترجیح می‌دهد و خواستار گفت‌وگوی مستقیم با سران ایران است.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

فیلمی دیگر از لحظه برخورد شهاب سنگ به زمین در استرالیا

مهرمهر22 ساعت قبل
الفالف21 ساعت قبل
عکس‌های آزار دهنده یک دادگاهگروه سیاسی الف، ۱ خرداد ۱۳۹۸، ۱۵:۳۸ ۳۹۸۰۳۰۱۱۳۷۰ نظر، ۲ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارمحسن مهدیان فعال رسانه طی توییتی درباره دادگاه محمدهادی رضوی نوشت:
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت ۲۴ - فعال اصلاح‌طلب گفت: آنچه که مسلم است این است که آمریکایی‌ها به هیچ‌وجه قصد اشغال خاک ایران را ندارند. در حال حاضر مساله اساسی برای آمریکا چیزی است که از آن تحت عنوان سیاست‌های انقلابی ایران یاد می‌کنند. سناریویی را که آمریکایی‌ها در افغانستان (۲۰۰۱) و عراق (۲۰۰۳) عملیاتی کردند به هیچ‌وجه به‌دنبال عملیاتی کردن چنین سناریویی در قبال ایران نیستند. اما قدرت نظامی آمریکا قابل قیاس با طالبان نبود. میزان اختلافات میان دموکرات‌ها و جمهوریخواهان بر سر مساله ایران را تا چه حد می‌دانید؟ *با وجود اختلاف میان نانسی پلوسی دموکرات و دونالد ترامپ جمهوریخواه اما آنها بر سر مساله ایران هم‌نظر هستند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبر گزاری صدا و سیما، محسن کوهکن نماینده مجلس و موافق طرح تفکیک وزارت بازرگانی از صمت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: زمانی وزارت صمت امروز متشکل از ۴ وزاتخانه بود. وزارت صنایع سنگین، وزارت صنایع، وزارت معادن و وزارت بازرگانی که در اولین اقدام با ادغام وزارت صنایع سنگین و وزارت صنایع به وزارت صنایع تبدیل شد، در گام بعدی وزارت معادن در وزارت صنایع ادغام و به وزارت صنایع و معادن تبدیل شد، در گام سوم وزارت بازرگانی حذف و وزارت صمت تشکیل شد. کوهکن نماینده موافق تفکیک وزارت بازرگانی از صمت گفت: باید به نظر کارشناسانه دولت نیز توجه کرد و وقتی دولت اصرار بر تفکیک دارد اگر مجلس در اجرا همکاری نکند دولت بعدا اعتراض خواهد کرد بنابراین باید بخش اعمال حاکمیتی را احصا کنیم و بعد اعمال مسئولیت را بخواهیم. محمدرضا منصوری نماینده مجلس مخالف طرح تفکیک گفت: اکنون ۱۷ وزارتخانه داریم و معتقدم باید وزارت اقتصاد نیز که وابستگی به وزارت صمت و بازرگانی دارد در دل این وزارتخانه ادغام شود نه اینکه وزارتخانه‌ها دوباره تفکیک شود. مظفر علیخانی کارشناس در ارتباط تلفنی گفت: ما به عنوان بخش خصوصی با تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به دو وزارتخانه مخالف هستیم.

نظرها

اخبار بیشتر