وضعیت قرمز با کشت‌های هیجانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
وضعیت قرمز با کشت‌های هیجانی

وضعیت قرمز با کشت‌های هیجانی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شیراز- ایرنا- کشت هیجانی و افزایش تولید تک محصولی در کشاورزی فاجعه ای است که بنا به ارزیابی متخصصان اگر مدیریت نشود افزون بر خسارت بار بودن برای کشاورزان، کل جامعه را نیز زیانمند خواهد کرد.

عرضه و تقاضا در محصولاتی که مردم خواهان آنها هستند از اهمیت بالایی برخوردار است و کافی است در مدت زمان کوتاهی تولید یک محصول کشاورزی کاهش داشته باشد که منجر به افزایش قیمت آن محصول و افزایش ناگهانی کشت (کشت هیجانی) توسط کشاورزان می‌شود.

کشت هیجانی برگرفته از محاسبات احساسی، مقطعی و بدون مدیریت است که برپایه آن برخی کشاورزان با پندار و هدف دستیبابی به درآمد بالا اقدام به کشت محصولاتی می‌کنند که دریک زمان خاص گران شده است.

چنین کارکردهایی که بدون برنامه و براساس هیجان بوده، نتیجه‌ای جز ضرر این کشاورزان نخواهد داشت و چون برنامه‌ای برای اجرای آن نبوده، این روند زیان آور برای محصولاتی همانند گوجه فرنیگ، سیب زمینی و پیاز تکرار می‌شود.

استان فارس به واسطه تنوع آب و هوایی و زمین‌های مناسبی که در اختیار دارد قطب تولید محصولات کشاورزی و باغی است اما بزرگترین مشکلی که در قطب تولید محصولات کشاورزی کشور دیده می‌شود نبود برنامه‌ای مدون برای کشت در استان است.

افزایش کشت محصولات صیفی همچون پیاز و گوجه فرنگی آن هم در فواصل زمانی نامرتب نتیجه‌ای جز فروش نرفتن و خرید نشدن آن از طرف مصرف کننده نهایی نخواهد داشت.

همچنین ظرفیت صنایع تبدیلی استان نیز محدود و مشخص است بنابراین محصولات به صورت خام در زمین‌های کشاورزی می‌مانند و میلی برای برداشت محصول نیز وجود نخواهد داشت.

** گوجه فرنگی، کشت سنتی و خرید توافقی

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: سالانه در کشور بیش از ۱۵۳ هزار هکتار سطح زیر کشت محصول گوجه فرنگی است و استان فارس نیز ۱۲ درصد تولید گوجه فرنگی کشور را با سطحی بالغ بر ۱۷ هزار هکتار به خود اختصاص داده است.

احمد دهقان با اشاره به اینکه استان فارس در این حوزه از متوسط کشور بیشتر تولید دارد اضافه کرد: با توجه به تنوع آب و هوایی که در فارس وجود دارد بخشی از مزارع استان در هر فصل به کشت سنتی گوجه اختصاص می‌یابد.

وی درباره خرید تضمینی این محصول نیز بیان کرد: قیمت تضمینی در این محصول وجود ندارد وخرید به صورت توافقی صورت می‌پذیرد. می‌توان گفت که قیمت در بازار و توسط عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

دهقان با اشاره به افزایش سطح زیر کشت گوجه فرنگی در استان فارس گفت: کشت این محصول در استان همچنان ادامه دارد و تا انتهای خرداد ماه نیز ادامه خواهد داشت اما بر اساس برآورد‌های اولیه سطح زیر کشت ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان افزایش دارد.

** وضعیت قرمز گوجه

وی اظهار داشت: با توجه به قیمت‌های متغیر گوجه فرنگی که گاه روند افزایشی دارد و با توجه به این که بیشترین میزان گوجه فرنگی در کشت تابستانه قابل برداشت است، اگر امکان صادرات فراهم نباشد شاهد افت قیمت این محصول در بازار خواهیم بود.

او افزود: سالانه در استان فارس ۷۰۰ هزار تن گوجه فرنگی توسط بخش صنعت خریداری می‌شود لیکن این میزان قابل افزایش نیست و بخش صنعت نمی‌تواند نسبت به خرید اشباع شده از گوجه فرنگی اقدام کند.

در خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

دهقان به کشاورزان متذکر شد که از افزایش کشت خودداری کنند زیرا قیمت به حدی کاهش پیدا می‌کند که هزینه‌های تولید چندین برابر قیمت فروش می‌شود.

** شیب کاهش قیمت، تندتر از همیشه

دبیر اجرایی خانه کشاورز استان فارس در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: نبود برنامه ریزی مدون باعث شده تا کشت‌های سنتی در استان فارس همواره با مشکل مواجه شوند و کشت هیجانی عاملی برای افت ناگهانی و سریع قیمت محصولات کشاورزی باشد.

محمد حسین فخیمی با اشاره به اینکه پس از برداشت کشت‌های جدید قیمت محصولات کاهش چشمگیری دارد اضافه کرد: قیمت توسط بازار و با توجه به عرضه و تقاضا مشخص می‌شود وقتی عرضه افزایش داشته باشد به همان میزان نیز قیمت تمام شده کاهش می‌یابد.

وی بیان کرد: قیمت گذاری توسط دولت برای خرید تضمینی صورت نمی‌گیرد اگر حمایت هایی از این دست وجود داشته باشد می‌توان گفت که وضعیت کشاورزان بهبود خواهد یافت و وضعیت عرضه و تقاضا نیز ساماندهی خواهد شد.

فخیمی گفت: کشاورزان حمایت نمی‌شوند و برنامه ریزی برای کشت نیز صورت نمی‌گیرد این دوعامل دلایلی هستند که منجر به کشت هیجانی می‌شوند.

او بیان کرد: امکان صادرات محصولات کشاورزی به خصوص صیفی وجود دارد و آن هم در صورتی است که تسهیلات مناسبی به کشاورزان پرداخت شود البته تا زمانی که تسهیلات پرداخت نشود در فروش آن هم در بازار‌های خارجی با مشکل مواجه خواهیم بود.

**مدیریت کشت مدیریت عرضه و تقاضا است

مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولید روستایی فارس نیز در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد: مدیریت کشت تنظیم کننده عرضه و تقاضا در بازار است اما به علت عدم نبود این نوع مدیریت، نظام عرضه و تقاضا دچار مشکل و مازاد عرضه در بازار ایجاد می‌شود.

بهنام عسکری ادامه داد: یکی از کارکردهای مدیریت عرضه این است که این امکان را از بهره برداران می‌گیرد که بیشتر از تقاضای بازار تولید کنند؛ البته هم اکنون نیز بازار سنتی به گونه‌ای است که کشت بر مبنای بازار صورت می‌گیرد اما بدون هدف و بدون برنامه ریزی است.

وی با اشاره به این که نمی‌توان کشاورزان را مجبور به کشت محصولی خاص کرد افزود: هرساله کشت هیجانی پس از افزایش قیمت برخی از محصولات ایجاد می‌شود و انتظار می‌رود با توجه به کشت هیجانی برخی از کشاورزان قیمت نیز افت محسوسی داشته باشد.

عسکری اظهار داشت: بازارهای هدف صادراتی استانداردهای مخصوصی دارند و نمی‌توان محصولی را که مازاد بر تولید است صادر کرد بلکه باید استانداردهای مورد نیاز بازار را در نظر گرفت و نسبت به تولید آن اقدام کرد.

او افزود: باید بر اساس نیاز سنجی نسبت به صادرات اقدام کرد محصولی که اکنون در بازار است امکان صادرات ندارد بلکه می‌توان با ایجاد ارزش افزوده توسط صنایع تبدیلی نسبت به صادرات آن اقدام کرد.

ع. پ / ۱۸۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حجم بارش‌های تهران به ۳۸۲ میلی متر رسید

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
سید حسن رضوی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: میزان بارندگی‌های امسال در مقایسه با ۲۲۰ میلیمتر بارش انجام شده در مدت مشابه سال گذشته ۷۴ درصد رشد و نسبت به متوسط بلند مدت با ۲۵۱ میلی متر بارش ۵۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. وی با بیان اینکه بیشترین میزان بارندگی‌های استان تهران در فروردین اتفاق افتاده است، گفت: این مدل بارندگی در سال‌های ترسالی رخ می‌دهد بنابراین امسال از سطح نرمال گذشته و شرایط ترسالی بر سال آبی حاکم است. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران شرایط ورودی سد‌ها را نیز مناسب دانست و ادامه داد: برای مدیریت مخزن و سیلاب‌های احتمالی در بهار و اولین ماه از تابستان در برخی از سد‌های حوضه آبریز تهران ورودی و خروجی سده کنترل شده و بخشی از حجم مخزن خالی است. رضوی حجم فعلی مخازن سد‌های تهران را ۱ میلیارد و ۱۱۵ میلیون مترمکعب دانست و افزود: این میزان حجم مخزن از میزان ذخیره آب سد‌های تهران در مدت مشابه سال گذشته ۳۵۰ میلیون مترمکعب بیشتر است. وی گفت: ورودی سد‌های تهران از ابتدای سال آبی تاکنون ۱۰۸ درصد افزایش یافته است و شرایط نسبت به سنوات گذشته بهبود یافته است و هم اکنون در حالت نرمال قرار دارد.

بهره وری؛ سهم مدیریت در رشد اقتصاد کشور

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، فاطمه پهلوانی در گردهمایی بزرگ متولیان بهره وری کشور که با هدف تبیین و بررسی نقش متولیان اصلی بهره وری و ارائه گزارش وضعیت فعلی ایران برگزار شد، افزود: اولویت امسال و سال آینده این سازمان انجام تکالیف قانونی برگرفته از برنامه جامع بهره وری و ماده ۵، ۳ و ۲۲ قانون برنامه ششم توسعه، طراحی و استقرار مدل چهار سطحی سنجش و پایش بهره وری در سطح بخش، دستگاه، استان و بنگاه و طراحی و استقرار شبکه ملی بهره وری با حضور مشاوران، مروجان و سفیران بهره وری است. رئیس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: بهره وری، سهم مدیریت در رشد اقتصادی و توسعه کشور است و این موضوع یکی از شاخص‌های کلان اقتصادی است. وی طراحی و برگزاری جایزه ملی بهره وری، ارتقاء ​سطح همکاری Apu، تشکیل اتاق فکر و گفتگو درباره موضوعات مختلف بهره وری، تقویت ساختار راهبری بهره وری در دستگاه‌های اجرایی، همکاری با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌های داوطلب در استقرار چرخه بهره وری و توان افزایی سازمان بهره وری برای انجام وظایف مهم و کلیدی را از مهم‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های این سازمان برشمرد. پهلوانی ادامه داد: گرچه سازمان در سال‌های اخیر با تغییرات ساختاری و مدیریتی زیادی مواجه شد، اما از نظر خط مشی بر پایه بنیه کارشناسی و انگیزه بالایی که در این سازمان وجود دارد موفقیت‌های خوبی از نظر چشم انداز و برنامه کسب کردیم. رئیس سازمان ملی بهره وری ایران گفت: اول خرداد روز بهره وری و مصرف بهینه است و ۳۰ خرداد نیز روز جهانی بهره وری است بنابراین از این فرصت برای بررسی چالش‌ها و مشکلات بهره وری استفاده کنیم.
ایران‌جیبایران‌جیب13 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.
وانانیوزوانانیوز13 ساعت قبل
از هفتم خرداد و با هدف عرضه مستقیم خودرو به مشتریان واقعی آغاز می‌شود‎طرح فروش فوری اعتباری محصولات گروه خودروسازی سایپا با هدف عرضه مستقیم خودرو به مصرف کنندگان نهایی و مشتریان واقعی در راستای تنظیم بازار از ساعت ۱۰ صبح روز هفتم خردادماه آغاز می‌شود. به گزارش وانانیوز، ‎به نقل از سایپا، این طرح شامل برخی محصولات خانواده پلتفرم X۱۰۰ و X۲۰۰ با تسهیلات و بازپرداخت مناسب می‌باشد که بصورت فوری با اعمال محدویت کد ملی و سنی در اختیار مشتریان محترم قرار خواهد گرفت. محصولات X۱۰۰ شامل خودروهای خانواده پراید و X۲۰۰ شامل خودروهای تیبا، تیبا ۲، ساینا و کوییک است که طرح جدید فروش تسهیلاتی سایپا به عرضه تعدادی از این محصولات اختصاص دارد. ‎بر این اساس با برنامه ریزی صورت گرفته مشتریان می‌توانند فقط از طریق مراجعه به سایت اینترنتی فروش گروه خودروسازی سایپا به نشانی www. saipagroup. ir نسبت به ثبت نام خودرو اقدام کنند. همچنین مرکز ارتباط با مشتریان گروه خودروسازی سایپا با شماره تلفن ۰۹۶۵۵۰ پاسخگوی سوالات مشتریان خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

نظرها

اخبار بیشتر