کنترل «فشار خون» ۲۰ میلیون نفر در ۲۶ هزار پایگاه سلامت از امروز
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. اجتماعی
کنترل «فشار خون» ۲۰ میلیون نفر در ۲۶ هزار پایگاه سلامت از امروز

کنترل «فشار خون» ۲۰ میلیون نفر در ۲۶ هزار پایگاه سلامت از امروز

فارسخبرگزاری فارس |
طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» از امروز با هدف سنجش و کنترل فشار خون ۲۰ میلیون نفر در ۱۰۰۲ بیمارستان و ۲۶ هزار پایگاه بهداشت سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، امروز ۲۷ اردیبهشت، روز جهانی فشار خون بالاست و بر همین اساس طرح بسیج ملی کنترل فشار خون در سراسر کشور با هدف کنترل فشار خون افراد بالای سن ۳۰ سال از امروز آغاز شد.

این طرح در ۱۰۰۲ بیمارستان و ۲۶ هزار مرکز بهداشت و خانه‌های بهداشت با هدف کاهش فشار خون در اقشار مختلف جامعه و به تبع آن کاهش بیماری‌های مرتبط با فشار خون از جمله سکته‌های قلبی، مغزی، دیابت و بیماری‌های تنفسی برگزار می‌شود و به عنوان یکی از برنامه‌های مهم و فراگیر وزارت بهداشت در سال جاری است.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت در نشست خبری بسیج ملی فشار خون اظهار داشت: شورای بسیج ملی فشار خون با دستور وزیر بهداشت تشکیل شد؛ این شورا از ۷ کارگروه تشکیل شده است.

وی گفت: اقدامات اصلی این کمپین بر عهده دانشگاه‌هاست و رؤسای دانشگاه‌ها به عنوان رئیس ستاد، خدمت‌رسانی خواهند کرد. یکی از ویژگی‌های این کمپین این است که همه دستگاه‌ها و نهادها در این کمپین مشارکت دارند و بسیاری از گروه‌ها برای حضور در این کمپین اعلام آمادگی کردند.

*فعالیت کمپین فشار خون تا هفته دوم خرداد/ آغاز عملیات اجرایی از نیمه دوم خرداد

معاون بهداشت وزیر بهداشت بیان داشت: اقدامات این کمپین از هفته دوم اردیبهشت که مصادف با هفته سلامت است، کلید خورده است  و تا هفته دوم خرداد ماه با موضوع آگاه‌سازی مردم جامعه انجام خواهد شد و از نیمه دوم خرداد عملیات اجرایی شروع می‌شود و تا پایان هفته دوم تیر ماه ادامه خواهد یافت.

کنترل «فشار خون» ۲۰ میلیون نفر در ۲۶ هزار پایگاه سلامت از امروز - 7

رئیسی افزود: پس از آغاز عملیات، پایش تا یک ماه ادامه پیدا خواهد کرد و در هفته اول مهر ماه که روز جهانی قلب است، نتایج کار ارائه می‌شود.

* پایش فشار خون ۲۰ میلیون ایرانی

وی با بیان اینکه هدف ما پایش فشار خون ۲۰‌ میلیون ایرانی است، گفت: حدود ۲۶ هزار خانه بهداشت و پایگاه سلامت در سراسر کشور داریم که به عنوان زیرساخت اصلی برای اندازه‌گیری فشار خون در این کمپین استفاده می‌شود.

* سنجش فشار خون در ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی

معاون بهداشت وزیر بهداشت توضیح داد: در ۱۰۰۲ بیمارستان دولتی، ایستگاه های سنجش خون ایجاد می‌شود و در ۱۲۴۱ شهری که تقسیم کرده‌ایم، پایگاه ثابت سلامت سیار ایجاد خواهیم کرد.

وی ادامه داد: برای ایستگاه‌ها فشارسنج دیجیتال در نظر گرفته شده است که بتوانیم با دقت و سرعت کار را انجام دهیم. در هر نقطه‌ای می‌توانیم اطلاعات را با گو‌شی‌های هوشمند در سامانه ثبت کنیم؛ همچنین به دلیل اینکه ممکن است در مواقعی قطع اینترنت داشته باشیم اطلاعات در فرم‌ها ثبت و سپس وارد سامانه می‌شوند.

معاون بهداشت وزیر بهداشت افزود: افرادی که دارای فشار خون هستند دو فرم ارجاع فوری و ارجاع غیرفوری پیش‌بینی شده است و اگر فردی فشار خون بالا داشت به صورت فوری ارجاع داده می‌شود.

وی تصریح کرد: فرم‌های غیر فوری برای افرادی است که بعدا باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 سعید نمکی وزیر بهداشت نیز گفت: باید به سراغ بیماری‌هایی برویم که بار بیشتری در نظام سلامت تحمیل می‌کند که یکی از آنها فشار خون است. سال گذشته ۱۰ میلیون نفر در جهان به دلیل عوارض بیماری فشار خون، جان خود را از دست دادند؛ برآورد ما این است که ۱۵ میلیون ایرانی، مبتلا به فشار خون هستند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | اخبار سلامت پزشکی

*بی خبری ۴۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون از بیماری خود

وی ادامه داد: حداقل ۴۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون از این بیماری خبر ندارند که این موضوع بسیار خطرناک است، این افراد زمانی می‌فهمند که با سکته مغزی به آی سی یو مراجعه می‌کنند.

وزیر بهداشت افزود: فشار خون به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی نظام سلامت است که از آن به عنوان قاتل خاموش نام می‌برند. ما باید به مردم هشدار دهیم که فشار خون آنها مهم است. متأسفانه برخی از پزشکان ما از دستگاه فشار خون در مطب‌های خود استفاده نمی‌کنند که باید به آنها نیز اهمیت کنترل فشار خون را گوشزد کنیم.

* ۳۰ سالگی سن ورود به بیماری فشار خون

وی گفت: هر ایرانی در سن بالای ۳۰ سال که سن ورود به بیماری پرفشاری خون است باید آگاهی‌های لازم را داشته باشد در کنار آگاهی‌رسانی باید تسهیلات و زیرساخت‌هایی را در این زمینه فراهم کنیم.

*نمک یکی از عوامل فشار خون بالا

نمکی با اشاره به مصرف نمک در کشور گفت: یکی از علل فشار خون بالا مصرف نمک است و مردم ما مصرف نمک بالایی دارند؛ مصرف نمک ریشه در فرهنگ مردم ما دارد؛ ایران سرزمینی پر آفتاب است بنابراین گذشتگان ما که کار و کشاورزی می‌کردند، تعریق زیاد داشتند و سدیم از دست می‌دادند و به همین دلیل باید سدیم دریافت می‌کردند و نمک مصرف می‌کردند. حال امروز فرزندان در سایه‌نشین با همان الگوی تغذیه زندگی می‌کنند؛ بنابراین باید این الگوی تغذیه‌ای را تغییر دهیم.

*تلاش برای کاهش ۳۰ درصد مصرف نمک

وی با بیان اینکه به صورت ناگهانی نمی‌توانیم الگوی تغذیه مردم را تغییر دهیم گفت: باید با شیوه‌های پلکانی این کار را انجام دهیم و اگر بتوانیم ۳۰ درصد مصرف نمک در جامعه را کم کنیم اقدام بزرگی انجام داده‌ایم.

وزیر بهداشت ادامه داد: با استفاده از ظرفیت‌ها باید ۲ میلیون نفر بیمار جدید را که مبتلا به فشار خون هستند را تشخیص دهیم و فشار خون ۲۰ میلیون نفر را اندازه‌گیری کنیم.

نمکی به تعریف فشار خون پرداخت و گفت: حاصل برون‌ده قلب و مقاومت عروقی است و با بالا رفتن فشار خون تفاوت دارد؛ فشار خون را یک مکانیسم سریع در قوس آئورت کنترل می‌کنند و یک مکانیسم طویل‌الاثر هم داریم که وقتی فشار خون به شریان کلیوی کمتر رسید از سلول‌های گلومرول کلیه ماده‌ای ترشح می‌شود که می‌تواند فشار خون را بالا ببرد.

کنترل «فشار خون» ۲۰ میلیون نفر در ۲۶ هزار پایگاه سلامت از امروز - 29

* ۹۵ درصد فشار خون به دلیل تغذیه و بی تحرکی است

وی ادامه داد: پرفشاری خون زمانی است که از حداقل و حداکثر بالا برود که بیش از ٩۵ درصد به دلیل ارث، تغذیه و بی‌تحرکی است و کمتر از ۵ درصد فشار خون‌های ثانوی به دلیل بیماری زمینه‌ای چون تومور فوق کلیوی و مغز یا مصرف قرص بارداری بروز می‌کند که با درمان این بیماری‌ها از بین می‌برد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

متهم رضوی در دومین روز محاکمه

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و ۳۰ متهم دیگر پرونده بانک سرمایه، در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلال گران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، همزمان با ولادت امام حسن مجتبی (ع) در پانزدهمین شب از ماه مبارک رمضان (سه شنبه ۳۱ اردیبهشت) در جشنواره «باغ رمضان» برنامه زنده خواننده مطرح محمد اصفهانی در بوستان آب و آتش برگزار و سفره افطاری ساده روی پل طبیعت تهران گسترده می‌شود. اجرای محمد اصفهانی یکی از بخش‌های جشنواره «باغ رمضان» این مجموعه فرهنگی بوده و سه شنبه ۳۱ اردیبشهت ساعت ۲۱:۳۰ در بوستان آب و آتش هم برنامه ریزی شده است. همچنین سفره افطاری ساده روی پل طبیعت پهن می‌شود و این پل غیر خودرویی میزبان روزه داران تهرانی خواهد بود. بنا بر این گزارش برپایی سفره افطار ساده روی پل طبیعت با بهره گیری از پتانسیل خیرین محلی و با هدف حذف اسراف و تجمل گرایی برای آن دسته از افراد که در لحظه افطار به هر دلیل از منزل دور هستند به اجرا در می‌آید. این برنامه‌ها از ساعت ۲۰:۳۰ همزمان با افطار شروع می‌شود و تا ساعت ۲۳ در یک برنامه ریزی مدون میزبان روزه داران عزیز است.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین12 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسن طاهری، در آستانه هفته سلامت گوارش، با اشاره به اینکه مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از ابتلاء به سرطان‌های گوارش بسیار مؤثر است، گفت: چاقی، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل دخیل در بروز سرطان است. این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کبد، اظهار داشت: سرطان زمانی که به وقوع می‌پیوندد همچون زلزله‌ای به شمار می‌رود که همه بنیان‌های خانواده را در هم در می‌نوردد و بار فکری و اقتصادی زیادی را برای خانواده به همراه دارد. طاهری گفت: عدم تحرک، استرس، سبک غذایی ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلاء به سرطان به شمار می‌رود. بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلاء به این بیماری را کاهش داد. وی در ارتباط با مصرف مواد غذایی، گفت: نمک، قند و چربی در مواد غذایی در صورتی که زیاد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را مضاعف می‌کند، این در حالی است که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر همچون سبزیجات و میوه‌ها در پیشگیری از سرطان مؤثر است.
تابناکتابناک9 ساعت قبل
سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است. محققان می‌گویند: به زودی دوز بسیار اندکی از پروزاک می‌تواند آلام جسمی و استرس‌های احساسی ناشی از سندرم پیش از قاعدگی در زنان را بهبود بخشد. به گزارش ایسنا، شواهد جدید پزشکی حاکیست: دوز بسیار کمی از پروزاک می‌تواند به رنج و درد ماهانه ناشی از سندرم پیش از قاعدگی یا PMS که امروزه میلیون‌ها زن در سراسر جهان به آن مبتلا هستند، خاتمه دهد. محققان می‌گویند پروزاک می‌تواند مقدار «آلو» را بالا نگه دارد. بنا براین گزارش، سندرم پیش از قاعدگی شایعترین بیماری زنان است.
فارسفارس9 ساعت قبل
معاون برنامه ریزی و توسعه شهری شهرداری منطقه ۱۲، از ورود مقام قضایی به پروژه مسقف سازی بازار آهنگران خبر داد. حسینی کومله گفت: در بازدیدی که اخیرا با یکی از اعضای شورای شهر تهران از بازار آهنگران داشتیم، بدعهدی پیمانکار به خوبی مشخص بود؛ به طوری که محدوده شرقی بازار را مسقف و بخش دیگر را نیمه کاره رها کرده بود. در حال حاضر هم در دستگاه قضایی در مرحله تامین دلیل هستیم و در صورتی که از مقام قضایی اجازه بگیریم خودمان کار را ادامه می‌دهیم چراکه کار باقی مانده و در نقاطی هم منتج به خطراتی شده است. وی درباره خطرات احتمالی در بازار آهنگران هم گفت: اگر قرار باشد اتفاقی رخ دهد و خطرناک باشد مثلا دیوار شکسته‌ای وجود داشته باشد، ما موظف هستیم بدون رضایت مالک یا مالکان اقدام کنیم، اما این به معنی تکمیل پروژه مسقف سازی نیست و نباید اشتباه گرفته شود. در نقاطی که خطر وجود دارد کمیسیون رفع خطر تشکیل دادیم و تدابیری اندیشیدیم.

نظرها

اخبار بیشتر