هشدار برای رواج نقش‌فروشی در تلویزیون و سینما! / رواج سلبریتی محوری از نقاط ضعف تلویزیون است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
هشدار برای رواج نقش‌فروشی در تلویزیون و سینما! / رواج سلبریتی محوری از نقاط ضعف تلویزیون است

هشدار برای رواج نقش‌فروشی در تلویزیون و سینما! / رواج سلبریتی محوری از نقاط ضعف تلویزیون است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایسنا نوشت: «کارگردان بانوی عمارت» با اعتقاد بر اینکه نقش‌فروشی در تلویزیون و سینما رواج دارد، گفت: «به عقیده من کارگردان باید تلاش کند که از استعدادهای شایسته و مناسب برای نقش‌ها استفاده کند و نباید سرمایه‌سالاری در این میان برای انتخاب نقش‌ها سرنوشت‌ساز باشد.»

عزیزالله حمیدنژاد درباره پدیده نقش فروشی و آثار آن در تلویزیون، گفت: «متأسفانه من درباره نقش فروشی زیاد شنیده‌ام و بعضی از آثار را که نگاه می‌کنم مشخص است که نقش به صاحب نقش سپرده نشده است، یعنی آن نقش به آدم شایسته‌ای سپرده نشده است و اجرای بازی داد می‌زند که به نوعی گزینش شده است که انگار پشت پرده مسائل مالی تعیین کننده بوده است.»

این کارگردان که همواره در ساخت آثارش از بازیگران و نابازیگران جدید بهره برده است، ادامه داد: «رواج نقش فروشی به روند کیفیت تولید در سینما و تلویزیون آسیب می‌زند و از طرفی بسیاری از بازیگران تئاتر که سال‌ها تلاش کرده و زحمت کشیده‌اند، به یک مراحلی رسیده‌اند که باید از آنها به عنوان استعدادهای هنری بهره برداری شود، اما متأسفانه آنها منزوی می‌شوند، چرا که نمی‌توانند نقشی برای خود در این شرایط دست و پا کنند. به عقیده من، کارگردان باید تلاش کند که از استعدادهای شایسته و مناسب نقش‌ها استفاده کند و سرمایه سالاری در این میان نباید در انتخاب نقش‌ها سرنوشت ساز باشد.

او با اعتقاد بر اینکه وظیفه کارگردان و تهیه‌کننده ساخت فیلم و سریال با کیفیت و در شأن مخاطب است، درباره بها دادن به نابازیگران و نقش فروشی برخی گفت: «صدا و سیما باید ساز و کار درستی در استفاده از بازیگران رقم بزند. من به عنوان کارگردان معتقدم که می‌شود از بازیگران حرفه‌ای استفاده کرد، از بازیگران تئاتر استفاده کرد، در عین حال از نابازیگر هم با تمرینات زیاد بازیگر ساخت. نه اینکه هر کسی که از راه رسید جلوی دوربین بیاید و بازی کند. این اتفاق به اثر هنری آسیب می‌زند به هرحال می‌توانم بگویم دوست دارم تمام کسانی که استعدادی در بازیگری دارند میدانی به آنها داده شود تا آنها با پشتکار و تمرینات مداوم بتوانند استعداد خودشان را نشان دهند و شکوفا شوند.

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

هشدار برای رواج نقش‌فروشی در تلویزیون و سینما! / رواج سلبریتی محوری از نقاط ضعف تلویزیون است - 5

کارگردان «بانوی عمارت» در پاسخ به این پرسش که آیا عواملی چون نبود بودجه برای ساخت یک اثر می‌تواند دلیلی برای حضور نابازیگران و فروش نقش باشد؟ گفت: «به عقیده من بودجه لازم برای استاندارد سازی تولید باید تأمین شود اما صرفا کمبود بودجه در تلویزیون عاملی برای نقش فروشی نیست که باعث شود نقش فروشی رواج پیدا کند، کارگردان باید تلاش کند استعدادهای جدیدی کشف کند. کشف استعداد خودش یک حرفه و هنر ویژه‌ای است. نقش فروشی هم آسان‌ترین و کوتاه‌ترین راه است که این روزها انتخاب می‌کنند و این به کل کار آسیب می‌زند.»

اثرات مخرب استفاده از سلبریتی‌ها در تلویزیون

حمیدنژاد در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با بیان اینکه رواج سلبریتی محوری از نقاط ضعف تلویزیون است، درباره عملکرد تلویزیون در این زمینه اظهار کرد: به عقیده من استفاده کردن از سلبریتی برای جذب مخاطب یکی از نقاط ضعف تلویزیون است. تلویزیون باید متخصصان در امور مختلف را تربیت و استفاده کند. استفاده از شهرت یک بازیگر یا سلبریتی‌هایی در حوزه‌های دیگر در وهله اول به شخصیت حرفه‌ای همان سلبریتی آسیب می‌رساند، چرا که این کار باعث می‌شود خود آن سلبریتی از فعالیت خود دور شود و به فراموشی سپرده شود. در ثانی وارد عرصه‌ای می‌شود که تخصص و تجربه لازم رو ندارد.

این کارگردان در بخشی دیگر از گفت و گو درباره حضور سلبریتی‌ها به عنوان مجری در تلویزیون نیز گفت: «مجری‌گری و شومنی خود یک تخصص ویژه است و حداقل کار هر بازیگری نیست. مجری حتما باید از صدای رسا و خوبی برخوردار باشد علاوه بر آن از دانش و اطلاعات وسیعی باید برخوردار باشد تا بتواند با مخاطب در هر شرایطی ارتباط برقرار کند. بنابراین مجری‌گری تخصص ویژه‌ای است و بهتر است به اهلش سپرده شود».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | بیرانوند به این دلیل تا اطلاع ثانوی محروم شد!

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین4 ساعت قبل

خوان نعمت الهی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل

ضیافت الهی

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ همه مهمانیم، مهمان ماه ضیافت الهی. اذان که می‌گوید هر کس آرزویی دارد و دعایی زیر لب. در این خوان گسترده رمضان همگی آماده می‌شوند برای شب‌های قدر. سفره‌های ساده افطار تمرین خوبی است برای سادگی و صمیمیت و جمع جوانان مومن در شب‌های قدر دیدنی است. در ماه مهمانی خدا سفره‌های خالی را از یاد نبریم و با افطاری دادن دست یکدیگر را بگیریم و با حذف گزینه‌های ضروری به یک افطاری ساده اکتفا کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پست، علی اکبر نصرآبادی افزود: همه موضوع‌هایی که برای چاپ تمبر انتخاب می‌شود و به نوعی با مسائل ملی، فرهنگی و اجتماعی کشور ربط دارد باید از شورای عالی تمبر مجوز دریافت کند. وی گفت: تمبر‌های جاری و شخصی که به مناسبت‌های مختلف و در زمان‌های خاص با موضوعات ملی، مذهبی و مناسبتی چاپ می‌شود، همانند تمبر یادگاری دارای ارزش و اعتبار است و شورای عالی تمبر به عنوان تنها مرجع تخصصی تمبر می‌تواند، ضمن نظارت در این زمینه، از سوء استفاده‌های احتمالی نیز جلوگیری کند. نصرآبادی در ادامه به ورود فناوری‌های نوین در عرصه چاپ پرداخت و گفت: دنیا در زمینه ورود فناوری به عرصه تمبر و ایجاد جذابیت‌های بیشتر حرکت کرده است و چنانچه بخواهیم این قابلیت‌ها را در تمبر کشورمان ایجاد کنیم، باید هر چه سریع‌تر زمینه ورود فناوری به کار تولید و چاپ تمبر را فراهم نمائیم. رئیس شورای عالی تمبر درخصوص تولید تمبرینه‌هایی از جنس طلا و نقره نیز گفت: تولید و انتشار این دست آثار به عنوان تمبر، با اصل وجودی این اثر فرهنگی در تضاد است، اما به عنوان اثر هنری در صنایع دستی بسیار خوب است. وی ادامه داد: مواردی، چون لزوم چاپ تمبر در چاپخانه دولتی، دقت در انتخاب رنگ و کاغذ، توزیع و انتشار عادلانه تمبر توسط بخش خصوصی، بکارگیری و جایگزین کردن تمبر به جای نقش تمبر روی مرسوله و پاکات از مهم‌ترین مشکلات این حوزه است. این مقام مسئول افزود: جلوگیری از چاپ بی رویه و رونمایی تمبر شخصی یا اختصاصی با استفاده از تصاویر افراد شاخص فرهنگی، هنری، علمی و موضوعات ملی و کشوری بدون هماهنگی شورای عالی تمبر نیز می‌تواند ضمن افزایش متقاضیان و علاقمندان تمبر در جلب نظر مشترکین تاثیر بسزائی بگذارد. نصرآبادی گفت: مصداق بارز این مشکلات به تمبر نوروز ۱۳۹۸ برمی گردد که بنده به اتفاق دبیر و گرافیست شورا حدود پنج جلسه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی با همکاری کارشناسان این کتابخانه به تابلوی مینیاتور با تزیین خط نستعلیق در وصف نوروز از حضرت حافظ برخوردیم که طرح فاخری برای تمبر نوروز به شمار می‌رفت، ولی متاسفانه به رغم برنامه ریزی‌های به عمل آمده برای رونمایی آن با حضور مقامات تراز اول کشور، شاهد رونمایی تمبر دیگری به نام نوروز در قالب تمبر شخصی با حضور مقامات دولتی در صدا و سیما بودیم. رئیس شورای عالی تمبر تصریح کرد: معمولا برای دستیابی به منابع ناب و تایید شده و ایجاد جذابیت، انتخاب موضوع با حضور همکاران شورا و بررسی منابع انجام می‌شود که متاسفانه در تمبر شخصی این ملاحظات کمرنگ است و همین نکته ضربه مهلکی به تمبر یادگاری که در واقع تمبر ملی کشور است وارد نموده و می‌نماید. نصرآبادی افزود: در سال جاری بنا به تصمیم اعضای شورا، ضمن ایجاد تعدیل منطقی در تولید، تعداد موضوعات تمبر افزایش می‌یابد که با تنوع و بهره برداری از فناوری جدید جذابیت و شور و اشتیاق بیشتری در این زمینه ایجاد می‌کند و به رونق تمبر یادگاری نیز کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر