1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
ساخت ربات «دم نهنگی» برای رساندن دارو به سلول‌های هدف

ساخت ربات «دم نهنگی» برای رساندن دارو به سلول‌های هدف

فارسخبرگزاری فارس |
محققان به تازگی ربات «دم نهنگی» را ساختند که دارو را به سلول‌های هدف درون بدن می‌رساند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاه خبرگزاری فارس، دانشمندان دانشکده «دارتموث» و دانشگاه هنگ‌ کنگ یکی از جدیدترین ربات‌هایی را که قادر به تحویل دارو به درون بدن هستند را ارائه کرده‌اند.

براساس گزارش «نیواطلس»، این ربات از یک دم شبیه به دم نهنگ و بال‌هایی که در صورت نیاز جمع می‌شوند، ‌ تشکیل شده است. دم این ربات با لایه‌ای از «کاردیومیوسیت» (سلول‌های قلب) و بال‌های آن با یک هیدروژل حساس به نور پوشیده شده است.

هنگامی که سلول‌ها به طور هماهنگ حرکت می‌کنند، دم انعطاف‌پذیر این ربات بالا و پایین رفته و این موجب می‌شود تا ربات از طریق یک محیط مایع به جلو حرکت کرده و بال‌هایش را تا زمانی که در یک محیط تاریک قرار دارد، باز نگه دارد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان | جدیدترین اخبار حوزه سلامت

ساخت ربات «دم نهنگی» برای رساندن دارو به سلول‌های هدف - 5

سپس هنگامی که هیدروژل حساس به نور روی بال‌ها در معرض نور مادون قرمز قرار بگیرد، ربات موقعیت خود را عوض کرده و بال‌هایش را به پایین جمع می‌کند تا مانع از حرکت رو به جلو ربات شود و در همان نقطه مورد نظر دارو را تحویل دهد.

طبق گفته محققان، این ربات در آزمایشگاه با موفقیت دارو را به سلول‌های سرطانی هدف رساند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم تقلید صدا مجید ترکمان در فینال عصر جدید ۲۹ اردیبهشت

فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل

فیلم/ حاشیه‌های مراسم ترحیم بهنام صفوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز14 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
منتهی از روز اول ماه رمضان که اجرای بنیامین در ویژه‌برنامه افطار شبکه ۳ لغو شد، اختلافات کم‌کم به رسانه‌ها کشیده شد. با گذشت چند ساعت از لغو برنامه، خبر رسید که معاون سیما جلوی پخش «ماه ماه» را گرفته؛ ماجرا دررسانه‌ها با انتقاد از سلبریتی‌ها ادامه یافت. اجرای شهره سلطانی در شبکه ۵ با برچسب‌هایی چون «سگ‌باز» و «شهره به سگ‌بازی» به باد انتقاد گرفته شد. با این حال امین حیایی هنوز در «عصر جدید» حاضر است و خبر رسیده که مدیران شبکه ۳ به دنبال بازگشت «برنده باش» به آنتن هستند. اختلافی که می‌توانست با خویشتن‌داری چهره‌های پرنفوذ سازمان صداوسیما حل شود، نه‌تنها حل نشده، بلکه به یک جنگ سرد در سطح مدیران سازمان صداوسیما تبدیل شده است.
مهرمهر19 ساعت قبل
این گزاره‌ای است که هم اکنون در یکی از شدیدترین تقابل‌های تاریخ انقلاب میان ایران و غرب به میانداری آمریکا و در یکی از مهمترین مراحل تاریخی انقلاب پیوسته و دامنه دار سال ۵۷ در دستور کار ایران قرار گرفته است. حالا او شاید در سخت‌ترین مرحله زندگی‌اش قرار گرفته است و برای اولین بار با سهمگینی و اضطراب و وحشت انتخاب واقعی روبرو شده است. انتخاب می‌کند که از دنیای خیالی و نمادین زندگی روزمره بالاتر رود و به درک و یاری واقعیت حقیقت بشتابد. ما هم اکنون در یکی از حیاتی‌ترین نقطه‌های نه تنها تاریخ انقلاب ایران که تاریخ تمدن ایران قرار گرفته‌ایم. امید آن نور ما را به انتخاب مقاومت خواهد کشاند؟ یکی از سهمگین‌ترین انتخاب‌های مشخص کننده سرنوشت آینده تاریخ و تمدن ایرانی امروز پیش روی ماست.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ شب پانزدهم: از شب‌های پربرکت است، و در آن چند عمل مستحب است: اول: غسل کردن. دوم: زیارت امام حسین علیه السلام. سوم: شش رکعت نماز که در هر رکعت پس از سوره «حمد» سوره هاى «یس» و «تبارک الذى بیده الملک» و «قل هو الله احد» خوانده شود. چهارم: صد رکعت نماز بخواند، در هر رکعت پس از سوره «حمد» ده مرتبه سوره «توحید» خوانده شود. روز نیمه ماه رمضان: در چنین روزى در سال دوم هجرى ولادت باسعادت حضرت امام حسن مجتبى علیه السلام واقع شد، و شیخ مفید فرموده: ولادت امام محمد تقى علیه السلام در چنین روزى در سال صد و نود و پنج هجرى بوده، اما مشهور از علما برآنند که آن در غیر این روز بوده است، به هر صورت این روز روز بسیار شریفى است، و دادن صدقات و بخششها در این روز فضیلت بسیار دارد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز14 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما8 ساعت قبل

اعمال شب پانزدهم ماه رمضان

صدا و سیما3 ساعت قبل