صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. کجارو
  4. سرگرمی
صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی

صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی

کجاروخبرگزاری کجارو |

قله‌ی دماوند با ارتقاع ۵,۶۱۰ متر، بلندترین کوه ایران است و به‌همین دلیل بسیاری از کوهنوردان حرفه‌ای و آماتور صعود به این قله‌ی شگفت‌انگیز را در برنامه‌ی خود قرار می‌دهند.

ایران علاوه‌بر تاریخ و معماری باستانی غنی‌، طبیعت بکر و بی‌نظیری نیز دارد که می‌تواند در برنامه‌ی گردشگران قرار بگیرد. صعود به دماوند، یکی از نمادهای معروف ایران، که به‌نظر می‌رسد قله‌ی آن همیشه در هاله‌ای از ابر احاطه شده است، می‌تواند ماجراجویی مهیجی برای گردشگران باشد. اگر صعود به این کوه زیبا شما را وسوسه کرده است، با ما همراه باشید تا از کوهنوردی در دماوند بیشتر به شما بگوییم.مقاله‌های مرتبطبرنامه سفرهای کوتاه استان تهران به دماونددماوند، بلندترین کوه خاورمیانه و نخستین اثر طبیعی ایرانکوه دماوند کجاست؟

دماوند با ارتفاع ۵,۶۱۰ متر از سطح دریا، بلندترین کوه ایران و بلندترین آتشفشان آسیا و خاورمیانه است که در بخش مرکزی رشته‌کوه البرز در جنوب دریای خزر جای دارد و یکی از عجایب طبیعی شگفت‌آور ایران به‌شمار می‌رود. دماوند نقش مهمی در فولکلور ایران به‌خصوص شاهنامه‌ی فردوسی داشته و شهرت آن بیشتر به زندانی‌شدن ضحاک در آن برمی‌گردد. علاوه‌براین در داستان‌های اساطیری آمده است که در همین نقطه از ایران، آرش کمان‌گیر با پرتاب تیری، مرز بین سرزمین ایران و توران را مشخص کرد. درحال‌حاضر نیز تصویر کوه دماوند روی اسکناس ده هزار ریالی و بطری آب معدنی دماوند دیده می‌شود.

صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 4

از آنجا که تاکنون هیچ فورانی از دماوند ثبت نشده است، این کوه را به‌عنوان آتشفشان خاموش درنظر می‌گیرند؛ هرچند به‌خاطر انتشار گازهای گوگرد از نزدیکی دهانه‌ی آتشفشان، گاهی اوقات آن را به‌طور بالقوه فعال می‌دانند. دماوند یکی از دردسترس‌ترین قله‌های پنج هزار متری در جهان است که ۱۶ مسیر با دشواری‌های مختلف برای صعود دارد. برخی از این مسیرها برای کوهنوردان باتجربه‌تر و مجهز به تجهیزات فنی مناسب است. ازطرفی، مسیری مثل دره‌ی یخار که یکی از مشهورترین یخچال‌های ایران به‌شمار می‌رود، تقریبا مسیری غیرممکن برای صعود تلقی می‌شود. چشمه‌های آب جوشان در بخش جنوبی باعث شده است که معروف‌ترین مسیر صعود شناخته شود و کوهنوردانی که این مسیر را انتخاب می‌کنند، در ارتفاع ۴,۲۵۰ متری کمپ می‌زنند؛ مسیر غربی صعود نیز به‌خاطر مناظر خیره‌کننده‌ی غروب خورشید مشهور است. بهترین زمان صعود به دماوند، از خرداد تا اوایل مهرماه است و ماه‌های سرد زمستان فقط برای کوهنوردان فصلی توصیه می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 7

یک برنامه‌ی ایده‌آل صعود به دماوند حدود چهار تا پنج روز طول می‌کشد، هرچند کوهنوردان حرفه‌ای با بدن ورزیده می‌توانند در عرض دو روز به قله برسند. سینا عباس‌نژاد، عکاس سایت کالچر تریپ، به همراه Alibabatrek (تیمی از متخصصان که در هر دو حوزه‌ی فرهنگ و طبیعت تورگردانی می‌کنند) در توری چهار روزه به دماوند صعود کردند. او می‌گوید:

ما برای اجتناب از ارتفاع‌زدگی مجبور به صعودهای هم‌هوایی بودیم، به این معنا که ما به منطقه‌ای بالاتر از محل کمپ می‌رفتیم و بعد به پایین برمی‌گشتیم تا به ارتفاع عادت کنیم.

صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 10

از آنجا که کوهنوردی‌های زیادی در قله‌ی دماوند انجام می‌شود، اقامتگاه‌ها، کمپ‌ها و مهمان‌خانه‌ها در طول مسیر به‌چشم می‌خورد که بهترین آن‌ها را می‌توان مجتمع پلور دانست که توسط فدراسیون کوهنوردی ایران ساخته شده است. صعود به دماوند مطمئنا یکی از خاطره‌انگیزترین تجربیات را برایتان رقم خواهد زد. نه‌تنها حس بی‌نظیر موفقیت را می‌چشید، بلکه پس از صعود مورد احترام بسیاری از ایرانی‌ها قرار می‌گیرد که شاید بسیار لذت‌بخش‌‌تر باشد.

اگر به شهر دماوند سفر می‌کنید، کجارو فهرست کاملی از جاهای دیدنی دماوند را نیز در اختیار شما قرار داده است تا بتوانید اطلاعات لازم درباره هر جاذبه گردشگری را از جمله آدرس، موقعیت مکانی روی نقشه، ساعات بازدید و … به‌دست آورده و سفر خود را بهتر برنامه‌ریزی کنید.

صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 13صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 14صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 15صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 16صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 17صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 18صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 19صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 20صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 21صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 22صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 23صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 24صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 25صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 26صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 27صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 28صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 29صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 30صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 31صعود به قله دماوند؛ تجربه‌ای فراموش نشدنی - 32

گالری عکس‌های صعود به دماوند، ‌ عکس‌ها از سینا عباس‌نژاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز16 ساعت قبل
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
انتخابانتخاب10 ساعت قبل
تاریخ عکاسی را شاید هیچکس به اندازه سوزان سانتاگ جذاب تعریف نکرده باشد اما شاید باورنکردنی باشد که در برخی دوره‌ها عکاسی وارد فضایی ترسناک شده است. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، اگر تصور می‌کنید استفاده از فتوشاپ تنها در دوران معاصر رایج است و در سالیان گذشته هیچکس فتوشاپ را بلد نبوده سخت در اشتباهید. سال‌ها پیش در دوران ویکتوریا، عکاسان روشی عجیب و جالب را برای عکاسی انتخاب کرده بودند که شامل عکاسی از افرادی با سر بریده می‌شده است. البته اگر تصور می‌کنید که این سرهای بریده واقعا بریده شده بودند اشتباه می‌کنید چرا که این سرها درواقع صرفا با هنر عکاسی جدا شده بودند. جالب است بدانید موضوع دیگری که در آن سال‌ها رواج داشت عکس گرفتن با مردگان بود.
صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
وی ادامه داد: ظرفیت‌های مناسبی که در محدوده حریم وجود داشت را بررسی کردیم و با ارجاع این موارد به مشاور، طرح اولیه آن در قالب طرح‌های موضعی تهیه خواهد شد و با نگاه تعاملی که وجود دارد این پروژه‌ها در محدوده ساختاری طرح جامع حریم شهر تهران جانمایی می‌شود. شکری سیاست مدیریت شهری تهران و نگاه مدیران ارشد را هم راستا با توسعه و پیشرفت منطقه ۲۰ برشمرد و گفت: به زودی شاهد اتفاق‌های شگفت انگیز و خاص در منطقه ۲۰ خواهیم بود که نقطه تاثیرگذاری در اقتصاد کلان شهرری خواهد بود. مدیرکل حریم شهرداری تهران با اشاره به اینکه جلسات هماهنگی و تعامل با مناطق در قالب کمیته‌های تخصصی در حال برگزاری است، افزود: طرح جامع حریم شهر تهران تا ۶ ماه آینده نهایی و تا پایان سال رونمایی می‌شود. افشار توسعه اقتصادی را رمز توسعه شهرری برشمرد و افزود: حریم پیرامون ری، پتانسیل عظیمی است که ضمن حفاظت از آن قابلیت توسعه گردشگری و فضا‌های تفریحی را نیز دارد. بر اساس این گزارش ۱۷۶ کیلومترمربع از منطقه ۲۰ در محدوده حریم شهر تهران واقع شده است که بخشی از نواحی ۳، ۵، ۶ و همچنین کل سطح ناحیه ۷ را شامل می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر