اگر نفت را نفروشیم به نسل آینده خدمت کرده‌ایم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اقتصادی
اگر نفت را نفروشیم به نسل آینده خدمت کرده‌ایم

اگر نفت را نفروشیم به نسل آینده خدمت کرده‌ایم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
یک فعال حوزه کار با تاکید بر اینکه اگر نفت را نفروشیم خدمت بزرگی به نسل آینده کرده‌ایم، گفت: نفت نباید در بودجه هزینه شود بلکه باید در جهت رونق شغل و ایجاد زیرساختها به کار گرفته شود.

عبدالله مختاری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگر امروز نسبت به کاهش وابستگی به نفت و درآمدهای نفتی هشدار داده می‌شود برای آن است که از دیگر ظرفیت‌های داخلی کشور و ذخایر عظیمی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

وی ادامه داد: معتقدم اگر نفت را نفروشیم به نسل آینده خدمت بزرگی کرده‌ایم، به جای خام فروشی، بهتر است آن را فرآوری کنیم و محصولات فرآوری شده را به جهان صادر کنیم.

این فعال حوزه کار آوردن درآمدهای نفتی در بودجه کشور را اشتباه دانست و گفت: نفت باید در جهت رونق زیرساخت‌ها و ایجاد کسب و کار و اشتغال به کار گرفته شود. اگر این کار اتفاق بیفتد هم وابستگی کمتری به نفت خواهیم داشت و هم رونق و رشد اقتصادی به دست خواهد آمد.

مختاری تاکید کرد: ترکیه یا مالزی نفت ندارند ولی اقتصادشان در مسیر توسعه و پیشرفت قرار گرفته است و مردم آنها فرهنگ مصرف کالای داخلی را نهادینه کرده‌اند. ما هم باید مبادی و جایگاه‌هایی که ورودی کالای قاچاق است ببندیم و نگذاریم به تولید داخل ضربه بخورد.

بها دادن به تولید و محترم شمردن نیروی کار

وی با بیان اینکه باید به تولید داخلی بها بدهیم و نیروهای کار را به عنوان بدنه اصلی جامعه تولید محترم بشماریم، افزود: اقتصاد کشور در سایه رونق تولید رشد می‌کند و از گردش چرخ کارخانه‌های تولیدی است که صادرات هم توسعه پیدا می‌کند.

این فعال حوزه کار گفت: سال‌ها است که دنبال هدفمندی حامل‌های انرژی و بنزین هستیم ولی این کار نه تنها صورت نمی‌گیرد بلکه قاچاق سوخت از کشور را شاهد هستیم در حالی که دولت باید بنزین را هدفمند کرده و در مقابل آب و برق را برای مردم رایگان کند. رایگان کردنش هم باید متناسب با میزان و سطح مصرف باشد. با این کار آن روستایی هم که ماشین ندارد از یارانه بنزینی که هدفمند شده برخوردار می‌شود. دولت باید هدفمندی بنزین را به شکلی اجرا کند که تبعات تورمی و گرانی داخلی نداشته باشد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

واگذاری سهام کارخانه‌ها به کارگران

این فعال حوزه کار در عین حال با انتقاد از جریان خصوصی‌سازی که بعضا تبدیل به خصولتی سازی می‌شود، گفت: خواسته ما این است که اگر به دنبال برون سپاری کارخانه‌ها و شرکت‌ها هستیم، آنها را به کارگران واگذار کنیم. سهام شستا را به بیمه شدگان بدهیم که هم سو استفاده و رانت به وجود نیاید و هم دلسوزی در بدنه ایجاد شود و کارگران با انگیزه بیشتر تولید با کیفیتی عرضه کنند.

وی تاکید کرد: اگر شیوه خصوصی سازی اصلاح شود، هر مزایده کلان به جای آنکه به افراد خاص واگذار شود به عموم مردم سپرده می‌شود. کارخانه‌های خصوصی باید کارگران را در سهام خود شریک کنند تا از این طریق هم کاهش رانت و سو مدیریت را شاهد باشیم و هم به افزایش کیفیت کالای داخلی کمک کنیم.

به گزارش ایسنا، در سالهای اخیر بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی، نسبت به رشد منفی اقتصاد ناشی از وابستگی به صادرات نفتی هشدار داده‌اند. در چشم‌انداز ۱۴۰۴ و بخش‌های مختلف اقتصاد مقاومتی بارها بر لزوم توجه جدی بر صادرات غیرنفتی تاکید شده و راه خروج از اقتصاد تک محصولی، اتکا به تولید داخل و صادرات غیرنفتی عنوان شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا10 ساعت قبل
شرکت پخش فراورده‌های نفتی از افزایش ۵۶٫۸ تومانی هر کیلوگرم CNG (معادل ۹٫۵ درصد افزایش) از ساعت ۲۴ امشب خبر داد. به‌گزارش ایسنا، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در راستای اجرای بند چهار تصویب نامه شماره ۱۷۴۱۹۵/ ت ۵۵۱۹۶ به مورخ ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ هیأت وزیران، به‌منظور تأمین منابع مالی اجرای الزامات ایمنی و هوشمندسازی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده «CNG» و کمک به تعویض مخازن وسایل نقلیه با سوخت گاز طبیعی فشرده «CNG»، از ساعت ۲۴ امشب (۳۱ اردیبهشت ماه) هر کیلوگرم گاز طبیعی فشرده شده (CNG) به قیمت ۶,۵۶۸ ریال عرضه خواهد شد. بر اساس این اطلاعیه نرخ فروش فعلی سی ان جی به ازای هر کیلوگرم ۶,۰۰۰ ریال است که با اعمال نرخ جدید، افزایش قیمت این سوخت پاک کمتر از ۱۰ درصد خواهد شد که منابع حاصل از افزایش آن نیز صرف اجرای الزامات ایمنی و هوشمند سازی جایگاه‌های عرضه گاز و کمک به تعویض مخازن CNG خودروها خواهد شد. انتهای پیام
الفالف12 ساعت قبل
تازه در برخی مناطق تهران، افزایش اجاره بها بیش از این میزان بوده است. افزایش شدید اجاره بها در تهران، جا و مکان نیز نمی‌شناسد و تمام مناطق چه جنوب و چه شمال شهر، مشمول این افزایش شده‌اند. این افزایش قیمت مسکن بهانه‌ای به دست مالکان داده تا امسال هم به‌صورت نجومی، اجاره بها را بالا ببرند. تابستان سال گذشته که اجاره بها در تهران حدود ۴۰ درصد افزایش یافت، قیمت مسکن هنوز تا میزان فعلی بالا نرفته بود. سال گذشته در اثر افزایش اجاره بها، عده‌ای از مستأجران در تهران ترجیح دادند تا به مناطق حاشیه شهر یا شهرهایی نظیر کرج کوچ کنند. این کوچ اجباری، قیمت اجاره بها در آن مناطق یا شهرها را نیز به علت افزایش یکباره تقاضا برای اجاره، افزایش داد.
فارسفارس7 ساعت قبل
درحالی قیمت سی ان جی از امشب افزایش می‌یابد که به دلیل پایین بودن قیمت بنزین در کشور نباید انتظار داشت تا شاهد رشد مصرف سی ان جی در کشور باشیم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس صبح امروز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اطلاعیه‌ای نرخ جدید هر کیلوگرم گاز سی ان جی را اعلام کرد. اردشیر دادرس رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی معتقد است قیمت سی ان جی باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد قیمت بنزین باشد تا تقاضا برای این سوخت وجود داشته باشد و در صورتیکه قیمت بنزین سالها است ثابت باقی مانده نباید انتظار داشت تا مردم به سمت مصرف سی ان جی حرکت کنند. همچنین برخی از کارشناسان این صنعت مانند محمد رضا ساکت معتقد است تا زمانی که قیمت بنزین برای مردم صرفه داشته باشد به سمت مصرف بنزین حرکت می‌کنند و به دنبال سوخت جایگزین نخواهند رفت. وی افزایش قیمت سی‌ان‌جی را همانند صندوقی برای پس‌انداز پول صاحبان خودروهای سی‌ان‌جی‌سوز توصیف کرد و معتقد است افزایش قیمت سی‌ان‌جی به معنای کسب درآمد جدید برای دولت نیست.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق، امروز در بازار آزاد قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به آخرین قیمت‌های روزکاری قبل در قیمت ۴ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان و سکه بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان معامله می‌شود. در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۷۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۹۹۹ هزار تومان فروخته می‌شود. صرافی‌های بانک‌ها هم‌اکنون قیمت دلار را برای فروش به مردم، با کاهش ۵۰ تومانی نسبت به روز قبل، ۱۳ هزار و ۷۵۰ تومان اعلام کرده‌اند. برهمین‌اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان است. قیمت خرید و فروش یورو نسبت به روز کاری قبل ۵۰ تومان کاهش یافته است.
عصر ایرانعصر ایران11 ساعت قبل
عنوانی که مدیون یوسف هاشمی و «علی کاظمی» یکی دیگر از کاشفان فروتن بذر برنج معروف دیگری به همین نام است. بیش از ۶۰ درصد شالیزارهای گیلان زیر کشت برنج هاشمی است و ۳۰ درصد هم شلتوک مرغوب کشف‌شده به دست علی کاظمی را می‌کارند. وقتی داستان را گفتم، کربلایی گفت: مگه این برنج مرغوب کار خودت نیست، خب پس اسمشو بذار «برنج هاشمی»؛ و این گونه بود که برنج هاشمی متولد شد». نظارت جهاد کشاورزی هم آن‌قدر نبود تا بداند کشاورزان در هر روستا چه شلتوکی می‌کارند و چه چیزی برداشت می‌کنند». علی‌رغم آنکه این خانواده سال‌ها به روش سنتی مشغول کشت برنج بوده‌اند اما مخالفتی با نوسازی و استفاده از تجهیزات ندارند.

نظرها

اخبار بیشتر