روایتی از ۲۰ سال معاشرت با استاد اخلاق؛ هیچ‌کسی از درب منزل آیت‌الله طباطبایی ناامید برنمی‌گشت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
روایتی از ۲۰ سال معاشرت با استاد اخلاق؛ هیچ‌کسی از درب منزل آیت‌الله طباطبایی ناامید برنمی‌گشت

روایتی از ۲۰ سال معاشرت با استاد اخلاق؛ هیچ‌کسی از درب منزل آیت‌الله طباطبایی ناامید برنمی‌گشت

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
پارچه باف با بیان اینکه مرحوم طباطبایی از اعتبار خود برای فقرا خرج می‌کرد،گفت:آیت الله طباطبایی همواره درزمینهٔ کمک به محرومین فعال بودو افرادی که در قم نیازمند بودند را به من ارجاع می‌داد ومی‌گفت هر کاری برای وی انجام بدهی انگار برای من انجام دادی.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، محمود پارچه‌باف سال ۱۳۳۴ در قم متولد شد، با توجه به علاقه‌ای که به سفر معنوی حج داشت سال ۵۵ به خدمت سربازی رفت تا مشکلی برای حضور در این سفر معنوی نداشته باشد.

وی دفتر زیارتی و مغازه دوزندگی دارد و سال ۸۴ مدیر اجرایی ضریح امام حسین (ع) و همچنین مدیر اجرایی ساخت ضریح امامین عسکریین (ع) بود، ساخت ضریح شهدای ۷۲ تن، رئیس ستاد مردمی کمک به سیل‌زدگان و مدیر موکب حضرت معصومه (س) در ایام اربعین ازجمله مسئولیت‌هایی است که پارچه‌باف بر عهده دارد.

پارچه‌باف ۳۳سفر به حج و بیش از ۵۵ سفر به عمره رفته است که ۳۰ سفر از این سفرهای معنوی را با آیت‌الله سید مهدی طباطبایی استاد بزرگ اخلاق همسفربوده و خاطرات زیادی دارد که با توجه به فرا رسیدن سالگرد ارتحال این عالم ربانی با ایشان به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

تسنیم: سابقه آشنایی شما با آیت‌الله طباطبایی مربوط به چه زمانی است؟

مرحوم سید مهدی طباطبایی را از ۲۰ سال پیش می‌شناختم و ارتباط نزدیکی با این ایشان داشتم، از سال۷۹ روحانی کاروان ما بود و ۱۵ سفر حج با این عالم دینی همراه بودم و ماه رجب و شعبان نیز به عمره می‌رفتیم.

در سفر معنوی حج عمره آیت‌الله طباطبایی روحانی کاروان ما بود و مشکلات کاروان را برطرف می‌کرد، با توجه به اینکه در کشور دیگر حضور داشتیم و مقررات خاصی وجود دارد گاهی درزمینهٔ ماشین و تأمین غذا مشکل ایجاد می‌شد و ایشان ورود پیدا می‌کرد درصورتی‌که روحانی کاروان بود و وظیفه احکام زائر را بر عهده داشت ولی در بخش اجرا هم ورود پیدا می‌کرد.

یکی از خصوصیات اخلاقی آیت‌الله طباطبایی این بود که تا نیروهای خدمات غذا نمی‌خوردند ایشان هم لب به غذا نمی‌زد چون تا دیروقت مشغول کار و شستشوی ظرف‌ها بودند وایشان با آن‌ها صحبت می‌کرد و خسته نباشید می‌گفت و اعضای کاروان از برخورد بسیار گرم ایشان خوشحال می‌شدند، با نیروهای خدمه و کارکنان کاروان غذا می‌خورد و بسیار مردمی و ذی طلبگی را رعایت می‌کرد و با قشر زحمت‌کش مانوس و همراه بود.

جامعه شیفته اخلاق و برخورد بسیار خوب آیت‌الله طباطبایی بود

تسنیم: چه موضوعی سبب شد تا جامعه به این عالم دینی علاقه‌مند شوند؟

برخورد آیت‌الله طباطبایی با مردم بسیار ملایم و بااخلاق بود و افراد شیفته ایشان می‌شدند، این عالم ربانی قلب بسیار رئوفی داشت و اگر کسی گرفتار بود تلاش می‌کرد که مشکلش را رفع کند و اگر کاری از دستش بر‌نمی‌آمد بسیار ناراحت می‌شد که چرا توان ندارم به وی کمک کنم، همواره سفره‌دار و دست‌به‌خیر بود و در ایام ماه رمضان سحری درست می‌کرد و بر خود وظیفه می‌دانستم ماهی یک‌بار خدمت ایشان برسم.

تسنیم: در زمینهٔ کمک به نیازمندان و فقرا آیت‌الله طباطبایی چه اقدامی انجام می‌داد؟

آیت‌الله طباطبایی بسیار مهربان و دلسوز مردم بود، هیچ‌کسی از درب منزل ایشان ناامید برنمی‌گشت و برخی مستمری می‌گرفتند و واقعا زندگی آن‌ها اداره می‌شد و پس از فوت این استاد بزرگ اخلاق بسیاری از افراد ناراحت بودند و می‌گفتند که حاجاقا رفت و مایتیم شدیم.

اگر کسی ورشکست می‌شد بسیار ناراحت می‌شد و هر کاری از دستش برمی‌آمد انجام می‌داد، شاهد بودم پول قرض می‌کرد که حاجت نیازمندی را برآورده کنده و یقین داشت که آن شخص حقیقت می‌گوید و گرفتار است و از هیچ تلاشی برای رفع مشکلش دریغ نمی‌کرد، تاجران و کارخانه‌داران با توجه به اعتمادی که به مرحوم طباطبایی داشتند برای صرف امور خیر به ایشان پول می‌دادند.

مرحوم طباطبایی از اعتبار خود برای فقرا خرج می‌کرد

با توجه به اینکه در قم زمین کشاورزی داشت ازنظر مالی وضع مناسبی داشت و همواره درزمینهٔ کمک به محرومین فعال بود و افرادی که در قم نیازمند بودند را به من ارجاع می‌داد و می‌گفت که گرفتار است و هر کاری برای وی انجام بدهی انگار برای من انجام دادی، مرحوم طباطبایی از اعتبار خود برای فقرا خرج می‌کرد و با توجه اینکه ایشان را بسیار قبول داشتم هر کاری می‌خواست انجام می‌دادم.

تسنیم: در سفر حج برخورد ایشان با زائران و مردم چگونه بود؟

مرحوم طباطبایی اخلاق بسیار خوبی داشت و انسان عاطفی بود و با مردم تعامل داشت، هنگامی‌که مشاهده می‌کرد قافیه کار برما تنگ‌شده است با توجه به نفوذ کلام عجیبی که داشت مشکل را برطرف می‌کرد، زائرینی که با ما به سفر حج آمده بودند آماده می‌کرد تا این مشکلات را به‌صورت مشکل تلقی نکنند چون برای مردم و زائرین احترام قائل می‌شد زائران به ایشان احترام می‌گذاشتند.

هنگامی‌که حاجاقا متوجه می‌شد کاروان سود نکرده است و ضرر کرده است بسیار ناراحت می‌شد و از من سؤال می‌کرد که درآمد چگونه بود و هنگامی‌که متوجه می‌شد سود کردیم بسیار خوشحال می‌شد ولی هیچ‌گاه نمی‌خواستم متوجه شود ضرر کردیم و دلخور شود.

کاروان ما کاروانی خاص بود و با بعثه هم رابطه خوبی داشتیم و حجت‌الاسلام پناهیان و حجت‌الاسلام رفیعی نیز چند سفر همراه ما بودند و روحانی بیشتر از ظرفیت می‌آوردم، با توجه به اینکه سبک و سیاق کاروان ما فرهنگی بود نسبت به موضوعات فرهنگی توجه ویژه‌ای داشتیم، با یک روحانی کاروان معین کار ما رفع می‌شد ولی در یک سال در کنار آیت الله طباطبایی، حجج اسلام پناهیان و رفیعی و حاج ابوالقاسمی حضور داشتند و برای آنها کار تولید می‌کردم و مراسم سخنرانی برگزار می‌کردم.

مرحوم طباطبایی سرآمد همه روحانیون کاروان حج بود

مرحوم طباطبایی سرآمد همه روحانیون کاروان بود و موضوع سخنرانی و مباحث ایشان اخلاق بود و با توجه به اینکه در کاروان ما اکثر سالها اهل سنت حضور پیدا می‌کرد و اهل سنت از برخوردهای ایشان به وجد می‌آمدند.

خاطره‌ای از سفر معنوی حج با آیت الله طباطبایی بیان کنید:

سال ۸۲ یا ۸۳ مسافری ایرانی ساکن آمریکا به ما مراجعه کرد و به من گفت می‌خواهم به کاروان شما ملحق شوم، گفتم جایی برای شما ندارم و ایشان گفت که بعثه رفتم و گفتند به کاروان شما بیایم چون روحانی کاروان آیت الله طباطبایی بسیار با تجربه هستند.

به این زائر گفتم ناهار بخور ولی قبول نکرد و گفت اگر به من جایی بدهید ناهار می‌خورم وهنگامی که از اتاقم رفت متوجه شدم دلش شکست، به یکی از خدمه گفتم که این زائر دلش شکسته چه اقدامی کنیم و مجدد به سمت زائر رفتم و گفتم که یک اتاق داریم که روحانی کاروان است و پر رفت و آمد اما قبول کرد.

این زائر اسمش حسن پیراسته بود و در آمریکا ازدواج کرده بود و اصالتا آبادانی و ۴۷ سال سن داشت و در شرکت مخابراتی یکی از ایالت‌های آمریکا ساکن بود، فراموش کرده بودم به مرحوم طباطبایی بگویم زائری جدید به کاروان ملحق شده است، آیت الله طباطبایی وارد اتاق شد و مشاهده کرد زائر جدید کاروان با لباس راحت خوابید و هنگامی که حسن دید یک سید روحانی نورانی وارد اتاق شده خود را جمع و جور کرد، مرحوم طباطبایی گفت که دو دنگ اتاق برای شما است و این زائر از برخورد بسیارمهربان و دوستانه حاجاقا بسیار خوشحال شد و شیفته ایشان شد.

در مدینه به حسن گفتم برای چه به مکه آمدی و گفت یک شب خواب دیدم و عده‌ای به من گفتند تو هم بیا، همسر و دخترانم گفتند برای چه میخواهی به مکه بروی و به من گفتند که این پس انداز برای تفریحات است و تو پول ما را برداشتی و ما راضی نیستیم و من به آنها گفتم که بلیط را پس می‌دهم و پس از اینکه بلیط را پس دادم همسرم گفت که دخترانم گفتند که به مکه برو و ما راضی هستیم.

در سایت خبری بخوانید: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

تسنیم: آیت الله طباطبایی با زائر جدید چه برخوردی داشتند؟

مرحوم طباطبایی از حسن پرسید نماز می‌خوانی که گفت نه و گاهی که گرفتاری داشته باشم نماز حاجت می‌خوانم، به حسن گفتم خمس و وجوهات را بده و چون پول‌ها را نزد من نگه داشته بود و در صندوق امانات نگه داشتم.

با توجه به محاسبه‌ای که انجام دادیم ۵۰۰ دلار بدهی خمس حسن برای سفر حج شد و مرحوم طباطبایی پول را دست گردان کرد و به ایشان بازگرداند و حسن گفت مگر نباید خمس را بدهیم و حاجاقا فرمود بله باید بدهی ولی فعلا نه، هنگامی که به حج رفتیم و پس از اعمال گفت که می‌خواهم پول را به مرحوم طباطبایی بدهم و به حاجاقا گفتم که حسن قصد دارد پول خود را بدهد و گفت اگر پول از ایشان بگیریم هنگامی که به آمریکا باز برود می‌گوید به حج رفتم و یک روحانی ۵۰۰ دلار از من گرفته است، بگذار حسن به کشورش برود و اگر به این اعتقاد باقی بود به وی می‌گویم که چکاری کند ودیگر تبلیغی علیه روحانیت نشود.

یک روز در مکه بودیم حسن پیراسته گفت می‌خواهم به آیت الله طباطبایی ۲۰۰ دلار هدیه بدهم، به حاجاقا گفتم قرار است به شما هدیه‌ای بدهد و مرحوم طباطبایی گفت که روز عید غدیر نزدیک است و من باید عیدی بدهم، هر سال روز عید غدیر من پول خورد می‌کردم و آیت الله طباطبایی به خدمه ۵۰ ریال سعودی عیدی می‌داد آن روز با حسن پیراسته خدمت حاجاقا رسیدیم و گفتم که حسن می‌خواهد برای حاج خانم هدیه‌ای بخرند، با توجه به رفاقتی که با مرحوم طباطبایی داشتم سخنم را زود پذیرفت.

حسن عیدی خود را به مرحوم طباطبایی داد و این عالم دینی دست درجیب خود کرد و صد دلار به ۲۰۰ دلاری که حسن داده بود اضافه کرد وگفت بین خدمه تقسیم کن که در این زمان بغض حسن پیراسته ترکید و گفت که آقای پارچه باف، ۵۰۰ کانال در آمریکا شبانه روز علیه روحانیت تبلیغ می‌کنند ولی من از نزدیک روحانیت واقعی را مشاهده کردم.

منش و اخلاق آیت الله طباطبایی نظیر اهل بیت (ع) و بزرگان دین بود

متاسفانه در لباس روحانیت افرادی ورود پیدا کردند و برخی شیطنت‌ها انجام می‌دهند ولی روحانی اصیل امثال آیت الله طباطبایی هستند، حسن گفت که برای من وظیفه است که این برخورد و مشی آیت الله طباطبایی را بازگو کنم و این موضوع که آمریکا می‌گوید روحانیت دچار مشکل است اشتباه است چون من یک ماه با روحانی زندگی کردم ولی منش و اخلاق ایشان نظیر ائمه اطهار (ع) وبزرگان دین است.

پس از اینکه سفر حج تمام شد از طریق تلفن با حسن پیراسته ارتباط داشتم و سراغ آیت الله طباطبایی را گرفت و به من گفت به حاجاقا بگو ۵۰۰ دلار را چکار کنم و من پیغام را به آیت الله طباطبایی رساندم و این عالم ربانی فرمود نصف پول را به افرادی که قصد ازدواج دارند ولی توانایی مالی ندارند بده و نصف دیگر را به ساداتی که نیازمند هستند پرداخت کن و دیگر دینی نداری، پس از دو سال حاجاقا از حسن پرسید نماز می‌خوانی که دیگر هیچ گاه نمازم ترک نشده و آیت الله طباطبایی گفت به خانواده بگو نماز بخوانند و حسن با خوشوریی از این سخن حاجاقا استقبال کرد.

تسنیم: آیت الله طباطبایی در مسئولیت روحانی کاروان چگونه برخورد می‌کرد؟

در سفر عمره با یکدیگر بودیم که حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری و آیت الله مسعودی خمینی تولیت سابق حرم حضرت معصومه (س) و پدر خانم محمدی گلپایگانی همراه کاروان ما بودند و معاون کاروان دکتر باهر بود، در مدینه همسر مرحوم طباطبایی سکته قلبی و مغزی کرد و مجبور شدیم به سمت مکه برویم و همه زائران دعا می‌کردند و حاجاقا قصد داشت همراه ما بیاید و به ایشان گفتم که شما باید بمانید و فرمود نسبت به کاروان مسئولیت دارم و من به ایشان گفتم از بعثه روحانی می‌آورم.

قرار شد آیت الله طباطبایی در مدینه بماند که موقع خداحافظی خطاب به زائران فرمود وظیفه دارم در خدمت شما باشم ولی همسرم مریض است و تنهاست و سیده است و من همسرم را خیلی دوست دارم، این موضوع را که گفت همه جمعیت گریه کردند و چون با حالتی گفت دوستش دارم که بانوان کاروان از این کلام لذت بردند و دل آنها سوخت.

تسنیم: مشاوره و رفع اختلاف یکی از تخصص‌های آیت الله طباطبایی بود در این زمینه صحبت کنید:

در سفری که در حج بودیم به من گفت که هر اختلافی را کمتراز یک ماه حل می‌کنم ولی اختلاف پدر و پسری است که دو سال است ادامه دارد و حل نشده است، پدر به مکه آمد وآیت الله طباطبایی از من اجازه گرفت که به کاروان بیاید و به ایشان گفتم شما صاحب اختیاری، پدر را به کاروان آورد و گفت که همه اموال برای پسرت است و چرا در حال حاضر که در قید حیات هستی به فرزندت چیزی نمی‌دهی تا وی هم خوشحال شود، در جوار حضرت رسول خدا نیت کن و سه دانگ کارخانه را به نام وی کن، پدر گفت پسرم گوش به حرفم نمی‌دهد و بلند پرواز است و مرحوم طباطبایی گفت پسرت جوان است و نیاز به راهنمایی دارد، در نهایت به لطف مدینه منوره موضوع رفع شد و آیت الله طباطبایی بسیار خوشحال شد.

تسنیم: نقش آیت الله طباطبایی در حل مسائل مربوط به حج را بیان کنید:

در ایام حج نمی‌توانیم زائرین را بدون گذرنامه از داخل فرودگاه جده خارج کنیم ولی با توجه به اعتقادی که به مرحوم طباطبایی داشتم به این عالم دینی گفتم که زائران صد نفر هستند و می‌خواهیم از این مکان بیرون برویم، اگر بدون استفاده از گذرنامه این اقدام را انجام دهیم تا هر وقت بخواهیم به مدینه و مکه می‌رویم، حاجاقا نذر کردند و مشکل ما حل شد، در مدت ۱۵ سال که آیت الله طباطبایی روحانی کاروان بود بدون تحویل دادن گذرنامه از فرودگاه جده خارج می‌شدیم، سازمان حج متعجب شد که چگونه بدون تحویل دادن گذرنامه خارج می‌شویم که گفتم رمز کار ما آیت الله طباطبایی است.

آیت الله طباطبایی در حل مشکلات بهترین شیوه و اثر را اتخاذ می‌کرد

در صحرای عرفات متوجه شدم که از ۴ اتوبوس ۲ اتوبوس گم شده است و اگر می‌خواستم دنبال وسیله بروم و از عرفات خارج شوم سبب مشکلاتی می‌شد، به حاجاقا گفتم همچنین مشکلی داریم و فرمود که نگران نباش آن را حل می‌کند، آیت الله طباطبایی به زائران گفت الان عرفات هستیم و باید کوچ کنیم به سمت مشعر الحرام و شما به حرف آقای پارچه باف گوش دهید ولی با توجه به اینکه مستحب است این راه پیاده رفته شود پیاده می‌روم ولی شما با مدیر بروید، همه زائران خطاب به این عالم ربانی گفتند که ما با شما می‌آییم، مرحوم به زیبایی مشکل ما را برطرف کرد.

گفت و گو از سید احمد نجفی اردبیلی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صف کشتی‌های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
به گزارش مشرق، واردات کالای اساسی از جمله شکر، روغن خام، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و … به کشور در مقایسه با سال گذشته از طریق بندر امام حدود ۸۵ درصد افزایش یافته است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این‌باره گفت: در دو ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌های تخلیه شده در کالای اساسی ۸۵ درصد و در تناژ کالای بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. همچنین موجودی کالای در محوطه و انبار حدود ۶۰ درصد داشته است و در حوزه کالای اساسی ۲٫۸ میلیون تن است که سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بود. عادل دریس با بیان این‌که تعداد کشتی کالای اساسی امسال ۶۳ فروند بوده که در دو ماه مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌ها ۳۴ فروند بود، افزود: بیش از ۳ میلیون تن موجودی انبار کالای اساسی بندر امام است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۷ این رقم ۱٫۶ میلیون تن بود. در فیلم زیر صف کشتی‌های خارجی برای تخلیه کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ببینید.

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
قیمت طلا اخیرا با فشارهای کاهشی روبرو شده زیرا سرمایه‌گذاران با مشاهده تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ترجیح می‌دهند دلار خریداری کنند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۵ نفر یا ۳۳ درصد نظری نداشتند و یک نفر نیز کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد. در نظرسنجی هفته پیش، اکثر سرمایه گذاران و کارشناسان وال‌استریت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. من بر این باورم که سرمایه‌گذاران در هر دور افزایش قیمت طلا باید به فروش اقدام کنند زیرا ثابت شده که این افزایش قیمت‌ها موقتی است. افشین نوابی، مدیر معاملات گروه «ام کی اس» به کیتکونیوز گفت: اگرچه نارضایتی فزاینده‌ای میان سرمایه گذاران طلا وجود دارد، اما همچنان طلا را بهترین دارایی امن در بازار می‌بیند.
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، معاملات مسکن شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در رونق و رکود مسکن ۳۷ درصد کاهش یافته و به تبع آن کلانشهرها نیز در حال ورود به دوران رکود قرار دارند. بانک مسکن در فروردین امسال به دلیل رکود مسکن و کاهش تقاضای دریافت انواع تسهیلات، ۱۲ هزار و ۳۹۵ فقره انواع تسهیلات به متقاضیان مانده در بازار مسکن پرداخت کرد. از بین انواع تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می‌کند، تقاضا برای تسهیلات خرید مسکن از اقبال بیشتری از طرف مشتریان برخوردار است. تهران در خط مقدم ورود به رکود سنگین معاملات مسکن قرار دارد و بعد از آن بازار مسکن کلان شهرهای دیگر کشور جای گرفته‌اند. بعضی از کارشناسان، تابستان سال جاری و بعضی دیگر پایان سال را اتمام دوره رکود تورمی بازار مسکن می‌دانند.

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
نظریه مسعود نیلیبراساس تجربه مسعود نیلی مشاورارشد سابق اقتصادی حسن روحانی رییس جمهور در رفتار شهروندان ایرانی درباره خرید دلار پس از روی کار ترامپ واعلام تحریم بر اساس تجربه سال ۱۳۹۱ نکات جذابی را بررسی کرده است. براساس نظریه نیلی می‌توان رفتار ارزی ایرانیان را درهفته‌های آینده براساس دورویداد افزایش نرخ تورم وتشدید تحریم‌ها بررسی کرد. وقتی تأثیر خطای مربوط به سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ مردم در تخمین نرخ ارز مورد انتظار اینجا لحاظ می‌شود منجر به اوور شوتینگ نرخ ارز می‌شود و نرخ ارز به میزانی بسیار فراتر از آن چیزی که در محاسبات منظور می‌شد قرار می‌گیرد. در چهل سال گذشته به خاطر ندارم نرخ ارز از مقدار متناظر با برابری قدرت این چنین فراتر رفته باشد، ولی رفت. به طور طبیعی وقتی نرخ ارز و نرخ ارز مورد انتظار افزایش پیدا می‌کند چون انتظارات تورمی افزایش پیدا می‌کند سطح عمومی قیمت‌ها تحت تأثیر نرخ ارز قرار می‌گیرد و انتظارات تورمی برای آینده تحت تأثیر این شاخص قرار می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر