تخت روانچی: اطلاعات جعلی ریشه مشکلات در منطقه است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سیاسی
تخت روانچی: اطلاعات جعلی ریشه مشکلات در منطقه است

تخت روانچی: اطلاعات جعلی ریشه مشکلات در منطقه است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اطلاعات جعلی را ریشه مشکلات در خاورمیانه دانست و گفت: اگر آمریکایی‌ها اطلاعات موثقی در اختیار دارند چرا به افکار عمومی مردم خود و جهان ارائه نمی‌دهند.

- اخبار بین الملل -

به گزارش خبرگزاری تسنیم، 'مجید تخت روانچی' شامگاه پنج شنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی بی اس آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ امروز در گفت‌وگو با سرپرست وزارت دفاع گفته است نمی‌خواهد به سوی جنگ با ایران برود، افزود: من اعتقاد دارم که رئیس جمهوری ترامپ نمی‌خواهد بجنگد.

وی ادامه داد: اما این بدان معنا نیست که افرادی که به او نزدیک هستند نظر خود را به اشتراک نگذارند. من نمی‌خواهم در سیاست آمریکا دخالت کنم اما واقعیت این است کسانی از مقامات دولت سعی دارند با تحریک، زمینه لازم را برای جنگ یا درگیری با ایران ایجاد کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: چیزی که رئیس جمهوری ترامپ امروز گفت، چیز جدیدی نیست زیرا ما معتقدیم ایران به جنگ علاقه ندارد. ما نمی‌خواهیم شاهد یک درگیری گسترده در منطقه خودمان باشیم. بنابر این کسانی که سعی در ایجاد بی ثباتی و ناامنی در منطقه دارند، باید مراقب این مساله باشند.

تخت روانچی در پاسخ به این سئوال که رهبر عالی شما و رئیس جمهوری ترامپ می‌گویند که جنگ نمی‌خواهیم اما شما می‌گویید که باید مراقب بود، گفت: هیچ کس نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد، تا زمانی که در منطقه ما آرمادا، ناوگان و بمب افکن وجود دارد. سوالاتی که باید مطرح شود این است که چرا آرمادا در منطقه است؟

وی تصریح کرد: اطلاعات جعلی که علت اصلی همه این وقایع است باید مورد توجه قرار گیرد و باید مراقبت شود. ما معتقدیم که به محض این که از این اطلاعات جعلی خلاص شویم، همه ما در وضعیت بسیار بهتری قرار خواهیم گرفت.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که منظور ما از اطلاعات جعلی چیست، گفت: اطلاعات جعلی که ما می‌گوییم این است که ایران در مشکلات منطقه دخیل است؛ اطلاعات جعلی که می‌گوییم این است که ایران بی ثباتی را در عراق ایجاد می‌کند، مساله مهم این است که حتی این گزارش‌های اطلاعاتی، توسط متحدان آمریکا هم پذیرفته نمی‌شوند، بنابراین اینها دلایل اصلی مشکلات در منطقه ما هستند.

تخت روانچی درباره ادعای تصاویر قایق‌های کوچک سپاه که به موشک‌های کوتاه برد مجهز شده‌اند هم گفت: من یک نظامی نیستم، اما می‌توانم به شما بگویم که ما موشک‌ها را شلیک نکرده‌ایم، ما موشک‌های قایق‌های کوچک را استفاده نکرده‌ایم.

وی افزود: هر کس می‌داند که ممکن نیست بگویند شما موشک انداز نداشته باشید، پس اگر آنها مدارک و اطلاعات معتبری دارند، چرا آنها را از طبقه بندی خارج نمی‌کنند تا مردم آمریکا و جهان از آن مطلع شوند؟

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: تا زمانی که آنها نمی‌توانند این اطلاعات را به اشتراک بگذارند، بنابراین ما این اطلاعات را به عنوان اطلاعات جعلی می‌نامیم. تا زمانی که آنها نمی‌توانند این اطلاعات را با عموم مردم به اشتراک بگذارند، من فکر می‌کنم که هیچ چیز با ارزشی وجود ندارد. این است که می‌گوییم این اطلاعات نامعتبر است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که (سردار) قاسم سلیمانی نیروهای نیابتی دارد که می‌توانند به نیروهای آمریکایی حمله کنند، گفت: این همان ابزار تبلیغاتی آمریکایی‌ها است. این همان اطلاعات جعلی است که به دنبال تحریک هستند همانگونه که گفتم.

تخت روانچی افزود: تنها به کسانی که این گزارش‌های اطلاعاتی را معتبر دانسته‌اند، نگاه کنید. همان کسانی که مسئول دخالت در عراق در سال ۲۰۰۳ بودند همان هایی هستند که اکنون تلاش می‌کنند درگیری دیگری را در منطقه ما ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این سوال که درباره جان بولتون صحبت می‌کنید، اظهار کرد: من از کسی نام نمی‌برم، اما او در آمریکا و همچنین اروپا شناخته شده است که به دنبال یافتن راه هایی برای ایجاد درگیری بین آمریکا و ایران است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که 'شما دیپلمات هستید، آیا به دنبال مذاکره هیچ یک از آمریکایی‌ها برای کاهش این تنش‌ها بوده اید' گفت: در این عرصه تاکنون انجام نشده اما نتیجه آن کاملا روشن است. شما نمی‌توانید ارعاب و فشار داشته باشید و در عین حال درخواست گفت و گو کنید.

تخت روانچی تاکید کرد: گفت وگو و ارعاب نمی‌توانند دست در دست هم دهند، آنها در تقابل هم قرار دارند. شما نمی‌توانید گفت وگو را با کسی آغاز کنید که تلاش می‌کند مشکلی برایتان ایجاد کند، تلاش می‌کند تا شما را مرعوب سازد، تلاش می‌کند به شما زور بگوید.

وی با بیان این که 'دیپلماسی فشار مربوط به قرن ۲۱ نیست'، اظهار کرد: تاریخ این دیپلماسی گذشته است اما متاسفانه مقامات آمریکا تلاش می‌کنند که دیگران را با ارعاب به مذاکره بیاورند. مطمئنا این دیپلماسی نمی‌تواند درباره ایران موفق باشد همانگونه که پیش از این هم موفق نبوده‌اند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه آمریکا همچون کسی است که چماق به دست گرفته و می‌خواهد ارعاب ایجاد کند، گفت: همزمان هم درخواست گفت و گو می‌دهد. چه گفت وگویی مد نظر است؟ همانگونه که گفتم تندروها در واشنگتن هرگز علاقه‌ای به گفت وگو ندارند.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: به چگونگی اظهارنظر آنها درباره ایران نگاه کنید، به پیش شرط هایی که برای ایران مطرح کرده‌اند بنگرید، در نتیجه می‌توانید به این جمع بندی برسید که آنها علاقه‌ای به گفت وگو ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون با هیچ یک از نمایندگان کنگره آمریکا مذاکره کرده‌اید یا خیر، گفت: ما قبلا با برخی از اعضای کنگره گفت‌وگو کرده‌ایم اما اخیرا خیر. این یک اقدام متعارف است که در زمان آن انجام می‌دهیم.

نماینده ایران در پاسخ به این سوال که چه کسانی بوده‌اند، گفت: به شخصه تا کنون با هیچ کسی در کنگره صحبت نکرده‌ام.

مجری این شبکه به خبر مطرح شده مبنی بر وجود شماره تماس ظریف بر صفحه تلفن داین فاینستاین سناتور دموکرات آمریکا اشاره کرد و پرسید آیا هیچ از دموکرات‌ها در این موقعیت کلیدی با ایران تماس داشته‌اند؟

تخت روانچی پاسخ داد: من در این زمینه اطلاعی ندارم. اما من تا کنون با هیچ یک از اعضای کنگره تماسی نداشته‌ام. از این دقیقا پاسخ سوال شما را نمی‌دانم.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر درباره پیامدهای تنش در منطقه هشدار داد و گفت: ما به دنبال گزینه جنگ نیستیم، فکر می‌کنم این مساله برای امنیت کل منطقه مضر خواهد بود. اگر خدای ناکرده درگیری در همسایگی ما رخ دهد، برای کل منطقه مضر و فاجعه بار خواهد بود.

تخت روانچی با اشاره به جنگ هایی که آمریکا در افغانستان و عراق آغاز کرد، یادآور شد: آنها در سال ۲۰۰۱ با افغانستان و در سال ۲۰۰۳ با عراق وارد جنگ شدند و هنوز نتوانسته‌اند این مشکل را حل کنند. آنها باید بدانند که سیاست فشار حداکثری درباره ایران کار نمی‌کند.

وی تاکید کرد: آنها باید این موضع خود را مورد تجدید نظر قرار دهند. آن غیرسازنده است و باعث خشم مردم ایران علیه آمریکا خواهد شد. تحریم‌های آمریکا حتی مورد استقبال متحدان آمریکا هم قرار نگرفته است و این سیاست موجب انزوای بین المللی ایالات متحده شده است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: آنها باید موضع خود را در قبال ایران مورد تجدید نظر قرار دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اقدام خطرناک یک جوان به دلیل کمبود امکانات در لرستان

خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
الفالف22 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.

قبرستانی که مردگان آن دفن نمی‌شوند +تصاویر (۱۲+)

9+
رکنارکنا9 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها21 ساعت قبل
برترین‌ها وارد هفتمین سال فعالیت خودش شده، فعالیتی که بدون نگاه شما حتی برای چند دقیقه هم نمی‌تواند ادامه داشته باشد، تا امروز ما را از اپلیکیشن «برترین‌ها» و یا از طریق دسکتاپ نگاه می‌کردید، حالا، اما چند ماهی هست که پیج اینستاگرامی داریم که نیاز به حمایت شما دارد از همین جا یعنی از خرداد ۹۸ می‌خواهیم در تلگرام و اینستاگرام در کنار هم باشیم. برترین‌ها وارد هفتمین سال فعالیت خودش شده، فعالیتی که بدون نگاه شما حتی برای چند دقیقه هم نمی‌تواند ادامه داشته باشد، تا امروز ما را از اپلیکیشن «برترین‌ها» و یا از طریق دسکتاپ نگاه می‌کردید، حالا، اما چند ماهی هست که پیج اینستاگرامی داریم که نیاز به حمایت شما دارد از همین جا یعنی از خرداد ۹۸ می‌خواهیم در تلگرام و اینستاگرام در کنار هم باشیم، به عبارت ساده‌تر یک کانال تلگرامی و یک پیج اینستاگرامی داریم به آدرس‌های زیر:

نظرها

اخبار بیشتر