گمانه‌زنی؛ دلار افت می‌کند، خودرو گران می‌ماند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اقتصادی

گمانه‌زنی؛ دلار افت می‌کند، خودرو گران می‌ماند

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
بازار ارز و خودرو همچنان متلاطم و غیرقابل پیش‌بینی است اما دو تحول جدید در این دو حوزه اقتصادی منجر به گمانه‌زنی‌هایی درباره بازار مهم ارز و خودرو شده است.

برترین‌ها: بازار ارز و خودرو به کدام سمت می‌رود؟ ارزانی در راه است یا تورم می‌ماند؟ این گزارش به زبانی ساده آینده بازار ارز و خودرو را پیش‌بینی کرده است.

بازار متشکل ارزی؛ شاید دلار ارزان شود

دیروز بود که همتی (رئیس بانک مرکزی) هشدار داد که مردم در این بازار سرمایه گذاری نکنند. این بار توصیه همتی مبتنی بر راه اندازی «بازار متشکل ارزی» است که دست دلالان را از این بازار کوتاه و بساط سفته بازی را جمع می‌کند و منجر به جلوگیری از نوسانات لحظه‌ای می‌شود.

گمانه‌زنی؛ دلار افت می‌کند، خودرو گران می‌ماند - 4

هدف دولت از راه اندازی این بازار این است که بتوانند با ایجاد بازار متشکل ارزی، نرخ‌های متعدد ارز را که از کانال‌های غیررسمی و از سوی سوداگران تعیین می‌شود، حذف و نرخ جدید بازار متشکل را به عنوان مبنا در بازار جایگزین کنند تا ثبات به اقتصاد و آرامش به تصمیم گیری‌های اقتصادی بازگردد. برخی گزارش‌ها حاکی است که برخی صرافی‌ها ارز را از دولت گرفته و به سوداگری در بازار دامن می‌زنند. در طرح بازار متشکل ارزی بازار ارز تحت مدیریت بانک مرکزی قرار می‌گیرد و بازار از دست صرافی‌هایی که به نوعی معتمد ارزی دولت بودند خارج خواهد شد.

با اجرای این تصمیم ارزی پیش بینی می‌شود نرخ ارز حدود ۳ تا ۴ هزار تومان کاهش پیدا کند و به دایره ۱۱ هزار تومان برگردد و کمتر تحت تاثیر تحولات سیاسی قرار بگیرد. به طور مثال احتمال خروج ایران از برجام هیچ تاثیری بر روند قیمت ارز ندارد و تنها تحت تاثیر متغییرهای اقتصادی خواهد بود.

در همین رابطه برخی کارشناسان از بابت دخالت دولت در روند تصمیم گیری و نرخ گذاری در طرح بازار متشکل ارزی ابراز نگرانی کرده‌اند.

گمانه‌زنی؛ دلار افت می‌کند، خودرو گران می‌ماند - 8

دست بالای دلالان؛ خودرو فعلا ارزان نمی‌شود

قیمت خودرو که دو هفته پیش از سایت‌های خرید و فروش حذف شده بود، از دیروز به آگهی‌های خرید و فروش این سایت‌ها بازگشت.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

روز گذشته «سعید موتمنی» رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران گفت: اتحادیه نمایشگاه داران خودرو این قیمت‌ها را قبول ندارد، زیرا نرخ‌ها باید در بازار تعیین شود. وی بیان داشت: آگهی‌های فروش خودرو باید شناسنامه دار و قابل ردیابی باشد. به گفته این مقام صنفی؛ در این زمینه باید هویت فرد آگهی دهنده، اصالت آگهی و اصالت قیمت مشخص باشد.

بازگشت قیمت‌ها به فضای مجازی از رجوع دوباره دلالان به بازار خودرو خبر می‌داد. برای فهم ساده ماجرا پاراگراف بعدی را بخوانید.

شکل کار دلالان این گونه است که با قیمت گذاری کاذب در سایت‌های اینترنتی، نرخ خودرو را بالا می‌برند، مردم هم در معاملات به قیمت‌های کاذب موجود در سایت‌ها رجوع می‌کنند، از آن طرف چون خود این دلالان بخش زیادی از آن حجم خودروهای ثبت نامی کارخانه‌ای را در دست دارند، از این تفاوت قیمت ایجاد شده سود کلانی به جیب می‌زنند.

فاصله‌ای که هم اکنون بین قیمت کارخانه‌ای و بازاری بسیاری از محصولات خودروسازان به دلیل قیمت‌گذاری دستوری شکل گرفته خود زمینه ورود دلالان و واسطه‌گران را ایجاد کرده و بهشت کوچکی برای کسب سود بیشتر برای آنها به‌وجود آورده است. به این ترتیب تا زمانی که فاصله قیمتی مذکور از بین نرود یا لااقل کم نشود ورود دلالان از هر مسیری در این بازار غیرقابل اجتناب است. بنابراین اقداماتی همچون نظارت بر سایت‌های خرید و فروش خودرو یا دیگر تمهیداتی که تنها به‌عنوان قرص مسکنی برای بازار تجویز می‌شود، نمی‌تواند به خروج دلالان از بازار منجر شود.

در واقع با ساز و کار فعلی امیدواری به کاهش نرخ خودرو پایین است چون دلالان هم در پیش فروش خودروهای کارخانه‌ای دخل و تصرف دارند و هم در سایت‌های قیمت گذاری اینترنتی، از دو طرف بازار و فضای روانی به سمت سود بیشتر خودشان مدیریت می‌کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.

صف کشتی‌های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش مشرق، واردات کالای اساسی از جمله شکر، روغن خام، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و … به کشور در مقایسه با سال گذشته از طریق بندر امام حدود ۸۵ درصد افزایش یافته است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این‌باره گفت: در دو ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌های تخلیه شده در کالای اساسی ۸۵ درصد و در تناژ کالای بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. همچنین موجودی کالای در محوطه و انبار حدود ۶۰ درصد داشته است و در حوزه کالای اساسی ۲٫۸ میلیون تن است که سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بود. عادل دریس با بیان این‌که تعداد کشتی کالای اساسی امسال ۶۳ فروند بوده که در دو ماه مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌ها ۳۴ فروند بود، افزود: بیش از ۳ میلیون تن موجودی انبار کالای اساسی بندر امام است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۷ این رقم ۱٫۶ میلیون تن بود. در فیلم زیر صف کشتی‌های خارجی برای تخلیه کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ببینید.
خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
قیمت طلا اخیرا با فشارهای کاهشی روبرو شده زیرا سرمایه‌گذاران با مشاهده تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ترجیح می‌دهند دلار خریداری کنند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۵ نفر یا ۳۳ درصد نظری نداشتند و یک نفر نیز کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد. در نظرسنجی هفته پیش، اکثر سرمایه گذاران و کارشناسان وال‌استریت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. من بر این باورم که سرمایه‌گذاران در هر دور افزایش قیمت طلا باید به فروش اقدام کنند زیرا ثابت شده که این افزایش قیمت‌ها موقتی است. افشین نوابی، مدیر معاملات گروه «ام کی اس» به کیتکونیوز گفت: اگرچه نارضایتی فزاینده‌ای میان سرمایه گذاران طلا وجود دارد، اما همچنان طلا را بهترین دارایی امن در بازار می‌بیند.
عصر ایرانعصر ایران1 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، معاملات مسکن شهر تهران به عنوان شهر پیشتاز در رونق و رکود مسکن ۳۷ درصد کاهش یافته و به تبع آن کلانشهرها نیز در حال ورود به دوران رکود قرار دارند. بانک مسکن در فروردین امسال به دلیل رکود مسکن و کاهش تقاضای دریافت انواع تسهیلات، ۱۲ هزار و ۳۹۵ فقره انواع تسهیلات به متقاضیان مانده در بازار مسکن پرداخت کرد. از بین انواع تسهیلاتی که بانک مسکن پرداخت می‌کند، تقاضا برای تسهیلات خرید مسکن از اقبال بیشتری از طرف مشتریان برخوردار است. تهران در خط مقدم ورود به رکود سنگین معاملات مسکن قرار دارد و بعد از آن بازار مسکن کلان شهرهای دیگر کشور جای گرفته‌اند. بعضی از کارشناسان، تابستان سال جاری و بعضی دیگر پایان سال را اتمام دوره رکود تورمی بازار مسکن می‌دانند.

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
نظریه مسعود نیلیبراساس تجربه مسعود نیلی مشاورارشد سابق اقتصادی حسن روحانی رییس جمهور در رفتار شهروندان ایرانی درباره خرید دلار پس از روی کار ترامپ واعلام تحریم بر اساس تجربه سال ۱۳۹۱ نکات جذابی را بررسی کرده است. براساس نظریه نیلی می‌توان رفتار ارزی ایرانیان را درهفته‌های آینده براساس دورویداد افزایش نرخ تورم وتشدید تحریم‌ها بررسی کرد. وقتی تأثیر خطای مربوط به سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ مردم در تخمین نرخ ارز مورد انتظار اینجا لحاظ می‌شود منجر به اوور شوتینگ نرخ ارز می‌شود و نرخ ارز به میزانی بسیار فراتر از آن چیزی که در محاسبات منظور می‌شد قرار می‌گیرد. در چهل سال گذشته به خاطر ندارم نرخ ارز از مقدار متناظر با برابری قدرت این چنین فراتر رفته باشد، ولی رفت. به طور طبیعی وقتی نرخ ارز و نرخ ارز مورد انتظار افزایش پیدا می‌کند چون انتظارات تورمی افزایش پیدا می‌کند سطح عمومی قیمت‌ها تحت تأثیر نرخ ارز قرار می‌گیرد و انتظارات تورمی برای آینده تحت تأثیر این شاخص قرار می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر