مقابله با پوره ملخ صحرایی در فارس ادامه دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
مقابله با پوره ملخ صحرایی در فارس ادامه دارد

مقابله با پوره ملخ صحرایی در فارس ادامه دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شیراز - ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: مبارزه با پوره های ملخ صحرایی(نوزادان) در این استان به پایان نرسیده است و این روند در هفت شهرستان ادامه دارد.

حمید دبیری جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: شهرستان‌های لارستان، گراش، ممسنی، قیر و کارزین، خنج، داراب و زرین دشت شهرستان هایی هستند که مقابله با پوره‌های ملخ صحرایی با آنها در حال انجام است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان فارس بیان کرد: شهرستان‌های گراش و ممسنی نسبت به سایر شهرستان‌ها دارای تراکم بیشتری از ملخ هستند و مبارزه با این آفت در این شهرستان‌ها بیشتر از مکان‌های دیگر در جریان است.

وی با بیان اینکه از بهمن پارسال تاکنون بیش از سه هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی فارس سم پاشی شده است افزود: طی دو روز اخیر بیش از ۳۰۰ هکتار از اراضی استان فارس سمپاشی شده است لیکن رصد و پایش مزارع و منابع طبیعی استان فارس همچنان ادامه دارد.

او در خصوص سمپاشی در مناطق نیز عنوان کرد: برخی از مناطقی به علت سختی در جابه جایی تجهیزات، سمپاشی به صورت دستی و با استفاده از سمپاش پشتی صورت می‌گیرد که حضور مردم و کمک به نیروهای جهاد کشاورزی برای کنترل پوره‌های ملخ صحرایی بسیار حائز اهمیت است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی فارس اظهار داشت: ادوات مبارزه با پوره‌ها و ملخ صحرایی در استان فارس به صورت روزانه در اختیار شهرستان‌ها قرار می‌گیرد و با توجه به تمهیداتی که در استان در نظر گرفته شده است کمبودی در استان فارس در این زمینه وجود نخواهد داشت.

وی به کشاورزان هشدار داد: با توجه به اینکه پوره‌های ملخ صحرایی به مزارع استان نزدیک می‌شوند باید رصد و پایش مزارع بیشتر از قبل مورد توجه باشد و اگر امکان همکاری با نیروهای جهاد کشاورزی برای مقابله با این آفت را دارند همکاری‌های لازم را با آنان انجام دهند.

دبیری اضافه کرد: مقابله در عرصه‌های منابع طبیعی با ملخ‌های صحرایی ادامه دارد و طی هماهنگی‌های صورت گرفته مقرر شد نیروهای اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس به نیروهای جهاد کشاورزی برای مقابله با ملخ‌های صحرایی کمک کنند.

پیشتر وزیر جهاد کشاورزی طی دو نامه به وزیر کشور به طور مجدد ۳۰ میلیارد تومان اعتبار جدید و همکاری استانداری‌ها و فرمانداری‌ها برای تخصیص تجهیزات مبارزه با ملخ صحرایی را خواستار شد.

محمود حجتی در این نامه خطاب به عبدالرضا رحمانی فضلی نوشت: هجوم ملخ صحرایی از کشورهای همسایه بخش وسیعی از استان‌های جنوبی کشور از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، خوزستان، خراسان جنوبی، کهگیلویه و بویراحمد و کرمان را در برداشته است که امنیت غذایی و پایداری عرصه‌های طبیعی کشور را با تهدید جدی مواجه کرده است.

وی افزود: متاسفانه اعتبار تصویب شده تکافوی اقدامات و مدیریت یکپارچه مقابله و کنترل آفات مذکور را نمی‌دهد بنابراین خواهشمند است با طرح و تصویب اصلاح بند ۱ تصویب نامه مذکور به مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال مشتمل بر ۱۵۰ میلیارد ریال هزینه‌ای و ۱۵۰ میلیارد ریال تملک دارایی سرمایه‌ای در هیات وزیران اقدامات لازم را به عمل آورید.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفته بود: از دهم بهمن ماه پارسال تاکنون بیش از ۲۰۵ هزار هکتار از مناطق آلوده استان‌های جنوبی با ملخ صحرایی مبارزه شیمیایی انجام شده است.

سعید معین نمینی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از بهمن ماه پارسال تاکنون ۱۴۵ مورد ریزش ملخ صحرایی در شش استان جنوبی (خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و فارس) داشته‌ایم که تعداد ۱۳۵ مورد آن مربوط به ۳۵ روز گذشته (از بیستم فروردین ماه تاکنون) است.

نمینی ادامه داد: براساس اعلام ' فائو' باید تا خرداد ماه امسال در سطح ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار هکتار از زمین‌های ایران با ملخ‌های صحرایی مبارزه انجام شود.

ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند که بزرگی آنها به ۱۵سانتی‌متر می‌رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می‌آیند.

ع. پ /۱۸۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر