تماس ایران با اعضای کنگره آمریکا/ شماره تلفن ظریف در موبایل سناتور آمریکایی برای چه بود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. سیاسی
تماس ایران با اعضای کنگره آمریکا/ شماره تلفن ظریف در موبایل سناتور آمریکایی برای چه بود؟

تماس ایران با اعضای کنگره آمریکا/ شماره تلفن ظریف در موبایل سناتور آمریکایی برای چه بود؟

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، اطلاعات جعلی را ریشه مشکلات در خاورمیانه دانست و گفت: اگر آمریکایی ها اطلاعات موثقی در اختیار دارند چرا به افکار عمومی مردم خود و جهان ارائه نمی دهند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، 'مجید تخت روانچی' شامگاه پنج شنبه در گفت و گو با شبکه خبری سی بی اس آمریکا در پاسخ به این سوال که ترامپ امروز در گفت وگو با سرپرست وزارت دفاع گفته است نمی‌خواهد به سوی جنگ با ایران برود، افزود: من اعتقاد دارم که رئیس جمهوری ترامپ نمی‌خواهد بجنگد.

وی ادامه داد: اما این بدان معنا نیست که افرادی که به او نزدیک هستند نظر خود را به اشتراک نگذارند. من نمی‌خواهم در سیاست آمریکا دخالت کنم اما واقعیت این است کسانی از مقامات دولت سعی دارند با تحریک، زمینه لازم را برای جنگ یا درگیری با ایران ایجاد کنند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: چیزی که رئیس جمهوری ترامپ امروز گفت، چیز جدیدی نیست زیرا ما معتقدیم ایران به جنگ علاقه ندارد. ما نمی‌خواهیم شاهد یک درگیری گسترده در منطقه خودمان باشیم. بنابر این کسانی که سعی در ایجاد بی ثباتی و ناامنی در منطقه دارند، باید مراقب این مساله باشند.

تخت روانچی در پاسخ به این سئوال که رهبر عالی شما و رئیس جمهوری ترامپ می‌گویند که جنگ نمی‌خواهیم اما شما می‌گویید که باید مراقب بود، گفت: هیچ کس نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد، تا زمانی که در منطقه ما آرمادا، ناوگان و بمب افکن وجود دارد. سوالاتی که باید مطرح شود این است که چرا آرمادا در منطقه است؟

وی تصریح کرد: اطلاعات جعلی که علت اصلی همه این وقایع است باید مورد توجه قرار گیرد و باید مراقبت شود. ما معتقدیم که به محض این که از این اطلاعات جعلی خلاص شویم، همه ما در وضعیت بسیار بهتری قرار خواهیم گرفت.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که منظور ما از اطلاعات جعلی چیست، گفت: اطلاعات جعلی که ما می‌گوییم این است که ایران در مشکلات منطقه دخیل است؛ اطلاعات جعلی که می‌گوییم این است که ایران بی ثباتی را در عراق ایجاد می‌کند، مساله مهم این است که حتی این گزارش‌های اطلاعاتی، توسط متحدان آمریکا هم پذیرفته نمی‌شوند، بنابراین اینها دلایل اصلی مشکلات در منطقه ما هستند.

تخت روانچی درباره ادعای تصاویر قایق‌های کوچک سپاه که به موشک‌های کوتاه برد مجهز شده‌اند هم گفت: من یک نظامی نیستم، اما می‌توانم به شما بگویم که ما موشک‌ها را شلیک نکرده‌ایم، ما موشک‌های قایق‌های کوچک را استفاده نکرده‌ایم.

وی افزود: هر کس می‌داند که ممکن نیست بگویند شما موشک انداز نداشته باشید، پس اگر آنها مدارک و اطلاعات معتبری دارند، چرا آنها را از طبقه بندی خارج نمی‌کنند تا مردم آمریکا و جهان از آن مطلع شوند؟

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد: تا زمانی که آنها نمی‌توانند این اطلاعات را به اشتراک بگذارند، بنابراین ما این اطلاعات را به عنوان اطلاعات جعلی می‌نامیم. تا زمانی که آنها نمی‌توانند این اطلاعات را با عموم مردم به اشتراک بگذارند، من فکر می‌کنم که هیچ چیز با ارزشی وجود ندارد. این است که می‌گوییم این اطلاعات نامعتبر است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به این سوال که (سردار) قاسم سلیمانی نیروهای نیابتی دارد که می‌توانند به نیروهای آمریکایی حمله کنند، گفت: این همان ابزار تبلیغاتی آمریکایی‌ها است. این همان اطلاعات جعلی است که به دنبال تحریک هستند همانگونه که گفتم.

تخت روانچی افزود: تنها به کسانی که این گزارش‌های اطلاعاتی را معتبر دانسته‌اند، نگاه کنید. همان کسانی که مسئول دخالت در عراق در سال ۲۰۰۳ بودند همان هایی هستند که اکنون تلاش می‌کنند درگیری دیگری را در منطقه ما ایجاد کنند.

وی در پاسخ به این سوال که درباره جان بولتون صحبت می‌کنید، اظهار کرد: من از کسی نام نمی‌برم، اما او در آمریکا و همچنین اروپا شناخته شده است که به دنبال یافتن راه هایی برای ایجاد درگیری بین آمریکا و ایران است.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در پاسخ به این سوال که 'شما دیپلمات هستید، آیا به دنبال مذاکره هیچ یک از آمریکایی‌ها برای کاهش این تنش‌ها بوده اید' گفت: در این عرصه تاکنون انجام نشده اما نتیجه آن کاملا روشن است. شما نمی‌توانید ارعاب و فشار داشته باشید و در عین حال درخواست گفت و گو کنید.

تخت روانچی تاکید کرد: گفت وگو و ارعاب نمی‌توانند دست در دست هم دهند، آنها در تقابل هم قرار دارند. شما نمی‌توانید گفت وگو را با کسی آغاز کنید که تلاش می‌کند مشکلی برایتان ایجاد کند، تلاش می‌کند تا شما را مرعوب سازد، تلاش می‌کند به شما زور بگوید.

وی با بیان این که 'دیپلماسی فشار مربوط به قرن ۲۱ نیست'، اظهار کرد: تاریخ این دیپلماسی گذشته است اما متاسفانه مقامات آمریکا تلاش می‌کنند که دیگران را با ارعاب به مذاکره بیاورند. مطمئنا این دیپلماسی نمی‌تواند درباره ایران موفق باشد همانگونه که پیش از این هم موفق نبوده‌اند.

سفیر ایران در سازمان ملل متحد با بیان اینکه آمریکا همچون کسی است که چماق به دست گرفته و می‌خواهد ارعاب ایجاد کند، گفت: همزمان هم درخواست گفت و گو می‌دهد. چه گفت وگویی مد نظر است؟ همانگونه که گفتم تندروها در واشنگتن هرگز علاقه‌ای به گفت وگو ندارند.

تخت روانچی خاطرنشان کرد: به چگونگی اظهارنظر آنها درباره ایران نگاه کنید، به پیش شرط هایی که برای ایران مطرح کرده‌اند بنگرید، در نتیجه می‌توانید به این جمع بندی برسید که آنها علاقه‌ای به گفت وگو ندارند.

تماس با کنگره آمریکا

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا کنون با هیچ یک از نمایندگان کنگره آمریکا مذاکره کرده‌اید یا خیر، گفت: ما قبلا با برخی از اعضای کنگره گفت و گو کرده‌ایم اما اخیرا خیر. این یک اقدام متعارف است که در زمان آن انجام می‌دهیم.

نماینده ایران در پاسخ به این سوال که چه کسانی بوده‌اند، گفت: به شخصه تا کنون با هیچ کسی در کنگره صحبت نکرده‌ام.

مجری این شبکه به خبر مطرح شده مبنی بر وجود شماره تماس ظریف بر صفحه تلفن داین فاینستاین سناتور دموکرات آمریکا اشاره کرد و پرسید آیا هیچ از دموکرات‌ها در این موقعیت کلیدی با ایران تماس داشته‌اند؟

تخت روانچی پاسخ داد: من در این زمینه اطلاعی ندارم. اما من تا کنون با هیچ یک از اعضای کنگره تماسی نداشته‌ام. از این دقیقا پاسخ سوال شما را نمی‌دانم.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد بار دیگر درباره پیامدهای تنش در منطقه هشدار داد و گفت: ما به دنبال گزینه جنگ نیستیم، فکر می‌کنم این مساله برای امنیت کل منطقه مضر خواهد بود. اگر خدای ناکرده درگیری در همسایگی ما رخ دهد، برای کل منطقه مضر و فاجعه بار خواهد بود.

تخت روانچی با اشاره به جنگ هایی که آمریکا در افغانستان و عراق آغاز کرد، یادآور شد: آنها در سال ۲۰۰۱ با افغانستان و در سال ۲۰۰۳ با عراق وارد جنگ شدند و هنوز نتوانسته‌اند این مشکل را حل کنند. آنها باید بدانند که سیاست فشار حداکثری درباره ایران کار نمی‌کند.

وی تاکید کرد: آنها باید این موضع خود را مورد تجدید نظر قرار دهند. آن غیرسازنده است و باعث خشم مردم ایران علیه آمریکا خواهد شد. تحریم‌های آمریکا حتی مورد استقبال متحدان آمریکا هم قرار نگرفته است و این سیاست موجب انزوای بین المللی ایالات متحده شده است.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: آنها باید موضع خود را در قبال ایران مورد تجدید نظر قرار دهند.

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. بشار اسد با حمله شدید به مجموعه اسلامگرای اخوان المسلمین، آنها را شیطان توصیف کرد. سخنان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) منتشر کرده است. ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. اخوان المسلمین سوریه در بحران اخیر نیز فعال بود و تلاش کرد در کنار دیگر گروه‌های مخالف، حکومت را سرنگون کند.

فیلم/ حاشیه‌های دیدار شاعران با رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف23 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.
الفالف14 ساعت قبل
در این میان و در رقابت میان لاریجانی و عارف، رای فراکسیون اصولگرایان اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. احمد توکلی با رد از دستور کار خارج شدن این دو لایحه مهم از دستور کار مجمع، به خبرآنلاین گفت: نه این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است بلکه زمینه بررسی آن وجود ندارد. توکلی گفت: لوایح پالرمو و CFT از دستور کار خارج نشده است اما فعلا تعجیلی برای بررسی آنها نداریم. مجید انصاری هم درباره اخباری که از خارج شدن لوایح پالرمو و CFT از دستور کار مجمع حکایت دارند به اعتمادآنلاین گفت: نه این موضوع درست نیست. به نظر می‌رسد اظهارنظر محمد صدر در این زمینه شتاب‌زده بوده است و این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر