نظرسنجی پنسیلوانیا باعث جدایی بولتون از ترامپ می‌شود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. سیاسی

نظرسنجی پنسیلوانیا باعث جدایی بولتون از ترامپ می‌شود؟

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: نظرسنجی اخیر منتشر شده در ایالت پنسیلوانیا، خواب آشفته ای را برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا رقم زده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از نامه نیوز، در این نظرسنجی که توسط دانشگاه کوئینیپاک انجام گرفته است، ترامپ تنها موفق به کسب ۴۲ درصد آرای ساکنان این ایالت مهم و کلیدی شده است. این در حالیست که جو بایدن، رقیب احتمالی وی توانسته است ۵۳ درصد آرای ساکنان این ایالت را به دست بیاورد. اختلاف ۱۱ درصدی بایدن و ترامپ، زنگ خطر را برای کاخ سفید به صدا در اورده است.

پنسیلوانیا از ایالات پاندولی و کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، زمانی که ترامپ با اختلافی اندک در ایالت پنسیلوانیا پیروز شد، هیلاری کلینتون نسبت به شکست نهایی خود در برابر رقیب چمهوریخواهاهش اعتراف کرد. در آن زمان پنسیلوانیا به نماد پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شد، اما به نظر می‌رسد این بار معادله کمی پیچیده‌تر است!

ارتباط نظرسنجی پنسیلوانیا با حضور جان بولتون در کاخ سفید!

نقطه اوج نظرسنجی اخیر صورت گرفته توسط دانشگاه کوئینیپاک، آنجاست که اکثر رای دهندگان نسبت به وضعیت اقتصادی خود رضایت کامل داشته‌اند! به عبارت بهتر، اکثر رای دهندگان در پنسیلوانیا معتقدند که وضعیت اقتصادی آنها نسبت به سال ۲۰۱۶، یعنی زمانی که ترامپ بر سر کار آمده است بهبود یافته و به لحظ اشتغال و … در موقعیت بهتری قرار دارند.

بنابراین، نظرسنجی اخیر در پنسیلوانیا، یکی از اصلی‌ترین انگاره‌ها و فرضیات شکل گرفته در ذهن ترامپ را ابطال کرد! ترامپ تصور می‌کرد که موفقیت در عرصه اقتصاد، به معنای تضمین پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خواهد بود. با این حال نظرسنجی اخیر، شوک سختی به ترامپ وارد ساخته است. او اکنون به خوبی می‌داند که محبوبیت اندک وی در حوزه سیاست خارجی، که در اکثر نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی مشهود است، می‌تواند منجر به شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی شود.

حضور افرادی مانند جان بولتون و مایک پمپئو، در شکل گیری این روند به شدت موثر بوده است. در این میان، ترامپ یک گزینه بیشتر پیش رو ندارد و آن، ایجاد تغییر در تیم سیاست خارجی خود است. حذف افراد نومحفظه کار و حتی اعضای وابسته به تی پارتی از حلقه تصمیم گیر در حوزه سیاست خارجی آمریکا و جایگزینی آنها با جمهوریخواهان سنتی، تنها گزینه‌ای است که می‌تواند منجر به افزاش محبوبیت ترامپ در عرصه سیاست خارجی و در نتیجه، افزایش سطح آرای وی در نزد رای دهندگان ایالات حساس شود

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

جان بولتون گزینه اول اخراج از کاخ سفید است

نظرسنجی ایالت پنسیلوانیا تیر خلاصی بر پیکره جان بولتون؛ رئیس جمهور جنجالی ناچار به تغییر تیم سیاست خارجی خود است

در این میان، جان بولتون گزینه اول تغیر و به عبارت بهتر، اخراج از کاخ سفید محسوب می‌شود. اگرچه ترامپ در ظاهر از حضور بولتون در مسند مشاور امنیت ملی خود دفاع می‌کند، اما در پشت پرده وی را مسبب صلی کاهش محبوبیت خود در عرصه سیاست خارجی می‌داند. او هم اکنون با سه جبهه سیاسی حساس در ونزوئلا، کره شمالی و ایران رو به روست، ضمن آنکه روابط چینی‌ها و اروپایی‌ها نیز با کاخ سفید تیره و تار است.

در چنین شرایطی ترامپ ناچار است میان «بقای بولتون در کاخ سفید» و «پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» دست به انتخاب بزند. او باید بولتون و حتی احتمالا پمپئو را تا قبل از فرا رسیدن رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ قربانی کند تا بتواند بار دیگر در نظرسنجی‌ها، خصوصا در نظرسنجی‌های ایالات حساس و سرنوشت ساز موقعیت از دست رفته خود را احیا کند.

بدون شک در رقابتهای انتخابات درون حزبی دموکراتها، موضوع حضور بولتون در کاخ سفید و عواقب این مسئله، به صورتی جدی از سوی نامزدهای حزب دموکرات مطرح خواهد شد. همین مسئله منجر به کاهش بیشتر محبوبیت ترامپ در عرصه سیاست خارجی خواهد شد. کاهش محبوبیت ترامپ در دیگر ایالت مهم آمریکا یعنی فلوریدا نیز به خوبی نشان می‌دهد که دیگر ایالات پاندولی آمریکا نیز از همین روال تبعیت می‌کنند. این نظرسنجی‌ها، محاسبات اولیه ترامپ را به شدت بر هم ریخته است و باید در آینده‌ای نزدیک، شاهد شیفت رفتاری اجباری وی در حوزه سیاست خارجی آمریکا بود.

به نظر می‌رسد هر اندازه ترامپ در این مسیر تعلل کند، هزینه‌های نگاه داشتن جان بولتون در کاخ سفید برای وی بیشتر خواهد بود. از این رو احتمال می‌رود وی تا قبل از آغاز رقابت انتخابات درون حزبی دموکراتها و قبل از آنکه رقبایش از نام بولتون به عنوان یک اهرم فشار علیه کاخ سفید استفاده کنند، بولتون را از سمت خود بر کنار کند. موضوعی که هضم آن برای طرفداران نومحافظه کار ترامپ آسان نخواهد بود …

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. بشار اسد با حمله شدید به مجموعه اسلامگرای اخوان المسلمین، آنها را شیطان توصیف کرد. سخنان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) منتشر کرده است. ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. اخوان المسلمین سوریه در بحران اخیر نیز فعال بود و تلاش کرد در کنار دیگر گروه‌های مخالف، حکومت را سرنگون کند.

فیلم/ حاشیه‌های دیدار شاعران با رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف23 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.
الفالف14 ساعت قبل
در این میان و در رقابت میان لاریجانی و عارف، رای فراکسیون اصولگرایان اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. احمد توکلی با رد از دستور کار خارج شدن این دو لایحه مهم از دستور کار مجمع، به خبرآنلاین گفت: نه این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است بلکه زمینه بررسی آن وجود ندارد. توکلی گفت: لوایح پالرمو و CFT از دستور کار خارج نشده است اما فعلا تعجیلی برای بررسی آنها نداریم. مجید انصاری هم درباره اخباری که از خارج شدن لوایح پالرمو و CFT از دستور کار مجمع حکایت دارند به اعتمادآنلاین گفت: نه این موضوع درست نیست. به نظر می‌رسد اظهارنظر محمد صدر در این زمینه شتاب‌زده بوده است و این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر