1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اقتصادی

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود - 0

بزرگنمایی:

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود - 2

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود - 4

پیام مازند - نوشهر - استاد جامعه شناسی دانشگاه فرهنگیان نوشهر با اشاره به خرید هیجانی مردم در وضعیت کاذب بازار، گفت: ولع خرید مردم، باعث جولان بیشتر دلالان در بازار برای افزایش بی رویه و افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود.

محسن رضوی نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به افزایش بی سابقه قیمت کالاها در بازار که از سال گذشته آغاز شد، شاهد هجوم مردم برای خرید غیر متعارف و بیش از نیاز انواع و اقسام کالاهای ضروری و غیر ضروری بودیم.

وی ادامه داد: برخی از مردم با ولع خرید هیجانی خود باعث ایجاد فضای لازم و امن برای دلالان و سودجویان می‌شوند.

رضوی نیا توضیح داد: دلالان و افراد سودجو با وجود اجناس موجود در کشور با ایجاد کمبود مصنوعی، بازار کاذب و سیاه را فراهم می‌کنند و در پی آن گرانی و تورم را بیش از پیش افزایش می‌دهند.

این استاد دانشگاه از مردم خواست بر اساس نیاز خرید کرده و تحت تاثیر فضای ایجاد شده قرار نگیرند تا با مواجهه با کاهش قیمت‌ها، ضربه اقتصادی شدید همچون سال ۶۷ به آنها وارد نشود.

وی بر ضرورت فرهنگ سازی برای فروکش کردن ولع خرید و به تبع آن کاهش شدید قیمت‌ها و کوتاه شدن دست افراد دلال و محتکر از سوی رسانه‌ها تاکید کرد.

رضوی نیا همچنین نقش انتشار اطلاعات در فضای مجازی را برای خرید بی رویه مردم از بازار بی تاثیر ندانست و گفت: کنترل فضای مجازی سبب می‌شود تا دلالان و محتکران نتوانند برای سود بیشتر از این فضا استفاده کنند و جامعه را دچار شوک هیجانی کنند که نمونه آن بازار مسکن بوده با کنترل فضای مجازی این بازار، التهاب خرید و فروش مسکن کاهش پیدا کرده است.

وی ثبات قیمت‌ها و شفاف سازی را یکی از عوامل کاهش ولع اقتصادی و خرید هیجانی در بین اقشار مردم دانست و افزود: در این راستا نخست مسئولان با شفاف سازی اقتصادی در جامعه و تعیین قیمت برای کالاها در جهت ثبات قیمت‌ها گام بردارند.

این مسئول گفت: متاسفانه در بازار امروز شاهد تعیین قیمت برای کالاها از سوی مسئولان نیستیم و علاوه بر آن وضعیت بازار نیز از قانون عرضه و تقاضا پیروی نکرده و قیمت‌های افسار گسیخته موجب دامن زدن بیشتر به افزایش نا امنی اقتصادی در جامعه می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی بر پررنگ‌تر شدن نقش دستگاههای نظارتی بر بازار همچون تعزیرات برای کنترل قیمت‌ها تاکید کرد و اظهار داشت: مردم باید حمایت از حقوق مصرف کننده را در شرایط امروز بازار حس کنند تا کاهش خرید هیجانی را شاهد باشیم.

رضوی نیا، بهره گیری از توزیع کالاهای کوپنی در وضعیت کنونی بازار را برای توقف گرانی و حمایت از قشر آسیب پذیر موثر دانست و افزود: اجرای این روند موجب توزیع عادلانه مایحتاج مردم و حفظ کرامت انسانی افراد با توجه به وضعیت صف‌های کنونی به همراه خواهد داشت.

وی همچنین به مصاحبه‌های اقتصادی و اظهارات تشنج زای برخی از مسئولان اشاره کرد و گفت: نباید با بیان موضوعات غیر ضروری به فضای خرید هیجانی و ملتهب کردن بازار در جامعه دامن زد.

این استاد دانشگاه افزود: عدم کنترل مناسب وضعیت بازار و فشار اقتصادی وارده بر مردم بر مشارکت اجتماعی و سیاسی اقشار مختلف جامعه تاثیر گذار خواهد بود و ادامه این روند همچنین افزایش بروز معضلات اجتماعی و فرهنگی در جامعه در پی خواهد داشت.

وی تغییر التهاب خرید هیجانی را در مدت کوتاه چند ماهه دشوار دانست و گفت: در بلند مدت و با مدیریت جهادی می‌توان شرایط را کنترل کرد تا از تبعات خطرناک آن بر روی بعدهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جلوگیری کرد.

استاد دانشگاه با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد التهاب در بازار ایران، افزود: دشمن همزمان با تشدید تحریم‌های ظالمانه تلاش دارد تا با القای مسایلی چون قحطی در خصوص محصولات پرمصرف و شایعه پراکنی وضعیت تولید و یا موجودی کالاها و خدمات مختلف در کشور را نامناسب و بحرانی جلوه دهد.

در ماهها و روزهای اخیر بارها شیوع یک شایعه در رابطه با افزایش قیمت کالایی خاص، موجب صف کشیدن‌های طویل در فروشگاهها و حتی پمپ بنزین‌ها شد. این تقاضای ناگهانی و گسترده نه تنها پای دلالان و منفعت جویان را باز کرده بلکه در نهایت منجر به افزایش چند برابری قیمت‌ها شده است.

۱۲۹۵/ ۱۶۰۲/۱۶۵۴

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها می‌شود - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر