1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی - 0

بزرگنمایی:

بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی - 2

بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی - 4

پیام مازند - ساری - مراسم تجلیل از عوامل نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش چهارشنبه شب با اعلام بازگشت این رویداد فرهنگی هنری به ریل اصلی و تاکید بر استمرار رویکرد اعتماد به جوانان در بابل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این مراسم که با حضور محمود شالویی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، مدیرکل سابق میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران و تهران و دبیر نخستین دوره جشنواره فیلم وارش، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابل، معاون فرهنگی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مازندران و تعدادی از هنرمندان برگزار شد، عوامل بخش‌های مختلف برگزاری جشنواره تقدیر شدند.

دبیر نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش در این مراسم با بیان این که ۲۰ سال پیش وارش با همکاری چند جوان علاقه مند و حمایت تعدادی از مدیران فرهنگدوست آغاز به کار کرد، گفت: کمتر از بیست سالم بود که با اعتماد دکتر بزرگ نیا جشنواره وارش را آغاز کردم.

مهدی قربانپور افزود: آن زمان به دکتر بزرگ نیا گفتم دوست دارم در مازندران فستیوال برگزار کنم و همین درخواست کافی بود تا در ۱۹ سالگی به من اعتماد کند و سنگ بنای وارش را بگذاریم و اتفاقا ۱۴ دی ماه ۱۳۷۸ که مصادف با ماه مبارک رمضان بود تصمیم گرفتیم جشنواره را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: چهار دوره جشنواره را با کمک آقای بزرگ نیا ادامه دادیم و پس از آن با تغییر دولت، مسیر جشنواره تغییر کرد، اما در دوره نهم پس از چند سال تصمیم گرفتیم جشنواره را به اصل آن که نگاه به فرهنگ و محیط زیست بود، برگردانیم.

** بهره گیری از ظرفیت مردمی

مهدی قربانپور گفت: در روزهای فراهم آوری مقدمات جشنواره نهم به این فکر افتادیم که از نیروهای مردمی منطقه هم استفاده کنیم و به همین دلیل هم خاطره ۲۰ سال پیش و زمان شکل گیری جشنواره را مرور کردم که اعتقاد داشتیم به جوانان اعتماد کنیم و جوانان هم در کنار مدیران توانستند گام‌های خوبی بردارند.

وی افزود: با همین رویکرد و اتفاق خوبی که در وارش نهم رقم خورد، اطمینان دارم نسل بعدی مدیران جشنواره همین همراهان و داوطلبان جوان هستند و امید دارم حال خوب وارش نهم در سال‌های بعد هم با کمک عوامل اجرایی و نیروهای جوان تداوم داشته باشد.

**برنامه ریزی برای وارش سالانه

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران هم با بیان این که وارش دوره بسیار خوبی را پشت سر گذاشت، گفت: اطمینان دارم دوره‌های بعدی وارش هم پرشور خواهد بود.

محمود شالویی با بیان این که وارش باید به طور مستمر و منظم برگزار شود، گفت: در حال بررسی جشنواره نهم هستیم تا با برآوردی از مسائل مختلف از جمله استقبال، پشتوانه‌های اجرایی و اعتباری، میزان توجه و واکنش محافل سینمایی منطقه برگزاری جشنواره به صورت سالانه را ارزیابی کنیم و پس از گفت و گوها و بررسی همه این ابعاد برای برگزاری وارش به طور سالانه یا دوسالانه تصمیم گرفته خواهد شد

در خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

دبیر نخستین جشنواره فیلم وارش نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از برگزاری نهمین دوره وارش گفت: روزی که به پیشنهاد آقای قربانپور این رویداد را رقم می‌زدیم، اطمینان داشتم این رویداد به موفقیت می‌رسد. آن زمان خواسته بودم که به فیلم‌های کوتاه توجه شود.

دلاور بزرگ نیا با بیان این که آن زمان دکتر شالویی از مدیران ستادی وزارتخانه بود و همان زمان نیز در جریان پا گرفتن این رویداد فرهنگی سینمایی قرار داشت، افزود: دومین امید ما این بود که بتوانیم یک رویداد فرهنگی سینمایی را در استان شکل دهیم.

وی ادامه داد: علاوه بر این، توجه به عناصر کمتر دیده شده فرهنگی که در سایه فرهنگ ملی کمتر مورد توجه قرار داشتند از اولویت‌های ما بود. به هر حال آیین‌ها و سنن ما باید حفظ می‌شد و وارش به این موضوع ورود کرد. در روزگاری که خیلی‌ها شیفته فیلم ساختن به سبک غربی‌ها بودند، اینجا در مازندران یک سری هنرمند برای ثبت آیین‌ها و سنن دست به کار شدند.

بزرگ نیا اظهار داشت: برخی هنرمندان شاخص سینمای امروز ایران نخستین جایزه سینمایی خود را از جشنواره‌های قبلی وارش دریافت کردند و این از افتخارات وارش است که به کشف استعدادهای هنری کمک کرد. این یعنی می‌توان از یک شهرستان در جریان سینمایی کشور اثر گذاشت.

وی تاکید کرد: وارش می‌تواند همانطور که خاستگاه جشنواره‌های فیلم کوتاه در ایران شد، به شهرتی جهانی در عرصه فیلم‌های مرتبط با فرهنگ و آداب و رسوم اقوام برسد. این ظرفیت به طور کامل در مازندران و بابل وجود دارد که وارش را در دنیا مطرح کند.

**سبقت وارش از فجر در جذب داوطلبان

مدیر امور داوطلبان نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش نیز که اجرای این مراسم را به عهده داشت ضمن قدردانی از عوامل برگزاری جشنواره میزان استقبال داوطلبان از جشنواره وارش را در ایران کم نظیر عنوان کرد و گفت: در جشنواره فیلم فجر حدود ۷۵ داوطلب حضور داشتند و در جشنواره فیلم وارش ۱۱۶ داوطلب داشتیم که این آمار وارش را جشنواره‌ای متمایز از سایر جشنواره‌ها در بخش اجرا و نیروی انسانی کرده است.

میکاییل حقانی افزود: تلاش وارش بر استفاده از توان نیروهای علاقه مند در بخش‌های مختلف اجرایی بود. پس از ثبت نام علاقه مندان نیز با شناسایی توان هر کدام از داوطلبان، برای حضورشان در امور اجرایی جشنواره برنامه ریزی شد.

وی ادامه داد: در بخش‌های مختلف اجرایی و هنری داوطلبانی از بابل و شهرهای مختلف ثبت نام کردند که همگی بسته به نیاز جشنواره و توانمندی هایی که داشتند از چند ماه پیش از روزهای اصلی جشنواره تا پایان جشنواره در کنار وارش بودند.

در پایان این مراسم از دست اندرکاران برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش با اهدای لوح تقدیر شد.

۹۹۲۷/۱۶۵۴

بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی - 30

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
در جریان معاملات بازار آزاد تهران، نرخ سکه طرح جدید ۲۹ اردیبهشت ۹۸ به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. در عین حال، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۷۸ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۰ هزار و ۹۲۳ تومان است.

برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

فیلم تقلید صدا مجید ترکمان در فینال عصر جدید ۲۹ اردیبهشت

فردا نیوزفردا نیوز9 ساعت قبل

بهاریه فیلم کوتاه

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون که زمینه برای نمایش گسترده فیلم‌های کوتاه به وجود آمده است اهالی این عرصه باید تلاش کنند آثارشان ضمن تنوع، محتوا و کیفیت، منعکس کننده فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باشد.

نظرها

اخبار بیشتر