1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. ورزشی

ورزش بانوان مازندران؛ فتح قله‌های پیروزی با دستان خالی

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
ورزش بانوان مازندران؛ فتح قله‌های پیروزی با دستان خالی - 0

بزرگنمایی:

ورزش بانوان مازندران؛ فتح قله‌های پیروزی با دستان خالی - 2

ورزش بانوان مازندران؛ فتح قله‌های پیروزی با دستان خالی - 4

پیام مازند - ساری - بانوان مازندران سال گذشته در حالی توانستند ۹۷ مدال برون مرزی را از آن خود کرده و پرچم کشورمان را با طی مسیر قهرمانی بر افرازند که از کمترین پشتوانه و حمایت مالی برخوردار بودند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، همواره از ورزشکاران مرد استان مازندران به عنوان نام آوران و قهرمانان ورزش در سطح کشور و جهان نام برده می‌شود، در حالی که زنان این استان هم در این زمینه دست کمی از مردانشان ندارند.

مازندران بیش از ۶۵ هزار ورزشکار زن سازمان یافته دارد و حضور تیم‌ها در سطح کشور شامل ۱۴ تیم در لیگ برتر، ۱۶ تیم در لیگ دسته یک، سه تیم در لیگ دسته ۲ و ۲ تیم در دسته سه و حضور سالانه در رقابت‌های جهانی و شرکت در ۸۰ رقابت کشوری بخشی از کارنامه موفق عملکرد ورزش بانوان این استان است.

اما این ورزشکاران برای تداوم مدال آوریشان کم توان هستند و این مساله باعث شده تا آنها برای ادامه فعالیت حرفه‌ای خود دو دل بمانند.

** تیمداری با هزینه شخصی

بیش از یک دهه از آن زمانی گذشته است که مازندران نماینده‌ای در لیگ برتر فوتبال بانوان داشته باشد و اکنون با حضور سپیدار قائمشهر پرچم استان در این لیگ برافراشته شد و اما برخلاف تصور سرمربی این تیم در آغاز کار، هیچ حامی مالی در این مدت به سراغ تیم نرفت و تنها با هزینه شخصی کارها پیش رفته است.

سرمربی تیم سپیدار قائمشهر به خبرنگار ایرنا گفت: برای روی پا ماندن تیم در این لیگ مجبور شدم ۱۲۰ میلیون تومان از درآمدهای شخصی خود را برای تیم هزینه کنم، در حالی که میزان کمک‌های دولتی و بخش خصوصی به تیم تنها ۲۰ میلیون تومان بود.

وی که خود مدرس حق التدریس دانشگاههای مازندران است، افزود: بدون حامی بودن تیم باعث شده که برای ادامه تیمداری و حضور سپیدار در بازی‌های خارج از خانه از درآمدهای تدریس در دانشگاه برای این منظور هزینه کنم.

آذری گفت: کمبودهای مالی تا آنجاست که دختران تیم من برای حضور در مسابقه مقابل تیم بوشهر ۳۳ ساعت مجبور به تحمل رنج سفر با اتوبوس هستند و با جسمی خسته و رنجور در این مسابقات شرکت کردند.

وی اضافه کرد: مطمنا نمی‌توان از بازیکنان تیمی که به این صورت به میدان مسابقه می‌رسد انتظار کسب نتایج خوبی را داشت و در بازی با حریفانشان توان کم می‌آورند.

سرمربی سپیدار قائمشهر که جایگاه تیمش را جدول لیگ برتر فوتبال بانوان دهم اعلام کرد، گفت: تیم توانسته پیشرفت‌های خوبی داشته باشد و در حال حاضر روند صعودی و پیشرفت را طی می‌کند.

وی که برای حفظ تیمش در لیگ برتر از حامیان مالی گلستانی نیز طلب کمک کرده بود، افزود: متاسفانه این کار نیز نتیجه‌ای نداشت و همچنان و در حالی که هفت هفته تا پایان بازی‌ها باقی مانده است تنها با هزینه شخصی و برخی کمک‌های موردی در حال فعالیت هستیم.

آذری که باقی ماندن در لیگ برتر را تنها هدفش برای حمایت و فعالیت در تیم سپیدار قائمشهر عنوان کرد، گفت: در ابتدای فعالیتم به عنوان مربی تیم هیچگاه تصور نمی‌کردم که اینقدر ورزش بانوان در مازندران تنها و بی یاور باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر حامی مالی برای تیم پیدا نشود وضعیت تیم در آینده چطور خواهد شد؟ افزود: همان طور که سال‌ها مازندران از داشتن یک تیم لیگ برتری فوتبال محروم بود و بازیکنانش به تیم‌های خارج از استان مهاجرت کردند، در صورت عدم حمایت این مساله دوباره تکرار خواهد شد و چاره‌ای نیست.

** آینده نه چندان روشن

مریم گیلانی که حدود ۱۰ سال سابقه عضویت در تیم ملی تنیس روی میز معلولان را دارد از دیگر ورزشکاران مازندرانی است که دست خالی مسیر را طی کرده است.

وی هم به خبرنگار ایرنا گفت: در این مدت با حرفه ای‌تر شدنم و بالا رفتن سطح فعالیت، هزینه‌های بیشتری بر من و خانواده‌ام تحمیل شد، چرا که هزینه فعالیت ورزشی و حتی مدال آوری را خانواده‌ام پرداخت می‌کنند تا من بتوانم در میادین ورزشی حضور داشته باشم.

وی که در سال ۹۶ توانست مدال طلای انفرادی و تیمی تنیس روی میز مسابقات پاراآسیایی را کسب کند، افزود: به خاطر معلولیت جسمی و برای اینکه از جامعه دور نباشم فعالیت ورزشی می‌کنم اما این فعالیت ورزشی ام برای خانواده‌ام هزینه بر است.

این ورزشکار زن گفت: با توجه به نبودن سالن مناسب برای تمرین، برای هر یک ساعت و نیم تمرین در یکی از سالن‌های ورزشی ساری و بابل ۶۰ هزار تومان پرداخت می‌کنم.

گیلانی توضیح داد: حتی اکنون که در اردوی انتخابی تیم ملی حضور دارم رویه راکت تنیسم نیاز به تعمیر دارد که قادر به پرداخت هزینه آن نیستم.

وی با اشاره به اینکه قیمت یک ست راکت تنیس مناسب بازیکنان حرفه‌ای ۹۸۰ هزار تومان است، افزود: حدود ۲ سال با همین راکت قدیمی در حال فعالیت هستم.

گیلانی که هم اکنون در اردوی انتخابی تیم ملی برای اعزام به مسابقات برون مرزی حضور دارد، گفت: از ابتدای امسال ورزش تنیس معلولان از فرداسیون جانبازان و معلولان خارج و زیر نظر فدراسیون تنیس قرار گرفته است که این تغییر هم بر مشکلات ما افزوده است.

در سایت خبری بخوانید: آخرین اخبار ورزشی ایرانی و خارجی

وی توضیح داد: در حالی که تا قبل از این برای اعزام به مسابقات خارج از کشور، فدراسیون هزینه حضور در این رقابت‌ها را پرداخت می‌کرد، اما اکنون فدراسیون تنیس از من خواسته تا برای تامین هزینه ۲۵ میلیون تومانی شرکت در مسابقات برون مرزی به دبنال حامی مالی باشم.

این مدال آور جویبار گفت: در حالی که تنیس روی میز آن هم در بخش بانوان زیاد رسانه‌ای نیست، چطور فرد یا افرادی برای اسپانسری آن اقدام کنند که این مساله را از من ورزشکار می‌خواهند.

وی که آینده ادامه فعالیت ورزشی را نامشخص و تار توصیف کرد، گفت: تنها به پای علاقه‌ای که من و بانوان ورزشکار همچون من دارند در این بخش حضور داریم به امید روزنه‌ای امید در این زمینه هستیم.

بخش خصوصی که برای تبلیغ محصولات و مجموعه‌های خود از طریق رسانه‌ها، حامی مالی تیم‌های ورزشی می‌شوند که محدودیت در پخش مسابقات زنان باعث شده تا این حداقل امتیاز از آنها گرفته شود و برای همین بخش خصوصی تمایلی به سرمایه گذاری در این بخش را نداشته باشند.

علاوه بر این ممانعت از حضور تماشاچیان به میادین ورزشی که بانوان در آنها مسابقه می‌دهند باعث شده تا فروشی در این زمینه محقق نشود و از این طریق بتوان بخشی از مشکلات مالی را رفع کرد.

** ۴۰ تیم بانوان مازندران در لیگ‌های کشوری

معاون ورزش بانوان استان مازندران با اشاره اینکه ۴۰ تیم بانوان استان در لیگ‌های کشوری گفت که این تیم‌ها در رشته‌های فوتبال، والیبال، تکواندو، تنیس روی میز، بسکتبال، هندبال، شطرنج فعالیت می‌کنند.

مریم فرجپور افزود: ورزش بانوان مازندران از نظر ورزشکاران مدال آور در سطح کشور در جایگاه خوبی قرار دارد و بازیکنان ملی خوبی را به جامعه ورزش کشور تحویل داده است.

وی ادامه داد: هیات‌های ورزشی به دلیل نداشتن ردیف اعتباری ویژه نمی‌توانند آنچنان که باید و شاید تیم‌ها و ورزشکاران را زیر پوشش حمایت مالی خود قرار بدهند و برای همین همواره تیم‌ها و ورزشکاران برای اعزام و حضور در لیگ‌های کشوری با سختی و مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

معاون ورزش بانوان مازندران گفت: بسیاری از این تیم‌ها و ورزشکاران با حمایت‌های موردی هیات‌های ورزشی و یا هزینه شخصی خود فعالیت می‌کنند که این مساله آسیبی به بدنه ورزش به شمار می‌رود، زیرا تا زمانی که ورزشکار نسبت به آینده ورزشی خود از نظر مالی اطمینان خاطر نداشته باشد در روند فعالیتش و حضور در میادین ورزشی تاثیر می‌گذارد و حتی می‌تواند موجب افت وی شود.

فرجپور گفت: حتی این عدم تمکن مالی باعث می‌شود تا ورزشکار با پشت سر گذاشتن سختی و مشقت پا در عرصه میادین ورزشی بگذارد که این امر می‌تواند در کسب نتایج تاثیر بگذارد.

وی با اشاره به اینکه هزینه تیمداری برای دسته یک و ۲ به ترتیب حداقل ۱۵۰ میلیون و یکصد میلیون تومان است، ادامه داد: اما در حال حاضر شاهدیم تیم‌های خوب استان به دلیل نداشتن حامی مالی قادر به جذب بازیکنان خوب نیستند و گاهی نتایج خوبی از شرکت در لیگ‌ها کسب نمی‌کنند.

معاون ورزش بانوان مازندران از تیم فوتبال سپیدار قائمشهر به عنوان مثال برای این مورد یاد کرد و گفت: در حالی این تیم با چنگ و دندان به عنوان تنها نماینده فوتبال بانوان مازندران در لیگ برتر حضور دارد که به دلیل نداشتن توان مالی نتوانست در ابتدای فصل بازیکنان خوبی را جذب کند.

وی افزود: با توجه به اندک بودن بودجه هیات‌های ورزشی، این هیات‌ها قادر به تیمداری و یا پرداخت تمام هزینه اعزام بازیکنان به مسابقات ورزشی نیستند و حامیان مالی می‌توانند در این زمینه بسیار کمک کنند.

** خبرهای خوش برای ورزش بانوان

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مازندران هم بتازگی از جذب و اعلام آمادگی بخش خصوصی برای حمایت از تیم‌ها و ورزشکاران مدال آور زن این استان خبرداد.

سمیه قاسمی طوسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عدم تمایل شرکت‌ها و بخش خصوصی برای سرمایه گذاری و حمایت مالی را از جمله اصلی‌ترین مساله در فعالیت زنان قهرمان این استان ذکر کرد و گفت: این اداره کل به عنوان متولی امور بانوان و پیگیری مطالبات آنها توانسته است گام هایی را بردارد.

وی اضافه کرد: بخش خصوصی علاقه مند به سرمایه گذاری و حمایت از قهرمانان زن مازندران اعلام آمادگی کرده است تا تیم‌های لیگ کشوری و همچنین ورزشکاران مدال آور را برای انجام فعالیت‌های ورزشی حمایت کند.

قاسمی طوسی گفت: با توجه به این مساله، ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنند و تیم‌های مدال آور انفرادی در اولویت برای برخورداری از حمایت‌های این اسپانسر قرار دارند.

وی افزود: از معاونت ورزش بانوان مازندران نیز خواستیم تا لیستی از ورزشکاران مدال آور و تیم‌های قوی که با حمایت از آنها می‌توانند به جایگاههای خوبی برسند، تهیه کنند و از این طریق برنامه را اجرایی خواهیم کرد.

۲۰۹۶/۱۶۵۴

ورزش بانوان مازندران؛ فتح قله‌های پیروزی با دستان خالی - 51

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱23 ساعت قبل
اختصاصی | برانکو ایوانکوویچ در نقل‌وانتقالات تابستانی به شدت به دنبال ستارۀ لژیونر فوتبال ایران است. سرمربی کروات سرخ‌پوشان در نظر دارد تا با جذب چند بازیکن در پست مدافع علاوه بر از بین بردن ضعف تیمش دیگر با کمبود بازیکن در این پست مواجه نشود. با توجه به بالا رفتن سن جلال حسینی و مصدومیت‌های پر تعداد این بازیکن و شجاع خلیل‌زاده حضور پورعلی گنجی در جمع سرخ‌پوشان کاملا ضروری می‌باشد. البته پرسپولیس در این راه با مشکل بزرگی مواجه است و آن‌هم باقی‌ماندن ۲سال از قرارداد ۳سالۀ پورعلی گنجی با العربی قطر است. پرسپولیس در فصل گذشته تا آستانۀ ثبت قرارداد با این بازیکن پیش رفت اما مصدومیت و سردرگمی این مدافع مانع از نهایی شدن قرارداد بین دو طرف شد.
وانانیوزوانانیوز15 ساعت قبل
محمد رشید مظاهری، امیر ارسلان مطهری و کریستین اوساگونا ستاره‌های این فصل تیم اصفهانی بودند که قرارداد شان به پایان رسیده، اما مسئولان ذوب درصدد تمدید قرارداد با آن‌ها هستند. مظاهری در چند سال گذشته یکی از مهره‌های تاثیرگذار ذوب آهن بوده و از این تیم به تیم ملی هم راه پیدا کرد و شنیده می‌شود مایل به تمدید قرارداد نیست تا به پرسپولیس بیاید. پس از پایان لیگ، قرارداد این بازیکن هم به پایان رسید و گفته می‌شود بازهم از استقلال پیشنهاد دارد، اما ذوبی‌ها درصدد تمدید قرارداد او هستند تا همچنان شاگرد منصوریان در نصف جهان باشد. مهاجم نیجریه‌ای جدید ذوب آهن با قراردادی ۶ ماهه در نیم فصل به این تیم پیوست، اما عملکرد فوق العاده‌ای داشت تا ستاره تیمش لقب بگیرد. گفتنی است، قرارداد علیرضا منصوریان نیز با ذوب آهن در پایان فصل به اتمام می‌رسد و قرار است قرارداد ۲ ساله این مربی به زودی امضا شود.

هدف گیری برای کسب سهمیه

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بیست و چهارمین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان که از ۲۵ اردیبهشت‌ با حضور ۹۷۵ تکواندوکار از ۱۵۰ کشور به میزبانی «منچستر» انگلیس آغاز شده بود امشب به پایان رسید. با این نشان نقره تیم ملی تکواندو همچون دوره گذشته رقابت‌های جهانی نتوانست صاحب مدال طلا شود. گوی در نیمه‌نهایی «جواد آچاب» تکواندوکار باسابقه بلژیکی را با نتیجه ۶ بر سه شکست داد و راهی مسابقه پایانی شد. تیم ملی تکواندو با هدایت فریبرز عسکری به عنوان سرمربی و علی محمد بسحاق و وحید عبداللهی به عنوان مربیان در این رویداد حضور پیدا کرد. به نفرات اول تا سوم رقابت‌های جهانی به ترتیب ۱۲۰، ۷۲ و ۴۳٫۲۰ امتیاز در رنکینگ المپیکی تعلق می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر