1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

ثبت ملی ۱۰۰ اثر تاریخی سوادکوه در دستور کار قرار دارد

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
ثبت ملی ۱۰۰ اثر تاریخی سوادکوه در دستور کار قرار دارد - 0

بزرگنمایی:

ثبت ملی ۱۰۰ اثر تاریخی سوادکوه در دستور کار قرار دارد - 2

ثبت ملی ۱۰۰ اثر تاریخی سوادکوه در دستور کار قرار دارد - 4

پیام مازند - سوادکوه - معاون صنایع دستی میراث فرهنگی مازندران با اشاره به وجود ۴۰۱ اثر تاریخی و طبیعی در سوادکوه گفت: ۱۰۰ اثر تاریخی این شهرستان در دستور ثبت ملی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی ایزدی بعدازظهر پنجشنبه در حاشیه همایشی به مناسبت هفته میراث فرهنگی در شهرستان سوادکوه، با بیان اینکه از ۲ هزار و۵۰۰ اثر شناسایی شده در استان مازندران، تعداد ۴۰۱ اثر مربوط به شهرستان سوادکوه است، تعداد آثار ثبتی سوادکوه را حدود ۵۸ اثر برشمرد و افزود: حدود ۱۰۰ اثر نیز در دستور کار ثبت قرار دارد که در صورت تخصیص اعتبار پرنده ثبتی تکمیل می‌شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران با اعلام اینکه حوزه میراث فرهنگی در منطقه سوادکوه گسترده‌تر از شهرهای گردشگری ساحلی است، خاطرنشان کرد: از ۷۰ اثر طبیعی ثبتی در استان، ۱۶ اثر مربوط به شهرستان سوادکوه است.

وی از جمله آثار شاخص شهرستان سوادکوه به برج لاجیم و غارقلعه اسپهبد خورشید اشاره کرد و با بیان اینکه غار اسپهبد بزرگ‌ترین طاق دنیا است، گفت: تاکنون اقدامات ثبت ملی، تعیین حریم و یک دوره کار مطالعاتی در رابطه با این غار قلعه انجام شده و از فعالیت دو معدن در اطراف آن جلوگیری شده و امسال در صورت تخصیص اعتبار شهرستانی، پیگیر ایجاد پایگاه پژوهشی، فرهنگی و تاریخی در حد ملی خواهیم بود و اگر داده‌ها غنی باشد، مقدمات کار برای ثبت جهانی آن انجام خواهد شد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

ایزدی با بیان اینکه از ۱۹ موزه استان، حدود ۹موزه تحت مدیریت مستقیم سازمان میراث است، در رابطه با ایجاد موزه در شهرستان سوادکوه گفت: درصورت فراهم شدن فضا، سازمان آمادگی برای تجهیز و امانه فرهنگی آن را دارد و هم اینکه، با آغاز کار کاوش غار اسپهبد، اشیا بدست آمده نیازمند مکانی برای ارائه هستند و از این رو نیاز است تا هم‌تراز با پژوهش و کاوش، موزه هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه امسال پنجاهمین سال ثبت ملی بافت تاریخ شهر آلاشت است، ابراز امیدواری کرد تا بر اساس قوانین میراث اتفاقات خوبی در این شهر رخ دهد و افزود: موزه مردم شناسی آلاشت با مشارکت این سازمان و شهرداری آلاشت اداره می‌شود.

ایزدی از جمله برنامه‌های این سازمان در هفته میراث فرهنگی (۲۸ اردیبهشت تا ۳ خرداد) در سطح استان به افتتاح نمایشگاه اسناد تاریخی در خانه موزه کلبادی، نمایشگاه دستاوردهای حوزه میراثی و فرهنگی و یگان حفاظت و مرمت و پژوهش، تجلیل از همکاران میراث، انجام برنامه شب‌های فرهنگی در رامسر، آمل، ساری و بابل، آموزش حوزه فرهنگی در پایگاه‌های استان و میزگرد مرمت در مسجد جامع ساری اشاره کرد..

ثبت ملی ۱۰۰ اثر تاریخی سوادکوه در دستور کار قرار دارد - 15

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
در جریان معاملات بازار آزاد تهران، نرخ سکه طرح جدید ۲۹ اردیبهشت ۹۸ به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. در عین حال، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۷۸ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۰ هزار و ۹۲۳ تومان است.

برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

فیلم تقلید صدا مجید ترکمان در فینال عصر جدید ۲۹ اردیبهشت

فردا نیوزفردا نیوز9 ساعت قبل

بهاریه فیلم کوتاه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون که زمینه برای نمایش گسترده فیلم‌های کوتاه به وجود آمده است اهالی این عرصه باید تلاش کنند آثارشان ضمن تنوع، محتوا و کیفیت، منعکس کننده فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باشد.

نظرها

اخبار بیشتر