1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سرگرمی

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران - 0

بزرگنمایی:

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران - 2

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران - 4

پیام مازند - نوشهر - ماه رمضان می‌تواند فرصت بسیار خوبی برای رونق اقتصاد شب در استان‌های گردشگرپذیر بویژه مازندران باشد؛ در صورتی که دستگاههای اجرایی با برنامه ریزی دقیق و هدفمند در جذب حداکثری مسافران و گردشگران گام بردارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروزه گردشگری شبانه بخش مهمی از اقتصاد شبانه کشورهای مختلف جهان به شمار می‌رود و بسیاری از شهرهای جهان با برنامه ‌ریزی در حوزه توریسم شبانه و اقتصاد شب، باعث رونق اقتصادی شده‌اند.

بر این اساس می‌توان به شهر لندن اشاره کرد که حجم اقتصاد شبانه آن در سال به بیش از ۲۶ میلیارد پوند می‌رسد و سبک زندگی این شهر به سمت شب زنده‌داری می‌رود. رستوران‌ها، فروشگاه‌های مواد غذایی، سالن‌های ورزشی، سالن‌های آرایش، کتابخانه‌ها و موزه‌ها همه و همه فرصت‌های اقتصادی شب‌های لندن را رقم می‌زنند.

در ایران نیز چراغ گردشگری شبانه در برخی شهرهای بزرگ تا حدودی روشن می‌شود اما در شهرهای کوچک به واسطه برخی مشکلات و موانع با عدم استقبال مردم مواجه هستیم و همین امر باعث شده تا اقتصاد شب در این شهرها از رونق چندانی برخوردار نباشد.

با آغاز ماه مبارک رمضان و اعمال برخی محدودیت‌ها در روز، این فرصت ایجاد می‌شود که مردم پس از افطار به گشت و گذار از شهر بپردازند و تا سحر از دیدن مکان‌های زیارتی و سیاحتی آن لذت ببرند.

البته در ماه مبارک رمضان برخی کشور‌ها همچون مالزی، اندونزی، ترکیه و حتی روسیه سال هاست که اقدام به برگزاری جشنواره‌های رمضان می‌کنند که از زمان افطار آغاز می‌شود و با پذیرایی از گردشگران با غذاهای ویژه رمضان و به راه انداختن فرصت‌های متنوع از جمله بازار خرید و سرگرمی تا هنگامه سحر ادامه دارد اما در کشور ما این اتفاق هنوز روی نداده و تاکنون نتوانسته‌ایم از این فرصت کم نظیر در جهت رونق اقتصاد و کسب و کار استفاده نماییم.

**رمضان ماه شکوفایی اقتصاد شب

یک کارشناس اقتصاد شهری پیرامون این موضوع به خبرنگار ایرنا گفت: در ایران، برای بسیاری از افراد و خانوارها، گردشگری و فعالیت‌های مربوط به آن جزء در موارد معدودی، صرفا در طول روز قابل انجام است و به همین سبب، ساعات شبانگاهی بدون انجام فعالیت خاصی بلااستفاده می‌باشد.

زهرا مومنی افزود: بسیاری از فضاهای جاذب گردشگری قابلیت استفاده در ساعات شبانه را دارند و حتی تفاوت قابل ملاحظه‌ای سیما و منظر شبانه بسیاری از فضاها نسبت به روز، خود به ایجاد جاذبه جدیدی منجر می‌شود و می‌تواند برای گردشگران قابل توجه باشد.

وی اظهار داشت: پویایی اقتصاد شهری از طریق افزایش درآمد و ایجاد فرصت‌های جدید شغلی برای جامعه محلی از پیامدهای مهم گردشگری شبانه است که در مناطق مختلف کشور می‌توان از این امکان بهره گرفت.

مومنی با اشاره به اینکه فعالیت شبانه شهری برکیفیت محیط و زندگی شهروندان تأثیرگذار است، افزود: شاید در شهرهای کوچک با کمبود فضا و جاذبه گردشگری در شب مواجه باشیم اما در شهر‌های بزرگی چون تهران، اصفهان، شیراز، تبریز، همدان و … این امکان وجود دارد که متاسفانه هنوز نتوانسته‌ایم به درستی از آنها استفاده نماییم.

وی ادامه داد: شهرهای مذهبی همچون مشهد و قم نیز بویژه در ایام ماه مبارک رمضان و محرم و صفر می‌توانند میزبان هزاران گردشگر باشند که متاسفانه تاکنون برنامه ریزی جهت استفاده از این ظرفیت دینی و مذهبی در این شهرها نشده یا اگر هم شده بسیار ناچیز است.

به گفته این کارشناس، تقویت تجارت محلی و بهبود ساختار اقتصاد منطقه‌ای، فراهم کردن زمینه فعالیت‌های مضاعف برای جامعه میزبان، کاهش جرایم و فرصت سازی جهت ترویج مباحث دینی و مذهبی از آثار فعالیت‌های گردشگری شبانه محسوب می‌شود.

وی یادآور شد: استان مازندران دارای ۲ هزار و ۸۰۰ اثر شناسایی شده تاریخی و فرهنگی است که از این تعداد حدود ۶۰۰ بنای تاریخی و فرهنگی ثبت ملی شده و می‌توان با نورپردازی‌های حرفه‌ای در شب از مسافران و گردشگران بویژه در ماه مبارک رمضان میزبانی نمود.

**رونق اقتصاد شب نیازمند تغییر نگرش‌ها

یک کارشناس گردشگری نیز با تاکید بر ضرورت گسترش گردشگری جهت رونق اقتصاد شب، گفت: گردشگری شبانه شهری امروزه در بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا مورد توجه است و در ایران نیز برخی شهرهای پرجمعیت از این امکان برخوردارند اما برای بهره مندی هر چه بیشتر از این موضوع باید بستر و جاذبه لازم برای ورود گردشگران در شب را فراهم نمود.

فرهاد شاهنظری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نورپردازی‌های زیبا، چشم اندازهای شبانه زیبا از آسمان و طبیعت، فعالیت شبانه سیستم حمل و نقل شهری و شهربازی‌ها، باشگاه‌های ورزشی، مراکز خرید، موزه‌ها، سینماها و سالن‌های نمایش می‌تواند در جذب گردشگران و رونق اقتصاد شب تاثیرگذار باشد.

وی اظهار داشت: در ماه مبارک رمضان نیز باز بودن درب مساجد، حسینیه‌ها و بقاع متبرکه از افطار تا سحر بر روی عاشقان اهل بیت (ع) می‌تواند تلفیقی از گردشگری شبانه و مذهبی را ایجاد نماید.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار و سرگرمی روز

به گفته این کارشناس، در ایران مردم با شنیدن بانگ اذان مغرب به سوی منازل خود برای افطار رهسپار می‌شوند و بعد از افطار نیز پخش سریال‌های جذاب و متنوع از رسانه ملی آنها را در خانه زمینگیر می‌کند.

وی برگزاری رقابت‌های ورزشی در قالب جام رمضان را بهانه خوبی برای بیرون کشاندن جوانان از منازل دانست و افزود: باید از این ظرفیت در جهت رونق گردشگری شبانه در ماه مبارک رمضان استفاده نمود و آن را به سایر اقشار جامعه گسترش داد.

شاهنظری اظهار داشت: در ایام ماه مبارک رمضان آژانس‌های مسافرتی نیز می‌توانند برای رونق بخشیدن به کسب کار خود اقدام به برپایی تورهای شبانه درون شهری و برون شهری نمایند و علاقه مندان را به دیدن مکان‌های تاریخی، مذهبی دعوت کنند.

وی با بیان اینکه در استان مازندران یک هزار و ۲۲۲ امامزاده واحب التعظیم وجود دارد، یادآور شد: باید از این ظرفیت عظیم در جهت رونق بخشیدن به گردشگری مذهبی و به تبع آن رونق اقتصاد شب در ماه مبارک رمضان استفاده نمود.

همچنین در این راستا تعامل و همکاری دستگاه‌های مربوطه با نیروی انتظامی در ماه مبارک رمضان می‌تواند در نتیجه بخش‌تر شدن گردشگری شبانه شهری موثر باشد.

بر اساس اعلام فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در ماه مبارک رمضان واحدهای عرضه کننده غذا از بعد از سحر تا یک ساعت قبل از اذان مغرب اجازه فعالیت ندارند و سینماها نیز از افطار تا سحر می‌توانند فعال باشند.

سردار حسین رحیمی افزود: دیگر واحدهای صنفی نیز اگر قصد فعالیت تا سحر را دارند باید مجوز لازم را از پلیس اماکن اخذ نمایند.

همچنین در ماه مبارک رمضان بسیاری از مسافران و گردشگران کشورهای اسلامی به ایران سفر می‌کنند و این موضوع می‌تواند در رونق بخشی مضاعف اقتصاد شب تاثیر گذار باشد و لازم است تا دستگاه‌های مربوطه با برنامه ریزی مناسب نسبت به جذب حداکثری آنها اقدام نماید.

**رونق اقتصاد شب با استفاده از ظرفیت گردشگران کشورهای اسلامی

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری کشور نیز وجود زیرساخت‌های مناسب برای اقامت طولانی مدت در شهرهای زیارتی و برگزاری مراسم ویژه ماه مبارک رمضان در شهرهای مختلف در قالب جشنواره‌ها و برنامه‌های فرهنگی و قرآنی و اجرای آداب و رسوم خاص این ماه در هر منطقه با ارائه خدمات گردشگری حلال در کشور را فرصتی مناسب برای جذب گردشگران مسلمان کشورهای همسایه به ویژه عراق، آذربایجان، افغانستان، عمان و سایر کشورها برشمرد.

محمد ابراهیم لاریجانی با تأکید بر ضرورت اطلاع رسانی فرصت پیش رو از طریق دفاتر ایرانی مستقر در سایر کشورها، گفت: ضروری است تا وزارت امور خارجه، سفارتخانه‌ها و نمایندگی کنسولگری‌های ایران در سایر کشورها، رایزن‌های فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، شبکه‌های برون مرزی صداوسیما، دفاتر خدمات مسافرتی و دفاتر اطلاع رسانی گردشگری ایران در کشورهای اسلامی، نسبت به تشویق اتباع این کشورها برای سفر به ایران در ایام ماه مبارک رمضان اقدام کنند.

وی افزود: سفر گردشگران مسلمان از سال‌های پیش در ایران سابقه داشته و در حال حاضر نیز اتباع کشورهایی مثل عراق به دلیل شرایط آب وهوایی کشور خودشان اقامتگاه هایی را به خصوص در استان‌های خوش آب وهوای ایران برای یک ماه اجاره کرده و ماه مبارک رمضان را در کشورمان سپری می‌کنند.

لاریجانی با بیان اینکه برای ارائه خدمات مناسب و بموقع ضروری است تا هتل‌ها نسبت به پذیرایی در وعده سحر و افطار و آژانس‌ها نیز برای بسته تورهای ده روزه یا بیشتر اقدام کنند، اظهار داشت: با اطلاع رسانی به موقع و شایسته از آمادگی کشور برای پذیرایی از زائران و روزه داران سایر کشورها در راستای همدلی بیشتر، ترویج معنویت و توسعه گردشگری استفاده کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این باره گفت: از آنجایی که بازدید از جاذبه‌های گردشگری در مازندران، عموما از حوالی ظهر تا نیمه شب انجام می‌شود، گردشگران اغلب عصرها به بازدید از میراث طبیعی و تاریخی می‌پردازند و شب‌ها نیز به سینما یا تئاتر می‌روند.

سیف الله فرزانه افزود: خرید از مراکز تجاری در شب‌ها این فرصت را برای گردشگران به وجود آورده که بتوانند خریدهای قابل توجه داشته باشند و در این بخش نیز مازندران دارای فرصت جدید شد.

وی شب‌های مازندران را به عنوان فرصت نوظهور در اقتصاد گردشگری دانست و اظهار داشت: مراکز زیارتی در شب‌ها هم حس و حال خوبی داردو این موضوع از فرصت‌های خوبی برای ماندگاری گردشگران در مازندران می‌باشد.

این مسئول گفت: باید مردم و مسئولان به عنوان میزبان گردشگران داخلی و خارجی دست به دست هم دهند و شرایط متفاوتی را در مازندران فراهم کنند.

/۱۶۰۲/۷۵۱۳/۱۶۵۴

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران - 44

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
به گزارش پارس نیوز، شیلا خداداد با انتشار این عکس نوشت: مشکل آدمها از جایی شروع شد که نگاهشان به هم نگاه آدم به آدم نبود،،، نگاه آدم به فرصتها بود
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند (+عکس)

9+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
بین سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۶، کارگران یک کارخانه در ایالات متحده، ساعت سازی قربانی پول پرستی مدیران کارخانه شدند و به شکلی ناجوانمردانه تحت تاثیر رادیوم قرار گرفتند. یکی از نخستین کارخانه هایی که در ایالات متحده از رادیوم استفاده می‌کرد در سال ۱۹۱۷ تأسیس شد. در این کارخانه، کارگران زن روی روی ساعت‌ها را با رنگ رادیوم نقاشی می‌کردند تا درخشان‌تر شود. اما بعد از مدتی کارگران دچار مشکلات سلامتی شدند. به مرور و با شدت گرفتن بیماری کارگران، فعالیت کارخانه برای مدتی متوقف شد.

نظرها

اخبار بیشتر