1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. اقتصادی

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد - 0

بزرگنمایی:

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد - 2

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد - 4

پیام مازند - ساری - استاندار مازندران با ارائه طرح پیشنهادی خود برای ایجاد سه منطقه آزاد و تصویب آن در کارگروه تخصصی دبیرخانه مناطق آزاد کشور، بار دیگر موتور دسترسی به این خواسته دیرینه مردم مازندران را روشن کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، روابط عمومی استانداری مازندران امروز سه شنبه اعلام کرد که با حضور احمد حسین زادگان در کارگروه تخصصی دبیرخانه مناطق آزاد کشور، طرح پیشنهادی وی در این مرحله مصوب شده است.

استاندار بومی مازندران که ایجاد همگرایی در استان را مهم‌ترین شعارش هنگام در دست گرفتن سکان استانداری اعلام کرده بود، پس از بررسی علل ناکامی در ایجاد منطقه آزاد به سراغ رفع موانع رفت و توانست نمایندگان مازندران در مجلس شورای اسلامی را با ارائه طرح سه منطقه آزاد در سه نقطه غربی، مرکزی و شرقی مازندران متقاعد کند.

بر اساس طرح حسین زادگان برای بهره گیری سراسر استان از مزیت منطقه آزاد، سه منطقه شامل امیرآباد، فریدونکنار و نوشهر راه اندازی خواهد شد.

حسین زادگان که زمستان سال گذشته سکان استانداری را به صورت رسمی در دست گرفت، پس از کسب موافقت نمایندگان مازندران در مجلس و ایجاد وفاق در استان، طرحش را اواخر سال گذشته به معاون اول رییس جمهوری ارائه کرد.

**سابقه دستیابی به منطقه آزاد در مازندران

منطقه آزاد به ناحیه ویژه ­ای در خارج از مرز گمرکی گفته می­ شود که تولیداتش جهت­ گیری صادراتی دارند و هدف اصلی ایجاد این مناطق، توسعه و رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری خارجی در حوزه تولید و صادرات تبیین شد.

در وبسایت خبری بخوانید: بروزترین اخبار اقتصادی ایران و جهان

آخرین بار موضوع منطقه آزاد مازندران تابستان سال گذشته حتی تا مرحله تصویب شدن در مجلس شورای اسلامی پیش رفت ولی مخالفت تعدادی از نمایندگان استان با تبدیل بندر امیرآباد به منطقه آزاد از دستور کار نهاد قانونگذاری کنار گذاشته شد.

مجلس در همان جلسه با ایجاد هشت منطقه آزاد دیگر در نقاط مختلف کشور موافقت کرده بود که در صورت راه اندازی تعداد مناطق آزاد کشور به ۱۵ نقطه افزایش می‌یابد.

استان هایی که دارای منطقه آزاد هستند از ۲۲ مزیت اقتصادی اختصاصی این مناطق بهره می‌برند که در سایر مناطق مانند مناطق ویژه اقتصادی وجود ندارد.

مهم‌ترین مزیت‌های اقتصادی منطقه آزاد نسبت به سایر مناطق از جمله ویژه اقتصادی معافیت‌های مالیاتی و گاها گمرکی صادراتی و وارداتی، جذب سرمایه گذاری خارجی با مالکیت ۱۰۰درصدی، افزایش درآمد ناشی از فعالیت‌های خدماتی (حمل و نقل، بارگیری و تخلیه، بانکداری، بیمه‌گری و توریسم) و اشتغال است.

استان مازندران با قرارگیری در منطقه جنوبی دریای خزر و همسایگی پنج کشور حاشیه و با واسطه ارتباط با اروپا از طریق خط ریلی اینچه برون- آسیای میانه و تولید سالانه هفت میلیون تن محصولات کشاورزی و امکانات زیرساختی بیش از هر استانی دارای شرایط خاص برای برخورداری از مزیت‌های منطقه آزاد اقتصادی است.

براساس قانون تشکیل مناطق آزاد در استان‌ها نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد و پس از تایید در شورای عالی مناطق آزاد این مصوبه برای تایید نهایی به هیات وزیران می‌رود و با تایید هیات وزیران در قالب لایحه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود.

۶۹۸۲/۱۶۵۴

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد - 22

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.
عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
سرویس عکس وفیلم فردا: «یکی از کتاب‌های معمولی طلاب» پ. ن: استفاده از رنگ‌های متنوع در کتاب قابل ملاحظه است. پ. ن: کتب حوزه به علت متن و محتوای خاص، نیاز به مراجعه شروح متعدد برای یادگیری و درک است. که البته این موضوع موافق و مخالف‌های جدی خود را در بدنه حوزه، دارد. پ. ن: معروف است که آخوند خراسانی گفت کتابی نوشته‌ام که طلبه بتواند ۶ ماهه یک دوره اصول را بخواند. اگر بتواند بعد از ۶ سال بفهمد آنرا.

نظرها

اخبار بیشتر