1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. سرگرمی

تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران - 0

بزرگنمایی:

تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران - 2

تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران - 4

پیام مازند - نوشهر- فراهم بودن بستر لازم برای گردشگری و بویژه بوم گردی از یکسو و استقبال علاقه مندان جهت ایجاد اینگونه واحد‌های اقامتی، شهرستان تنکابن را به بهشت بوم گردی در غرب مازندران تبدیل کرده است.

توسعه بوم گردی از سیاست‌های دولت تدبیر و امید است که با هدف پویاسازی اقتصاد جوامع روستایی و تولید ثروت و اشتغال برجسته سازی شده و امروزه در بسیاری از روستاها ایجاد اینگونه واحدهای اقامتی جهت اسکان مسافران و گردشگران در دستور کار قرار دارد.

در راستای همین سیاست، محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده بود که پشتیبانی و حمایت در خصوص ارائه تسهیلات برای رونق بوم گردی به عنوان سیاست‌های مصوب دولت دوازدهم در دستور کار قرار دارد و بر لزوم توجه ویژه به بوم گردی درجهت معرفی فرهنگ، آیین و میراث ماندگار گذشتگان به نسل حاضر تاکید نموده بود.

وی با بیان اینکه واحدهای مسکونی روستایی برای تبدیل به بوم گردی در اولویت پرداخت تسهیلات هستند، گفته بود که اینگونه اسکان مسافر در خانه‌های بوم گردی علاوه بر درآمدزایی برای روستاییان، حاوی انتقال پیام و انتقال فرهنگ به مسافران است و به همین جهت دولت به این مسئله توجهی ویژه دارد.

بر این اساس راهبرد گردشگری تنکابن به دلیل فراهم بودن زمینه لازم، بر پایه ایجاد واحدهای بوم گردی استوار گردید و قرار شد تا سال ۱۴۰۰، یکصد واحد بوم گردی فعال دارای مجوز در این شهرستان ایجاد شود.

در ابتدا میراث فرهنگی و گردشگری با کمک کارشناسان خود تلاش نمود تا این ظرفیت بالقوه را به روستاییان معرفی و زمینه بالفعل نمودن آن را فراهم آورد که در این راستا چند روستایی علاقه مند و با ذوق وارد این عرصه شدند.

با گذشت زمان و رونق گرفتن فعالیت واحدهای بوم گردی در جذب مسافر و بویژه گردشگران خارجی، افراد دیگری نیز وارد این عرصه شدند و با تشکیل پرونده و اخذ مجوز لازم اقدام به ایجاد واحد بوم گردی در روستاهای خود نمودند و در این میان برخی دیگر نیز در انتظار مجوز فعالیت هستند.

هم اکنون ۲۷ واحد بوم گردی دارای پروانه فعالیت در شهرستان تنکابن وجود دارد که خوشبختانه اکثر آنها در ایام تعطیلات نوروز و پس از آن میزان مسافران و گردشگران از اقصی نقاط کشور و حتی خارج از کشور بودند.

آنها از طریق تورهای مسافرتی داخلی و خارجی، فضای مجازی و ایجاد وب سایت به معرفی قابلیت‌های گردشگری شهرستان و سپس واحد بوم گردی خود می‌پردازند و تاکنون از این طریق توانسته‌اند مسافران زیادی را جذب نمایند.

اقامتگاه‌های خونه مادرجون، کلچال، ترنگ، کراتچال، نساء، کندوج، پرداروم، بلوط، خونه خورشید، باغ عمونصی، کلبه سوتراش، چام و چاشت، نوشا، کشکرت، رنگین خانه، گته گلی و آوای جنگل از جمله واحدهای بوم گردی در تنکابن محسوب می‌شوند.

مدیر یکی از واحد‌های بوم گردی شهرستان تنکابن در این باره گفت: بسیار علاقه مند به ایجاد یک واحد بوم گردی بودم و پس از تحقیق زیاد و کسب اطلاعات لازم وارد این عرصه شدم و هم اکنون حدود یک سال و نیم است که به این کار مشغول هستم.

دنیا حیدریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای توسعه دادن و بالابردن ظرفیت پذیرایی درخواست تسهیلات نمودم که خوشبختانه بدون مشکل دریافت نمودم و هم اکنون این واحد بوم گردی با حدود ۳۰ نفر گنجایش شرایط پذیرایی از مسافران و گردشگران را داراست.

وی به شرایط آب و هوایی و تاثیر آن در جذب مسافر و گردشگر اشاره کرد و اظهار داشت: متاسفانه به دلیل شرایط بد آب و هوایی در نوروز ۹۸ مسافران زیادی به این منطقه نیامدند و نتوانستیم به اهداف مورد نظر دست یابیم و امیدواریم در تابستان شرایط بهتر شود.

وی یادآور شد: از مسافران و گردشگران با انواع غذاهای محلی و کباب ایرانی در محیطی زیبا و دلنشین پذیرایی می‌شود تا آنها با خاطره‌ای خوش و به امید بازگشت مجدد به دیار خود رهسپار شوند.

یک مدیر دیگر از واحد‌های بوم گردی شهرستان تنکابن که از سابقه بیشتری در این زمینه برخوردار است به خبرنگار ایرنا گفت: از بهمن ماه ۹۵ با راه اندازی یک واحد بوم گردی اقدام به جذب مسافر و گردشگر نمودم و از آنجا که دانش و تجربه لازم را در زمینه گردشگری داشتم توانستم خیلی سریع به اهداف اولیه دست یابم.

مرجان دیلمی به استقبال روستاییان در ایجاد واحد بوم گردی اشاره کرد و افزود: از آنجا که هدف ایجاد واحد بوم گردی رونق اقتصاد روستا بود و این موضوع کاملا در بین روستاییان تبیین شد، خوشبختانه با حمایت‌های خوبی از سوی ساکنان بومی مواجه شدیم.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۷۰ درصد اقلام مورد نیاز برای این واحد بوم گردی و همچنین نیازهای مسافران و گردشگران همچون خرید محصولات لبنی، باغی و دامی از داخل روستا تهیه می‌شود.

به گفته دیلمی، در این واحد بوم گردی تنها سه الی چهار اتاق وجود دارد که پاسخگوی تعداد زیاد علاقه مندان داخلی و خارجی جهت اقامت در اینجا نیست و برای همین منظور در ابتدای فعالیت درخواست تسهیلات نمودیم تا فضای موجود را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه پروسه دریافت تسهیلات تقریبا ۲ سال به طول انجامید، خاطرنشان کرد: پس از دو سال دوندگی سرانجام در اواخر سال گذشته بخشی از تسهیلات درخواستی را دریافت نمودم که به دلیل شرایط بد اقتصادی و افزایش سرسام آور قیمت‌ها عملا بی فایده بود.

وی بالا نگه داشتن سطح کیفی واحد‌های بوم گردی را ضروری دانست و تصریح کرد: متاسفانه برخی تلاش دارند تا با کاهش کیفیت، قیمت‌ها را پایین بیاورند تا مسافران بیشتری جذب نمایند غافل از اینکه با این کار آینده بوم گردی را به خطر خواهند انداخت.

وی یادآور شد: هر چقدر واحد‌های بوم گردی بتوانند مسافران و گردشگران بیشتری را جذب نمایند مسلما نتایج بسیار خوبی در حوزه اقتصاد روستا و حتی شهر تنکابن خواهد داشت، بنابراین باید از فعالان این عرصه حمایت شود تا انها بتوانند به اهداف خود دست یابند.

**اقامت در واحد‌های بوم گردی، تجربه‌ای متفاوت و ماندگار

یک مسافر اهل زنجان درباره تجربه خود از اقامت در یکی از واحدهای بوم گردی شهرستان تنکابن به خبرنگار ایرنا گفت: این روزها مردم برای فرار از زندگی ماشینی و پناه بردن به طبیعت به دنبال یک جای دنج، خلوت و متفاوت برای آخر هفته خود هستند و در حال حاضر چه جایی بهتر از اقامتگاه‌های بوم گردی که در دل جنگل‌های شمال کشور قرار دارند.

سینا سهرابی که با زبان شیرین آذری سخن می‌گفت، افزود: در سال‌های گذشته سفرهای زیادی به شهرهای مختلف کشور داشتم و در هتل‌ها و متل‌های زیادی اقامت کردم اما در دو سال اخیر که توسط یکی از دوستان با واحد‌های بوم گردی شمال کشور آشنا شدم، تجربه بسیار خوبی کسب کردم و دیگر حاضر نیستم به هتل‌های مجلل و لاکچری اقامت کنم.

وی اظهار داشت: نشستن بر روی جاجیم و گلیم به جای فرش و موکت، خوردن غذاهای محلی، شب نشینی دور آتش به جای تماشای تلویزیون، دوشیدن شیر گاو، پختن نان و … حس خاطره انگیزی دارد که نمی‌توان برای آن جایگزینی انتخاب نمود.

سهرابی نبود راه دسترسی مناسب و فقدان روشنایی در مسیر‌های انحرافی منتهی به برخی از اقامتگاه‌های بوم گردی را از جمله مشکلات در این زمینه دانست و خاطرنشان کرد: بارها شاهد بودم که به دلیل آشنا نبودن ذائقه مسافران غیر بومی و بویژه کودکان به طعم و مزه برخی غذاهای محلی مخصوص شمال کشور، آنها مجبور شدند برای صرف غذا این اقامتگاه‌ها را ترک و به رستوران‌های مرکز شهر مراجعه کنند و باید برای این مشکل تدبیری اندیشید.

وی تصریح کرد: با وجود آنکه نرخ اجاره اقامتگاه‌های بوم گردی تقریبا یکسان است اما کیفیت خدمات دهی آنها در برخی موارد کاملا متفاوت است که باید مورد بررسی و ارزیابی دستگاه‌های متولی قرار گیرد.

به گفته این مسافر اهل زنجان، در حالی که برخی از اقامتگاه‌های بوم گردی جشنواره‌های محلی و نمایشگاه‌های صنایع دستی برگزار می‌کنند، در اقامتگاه‌های دیگر خبری از اینگونه برنامه‌ها نیست و آنها تنها به اجاره دادن مکان خود فکر می‌کنند.

وی یادآور شد: اکثر واحد‌های پرطرفدار بوم گردی به دلیل کمبود فضا و استقبال زیاد مردم تا شش ماه نخست سال رزرو هستند و نمی‌توان در هر لحظه که اراده کردی به این اقامتگاه‌ها سفر کرد و از طبیعت بکر منطقه لذت برد.

**اقامت در واحد‌های بوم گردی، جذاب و دوست داشتنی

یکی از اهالی روستای قلعه گردن از توابع بخش تاریخی خرم آباد شهرستان تنکابن که در یکی از واحد‌های بوم گردی منطقه فعالیت می‌کند درباره حس و حال مسافران و گردشگرانی که در این اقامتگاه‌ها اسکان می‌یابند، گفت: برای بسیاری از مسافران و گردشگران چه داخلی و چه خارجی اقامت در یک واحد بوم گردی، تجربه کم نظیری است و آنها ماندن چند روزه در این اقامتگاه‌ها را به هتل یا مسافرخانه ترجیح می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

حسن هادی پور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: میهمان شدن به شیوه سنتی در خانه‌های قدیمی، سفره هایی مزین به غذاهای بومی، محیط امن و آرام، اسباب و لوازم ساده و بی آلایش و به دور از تکلف و تشریفات، تشک‌های پنبه‌ای و لحاف‌های گلدوزی شده، تجربه‌ای است که بسیاری از مسافران و گردشگران از آن لذت می‌برند.

وی اظهار داشت: قدم زدن در کوچه باغ‌های روستاهای منطقه که عطر گل‌های بهار نارنج در همه جا پراکنده است، بسیاری از مسافران را مجذوب خود می‌سازد و آنها از اقامت در چنین فضایی ابراز رضایت دارند.

شعبانی با بیان اینکه تعداد واحد‌های بوم گردی در منطقه رو به افزایش است، خاطرنشان کرد: به دلیل استقبال خوبی که از واحد‌های بوم گردی فعال در منطقه شده، برخی از مردم که امکان فراهم کردن چنین فضایی دارند به دنبال اخذ مجوز از میراث فرهنگی هستند و همین مسئله می‌تواند گردشگران بیشتری را به این منطقه بکشاند.

وی به فعال شدن بسیاری از جوانان این منطقه در واحد‌های بوم گردی اشاره کرد و افزود: بسیاری از جوانان تحصیل کرده و بویژه آنهایی که مسلط به زبان خارجی هستند خیلی سریع در این اقامتگاه‌ها مشغول به فعالیت شده‌اند و از کار خود نیز راضی هستند.

وی یادآور شد: در این واحد‌ها انواع غذاهای محلی شمالی نظیر ناز خاتون، مرغ ترش، باقلا وابیج، خورشت آلو، اسپناساک، سبزی پلو، خورشت سیر انار، کئی پلا، میرزا قاسمی، باقالاقاتق و اسفناج مرجی که تماما با مواد اولیه ارگانیگ تهیه و طبخ شده به مسافران و گردشگران عرضه می‌شود.

**هر واحد بوم گردی، یک بنگاه اقتصادی و فرهنگی

یک کارشناس گردشگری با بیان اینکه بوم گردی به عنوان شاخه‌ای از گردشگری، موجب تحول حتی در دورترین روستاهای کشور شده است، گفت: برخی روستاها با تکیه بر این ظرفیت توانسته‌اند بیکاری را ریشه کن کنند و به دهکده‌ای فراتر از مرزهای کشور تبدیل شوند.

همایون افضلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اقامتگاه‌های بوم گردی مهمترین و بهترین ظرفیت برای توسعه اقتصادی و پیشرفت در روستاها محسوب می‌شوند و در حال حاضر مورد استقبال و مطالبه گردشگران قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه بسیاری از محصولات بومی روستاها از قابلیت برند سازی و معرفی به گردشگران برخوردار است، اظهار داشت: بوم گردی به عنوان یک صنعت پویا بستر مناسبی فراهم می‌کند تا در آن هر روستا به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شود.

افضلی خاطرنشان کرد: احیا دوباره سنت، آداب و رسوم، غذاهای بومی و محلی و صنایع دستی گذشتگان یک منطقه از اهداف فرهنگی واحد‌های بوم گردی محسوب می‌شود.

به گفته این کارشناس، در حال حاضر توجه مسئولان بیشتر به توسعه کمی واحد‌های بوم گردی است و همین موضوع نگرانی هایی را در بحث کیفیت این اقامتگاه‌ها ایجاد کرده که امیدواریم با آموزش و استاندارد سازی این مشکل برطرف شود.

وی خواستار تدوین سند توسعه بوم گردی در کشور شد و تصریح کرد: با تهیه این سند بسیاری از مشکلات فعالان این عرصه برطرف خواهد شد.

در حال حاضر هزار و ۴۶۷ اقامتگاه بوم‌گردی در کشور پروانه فعالیت دارند که بر اساس هدف‌گذاری‌های انجام گرفته قرار است تا آخر دوره فعالیت دولت دوازدهم، این تعداد به ۲ هزار اقامتگاه افزایش یابد.

** تنکابن پیشتاز در ایجاد واحد‌های بوم گردی مازندران

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان‌های تنکابن و عباس آباد نیز به ویژگی‌های واحد‌های بوم گردی اشاره کرد و به خبرنگار ایرنا گفت: واحد‌های بوم گردی در کنار آسایش و آرامشی که برای مسافران و گردشگران به ارمغان می‌آورند، معرف فرهنگ، آداب و رسوم مردم منطقه هستند و نباید آن را تنها یک واحد اقامتی قلمداد کرد.

نادر سحرخیز افزود: برخی از واحد‌های بوم گردی منطقه با جمع آوری ابزارآلات و وسایل قدیمی ارزشمند و گرانبها اقدام به راه اندازی خانه موزه کرده‌اند تا مسافران و گردشگران بیشتری را به سوی خود بکشانند.

وی با بیان اینکه واحدهای بوم گردی فعال در این شهرستان تحت نظارت مستمر قرار دارند، اظهار داشت: این واحد‌ها علاوه بر اقامت مسافران و پذیرایی آنها با غذاهای محلی، باید در زمینه معرفی فرهنگ و آداب و رسوم مردمان این منطقه نیز فعالیت داشته باشند.

سحر خیز برگزاری جشنواره‌های غذا، لباس و بازی‌های محلی، ایجاد بازارچه صنایع دستی و محصولات غذایی محلی منطقه و شعرخوانی محلی را از جمله برنامه‌های فرهنگی در واحد‌های بوم گردی برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: با جدیت به دنبال افزایش واحد‌های بوم گردی در منطقه هستیم و در این زمینه باید تلاش نماییم تا کیفیت این واحد‌ها نیز ارتقاء یابد.

رییس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان‌های تنکابن و عباس آباد در خصوص اعطای تسهیلات به فعالان بوم گردی نیز گفت: در تنکابن برخی از افرادی که وارد این عرصه شدند اصلا درخواست تسهیلات نکرده‌اند و برخی دیگر نیز پس از دو تا سه سال فعالیت درخواست خود را ارائه نموده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هر واحد بوم گردی به طور مستقیم و غیر مستقیم برای ۱۰ نفر شغل ایجاد می‌کند، یادآور شد: در این شهرستان افرادی که واحد بوم گردی ایجاد کرده‌اند بیشتر به دنبال جذب مسافر و گردشگر هستند تا گرفتن تسهیلات و در این بین برخی از آنها به درآمدهای خوبی دست یافته‌اند که اصلا فکر گرفتن تسهیلات هم به ذهنشان خطور نمی‌کند.

**ایجاد واحد‌های بوم گردی به جای ویلاسازی

فرماندار ویژه تنکابن با اشاره به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این شهرستان، بر ضرورت ایجاد واحد‌های بوم گردی در منطقه تاکید کرد و گفت: واحد‌های بوم گردی در روستاها با اشتغالزایی و کسب درآمد برای مردمان بومی منطقه می‌توانند سدی در برابر زمین فروشی و ویلاسازی باشند.

سید امیر حسینی جو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شاید ویلاها و خانه‌های دوم در کوتاه مدت جاذبه‌ای داشته باشند اما در بلند مدت مشکلات زیادی را به وجود خواهند آورد.

وی با بیان اینکه واحد‌های بوم گردی آینده طبیعت، تمدن و فرهنگ منطقه را تضمین خواهند کرد، اظهار داشت: سیاست عمومی در این شهرستان حمایت از واحد‌های بوم گردی است و تاکنون در این زمینه برای یکصد متقاضی تشکیل پرونده صورت گرفته است.

حسینی جو خاطرنشان کرد: باید برای هر روستا حداقل یک واحد بوم گردی داشته باشیم تا مسافران و گردشگران به جای خرید زمین و ویلاسازی، به اسکان در این اقامتگاه‌ها روی بیاورند.

وی فعالیت واحد‌های بوم گردی دارای مجوز را خوب توصیف کرد و بیان داشت: خوشبختانه استقبال خوبی از این واحد‌ها توسط مسافران و گردشگران شده و اکثر آنها تا شش ماه نخست سال رزرو هستند و امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد.

به گفته فرماندار ویژه تنکابن، اشتغال روستایی با ایجاد واحد‌های بوم گردی شکوفا می‌شود و می‌تواند جلوی مهاجرت افراد بومی را به شهرها بگیرد که در این زمینه شاهد اتفاقات خوبی در شهرستان بودیم.

** استانداردسازی ودرجه بندی اقامتگاه‌های بوم گردی تا پایان بهار۹۸

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: اقامتگاه‌های بوم گردی خلأ‌های موجود از نظر زیرساخت‌های اقامتی، به ویژه در مناطقی که امکان احداث هتل و هتل آپارتمان با سرمایه گذاری کلان صرفه اقتصادی ندارد را پوشش می‌دهد.

ولی تیموری با اشاره به جذابیت اقامتگاه‌های بوم گردی برای گردشگران، افزود: این مکان‌ها فرصت معرفی آداب و سنت‌های مناطق مختلف به مسافران و گردشگران را فراهم می‌سازد.

وی توسعه زیرساخت‌های اقامتی از طریق ایجاد راه دسترسی آسان را یکی از اهداف این سازمان برشمرد و اظهار داشت: تأثیر محقق شدن فعالیت‌های توسعه گردشگری در زندگی اقشار روستایی و شهرهای کوچک مشهود است.

وی خاطرنشان کرد: احداث ۲هزار اقامتگاه بوم گردی در کشور تا پایان برنامه ششم توسعه در دستورکار است و تاکنون یک هزار و ۶۰۰ اقامتگاه احداث شده است.

به گفته معاون سازمان گردشگری کشور، به منظور ارتقای خدمات کیفی در گردشگری، آموزش‌ها لازم به فعالان این بخش ارائه می‌شود.

وی یادآور شد: استانداردسازی ودرجه بندی اقامتگاه‌های بوم گردی به عنوان یک اولویت در دستور کار این سازمان است و ضوابط آن باهمکاری دستگاه‌های مرتبط تا پایان بهار امسال اعلام می‌شود.

از حدود ۳ هزار روستا در مازندران بیش از نیمی از آن‌ها قابلیت گردشگری و ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی را دارند.

/۱۶۰۲/۷۵۱۳/۱۸۹۹

تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران - 76

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل
به گزارش پارس نیوز، شیلا خداداد با انتشار این عکس نوشت: مشکل آدمها از جایی شروع شد که نگاهشان به هم نگاه آدم به آدم نبود،،، نگاه آدم به فرصتها بود
پارس نیوزپارس نیوز17 ساعت قبل

حیوانات ماقبل تاریخی که هنوز زنده‌اند (+عکس)

9+
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
بین سال‌های ۱۹۱۷ تا ۱۹۲۶، کارگران یک کارخانه در ایالات متحده، ساعت سازی قربانی پول پرستی مدیران کارخانه شدند و به شکلی ناجوانمردانه تحت تاثیر رادیوم قرار گرفتند. یکی از نخستین کارخانه هایی که در ایالات متحده از رادیوم استفاده می‌کرد در سال ۱۹۱۷ تأسیس شد. در این کارخانه، کارگران زن روی روی ساعت‌ها را با رنگ رادیوم نقاشی می‌کردند تا درخشان‌تر شود. اما بعد از مدتی کارگران دچار مشکلات سلامتی شدند. به مرور و با شدت گرفتن بیماری کارگران، فعالیت کارخانه برای مدتی متوقف شد.

نظرها

اخبار بیشتر