1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مازن آنلاین
  4. فرهنگ

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن، دائمی یا موقت؟

مازن آنلاینخبرگزاری مازن آنلاین |
خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن، دائمی یا موقت؟ - 0

بزرگنمایی:

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن، دائمی یا موقت؟ - 2

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن، دائمی یا موقت؟ - 4

پیام مازند - نوشهر- تعطیلی تنها سینمای شهرستان تنکابن با وجود برخی اعتراض‌های مردمی همچنان ادامه دارد و دستگاههای مربوطه نیز تاکنون اقدام موثری در جهت بازگشایی مجدد آن انجام نداده‌اند.

شهرستان تنکابن در گذشته نه چندان دور چهار سالن سینمایی به نام‌های انقلاب (شهر فرنگ)، ایران، کاپری و شقایق داشت و بسیاری از مردم برای گذراندن اوقات فراغت و دیدن فیلم‌های روز کشور به آنجا می‌رفتند و لحظات شاد و مفرحی را سپری می‌کردند.

با گذشت زمان سینماها یکی پس از دیگری دستخوش تغییراتی شدند و چراغ هنر هفتم در این سالن‌ها یکی پس از دیگری خاموش شد تا مردم این منطقه بیش از پیش حسرت روزهای گذشته را بخورند.

سینما کاپری در اوایل انقلاب دچار آتش سوزی شد و پس از گذشت سال‌ها سرانجام با تغییر کاربری به مجتمع تجاری تبدیل شد و سینما شقایق نیز که در شهر خرم آباد واقع بود نیز به صورت متروکه همچنان باقی مانده اما سینماهای ایران و انقلاب به کار خود ادامه می‌دادند تا اینکه سینما ایران با ظرفیتی حدود ۴۵۰ نفر بر اثر برف شدید سال ۹۲ تخریب شد و هیچ اقدامی هم جهت بازسازی آن صورت نگرفت.

سینما انقلاب هم که حدود ۵۰۰ نفر ظرفیت داشت پس از چندین بار بسته شدن و بازگشایی مجدد سرانجام در ماه‌های پایانی سال ۹۷ به طور کامل تعطیل شد تا پرده نقره‌ای آن برای همیشه سفید بماند.

اکنون بیش از چهار ماه از تعطیلی تنها سینمای شهر تنکابن می‌گذرد و تمامی تلاش‌ها برای بازگشایی مجدد آن بی نتیجه مانده است و مردم و بویژه جوانان از دیدن فیلم‌های روز سینمای ایران بر روی پرده نقره‌ای محروم مانده‌اند.

کارشناسان معتقدند که در تمام جوامع پیشرفته، برای اوقات فراغت مردم برنامه ریزی صورت می‌گیرد و برنامه‌های فرهنگی جزو اولویت‌های کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه محسوب می‌شود.

آنان بر این باورند که رسانه‌ها نقش بسیار پررنگی درتغییر تفکرات جامعه بشری دارد و این نقش را نمی‌توان نادیده گرفت و سینما نیز در تحکیم ارزش‌ها نقش بسیار زیادی دارد و سینما، رسانه‌ای تأثیرگذار و پرمخاطب در ساختمان فرهنگی یک کشور است و تاثیر بسزایی در هدایت افکار و اندیشه جامعه دارد و نبود آن می‌تواند معضلات اجتماعی را در خانواده‌ها و جامعه تشدید نماید.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان سینمایی کشور در دی ماه سال گذشته اعلام کرده بود که دولت به منظور ایجاد پردیس‌های سینمایی به ازای ایجاد هر پرده سینمایی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات به بخش خصوصی پرداخت می‌کند.

رمضانعلی حیدری خلیلی با بیان اینکه ایجاد سالن‌های کوچک با صندلی‌های کم تعداد برای پردیس‌های سینمایی به صرفه است، افزود: مجتمع‌های فرهنگی هنری ۳۰ شهر کشور که فاقد سالن سینما است با مشارکت بخش خصوصی به امکانات مورد نیاز نمایش فیلم تجهیز می‌شوند.

** تعطیلی سینما نتیجه غفلت فرهنگی مدیران

یک شهروند تنکابنی با ابراز تاسف از تعطیلی تنها سینمای این شهر، گفت: متاسفانه در شرایطی که فیلم‌های بسیار خوبی بر روی پرده سینماهای کشور است و فروش بالای فیلم‌ها نشان از استقبال خوب مخاطبان دارد، مردم این شهر از دیدن این فیلم‌ها محروم شده‌اند.

عارف نفاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در شهری که به عنوان مرکزی فرهنگی همواره در هنر و هنرپروری پیشگام بوده و در عرصه هنر نمایش و سینما اساتید و بازیگران ارزشمند و فرهیخته‌ای را تقدیم جامعه کرده و مردمان آن نگاه ویژه‌ای به مقوله فرهنگ و هنر دارند، نداشتن سالن سینما بسیار غم انگیز و دردناک است.

وی اظهار داشت: بسته شدن یک مرکز فرهنگی همچون سینما نتیجه غفلت فرهنگی مدیران دستگاه‌های مربوطه است و این مسئله به مراتب آسیب‌های بیشتری را در مقایسه با تهاجم فرهنگی خواهد داشت.

این شهروند با انتقاد از سکوت و بی تفاوتی مسئولان نسبت به بسته شدن سینماهای این شهر، افزود: مدیرانی که دغدغه فرهنگی دارند و جلسات متعددی پیرامون این موضوع برگزار می‌کنند باید نسبت به بسته شدن سینماها به افکار عمومی پاسخ بدهند اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخ روشنی از آنها شنیده نشد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

وی یادآور شد: باید هر چه سریعتر نسبت به بازگشایی مجدد سینما انقلاب یا احداث یک سینمای جدید در این شهر اقدام شود تا خلا فرهنگی موجود هر چه سریعتر برطرف گردد.

**سینماهای مجتمع آدینه در انتظار بخش خصوصی

شهردار تنکابن با ابراز تاسف از بسته شدن تنها سینمای این شهر گفت: پس از اطلاع از این موضوع تلاش‌های زیادی جهت خرید سینما انقلاب صورت گرفت تا پس از بازسازی، مجددا به فعالیت خود ادامه دهد اما متاسفانه توافقی در این زمینه حاصل نشد.

محمد زرودی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مالک هر دو سینمای ایران و انقلاب یک شخص حقیقی بود که متاسفانه در سال‌های گذشته فوت کرده و اکنون در دست وراث قرار دارند و نتوانستیم با آنها جهت خرید یک سینما به توافق برسیم.

وی به سینماهای در حال ساخت مجتمع فرهنگی تجاری آدینه اشاره کرد و اظهار داشت: این سینماها بر اساس توافق صورت گرفته مربوط به شهرداری است و می‌توانیم آنها را به بخش خصوصی واگذار نماییم.

زرودی افزود: نداشتن سالن سینما در شهری همچون تنکابن با پیشینه تاریخی و فرهنگی درخشان بسیار غم انگیز است و تلاش خواهیم کرد تا هر چه سریع‌تر چراغ هنر هفتم در این شهر روشن شود.

** ورود دو سرمایه گذار بومی برای احداث سالن سینما در تنکابن

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن درباره آخرین وضعیت سینما انقلاب این شهرستان گفت: در طول دو سال گذشته در سینما انقلاب پخش فیلم و اجرای برنامه‌های هنری صورت می‌گرفت تا اینکه در آخرین جلسه کمیسیون بند ۵ ایمنی مواردی در خصوص ایمن نبودن سالن سینما مطرح شد.

بابک شمس ناتری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به ایراداتی که در ایمنی سالن سینما مطرح شد، به بهره بردار اعلام گردید که تا زمان رفع مشکلات، اکران فیلم صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه بحث ایمنی یکی از نکات حائز اهمیت در هر مرکز هنری است، اظهار داشت: در این زمینه بهره بردار با مالکین سینما صحبت هایی داشته و منتظر اتفاقات خوبی در این زمینه هستیم.

شمس ناتری گفت: در حال حاضر با رایزنی‌های صورت گرفته، یکی از هنرمندان شهرستان جهت راه اندازی سینما سیار به استان معرفی شده تا به اکران فیلم‌های روز سینما در نقاطی که ظرفیت و شرایط آن مهیا باشد، بپردازد.

وی در ادامه از رایزنی با دو سرمایه گذار بومی برای ساخت سینما در این شهرستان خبر داد و افزود: نخستین سرمایه گذار در حال احداث یک مجموعه تفریحی، گردشگری و پذیرایی در یک نقطه از ساحل شهرستان است که با صحبت‌های انجام شده قرار است یک سالن سینما با ظرفیت مناسب نیز احداث نماید.

به گفته رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تنکابن، این سرمایه گذار همزمان در حال طراحی و تثبیت نقشه سالن اجرای موسیقی به گنجایش یک هزار و ۳۰۰ نفر است که قطعا این اتفاق خواهد افتاد و هیچ دغدغه‌ای در این زمینه وجود نخواهد داشت.

شمس ناتری گفت: سرمایه گذار بومی دیگر با توجه به اینکه دو سازه در حال ساخت دارد اعلام نموده که در هر دو سازه فضای مناسب برای ایجاد سالن سینما وجود دارد و بنابراین قرار است بازدیدی از محل صورت گیرد و نتیجه نهایی بزودی اعلام می‌شود.

این مسئول گفت: موضوع سینماهای مجتمع آدینه که توسط شهرداری مطرح شده به دلیل مشکلات حقوقی زمان بهره برداری آنها مشخص نیست و در حال حاضر تنها گزینه اصلی و قطعی همان دو سرمایه گذار بومی می‌باشد.

شهرستان ۱۶۶ هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.

/۱۶۰۲/۷۵۱۳/۱۶۵۴

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن، دائمی یا موقت؟ - 40

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظه انفجار مغز جوانی که مسموم شده بود!

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
بیمار جوانی در هند که به دلیل مسمومیت و وجود سم در معده‌اش به یکی از بیمارستان‌های این کشور مراجعه کرده بود حین درمان با دستگاه‌های پزشکی ناگهان مغزش دچار انفجار شد و با منفجر شدن ناگهانی سرش در مقابل پزشکان، پرستاران و خانواده‌اش جانش را به طرز دلخراشی از دست داد.

فیلم تقلید صدا مجید ترکمان در فینال عصر جدید ۲۹ اردیبهشت

فردا نیوزفردا نیوز9 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین18 ساعت قبل
در جریان معاملات بازار آزاد تهران، نرخ سکه طرح جدید ۲۹ اردیبهشت ۹۸ به ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. در عین حال، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۲۷۸ دلار و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۴۴۰ هزار و ۹۲۳ تومان است.

برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل

بهاریه فیلم کوتاه

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اکنون که زمینه برای نمایش گسترده فیلم‌های کوتاه به وجود آمده است اهالی این عرصه باید تلاش کنند آثارشان ضمن تنوع، محتوا و کیفیت، منعکس کننده فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی باشد.

نظرها

اخبار بیشتر