لس‌آنجلس ممکن است اسیر طاعون مرگبار شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

لس‌آنجلس ممکن است اسیر طاعون مرگبار شود

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
با گرم شدن زمین و تغییرات اقلیم جمعیت موش‌ها تا 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این خطر ابتلا به طاعون را بالا می‌برد، اپیدمی جهانی که در سال‌های 1300 میلادی جان 200 میلیون نفر را در جهان گرفت.

خبرآنلاین: با گرم شدن زمین و تغییرات اقلیم جمعیت موش‌ها تا ۲۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این خطر ابتلا به طاعون را بالا می‌برد، اپیدمی جهانی که در سال‌های ۱۳۰۰ میلادی جان ۲۰۰ میلیون نفر را در جهان گرفت.

دیوید راندال در کتاب جدید خود به نام مرگ سیاه در دروازه طلایی از وقوع طاعون مرگبار به دنبال تغییرات اقلیم می‌نویسد که به جان شهرهای آمریکا خواهد افتاد و دومین شهر بزرگ آمریکا یعنی لس‌آنجلس را درخواهد نوردید.

اگر این روزها خشک‌سالی، سیل و بلایای طبیعی به‌قدر کافی ما را نترسانده، طاعون می‌تواند دلیلی برای ترس از تغییرات اقلیم باشد که زاده انسانی است.

با افزایش درجه حرارت در کره زمین به نوشته دیوید راندال، برخی بلایای طبیعی وارد زندگی ما انسان‌ها می‌شود.

به گفته این نویسنده الگوهای آب و هوایی طولانی‌تر و داغ‌تر بدان معناست که چرخه حیات برای موش‌ها طولانی‌تر شده و با تولیدمثل بیشتر، تعداد آن‌ها در شهرهایی مانند لس‌آنجلس، نیویورک و هوستون به‌طور بی‌سابقه افزایش می‌یابد.

به گفته رابرت کوریگان از دانشگاه Purdue جمعیت موش‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد در جهان افزایش پیدا خواهد کرد و شهرها برای جوندگان ساکن شهر، مطلوب‌تر می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران

سازمان ملل پیش‌بینی کرده است که تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۶۸ درصد از جمعیت کره زمین ساکن شهرها باشند و موش‌ها می‌توانند حامل بیماری‌های گوناگون ازجمله طاعون باشند که به مرگ سیاه معروف است.

به گفته دکتر ژانت فولی استاد اپیدمولوژی در UC Davis تغییرات آب و هوایی تعداد کک‌ها را به طرز بی‌سابقه افزایش داده و به گفته راندال لس‌آنجلس وضعیت بدتری دارد چراکه اسیر معضلی به نام «بی‌خانمانان» است که مشکل را حادتر می‌کند. تعداد افراد بی‌خانمان در لس‌آنجلس به ۵۳ هزار نفر رسیده است که اغلب کنار موش‌ها زندگی کرده و سناریوی گسترش طاعون را پوشش می‌دهند.

محققان با بررسی گسترش طاعون در اروپا در قرون گذشته متوجه شدند که رابطه مستقیمی میان گرم شدن اروپا و رشد جمعیت موش‌ها پیداکرده‌اند. در سال‌های ۱۳۰۰ میلادی بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در اروپا، آسیا و افریقا براثر ابتلا به طاعون جان خود را از دست دادند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در بازدید از فروشگاه‌های شهروند در سطح شهر ری پیگیر حواشی اخیر مربوط به «توزیع برنج» شد. خلیل آبادی در این زمینه گفت: سلامت شهروندان و اعتماد آنان برای ما نمایندگان دارای بیشترین درجه اهمیت است و چنین موضوعاتی را با حساسیت فراوانی پیگیری می‌کنیم. وی ادامه داد: بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت شهروند، کوتاهی از شرکت تولید کننده بوده که البته این شرکت برندی معروف بوده و تعجب همگان را نیز در بر داشته است، اما با این وجود شرکت شهروند بر اساس دستور تعزیرات به سرعت این برنج‌ها را جمع آوری کرده و با قیمتی که تعزیرات عنوان داشته به فروش می‌رساند. خلیل آبادی افزود: گرچه چنین مسائلی نباید به وجود بیاید، اما شرایط اقتصادی سبب شده برخی از شرکت‌ها رو به سود جویی و سوءاستفاده بیاورند و لذا باید نظارت در این امر بیشتر شود. اما آنچه که مهم است میزان اعتماد شهروندان به نشان شهروند است که به نظر من این اعتماد از قبل هم بیشتر شده است. وی افزود: شهروند همواره در بحران‌ها یار شهروندان بوده همچنان که در توزیع گوشت مورد اعتماد دولت و مردم بود. این نشان تجاری با امکانات قوی در توزیع و پخش مواد غذایی در شرایط بحرانی همواره مدد رسان شهروندان بوده است. عضو شورای شهر تهران گفت: فروشگاه‌های شهروند علاوه بر توزیع و پخش مواد غذایی در ارائه کیفیت مواد غذایی نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند و همانگونه که مشاهده شد در کمترین زمان ممکن با نشان تجاری متخلف برخورد کرده‌اند. وی در ادامه اظهار داشت: این روز‌ها می‌توان رضایت شهروندان را در میزان استقبال از فروشگاه‌های شبانه روزی شهروند دید بعلاوه پراکندگی فروشگاه‌های شهروند در سطح مناطق نیز سبب شده است شهروندان در مناطق خود دسترسی به این مجموعه داشته باشند.

خطر زخم زرد پایتخت را تهدید می‌کند/ خانه‌های بدون حمام، زخم زرد را به تهران بازمی‌گردانند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران21 ساعت قبل
در قلب پایتخت محله‌ای هست که بسیاری از خانه‌هایش حمام ندارند و یکبار از همین محله زخم زرد شیوع پیدا کرد. حالا هوا رو به گرمی می‌رود و خبری از حمام عمومی قدیمی محله هم نیست.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش اس‌بی‌سی، در سال‌هایی که فیلیپس در زندان به‌سر می‌برد، این مرد شروع به نقاشی کرد. اکنون تابلوهای او بیش از هزار دلار ارزش دارد. این مرد بی‌گناه می‌گوید که برایش مهم نیست مقاماتی که وی را اشتباهی راهی زندان کردند، خسارت پرداخت می‌کنند یا نه.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
به گزارش ایندیپندنت، این زوج که نخستین‌بار بود صاحب فرزندی می‌شدند، توسط راننده تاکسی از جا ماندن بچه آگاه شدند. راننده در راه فرودگاهی که مقصد دومش بود، ناگهان صدای گریه نوزادی را که روی صندلی عقب بود، شنید و به سرعت با والدین او تماس گرفت.

نظرها

اخبار بیشتر