1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فوتبالی
  4. ورزشی
آنالیز فنی / پرسپولیس چگونه قهرمان لیگ شد؟

آنالیز فنی / پرسپولیس چگونه قهرمان لیگ شد؟

فوتبالیخبرگزاری فوتبالی |

وب سایت رسمی فوتبالی- شاگردان برانکو با پیروزی مقابل پارس جنوبی به سومین قهرمانی پیاپی و دوازدهمین قهرمانی تاریخ لیگ رسیدند.

به گزارش فوتبالی و به نقل از ورزش سه، پرسپولیس در آخرین بازی لیگ هجدهم توانست پارس جنوبی جم را با یک گل شکست دهد تا با اقتدار و فاصله سه امتیازی نسبت به سپاهان رده دومی، در صدر جدول باقی مانده و به مقام قهرمانی برسد.

پایان ماموریت!

شاگردان برانکو آخرین بازی فصل را با آرایش ۲-۴-۴ خطی آغاز کردند. بیرانوند مرد شماره یک سرخ‌ها و خلیل‌زاده و حسینی دو مدافع میانی تیم برانکو بودند. در جناح راست شیری و در جناح چپ هم نادری قرار گرفتند. در خط میانی، کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی به‌عنوان هافبک‌های دفاعی و نعمتی و ترابی در دو جناح راست و چپ خط میانی بودند؛ در خط حمله هم برانکو از حضور بودیمیر به‌عنوان زوج علیپور سود می‌برد.

آنچه که از دیدار شب گذشته پرسپولیس مشخص بود، برانکو و شاگردان او برای پایان دادن به ناکامی‌های چند هفته اخیرشان، به دنبال پیروزی بودند، ولی بر خلاف انتظارات این زردپوشان پارس بودند که در دقایق ابتدایی بازی هجومی‌تری ارائه دادند؛ آنها با استفاده از هر دو جناح، با سانترهای بلند موقعیت‌سازی کردند، اما در زدن ضربه نهایی ناکام بودند؛ در مقابل سرخ‌ها نیز تلاش می‌کردند تا کنترل بازی را در دست بگیرند؛ در ادامه، بازی به آرامی و در میانه زمین دنبال می‌شد؛ پس از دقیقه ۳۰، سرخ‌ها فشار خود را بر روی خط دفاعی زردپوشان بیشتر کردند و در نهایت روی یک سانتر و ضربه دقیق مهاجم کروات خود به گل رسیدند.

در نیمه دوم شاگردان برانکو برای کنترل بازی و حفظ نتیجه وارد زمین شدند و روی چند موقعیت نصف و نیمه زردپوشان، توانستند این کار را به خوبی انجام داده و اجازه پیشروی را به شاگردان تارتار ندهند.

درخشش به موقع!

دقایق ابتدایی بازی در میانه زمین دنبال می‌شد و هر دو تیم به دنبال شناخت دقیق رقیب خود بودند؛ با این حال با گذشت زمان پارس جنوبی جم به رقیب چیره شد. شاگردان تارتار از سمت چپ حملات را انجام می‌دادند و چند بار با سانتر از جناحین موقعیت‌سازی کردند، اما ضربات سر محمد نوری، میرهادی میرجوان و دیگر بازیکنان پارس جنوبی بادقت نبودند. با نزدیک شدن به دقایق میانی، بازیکنان هر دو تیم بازی را پر شور و حرارت دنبال می‌کردند؛ در این دقایق اختیار بازی در دست میزبان بود ولی سرخ‌ها نیز تلاش می‌کردند تا کنترل بازی را در دست بگیرند، اما این اتفاق تا دقیقه ۳۰ رخ نداد تا اینکه بازیکنان پرسپولیس در ۱۵ دقیقه انتهایی بازی کنترل بازی را در دست گرفتند و به گل رسیدند.

در دقیقه ۴۱ بر روی یک رفت و برگشت، توپ پشت محوطه جریمه به مهدی ترابی رسید و او خیلی سریع توپ را به مقابل دروازه پارس فرستاد و ماریو بودیمیر با ضربه روی پا و سرضرب، گل حساسی را برای تیمش به ثمر رساند تا نیمه نخست این دیدار با نتیجه یک بر صفر به سود سرخ‌ها خاتمه یابد.

نیمه قهرمانی

بازی در نیمه دوم هم بیشتر در میانه زمین در جریان بود و حملات دو تیم چندان به مقصد نمی‌رسید، اما برخلاف نیمه نخست، در نیمه دوم پرسپولیس تیم برتر زمین بود و همین اتفاق موجب شد تا در دقیقه ۵۱ بازیکنان پرسپولیس یک ضربه ایستگاهی کسب کنند که با شروع سریع آن، توپ به سیامک نعمتی در محوطه جریمه رسید ولی ضربه او با برخورد به بازیکنان پارس به بیرون رفت.

در خبری بخوانید: به روزترین اخبار ورزشی را در خبری بخوانید

در دقیقه ۵۶ نیز پرتاب اوت توسط بازیکنان پارس جنوبی با دفع از سمت مدافعان پرسپولیس همراه شد اما توپ سوم را گودرزی تصاحب کرد؛ او تلاش کرد تا با شوتی سرضرب دروازه پرسپولیس را باز کند اما ضربه‌اش از کنار دروازه و با فاصله‌ای بسیار کم راهی اوت شد.

در دقیقه ۷۰ اما علیپور موقعیت تک به تک خوبی را در مقابل خود دید که با دخالت رحمان احمدی راهی به دروازه پارس جنوبی پیدا نکرد؛ احمدی در شرایطی که بازیکنان پرسپولیس به پنالتی اعتقاد داشتند، با یک کارت زرد مواجه شد و بازیکنان پرسپولیس هم در ادامه نتوانستند از موقعیت ساخته شده استفاده کنند.

در دقیقه ۷۹ هواداران پارس جنوبی جم با پرتاب بطری و سایر اشیا بازی را متوقف کردند که در نهایت با وساطت پورامینی، بازی از سر گرفته شد؛ در دقیقه ۸۳ نیز در صحنه‌ای مشابه هواداران پرسپولیس مزاحم صحنه کرنر بازیکنان پارس جنوبی شدند و این رقابت در نهایت با پیروزی یک بر صفر پرسپولیس به پایان رسید تا شاگردان برانکو با ۶۱ امتیاز سومین قهرمانی متوالی در لیگ برتر را جشن بگیرند.

برانکو مچکریم!

اتفاقی که هواداران پرسپولیس مدت‌ها منتظرش بودند، در نهایت رخ داد و سرخ‌پوشان با پیروزی بر پارس جنوبی جم برای سومین بار متوالی قهرمان لیگ برتر شدند. گرچه شاگردان برانکو با یک تساوی هم قهرمان می‌شدند، اما ریسک نکردند و با یک بازی زیبا آخرین پیروزی لیگ هجدهم خود را قهرمانی جشن گرفتند؛ اهمیت کاری که برانکو و شاگردانش انجام دادند این بود که پرسپولیس را برای نخستین بار به سه قهرمانی متوالی رساندند.

سرخ‌ها پس از آن قهرمانی دراماتیک با افشین قطبی دیگر روی خوش ندیده بودند و سال‌های سختی را پشت سر می‌گذاشتند؛ سال‌ها می‌گذشت و چندین مربی و مدیر می‌آمدند و می‌رفتند و تنها شکست و ناکامی در قهرمانی را به همراه خود داشتند؛ سرخ‌ها به ته جدول لیگ چسبیده بودند و هیچ امیدی نداشتند تا اینکه برانکو آمد و بارقه‌های امید را برای بازگشت به اوج در دل هواداران پرسپولیس زنده کرد، تا این اوج‌گیری ۳ سال ادامه داشته باشد و به ۳ قهرمانی پیاپی ختم شود.

کمتر کسی فکرش را می‌کرد که سرخ‌ها با تمام محدودیت و پنجره‌ای بسته، تا فینال آسیا پیش رفته، به نیمه‌نهایی جام حذفی رسیده، دربی را برده و در نهایت قهرمان لیگ برتر شوند؛ برای کسب این عناوین حداقل یک دهه زمان لازم بود ولی پرسپولیس و برانکو امسال نشان دادند که استاد کارهای نشدنی و غیرممکن هستند و حتی شکست در فینال لیگ قهرمانان آسیا و از دست دادن ستاره‌ها هم نمی‌تواند مانع رسیدن آنها به اهدافشان شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ژاوی به خبرنگار اسپانیایی درباره بازی خداحافظی‌اش در آزادی: شگفت‌زده می‌شوید!

ایسناایسنا10 ساعت قبل
خبرنگار اسپورت کاتالونیا که برای پوشش بازی خداحافظی ژاوی ارناندس به تهران سفر کرده است اعلام کرد این اتفاق شور هواداران ایرانی بیدار کرده است. خبرنگار اسپانیایی در این گزارش ویدئویی گفت: دوران ورزشی ژاوی فردا در اینجا و در تهران به پایان می‌رسد. در گزارش این خبرنگار اسپانیایی، پس از صحبت‌های ماسنو، ژاوی از اتاق هتل به بیرون می‌آید و با هواداران عکس یادگاری می‌گیرد. همچنین سایت اسپورت درباره بازی خداحافظی ستاره اسپانیایی نوشت: پس از انجام ۱۰۴۲ بازی و ۲۰ فصل بازی حرفه‌ای او از فوتبال خداحافظی می‌کند. اسپورت تنها رسانه اسپانیایی حاضر در تهران برای پوشش بازی خداحافظی ژاوی است.
افتصادنیوزافتصادنیوز12 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از خبر ورزشی، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، مهدی شیری، محمد انصاری، شایان مصلح، حسین ماهینی و سیداحسان حسینی ترکیب مدافعان پرسپولیس برای فصل آینده را می‌سازند که محمد نادری نیز قرار است به این جمع با قرارداد قطعی و دریافت رضایتنامه از باشگاه کورتریک اضافه شود. با این حال باشگاه به دنبال یک گزینه دیگر است تا فصل آینده با خیال راحت‌تری به سمت چهارمین قهرمانی خود حرکت کند. این گزینه، یک چهره سرشناس است که همه مردم ایران، نامش را می‌دانند و با مدل فوتبالش آشنایی کامل دارند. مرتضی پورعلی گنجی. پور علی گنجی بازیکنی است که البته برای بازگشت به فوتبال ایران، با یک مشکل بسیار بزرگ مواجه است؛ او با باشگاه خودش برای دو فصل دیگر قرارداد دارد و طبق شنیده‌های ما، باشگاه پرسپولیس برای این بازیکن شرط گذاشته که اگر بتواند رضایتنامه‌اش را بگیرد، فصل آینده با یک رقم خوب، پیراهن پرسپولیس را تصاحب می‌کند در غیر این صورت، باشگاه پرسپولیس توانایی پرداخت پول برای دریافت رضایتنامه این بازیکن را ندارد و این پروژه به سال‌های بعد موکول می‌شود. فعلا باید بنشینیم و منتظر اتفاقات بعدی باشیم، اما این بازیکن در روز‌های پایانی فصل گذشته لیگ ستارگان، برای مدتی مصدوم شد و در تمرینات شرکت نکرد تا شایعه جدایی اش به گوش برسد ولی تا وقتی این موضوع قطعی نشود، باشگاه پرسپولیس علاقه‌ای به اعلام نام بازیکن مورد نظر ندارد!
ورزش ۱۱ورزش ۱۱8 ساعت قبل
اختصاصی | ستارۀ خارجی لیگ برتر ایران نسبت به حضور در پرسپولیس ابراز علاقه کرد. کریستین اوساگوناحال اوساگونا نسبت به تمجید خلیل‌زاده از خودش واکنش نشان داده است و در جمعی خصوصی از علاقه به حضور در پرسپولیس و پیوستن به این تیم سخن به میان آورد. با توجه به عملکرد ضعیف بودیمیر و علیپور در فصل گذشته در امر گل‌زنی و آمادگی بالای اوساگونا احتمال حضور این مهاجم نیجریه‌ای در پرسپولیس کم نیست و این انتقال می‌تواند یکی از اخبار داغ نقل‌وانتقالاتی در تابستان پیش‌رو باشد. بیشتر بخوانیدفاش شد؛ ستاره‌ای که پرسپولیس را دور زد تا پیراهن استقلال را بپوشد! پیام باشگاه استقلال به دروازه‌بان جنجالیصید بزرگ قلعه‌نویی از تبریز؛ فوق‌ستاره تراکتور در راه سپاهان + عکستیکه سنگین فرهاد مجیدی به پرسپولیستیر برانکو به سنگ خورد؛ دست پرسپولیس از ستاره سپاهان کوتاه ماند!

شام آخر سرخابی‌ها در آسیا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
تیم‌های پرسپولیس و استقلال در هفته پایانی مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، امشب به مصاف السد قطر و العین امارات می‌روندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ تیم‌های استقلال و پرسپولیس در آخرین بازی خودشان در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا دوست ندارند با خاطره‌ای تلخ مقابل حریفان اماراتی و قطری از این رقابت‌ها خداحافظی کنند.
ایمناایمنا5 ساعت قبل
به گزارش ایمنا و به نقل از روابط عمومی فدراسیون ووشو، تیم ملی ووشوی جوانان ایران، رقابت‌های قهرمانی آسیا را پیش روی دارد. این مسابقات طی روزهای ۲۵ مرداد تا ۲ شهریورماه به میزبانی برونئی برگزار می‌شود. در این رقابت‌ها، پسران تالوکار در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان حضور دارند و در بخش ساندا نیز مبارزات در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان برگزار می‌شود. بر این اساس مرحله نخست اردوی آماده سازی تیم پسران ایران از امروز (دوشنبه) در آکادمی ووشو آغاز شد و تا هفتم خردادماه ادامه می‌یابد. تالو: نونهالان: امیرعلی میلابی (تهران)، پویا حاتمی (اصفهان) و یونس خدایی (اصفهان) نوجوانان: شاهین بنی طالبی (اصفهان)، ابوالفضل قره باغی (زنجان) و حسین قبله نمای (گیلان) جوانان: محمدعلی مجیری (اصفهان)، علی شکروی (اصفهان)، توحید هدایت پور (زنجان) و طاها بدیعی (اصفهان) هدایت تالوکاران جوان را «فرشاد عربی» به عنوان سرمربی و «علیرضا بهرمن» به عنوان مربی برعهده دارند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
*انرژی ذوبی‌ها روی آسیاکارشناس فوتبال ایران گفت: می‌شود روی این تیم حساب باز کرد چون تغییر و تحولات خوب در این باشگاه علیرضا منصوریان سرمربی این تیم شد. *بهترین خارجی لیگ در ذوب آهنوی به موارد فنی ذوب آهن اشاره کرد و افزود: این تیم از بازیکنی به نام «کریستین اوساگونا» استفاده می‌کند که یکی از بهترین خارجی‌های لیگ ایران بوده و به عنوان یک بازیکن کلیدی با تنوعات تاکتیکی سازگار است. وی افزود: ذوبی‌ها در هر بازی آمادگی خوبی نشان می‌دهند و باید آمادگی جسمانی آنها حفظ شود. *ذوب آهن چیزی برای از دست دادن نداشتصالح گفت: سرخابی‌ها برای لیگ قهرمانان باید خیلی چیزها را فدا می‌کردند اما ذوب آهن چیزی برای از دست دادن نداشت و تمام تمرکز خود را برای آسیا گذاشت و چون از مرکز فوتبال ایران دور بود با آرامش به موفقیت رسید. امیدواریم این تیم ایرانی در ادامه تورنمنت مسابقات خوبی انجام دهد و تا پایان در لیگ قهرمانان آسیا حضور داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر