نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سلامت

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
بهترین گزینه برای خلاص شدن از جرم دندان مراجعه به دندانپزشک است، اما شما می توانید از برخی درمان های خانگی نیز برای پیشگیری از تشکیل آن استفاده کنید.

جدا از روش‌های درمانی مختلف مانند استفاده از دهانشویه‌ها و خمیردندان‌های ویژه، برخی مواد غذایی نیز می‌توانند به از بین بردن پلاک و جرم دندان (Tartar) کمک کنند.

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 1

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "استپ تو هلث"، جرم دندان زمانی شکل می‌گیرد که مواد غذایی بین دندان‌ها و لثه‌های شما انباشته می‌شوند. این ماده از نمک‌های معدنی و مواد زائد درست می‌شود و به واسطه آن سطح دندان با نقاطی زرد رنگ پوشیده می‌شود. برای از بین بردن جرم دندان‌ها می‌توانید برخی روش‌های طبیعی را مد نظر قرار دهید.

بهترین گزینه برای خلاص شدن از جرم دندان مراجعه به دندانپزشک است، اما شما می‌توانید از برخی درمان‌های خانگی نیز برای پیشگیری از تشکیل آن استفاده کنید.

مسواک زدن منظم برای پیشگیری از تشکیل پلاک دندان اهمیت دارد. درحالت ایده آل، سه بار در روز (صبح، ظهر، شب) باید دندان‌های خود را مسواک بزنید. همچنین، هر سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید. افزون بر این، استفاده از نخ دندان و دهانشویه می‌تواند روتین سلامت دهان و دندان شما را تکمیل کند. از این طریق، شما می‌توانید احتمال مواجهه با باکتری‌های مضر و تشکیل جرم دندان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

در عین حال، توصیه می‌شود که از غذاهای شیرین یا نشاسته‌ای پرهیز کنید زیرا باکتری‌های ساکن دهان از این مواد تغذیه می‌کنند. هر زمان که یک خوراکی شیرین را مصرف می‌کنید و دهان خود را به خوبی پاکسازی نمی‌کنید، این ریزجانداران اسید ترشح کرده و موجب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

افزون بر این، مراجعه منظم به دندانپزشک، حداقل دو بار در سال، برای بررسی دقیق شرایط دهان و دندان‌ها توصیه شده است. دندانپزشک می‌تواند به پاکسازی کامل دندان‌ها و درمان پوسیدگی‌های دندان کمک کند.

به عنوان یک درمان مکمل، شما می‌توانید از درمان‌های طبیعی برای کمک به از بین بردن جرم دندان نیز استفاده کنید. در ادامه با برخی از این درمان‌های خانگی برای پیشگیری از تشکیل رسوب روی دندان‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

جوش شیرین

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 10

جوش شیرین کاربردها و خواص مختلفی را ارائه می‌کند. قرن‌ها از این محصول به واسطه توانایی‌های پاک کنندگی و سفید کنندگی استفاده شده است.

شما می‌توانید برس مسواک خود را اندکی مرطوب کرده و آن را با مقداری جوش شیرین پوشش دهید.

دندان‌های خود را همانند زمانی که از خمیردندان استفاده می‌کنید، مسواک بزنید.

توجه داشته باشید که جوش شیرین مزه‌ای شور دارد، از این رو، باید به میزان کم از آن استفاده کنید.

پراکسید هیدروژن

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 16

پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن زخم و حتی سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید به میزان مساوی آب و پراکسید هیدروژن را ترکیب کنید و پیش از مسواک زدن از آن برای شستشوی دهان استفاده کنید. دو یا سه بار در هفته از این روش استفاده کنید.

این روش به از بین بردن جرم دندان، پیشگیری از رشد باکتری‌ها، و حفظ سلامت دهان کمک می‌کند.

سیب

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 21

مصرف سیب خام روشی سالم برای پاکسازی دندان‌ها به روشی طبیعی محسوب می‌شود. با مصرف سیب خام می‌توانید از تشکیل پلاک دندان پیشگیری کرده و همچنین لثه هایی سالم‌تر و بدون خونریزی داشته باشید.

خبری: اخبار پزشکی امروز

پرتقال

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 25

ویتامین C موجود در پرتقال از رشد بیش از حد ریزجانداران روی سطح دندان‌ها پیشگیری می‌کند.

شما می‌توانید هر روز صبح آب پرتقال طبیعی مصرف کرده یا قسمت داخلی پوست پرتقال را پیش از خواب روی دندان‌های خود مالش دهید.

جوش شیرین وآلوئه ورا

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 29

این درمان خانگی روشی موثر برای از بین بردن طبیعی جرم دندان محسوب می‌شود. شما می‌توانید دو تا سه بار در هفته از این روش پیش از مسواک زدن شبانه استفاده کنید.

مواد تشکیل دهنده:

یک فنجان آب

نصف فنجان جوش شیرین

یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا

۱۰ قطره روغن اساسی لیمو

چهار قاشق غذاخوری گلیسیرین گیاهی

روش تهیه:

در یک ظرف دردار، آب و جوش شیرین را به خوبی ترکیب کنید.

سپس، ژل آلوئه ورا و روغن اساسی لیمو را به آن اضافه کنید.

گلیسیرین را اضافه کنید.

ظرف را تکان دهید تا خمیری نرم شکل بگیرد.

سپس، این ترکیب را در یک ظرف شیشه‌ای دردار نگهداری کنید.

برای مسواک زدن دندان‌های خود از این ترکیب همانند خمیر دندان استفاده کنید.

دانه‌های کنجد

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 45

دانه کنجد یکی از مواد غذایی است که می‌تواند به از بین بردن جرم دندان‌ها و سفید کردن آنها کمک کند.

روش کار ساده است و باید یک قاشق غذاخوری از دانه‌های کنجد را بدون قورت دادن بجوید.

سپس، دندان‌های خود را با خمیری که از ترکیب دانه‌های کنجد با بزاق دهان شکل گرفته است، مسواک بزنید.

در انتها، دهان خود را با آب گرم شستشو دهید.

توت فرنگی و گوجه فرنگی

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 51

توت فرنگی و گوجه فرنگی هر دو سرشار از ویتامین C هستند. اگر آنها را روی دندان‌های خود بمالید، می‌تواند به از بین بردن پلاک دندان‌ها و همچنین سفید شدن آنها کمک کند. پیش از شستشوی دهان اجاده دهید این مواد غذایی برای چند دقیقه روی دندان‌ها باقی بمانند.

خمیردندان ضد جرم دندان

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 54

با کمک این خمیردندان خانگی می‌توانید هم سلامت دهان و دندان‌های خود را تقویت کرده و هم از مواد شیمیایی موجود در خمیردندان‌های عادی پرهیز کنید.

مواد تشکیل دهنده:

نصف فنجان روغن نارگیل

سه قاشق غذاخوری جوش شیرین

دو قاشق غذاخوری پودر استویا

۲۰ قطره روغن اساسی (نوع آن به انتخاب خود)

روش تهیه:

روغن نارگیل، جوش شیرین، و پودر استویا را در یک ظرف بریزید.

مواد را به خوبی با هم ترکیب کرده و سپس روغن اساسی (به عنوان مثال لیمو، نعناع یا اسطوخودوس) را به آن اضافه کنید.

مواد را تا زمانی که خمیری یکدست و نرم شکل بگیرد با هم ترکیب کنید.

این ترکیب را در یک ظرف شیشه‌ای دردار ذخیره کنید.

به جای خمیردندان‌های عادی از این ترکیب برای مسواک زدن دندان‌های خود استفاده کنید.

هویج و کرفس

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 68

سبزی‌های خام از سلامت دندان‌ها محافظت می‌کنند زیرا تولید بزاق را افزایش می‌دهند و دندان‌ها را تقویت می‌کنند.

سبزی هایی را انتخاب کنید که اشتهای شما را کاهش داده و به عنوان یک میان وعده خوب بین وعده‌های غذایی عمل می‌کنند. به عنوان مثال، شما می‌توانید از کرفس یا هویج استفاده کنید.

بادام

نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان - 72

زمانی که برخی مغزدانه‌ها، مانند بادام را می‌جوید، چگونگی تماس آنها با دندان‌ها می‌تواند به از بین بردن تدریجی پلاک و جرم دندان کمک کند.

مصرف یک مشت بادام در روز می‌تواند به از بین بردن رسوب روی دندان‌ها و تقویت لثه‌ها کمک کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، محسن بهشتی پور در جلسه هماهنگی طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان در استان فارس، گفت: اجرای طرح سنجش سلامت برای بیش از ۸۵ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان، از اول تیر ماه سال جاری در ۷۱ پایگاه سنجش سلامت ثابت و سیار انجام خواهد شد. رئیس آموزش و پرورش استثنایی فارس افزود: در قالب این طرح، ارزیابی سلامت و غربالگری جسمی، حسی و آمادگی تحصیلی نوآموزان، شامل بینایی سنجی، شنوایی سنجی، بررسی قد و وزن و وضعیت بهداشت دهان و دندان آنها مد نظر است. وی با اشاره به اجرای طرح سنجش سلامت برای بیش از ۱۶ هزار پیش دبستانی در سطح استان در سال گذشته، گفت: در سال جاری حدود ۴۶ هزار پیش دبستانی خواهیم داشت که ۵۰ دصد آنها در قالب این طرح مورد سنجش سلامت قرار خواهند گرفت. بهشتی پور گفت: در سال گذشته در قالب این طرح فراگیر، بیش از ۸۷ هزار نوآموز بدو ورود به دبستان مورد سنجش قرار گرفتند که از این تعداد بیش از ۷۵ هزار نفر آنها مجوز ثبت نام در مدارس عادی را دریافت کرده و نزدیک به ۱۲ هزار نفر از آنها نیز برای بررسی تخصصی مشکلات احتمالی به پایگاه‌های تخصصی ارجاع شدند. وی با اشاره به پوشش ۱۰۰ درصدی نوآموزان مناطق عشایری در قالب طرح سنجش سلامت در سال گذشته، گفت: به منظور پوشش نوآموزان مناطق عشایری، پایگاه‌های سیار با مراجعه به محل زندگی عشایر استان، نسبت به اجرای این طرح برای فرزندان عشایر اقدام می‌کنند.
مهرمهر23 ساعت قبل
وی در ادامه مردم گیلان را مدافعان نامدار تشیع دانست و افزود: حضور امامزادگان فراوان در این استان نشان دهنده این محبت و ارادت مردم گیلان به آنها بوده است. مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با تلکید براینکه توجه به سلامت جسم لازم و ضروری است، گفت: مهم‌تر از آن سلامت روح و طهارت قلب است که این کار نیز با تهذیب نفس و عمل به فرامین الهی و پیروی نکردن از هواهای نفسانی حاصل می‌شود. وی دانش و علم آموزی را یکی دیگر از ملزومات سربازی برای امام زمان (عج) عنوان و تاکید کرد: دانش آموزان در کنار تهذیب و ورزش باید به کسب علوم مختلف نیز توجه کرده و از آن غافل نشوید. حجت‌الاسلام مهدوی تصریح کرد: همه ما باید زمینه ساز حضور حضرت ولیعصر (عج) را باشیم و این مهم مستلزم تلاش برای سربلندی نظام مقدس جمهوری اسلامی و عمل به آرمان‌های امام راحل و شهداست. مسابقات ورزشی شوراهای فرهنگی روستاهای شرق گیلان با حضور دانش آموزان زیر نظر روحانیون مستقر در این روستاها، در رشته‌های فوتبال دستی، تنیس روی میز، دارت و پرتاب توپ در سالن شهدای هفت تیر لنگرود برگزار شد.
فراروفرارو23 ساعت قبل
در صورت نبود یا کمبود انسولین در خون، بدن از چربی به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند. انسولین یا به وسیله قلم انسولین یا به وسیله پمپ انسولین استفاده می‌شود. سه نوع اصلی انسولین وجود دارد که جایگزین تولید انسولین بدن می‌شوند. • انسولین طولانی مدت، نیاز اولیه انسولین را در روز تامین می‌کند. • انسولین ترکیبی، یک ترکیب از انسولین طولانی مدت و انسولین با اثر مستقیم می‌باشد
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
بنابراین مسئولان باید با جدیت بیشتری برای مقابله با این مشکل اقدام کنند. در این طرح تمامی افراد جامعه هدف مورد غربالگری قرار می‌گیرند. این دسته از ارگان‌ها برای فرار از مسئولیت خود، وظایفشان را به سمت مردم و دستگاه قضایی سوق می‌دهند. نمونه بارز این قانون‌گریزی جایگاه سوخت خیابان پژوهش است که سلامت مردم را به خطر می‌اندازد. وی افزود: باید هرچه سریع‌تر پمپ بنزین واقع در چهاراه پژوهش که تهدید کننده سلامت تعطیل شود و هیچ توجیهی هم برای آن پذیرفته نیست.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
از روابط عمومی فرهنگستان علوم؛ شاخه علوم وصنایع غذایی گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم همایشی با عنوان «سلامت و کیفیت محصول‌های کشاورزی و فراورده‌های غذایی» با حضور افراد صاحب نظر، مسؤولان اجرایی و ارزیابی مواد غذایی، پژوهشگران و دانشگاهیان و شماری از اعضای فرهنگستان علوم برگزار کرد. ۳- سلامت و کیفیت نان به عنوان اصلی‌ترین ماده غذایی و تامین کننده درصد زیادی از نیاز‌های تغذیه‌ای بدن افراد جامعه دستخوش دشواری‌هایی است. برای کاهش ضایعات و سلامت محصول‌های کشاورزی در مراحل برداشت، ترابری و نگهداری آموزش‌های لازم به افراد دست اندرکار داده شود و با استفاده از متخصصان این رشته نظارت لازم صورت گیرد. ۹- تعداد بازرسان سازمان غذا و دارو و کارشناسان نظارت بر مواد غذایی، کافی نیستند. اصلاح ساختار سیستم نظارت و کنترل مواد غذایی ضروری است.
افتصادنیوزافتصادنیوز22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز: کمپین ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده است و تا ۱۵ ادامه دارد تا مبتلایان به بیماری فشارخون بالا را شناسایی و درمان کرد، همچنین افرادی که از فشار خون بالا رنج می‌برند تحت درمان قرار گیرند و گرفتار عوارض فشارخون این قاتل خاموش نشوند. اگر شما هم از فشار خون بالا رنج می‌برید با رعایت برخی نکات می‌توانید از بروز عوارض فشار خون از جمله سکته قلبی و مغزی نجات پیدا کنید. مصرف دارو بر اساس نظر پزشکاصلاح رفتارهای تغذیه‌ای ناسالمکاهش مقدار مصرف چربی، حذف روغن و چربی و جایگزین کردن آن با روغن مایعکاهش مصرف نمک، مصرف مقدار کافی میوه و سبزیپرهیز از مصرف غذاهای سرخ کردنی، غذاهای سرخ کردنی و استفاده از شیوه‌های سالم پخت غذاانجام فعالیت بدنی منظم و کافیترک مصرف نوشیدنی‌های الکلیکاهش وزن و اصلاح چاقی به ویژه چاقی شکمی

نظرها

اخبار بیشتر