چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟

چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.

به گزارش افکارنیوز،

آیا واقعا امکان دارد وقتی در خواب هستید وزن کم کنید؟ نه تنها ممکن است بلکه تحقیقات زیادی نیز روی این موضوع انجام شده و نشان داده زندگی مدرن با شرایطی که برای بیدار ماندن تا دیروقت ایجاد کرده و ما را در معرض نور‌های مصنوعی قرار داده، وادارمان می‌کند ساعات بیشتری در شب بیدار بمانیم، در نتیجه ریتم طبیعی شبانه روزی بدن‌مان به هم می‌ریزد و بدن تشویق می‌شود چربی‌هایش را نگه دارد. اما چند ترفند ساده می‌تواند همه چیز را تغییر بدهد. با ما باشید تا به شما بگوییم چگونه بدن‌تان را برای حداکثر کاهش وزن ممکن تنظیم کنید تا بتوانید حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.

شب‌ها خوب بخوابید

چطور می‌شود در خواب وزن کم کرد؟ این کار می‌تواند به سادگی به موقع به رختخواب رفتن باشد. مطالعه‌ای دریافته است افرادی که شب‌ها هشت ساعت و نیم می‌خوابند به نسبت آن‌هایی که فقط پنج ساعت و نیم می‌خوابند، به طور متوسط، ۴۰۰ کالری در روز بیشتر می‌سوزانند که می‌تواند چیزی معادل ۲۸۰۰ کالری در هفته باشد. چرا؟ چون بدن این افراد سعی نمی‌کند با کم کردن سرعت کالری سوزی، انرژی‌اش را ذخیره کند. اما افرادی که کمتر می‌خوابند با اینکه به اندازه‌ی افراد گروه قبلی کالری دریافت می‌کنند، ۵۵ درصد کمتر می‌توانند وزن کم کنند. ضمنا پژوهشی نشان داده است، کمبود خواب باعث می‌شود بدن، به میزان کمتری هورمون‌های احساس سیری مانند GLP-۱ تولید کند و در عوض میزان تولید هورمون احساس گرسنگی (گرلین) را افزایش می‌دهد.

دمای اتاق خواب را پایین بیاورید

خوابیدن در دمای خنک‌تر به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید و طی خواب وزن کم کنید. طبق مطالعه‌ای که در نشریه‌ی Diabetes منتشر شده، افرادی که به مدت یک ماه در اتاق‌هایی با دمای خنک‌تر خوابیده بودند، میزان چربی قهوه‌ای بدن خود را (چربی کالری سوز) تا ۴۲ درصد افزایش داده بودند و توانایی‌شان برای سوخت و ساز چربی، ۱۰ درصد بیشتر شده بود. حتی بهتر؛ حساسیت به انسولین این در این افراد نیز بهتر شده بود که این اتفاق می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت نوع دوم را پایین بیاورد. محققان قبلا دریافته بودند که سیگنال دهی متابولیک بین عضلات اسکلتی و بافت چربی قهوه‌ای در دمای سرد می‌تواند بدن را وادار کند تا برای رسیدن به دمای مرکزی ایده آل، سخت‌تر کار کند. بدون لباس خوابیدن هم می‌تواند این اثرات را بیشتر هم بکند.

قبل از رفتن به رختخواب یک اسنک پروتئینی بخورید

خودتان را بابت اسنک خوری آخر شب سرزنش نکنید. در عوض، هوس‌تان را با یک اسنک پروتئینی جواب بدهید. محققان دریافته‌اند خوردن سی گرم پروتئین، مثلا پنیر کاتج، نیم ساعت قبل از زمان خواب، تاثیر مثبت بر متابولیسم، کیفیت عضلات و سلامت عمومی دارد. پژوهش‌های پیشین نیز دریافته بودند مصرف پروتئین قبل از خواب (بعد از انجام تمرینات قدرتی) می‌تواند طی شب، سنتز پروتئین را در عضلات افزایش بدهد. فقط دقت کنید که اسنک شما کم کالری باشد.

شام سبک بخورید

اگر شام غذایی سنگین و حجیم بخورید، بدن‌تان مجبور است به جای اینکه خودش را سم زدایی و شارژ کند، غذایی که خورده‌اید را گوارش کند. این اتفاق دردسر سازتر هم می‌شود اگر غذای پرکربوهیدراتی خورده باشید. وقتی کربوهیدرات می‌خورید، قند خون‌تان بالا می‌رود و بدن‌تان انسولین ترشح می‌کند تا قندی که خورده‌اید را سوخت و ساز کرده و به سلول‌ها برساند. حالا اگر از این انرژی استفاده نکنید (قرار است بخوابید!)، این کالری‌های اضافی به عنوان چربی ذخیره خواهند شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

افزایش انسولین، ماجرا‌هایی به وجود می‌آورد که افزایش ذخیره‌ی چربی و پیشگیری از تجزیه‌ی چربی در بدن و نتیجتا اختلال در ریتم شبانه روزی بدن و عدم توانایی برای یک خواب راحت، از تبعات آن خواهند بود. وقتی قرار است بدن خودش را برای خواب آماده کند، مسئولیت دیگری به عهده‌اش نگذارید.

ابزار‌های الکترونیکی را از اتاق خواب‌تان دور کنید

قبل از خواب سراغ تبلت و موبایل‌تان نروید، البته اگر قصد دارید طی خواب شبانه وزن کم کنید! مطالعات نشان می‌دهند شب‌ها قرار گرفتن در معرض نور آبی، تولید هورمون خواب (ملاتونین) را مختل می‌کند و این اتفاق می‌تواند سوخت و سازتان را نیز کند کند. محققان دانشگاه هاروارد دریافته‌اند قرار گرفتن در معرض نور آبی می‌تواند تولید ملاتونین را دو برابر نور طبیعی سرکوب کرده و ساعت درونی بدن را نیز دو برابر نور طبیعی تغییر بدهد. ضمنا قرار گرفتن در معرض نور آبی در شب، احساس گرسنگی و مقاومت نسبت به انسولین را افزایش می‌دهد، در نتیجه منجر به افزایش وزن شده و چربی بدن را بالا می‌برد.

در تاریکی مطلق بخوابید

علاوه بر اجتناب از ابزار‌های الکترونیکی، باید اتاق خواب‌تان را کاملا تاریک کنید. وقتی خورشید غروب می‌کند، بدن شما شروع می‌کند به تولید ملاتونین که باعث احساس خواب آلودگی‌تان شده و ضمنا کمک‌تان می‌کند ساعت درونی‌تان را تنظیم کنید. اما مطالعات نشان می‌دهند هم نور داخل فضای اتاق و حتی نوری که از کوچه و خیابان وارد اتاق‌تان می‌شود می‌تواند تولید ملاتونین را به تاخیر بیندازد. وقتی چنین اتفاقی می‌افتد ممکن است تولید چربی قهوه‌ای کالری سوز را نیز از دست بدهید. مطالعات علمی نشان می‌دهند ملاتونین برای تنظیم سوخت و ساز در بدن مهم است و افزایش ملاتونین سبب افزایش چربی قهوه‌ای می‌شود.

ورزش کنید

ورزش کردن کمک می‌کند سرعت سوخت و سازتان در طور روز حفظ شود و در طول شب نیز تداوم داشته باشد. عضله بیشتر از چربی کالری می‌سوزاند، حتی وقتی که در حالت استراحت هستید. اگر طی روز فرصت ورزش کردن پیدا نمی‌کنید می‌توانید شب ورزش کنید. برخلاف توصیه‌های پیشین مبنی بر اجتناب از ورزش و تحرک، دست کم چهار ساعت قبل از زمان خواب، مطالعات جدید نشان می‌دهد ۸۳ درصد از افرادی که در هر زمانی از روز ورزش می‌کنند، شب‌ها بهتر می‌خوابند. مطالعه‌ای نیز نشان داده ورزش با شدت متوسط هنگام شب، کیفیت خواب را بالا می‌برد و به افراد کمک می‌کند زمان بیشتری را در خواب عمیق طی کنند.

با روزه متناوب، چربی سوزی‌تان را بالا ببرید

در مورد فواید روزه متناوب زیاد گفته شده و به نظر می‌رسد دلایل خوبی هم داشته باشد. دوره‌های محدودی از خوردن می‌تواند پروسه‌ی سوخت و سازتان را سالم نگه دارد. روزه متناوب به شما این توانایی را می‌دهد که ترمیم سلولی را شروع کنید و چربی را به راحتی به عنوان سوخت در دسترس بدن‌تان قرار دهید. هورمون رشد انسان طی فرایند روزه داری افزایش می‌یابد که باعث می‌شود سنتز عضلات و چربی سوزی ممکن شود. رژیم روزه متناوب ممکن است برای خیلی از افراد سخت باشد، اما شما می‌توانید با رعایت اصول آن، ساده‌ترش کنید. مثلا می‌توانید دوره‌ی «نخوردن» را شب شروع کنید که دست کم حدود ۱۲ ساعت طول می‌کشد. با این روش احساس نخواهید کرد که به خودتان خیلی گرسنگی می‌دهید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری ۱۲۵، فرشاد کریمی افسر آماده منطقه ۵ عملیات آتش نشانی تهران گفت: " محل گودبرداری به مساحت ۶۵۰ متر مربع با عمق ۱۵ متر بود که باعث تغییر شکل در پیاده روی نزدیک و مغازه‌های اطراف در راستای کوچه تکیه دولت شد و شکاف‌هایی در دیوار‌های ساختمان‌های مقابل و کف کوچه ایجاد کرد. وی افزود: در قسمت داخل محل گودبرداری حتی با توجه به بتون پاشی و مقاوم سازی محل، در دیواره جانبی ترک‌های خطرناک ایجاد و بخشی از دیواره به داخل گودال خمیده شده بود که احتمال می‌رفت به طور کامل فرو ریزد. وی با اشاره به درخواست از شهرداری و نیروی انتظامی برای حضور در محل، افزود: باتوجه به احتمال اتفاق حادثه‌ای بزرگ و ایجاد خسارت‌های جانی و مالی، باتوجه به تردد زیاد مردم در این معبر، در حضور شهردار ناحیه ۲ منطقه ۱۲ وعوامل انتظامی، تمام تذکرات ایمنی لازم به مالکان و مهندسین ناظر پروژه ارائه شد. مجتبی احسانی فرمانده گروه امداد و نجات یک آتش نشانی نیز در خصوص محل گودبرداری گفت: محل حادثه قطعه زمینی به وسعت ۶۵۰ متر مربع بود که برای ایجاد بنایی جدید در این محل بالغ بر ۱۳ متر گوبرداری شده بود. وی تصریح کرد: در ضلع غربی محل گودبرداری، کوچه‌ی تکیه دولت است که براثر این گودبرداری، ترک‌های قابل توجه‌ای در داخل کوچه و ساختمان‌های روبروی آن ایجاد شد که یکی از این ساختمان‌ها مدرسه تاریخی حکیم باشی است که در دیوار‌های آن ترک و شکاف‌های خطرناک ایجاد شده است. این فرمانده آتش نشانی گفت:: با توجه به وضعیت خطرناک محل حادثه، نیرو‌های آتش نشانی ایمن سازی لازم را انجام و در پایان دستور مسدود کردن کوچه تکیه دولت و همچنین تخلیه مغازه‌های آن تا مقاوم سازی معبر را به مسئولین شهرداری منطقه، عوامل انتظامی و مهندسین ناظر پروژه اعلام کردند.

آغاز سفرهای تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سفر‌های تابستانی چند روزی است که آغاز شده، سفر‌هایی که برآورد می‌شود ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد. پلیس راهور اعلام کرده است از اول تا سوم تیر ماه یعنی در مدت این سه روز متاسفانه ۶۴ نفر در جاده‌ها بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۱۳۷۵ نفر مجروح شده‌اند.

بازگشت لاله‌های سرخ وطن

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ بار دیگر تهران میزبان تشییع ۱۵۰ شهیدی است که پیکر پاکشان پس از ۳۰ سال چشم انتظاری به وطن بازگشته است. تشییع پیکر پاک شهدا فردا ساعت ۹ صبح از مقابل دانشگاه تهران به سمت معراج شهدا انجام خواهد شد و سخنران این مراسم حجت الاسلام رئیسی رئیس قوه قضائیه خواهد بود.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ​سید علیرضا آوایی در گفتگو با رادیو اقتصاد درباره تعامل سه قوه افزود​: خوشبختانه سه قوه مصمم و مصر بر تعامل در زمینه‌های مختلف به خصوص مبارزه با فساد هستند. آوایی بیان داشت:: دولت، مجلس و دستگاه قضایی نگاه یکسان دارند که در بحث فساد باید برخورد جدی با گلوگاه‌ها انجام و پیشگیری از بروز تخلفات در اولویت باشد. وزیر دادگستری ضمن اشاره به این جمله که نقش شفافیت در مقابله با فساد بسیار پر رنگ و حائز اهمیت است، افزود: این مقوله از مسائل مهمی است که در سایر کشور‌ها برای جلوگیری از فساد تجربه و دستاورد‌های خوبی داشته است. شفافیت قوانین، اموال و حساب‌های بانکی تاثیر چشمگیری در مبارزه با فساد خواهد داشت. آوایی گفت: لوایحی مانند «شفافیت»، «تعارض منافع» و «اصلاح نظام اداری» که یا تصویب شده‌اند یا در مسیر تصویب قرار دارند به نوعی مکمل قوانین و اقدامات قبلی مبارزه با فساد در کشور است. وی افزود: تاکنون قوانین مختلفی در زمینه ارتشاء، اختلاس و … در کشور تصویب و به مرحله اجرا در آمده است. وزیر دادگستری اظهارداشت: افراد زیادی در این سال‌ها دستگیر، محکوم و مجازات شدند که نشان می‌دهد کشور در بحث مبارزه با مفاسد ابزار قانونی در اختیار داشته است. وی اضافه کرد: پرونده‌های موجود در دادسرا‌های امور اقتصادی و مراجع مختلف قضایی، نشان از وجود عزم و اراده برای مبارزه بافساد دارد. آوایی گفت: دستگاه قضا تمام تلاش خود را معطوف به ریشه‌ها، گلوگاه‌ها و مقوله بسیار مهم پیشگیری کرده تا به هیچ وجه فساد در جامعه اتفاق نیفتد و کم شود. وی افزود: فساد آثار روانی منفی در جامعه ایجاد می‌کند و ضربه روحی شدیدی به مردم می‌زند حتی اگر سنگین‌ترین مجازات‌ها اتفاق بیفتد. وزیر دادگستری گفت: لوایح در حال تصویب به جلوگیری از سوء اقدامات کمک خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، امیر کریمی گفت: دعوت از اساتید بنام بین‌المللی در برنامه‌های معاونت بهداشت و درمان پیگیری می‌شود و از ۲۰ خرداد تا ۲ تیر ۱۳۹۸، پروفسور مهاجر فوق تخصص درد از کشور آلمان با حضور در بیمارستان فوق تخصصی خاتم‌الانبیا (ص) به همراه تیم پزشکی ایرانی، اقدام به ویزیت و عمل جراحی جانبازان و خانواده معظم شهدا کرد. وی افزود: ۱۸ نفر مورد عمل جراحی و بلوک عصبی قرار گرفتند و در مجموع ۵۰ نفر از خانواده معظم شهدا و جانبازان معزز ویزیت و مشاوره درمانی شدند.
صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در آستانه سالروز فاجعه هفتم تیر مراسم بزرگداشت شهدای این واقعه، شهید بهشتی و ۷۲ تن از یارانش در تهران برگزار می‌شود. مراسم گلباران و عطر افشانی مزار شهدای هفتم تیر واقع در بهشت زهرا (س) روز پنجشنبه ششم تیر از ساعت ۱۷:۳۰ همراه با قرائت زیارت عاشورا برگزار خواهد شد. همچنین مراسم دیگری جمعه هفتم تیر از ساعت ۷:۳۰ صبح همراه با قرائت دعای ندبه در یادمان شهدای هفتم تیر در قطعه ۲۴ گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برگزار خواهد شد. همچنین در مراسمی که با سخنرانی حجت الاسلام قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی و با حضور خانواده‌های شهدای هفتم تیر روز جمعه از ساعت ۱۷:۳۰ در محل یادمان هفتم تیر واقع در محله سرچشمه برگزار می‌شود، رحیم پور ازغدی استاد حوزه و دانشگاه به تبیین اندیشه شهید بهشتی می‌پردازد.

نظرها

اخبار بیشتر