اذعان دوباره به بی اعتباری ادعاهای تنش زای آمریکا در عراق
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
اذعان دوباره به بی اعتباری ادعاهای تنش زای آمریکا در عراق

اذعان دوباره به بی اعتباری ادعاهای تنش زای آمریکا در عراق

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بغداد - ایرنا - اذعان دوباره سخنگوی وزارت دفاع یک عضو ائتلاف مدعی مبارزه با داعش، درباره سطح تهدیدات امنیتی مورد ادعای آمریکا در عراق بار دیگر بی اعتباری جنجال امنیتی و جنگ روانی آمریکا در عراق و منطقه را نشان داد.

رسانه‌های عراق شنبه شب از اعلام وزارت دفاع آلمان مبنی بر از سرگیری قریب الوقوع فعالیت‌های خود مربوط به آموزش نظامی ارتش عراق در قالب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش به سرکردگی آمریکا در خبر دادند.

وزارت دفاع آلمان دو روز پیشتر و همزمان با اقدام مشابه آمریکا در خارج کردن کارمندان غیرضروری خود از عراق، از اعلام تعلیق فعالیت‌های مستشاری خود در عراق سخن گفته بود.

این اقدام آلمان مایه شگفتی ناظران و بعنوان همراهی با جنگ روانی آمریکا در القای ناامنی در عراق و افزایش تنش در منطقه تعبیر شده بود.

اکنون 'ینس فلوسدورف' سخنگوی وزارت دفاع آلمان ضمن اعلام از سرگیری قریب الوقوع فعالیت‌های مستشاری ارتش کشورش در عراق، تصریح کرده است که جدیدترین بررسی‌های ائتلاف بین المللی نشانگر کاهش سطح تهدیدات امنیتی در عراق است.

اشاره سخنگوی وزارت دفاع آلمان به آخرین بررسی‌های ائتلاف و تاکید بر کاهش سطح تهدیدات، بار دیگر بی اعتباری ادعاهای آمریکا و ایجاد جنگ روانی و القای ناامنی و تهدید در عراق را نشان داد.

۶۰ نیروی نظامی و مستشاری آلمان در منطقه التاجی در شمال بغداد پایتخت عراق و یکصد نفر دیگر نیز در اقلیم کردستان عراق حضور دارند.

وزارت امور خارجه آمریکا هفته پیش در چند مورد و برغم تاکید چندباره بغداد مبنی بر وجود امنیت مطلوب در این کشور، ضمن پاره‌ای هشدارهای امنیتی همچنین از شهروندان خود خواسته به عراق سفر نکنند و همچنین از فراخوان کارمندان غیرضروری خود در سفارت بغداد و کنسولگری اربیل خبر داد.

برخی کشورها از جمله هلند نیز پس از اعلام اولیه همراهی با این اقدام آمریکا، به سرعت موضع خود را اصلاح و به ادامه فعالیت‌های دیپلماتیک و مستشاری خود در عراق تاکید کردند.

اظهارات سخنگوی وزارت دفاع آلمان و تصمیم این کشور برای از سرگیری فعالیت‌های پیشین در عراق، دومین اذعان ائتلاف بین المللی مدعی مبارزه با داعش، به بی اعتباری جنگ روانی آمریکا و القای وجود تهدیدات مشخص امنیتی علیه نیروهای آمریکایی و غربی در عراق از سوی گروههای مقاومت است.

نخستین مورد از اعلام بی اعتباری ادعاهای واشنگن از سوی ائتلاف بین المللی، معاون انگلیسی فرمانده کل این ائتلاف در جریان یک گفت و گوی تلویزیونی زنده از بغداد با تعدادی از خبرنگاران آمریکایی در پنتاگون بود که اذعان کرد که گزارش‌های مربوط به وجود تهدیدات امنیتی علیه نیروهای غربی و آمریکایی در عراق صحت ندارد.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

رسانه‌های عراق روز پنجشنبه به نقل از پایگاه انگلیسی 'اینتل نیوز' فعال در حوزه اخبار نظامی و اطلاعاتی نوشتند که ژنرال 'کریستوفر گیکا' به همین دلیل شدیدا توبیخ شده است بنحوی که بعدا مجبور شد اظهارات قبلی را کمی تعدیل کند.

وی در اذعانی صریح به بی پایه بودن ادعاهای آمریکا گفته بود: نیروهای ائتلاف از وجود گروههای الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق که گروههای مقاومت اسلامی زیر مجموعه آن است) کاملا اطلاع دارند و آنها و مجموعه‌های دیگر را زیر نظر دارند اما با وجود حضور و فعالیت گروههای الحشد الشعبی، هیچ تهدید جدیدی از این نیروها متوجه نیروهای ائتلاف در عراق نیست.

سخنان صریح معاون ائتلاف بین المللی مدعی ضد داعش، بطور مستقیم ادعاهای روزافزون واشنگتن مبنی بر وجود تهدیداتی علیه نیروهایش در عراق و در نتیجه براه انداختن موج ایران هراسی و عراق هراسی و متهم کردن نیروهای مقاومت عراقی، را نفی کرد و به همین دلیل نیز مورد توبیخ مقامات ائتلاف قرار گرفت.

اکنون اظهارات سخنگوی وزارت دفاع آلمان بار دیگر صحت دیدگاه آن دسته از ناظران مسائل عراق را نشان داد که از ابتدا تاکید می‌کردند ادعاهای اخیر آمریکا مبنی بر رصد وجود تهدیدات امنیتی تازه، واقعیت میدانی ندارد و صرفا با هدف راه اندازی جنگ روانی و بالابردن سطح تنش در منطقه برای بهره برداری‌های بعدی و یا فراهم آوردن زمینه تجاوزهای احتمالی جدید به کشورهای منطقه است.

فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در بیانیه‌ای سخنان گیکا را با آنچه تهدیدات موثق و مشخصی که سی آی آی و دیگر دستگاه‌های جاسوسی کشورهای عضو ائتلاف ثبت کرده‌اند در تعارض دانسته و آن را رد کرده بود.

روزنامه گاردین چاپ انگلیس نیز بیانیه مذکور را یک توبیخ بی سابقه در حق یک ژنرال بلندپایه در ائتلاف بین المللی دانسته و در عین حال از سکوت وزارت دفاع انگلیس در این خصوص خبر داده بود.

بر این اساس، هر چه بیشتر از آغاز هجمه گسترده سیاسی، تبلیغاتی و نیز تحرکات بی سابقه نظامی آمریکا در منطقه می‌گذرد، نشانه‌های بیشتری بر بی اعتباری ادعاهای واشنگتن و نیز انزوای روزافزون آمریکا در جنگ روانی خود در منطقه و عراق نمایان می‌شود.

خاورم**۱۰**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ ماشین‌سواری امروز روحانی و جهانگیری

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل

خوانندگی و رقص خانم‌ها در ستاد انتخاباتی! / فیلم

خبر فوریخبر فوری20 ساعت قبل
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
یکی اینکه چرا شما گفته‌اید ما با آقای ابراهیم یزدی خوب رفتار نکردیم. گفتم چه ربطی دارد؟ ممکن است افرادی در رده‌های پایین خطا کنند، این ربطی به نظام و رهبری ندارد. گفت شما باید بگویید نظر من این بوده ولی بعد از اطلاع از نظر رهبری متوجه اشتباهم شدم و اکنون نظرم همان نظر رهبری است. حقیقت این است که من از حرفهای او ناراحت شدم و به وی گفتم من متأسفم که فردی با این افکار عضو شورای نگهبان است. ضمنا آقای کدخدایی هم بفرمایند اگر من این مطالب را با رسانه در میان می‌گذاشتم آیا صدا و سیما آن را پخش می‌کرد؟

رقص و پایکویی در ستاد انتخابی یکی از نامزدها و در حضور یک روحانی / فیلم

خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، موشکهای بالستیک ایران همواره یکی از نگرانی‌های جدی آمریکا و متحدانش بوده است. این وبگاه، در یکی از جدیدترین مقالاتش نیز به معرفی یکی از موشکهای بالستیک ایرانی پرداخته است. عنوان مقاله این است: «این مرگبارترین موشک ایران است». همچنین خاور دور، جنوب آسیا و حتی شرق آفریقا نیز می‌تواند در دسترس موشک سجیل ایران قرار داشته بگیرند. موشک قیام یک موشک تقریبا کوتاه برد است که بر اساس الگوهای موشکی شوروی ساخته شده است.

پاسخ به شبهه‌ای درباره کشتار مردم زمان محمدرضا پهلوی

مهرمهر20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر