واکنش به تبعیت بحرین از سیاست‌های عراق هراسی آمریکا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
واکنش به تبعیت بحرین از سیاست‌های عراق هراسی آمریکا

واکنش به تبعیت بحرین از سیاست‌های عراق هراسی آمریکا

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بغداد – ایرنا – یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق به بیانیه وزارت خارجه بحرین و هشدار به شهروندانش برای خروج از عراق با ادعای ناپایداری اوضاع، واکنش نشان داد.

یک عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق روز یکشنبه در واکنش به اقدام اخیر بحرین در تبعیت از سیاست‌های عراق هراسی آمریکا و عربستان، به رسانه‌های محلی گفته است: بحرین و برخی دیگر از کشورها، در هرچیزی از آمریکا تبعیت می‌کنند و هدف از این گونه فراخوان‌ها بدنام کردن عراق و القای نابسامانی اوضاع امنیتی و سیاسی این کشور می‌باشد، امری که کاملا نادرست و غیر واقعی است.

'کریم علیوی' در کنایه‌ای به اوضاع بحرین افزود: اوضاع امنیتی در عراق پایدار و بسیار خوب و بلکه از برخی کشورهای عربی بهتر است، همچنین نیروهای امنیتی عراق به طور کامل بر اوضاع کنترل دارند و هیچ گونه خطری ماموریت‌های بین المللی و افراد خارجی حاضر در عراق را تهدید نمی‌کند.

وزارت خارجه بحرین روز شنبه با ادعای وجود ناپداری اوضاع و تهدیدات امنیتی در منطقه به شهروندان خود نسبت به سفر به ایران و عراق در شرایط کنونی هشدار داده و خواستار خروج فوری آنان شده بود.

درخواست خروج اتباع بحرین از عراق از سوی وزارت امور خارجه این کشور در حالی است که حاکمان بحرین از مدتها پیش، اتباع بحرینی مقیم عراق بویژه روحانیون بحرینی حوزه نجف را تروریست دانسته و نسبت به اقامت آنان در عراق معترض هستند.

ناظران مسائل عراق، علاوه بر عنصر تبعیت کورکورانه سران بحرین از سیاست‌های خصمانه آمریکا و سعودی درباره عراق و منطقه، اقدام دیروز منامه برای خروج شهروندانش از عراق را همچنین نوعی استفاده از فرصت برای قطع ارتباط معنوی و اجتماعی شیعیان بحرین با جامعه عراق و سفر به عتبات عالیات در این کشور ارزیابی می‌کنند.

این اقدام بحرین همچنین درحالی انجام می‌شود که حتی کشورهای غربی همپیمان آمریکا در چارچوب ائتلاف مدعی مبارزه با داعش نیز ادعاهای آمریکا در خصوص وجود تهدیدات امنیتی در عراق و عراق هراسی واشنگتن را باور نکردند و حاضر به همراهی با آمریکا در خارج کردن بخشی از کارمندان و نیروهایشان از خاک عراق نشدند.

در همین حال اظهارات تازه سخنگوی وزارت دفاع آلمان و تصمیم این کشور برای پایان دادن به وقفه چند روزه فعالیت خود در عراق، دومین اذعان ائتلاف بین المللی به بی اعتباری جنگ روانی آمریکا و برخی دولت‌های دنباله روی آمریکا در منطقه است که برای القای وجود تهدیدات مشخص امنیتی علیه نیروهای آمریکایی و غربی در عراق از سوی گروههای مقاومت تلاش می‌کنند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

'ینس فلوسدورف' سخنگوی وزارت دفاع آلمان در اظهاراتی که شنبه شب در رسانه‌های عراقی بازتاب یافت، ضمن اعلام از سرگیری قریب الوقوع فعالیت‌های مستشاری ارتش کشورش در عراق، تصریح کرده است که جدیدترین بررسی‌های ائتلاف بین المللی نشانگر کاهش سطح تهدیدات امنیتی در عراق است و به همین دلیل نیز نیروهای نظامی و مستشاری این کشور فعالیت خود در عراق را - پس از وقفه چند روزه - دوباره از سر می‌گیرند.

چند روز پیشتر نیز ژنرال 'کریستوفر گیکا' معاون انگلیسی فرمانده کل این ائتلاف در جریان یک گفت و گوی تلویزیونی زنده اذعان کرده بود که گزارش‌های مربوط به وجود تهدیدات امنیتی علیه نیروهای غربی و آمریکایی در عراق صحت ندارد.

رسانه‌های عراق روز پنجشنبه به نقل از پایگاه انگلیسی 'اینتل نیوز' فعال در حوزه اخبار نظامی و اطلاعاتی نوشتند که این ژنرال انگلیسی به همین دلیل شدیدا توبیخ شده است بنحوی که بعدا مجبور شد اظهارات قبلی را کمی تعدیل کند.

روابط بغداد - منامه اوایل اردیبهشت ماه نیز یک بار دیگر شاهد تنش شده بود.

متقدا صدر رهبر جریان صدر که در پیام مفصلی در تحلیل اوضاع عراق و منطقه از جمله خواستار کناره گیری سران بحرین، سوریه و یمن برای حل بحران سیاسی در این کشورها شده بود، مورد حمله و توهین وزیر خارجه بحرین قرار گرفت امری که طرفداران مقتدا صدر را به اعتراض خیابانی و تجمع مقابل کنسولگری و سفارت بحرین واداشت.

توییت 'خالد بن احمد آل خلیفه' وزیر امور خارجه بحرین علیه مقتدا صدر و بکار بردن توصیفاتی چون احمق و سگ درباره وی، موجب بالاگرفتن تنش در روابط دو کشور، احضار دیپلمات‌های بلندپایه دو طرف به وزارتخارجه عراق و بحرین و تنش لفظی در سطح برخی مقامات شد.

خاورم*۱۰**۳۸۰**

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد لحظات وحشت و ترس از زبان نظامیان آمریکایی مستقر در عین الاسد

تریبون مقاومت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR به مناسبت چهلمین سال امامت جمعه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، نماهنگ «تریبون مقاومت» را منتشر کرد.

سومین سالگرد رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی

صدا و سیماصدا و سیما2 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در این مراسم اقای جهانگیری با اشاره به حوادثی، چون به شهادت رساندن سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از مردم کرمان در مراسم تشییع سردار شهید، سقوط هواپیمای اوکراینی و حادثه اتوبوس سوادکوه گفت: برآوردن خواست ملت ایران و انتظار مقام معظم رهبری در تحقق انتقام سخت از دولت جنایتکار آمریکا که اعلام کرده بود اگر ایران عکس العملی انجام دهد ما ۵۲ نقطه ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم، با حمله موشکی به پایگاه عین الاسد ثمره شیرین و ماندگاری به جای ماند.

هدف آمریکایی‌ها از به شهادت رساندن سردار سلیمانی چه بود؟ (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران2 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به دنبال افشای فشار رییس جمهوری آمریکا بر اوکراین، ۲۱۹ نماینده از مجموع ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در پنجم مهرماه رای به استیضاح ترامپ دادند. قرار است سنا جلسه محاکمه ترامپ را آغاز کند. بر اساس قوانین استیضاح در سنا، روند محاکمه همان روزی که پلوسی مفاد استیضاح را ارائه دهد، آغاز می‌شود مگر این که روز ارائه آن یکشنبه باشد. پلوسی در بیانیه‌ای اعلام کرد که مفاد استیضاح ترامپ به همراه هفت مدیر دموکرات به سنا ارسال خواهد شد. مدیران استیضاح از مجلس نمایندگان آمریکا قرار است به عنوان دادستان در محاکمه ترامپ در سنا حاضر شوند.

نظرها

اخبار بیشتر