ویلاسازی بلای جان ییلاق‌های مازندران/ ضرورت سدسازی در مازندران
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
ویلاسازی بلای جان ییلاق‌های مازندران/ ضرورت سدسازی در مازندران

ویلاسازی بلای جان ییلاق‌های مازندران/ ضرورت سدسازی در مازندران

فارسخبرگزاری فارس |
مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: اتفاقاتی در استان مازندران در حال رخ دادن است که بسیاری از زمین‌های کشاورزی در ییلاق‌ها و روستاها تبدیل به ویلا شده است که این موضوع منابع آبی استان مازندران را تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، بعد از گذشت پاییز کم بارش و زمستان کم برف بهار نوید پربارانی را نه تنها به استان مازندران بلکه برای تمام کل کشور به همراه داشت.

درحال حاضر رودخانه‌های مازندران پرآب هستند و تقریبا تمامی سدهای مازندران پر شدند و شالی‌کاران با امیدواری بیشتری به استقبال کشت و کار رفتند.

باتوجه به اینکه طی سال‌های گذشته شاهد خشکسالی و تنش‌های آبی بودیم یک سال پرآبی نمی‌تواند ما را به‌صورت کامل امیدوار کند تا در فصل گرم سال با تنش آبی مواجه نشویم اما با مدیریت صحیح و درست آب شاید بدون فصل گرم سال را باتوجه به بارندگی‌های خوب پشت سر بگذاریم.

با توجه به بارش‌های خوب بهاری که در استان مازندران داشتیم تصور مردم بر این است ادامه بارش‌ها را خواهیم داشت و امسال تابستان گرم همیشگی را نخواهیم داشت.

مدیرکل هواشناسی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: براساس پیش‌بینی در خرداد ماه بارش‌های سنگین نداریم و همچنین سامانه‌های گرم و جنوبی نیز خیلی زود به آسمان مازندران رسیدند.

سیدمحمدرضا رضوی با اشاره به اینکه بارندگی طی خرداد ماه امسال در مازندران نرمال یا بیشتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود، افزود: دمای هوای استان نیز نسبت به دوره درازمدت می‌تواند خنک‌تر باشد.

وی با بیان اینکه باتوجه به بارندگی‌ها نباید خیال‌مان راحت باشد، تصریح کرد: با توجه به خشکسالی و تنش‌های آبی که طی سال‌های گذشته تجربه کردیم با یک سال ترسالی مشکلات حل نخواهد شد.

مدیرکل هوشناسی مازندران با طرح این سؤال که درست است سدهای مازندران پر شدند آیا سفره‌های زیرزمینی پر شدند؟، بیان کرد: به‌دلیل برداشت‌های بی‌رویه همه سفره‌های زیرزمینی تحت آسیب هستند و یک سال بارندگی ترمیم نخواهد شد ولی بارندگی‌ها به کاهش آسیب‌های خشکسالی کمک کرده است.

این مسؤول به افزایش ۴۰ درصدی بارندگی در هشت ماه سال آبی گذشته اشاره کرد و افزود: بارندگی‌‌ها در استان مازندران طی هشت ماه گذشته در حد نرمال پیش‌بینی شده است.

رضوی یادآور شد: به شرط برنامه‌ریزی و مدیریت در مصرف آب می‌توانیم برای فصل گرم سال نگران نباشیم در غیر این صورت نگرانی همواره وجود دارد.

وی تصریح کرد: اتفاقاتی در استان مازندران در حال رخ دادن است که بسیاری از زمین‌های کشاورزی در ییلاق‌ها و روستاها تبدیل به ویلا شده است که این موضوع منابع آبی استان مازندران را تهدید می‌کند؛ به این دلیل که آب‌هایی که از بالادست وارد مزارع می‌شد در حال حاضر تبدیل به فاضلاب شده است.

مدیرکل هواشناسی مازندران اظهار کرد: همچنین با توجه به اینکه روی منابع و ذخیره‌گاه آبی خود در کوهستان مدیریت نداریم باتوجه به گرمای پیش از موعد در ییلاق‌ها برف‌ها درحال آب شدن بوده به‌طوری‌که رودخانه‌ها پرآب شدند و در فصل گرما به سمت سدهای استان سوق می‌یابیم.

رضوی با تأکید بر ضرورت سدسازی در استان مازندران، خاطرنشان کرد: باید ایجاد سدهای کوچک که آسیب کمتری به محیط زیست وارد می‌کند در اولویت قرار گیرد؛ به این دلیل که سیل اخیر به ما اثبات کرد که باید به سمت سدسازی سوق یابیم.

به گزارش فارس، درست است بارندگی‌های شدید در مازندران همواره با نگرانی است ولی مازندرانی‌ها چشم‌انتظار این بارش‌ها هستند تا همواره سرسبزی از این این دیار همیشه پرباران رهت برنبندد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف18 ساعت قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.
روزنوروزنو22 ساعت قبل
ولی اکنون اصلی‌ترین موضوع و دغدغه سبزپوشان اصفهانی تمدید قرارداد فوق ستاره‌ای مانند امیرارسلان مطهری است، آن‌ها با این بازیکن مطرح مذاکراتی را صورت داده‌اند و منتظر جواب این شاه ماهی نقل و انتقالات هستند و قرار است مطهری تا ۲-۳ روز دیگر به پیشنهاد ذوبی‌ها پاسخ دهد، هر چند گفته می‌شود از استقلال هم پیشنهاد دارد و احتمال دارد به این تیم برود. لازم به ذکر است، یکی از بازیکنان مورد نظر استقلال در نقل و انتقالات تابستانی ارسلان مطهری است. این بازیکن از نفراتی است که باشگاه استقلال با او مذاکره کرده و توافقات اولیه بین طرفین انجام گرفته است. نکته قابل توجه این که مطهری هم طی سال‌های اخیر علاقه قلبی خود به استقلال را نشان داده و به نظر می‌رسد مشکل چندانی برای حضور این بازیکن در استقلال وجود نداشته باشد. قرار است طی روزهای آتی مذاکرات جدی‌تر باشگاه استقلال با مطهری دنبال شود تا احتمالا این بازیکن آبی‌پوش شود.

رونمایی از تیزر رسمی فیلم جواد رضویان

ایسناایسنا18 ساعت قبل
تیزر رسمی فیلم سینمایی «زهر مار» به کارگردانی سید جواد رضویان و تهیه کنندگی جواد نوروز بیگی که از ۲۹ خرداد ماه اکران می‌شود، منتشر و رونمایی شد. به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شرکت سینمایی نمایش گستران، «زهرمار» اولین فیلم سینمایی سیدجواد رضویان در مقام کارگردان است که از روز چهارشنبه ۲۹ خرداد در سینماهای سراسر کشور اکران می‌شود. در آستانه آغاز اکران، تیزر رسمی فیلم که توسط میثم صمدی ساخته شده رونمایی و منتشر شد. پخش فیلم توسط شرکت سینمایی نمایش گستران انجام می‌شود. در ادامه می‌توانید تیزر این فیلم سینمایی را ببینید: مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
کارشناس اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: این هفته برای مناطق مختلف استان هرمزگان افزایش دما پیش‌بینی می‌شود. به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، مرضیه سی‌سی پور، اظهار کرد: افزایش دما در استان ناشی از ورود سامانه هوای گرم است که از امروز آغاز می‌شود و تا پایان هفته پایداری هوای گرم ادامه دارد. وی با بیان اینکه شدت گرمای این سامانه در مقایسه با سامانه گرمایی هفته گذشته کمتر است، تصریح کرد: فردا یکشنبه دما به‌ویژه در مناطق غربی استان تا محدوده ۴۹ درجه سلسیوس می‌رسد. کارشناس اداره کل هواشناسی هرمزگان با اشاره به اینکه دیروز شهر بستک با دمای ۴۶ درجه سلسیوس گرم‌ترین مرکز شهرستان در استان بود، خاطرنشان کرد: دمای هوای بندرعباس هم‌اکنون ۴۰ درجه سلسیوس با رطوبت ۲۷ درصد است که امروز در گرم‌ترین ساعت به ۴۳ درجه می‌رسد. سی‌سی پور افزود: از فردا با وزش باد جنوب شرقی، دریا در محدوده شرق تنگه هرمز متلاطم می‌شود که توصیه می‌شود شناورهای سبک و صیادی با احتیاط رفت‌وآمد کنند.
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
در این داستان، گروهی از مهندسان و دانشمندان عصب‌شناس جسور و بلندپرواز، پی می‌برند که می‌توانند از یک نانودارو به شیوه جدیدی استفاده کنند: یک سیستم عامل رایانه را در مغز انسان کار بگذارند. یا از این قابلیت برخوردار شوید که ارتباط مغز به مغز یا تله‌پاتی مصنوعی با دیگران برقرار کرده و فقط با فکر کردن به دوستان‌تان برایشان پیام ارسال کنید. ساخت تراشه زیستیچند سال پیش دو محقق آلمانی و ژاپنی توانستند یک درصد از فعالیت مغز انسان را برای مدت یک ثانیه شبیه‌سازی کنند. مسلما مهم‌ترین نتیجه‌ای که از این فعالیت علمی گرفته شد این بود که مغز انسان قدرتمندترین و کارآمدترین رایانه‌ای است که خلق شده است. ایگابی که معتقد است برای شبیه‌سازی مغز انسان به یک نیروگاه اتمی فقط یک میلیارد دلار نیاز دارد، حالا موفق به ساخت یک تراشه سیلیکونی متشکل از ۶۴ سلول عصبی مغز انسان شده است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، پسر آرام و محبوب فوتبال ایران که تا به امروز کوچک‌ترین حاشیه‌ای را در میادین و خارج از آن ایجاد نکرده است، در تصمیمی مافوق جنجالی، راه گادوین منشا را در پیش گرفته است و تصمیم دارد تا بازگشتی بسیار پرحاشیه را به لیگ برتر ایران با پوشیدن پیراهن استقلال، در فصل ۹۸/۹۹ داشته باشد. در ابتدای مطرح شدن ادعاهایی همچون: علاقۀ استقلال به جذب وحید امیری، بیش از آنکه این ماجرا یک خبر به‌نظر بیاید، به نظر می‌رسید که یک شوخی لوس و بی‌مزه برای داغ کردن فضای بازار نقل و انتقالات باشد، اما اقدامات پنهانی باشگاه استقلال برای مذاکره با این هافبک دونده و مامور کردن سیدمجیدحسینی برای مطرح کردن پیشنهادات استقلال به این ستارۀ پرسپولیسی ترابزون اسپور، رفته رفته رنگ واقعیت‌پذیرتری را به خود گرفت. ساعاتی پیش بوراک ذیهنی، روزنامه‌نگار وبسایت گازته دامگای ترکیه که دست برقضا به باشگاه ترابزون اسپور بسیار نزدیک است و اولین فردی بود که خبر جدایی امیری از ترابزون را مخابره کرد، به شایعات رنگ واقعیت بخشید و مدعی شد که امیری با پیشنهاد ۳ باشگاه پرسپولیس و استقلال و تراکتورسازی برای بازگشت به ایران روبرو است، اما تیم سابق مجیدحسینی، یعنی استقلال، مذاکراتش با این بازیکن بسیار جدی‌تر به پیش رفته و او در یک قدمی حضور در استقلال به دلیل قرارداد ایده‌آل‌تر نسبت به سایر پیشنهادها و البته روابط گرم کارگزار مابین استقلال و ترابزون، قرار دارد و اگر اتفاق خاصی رقم نخورد، باید امیری پرسپولیسی را دیگر استقلالی بدانیم! همچنین گفته می‌شود که پرسپولیس تهران با توجه به روزهای پایان مذاکرات خود برای بازگرداندن فرشاد احمدزاده و مهدی طارمی، بودجۀ کافی برای جذب امیری را نداشته است و در میانه‌های مذاکرات به یکباره روند آن را متوقف ساخته که این موضوع هم مزید بر علت شده تا امیری از رفتار مدیران پرسپولیس بسیار شاکی شود و روی به یاغی‌گری بیاورد؛ گفتنی است که امیری از همان روزهای نخستین درخشش در نفت تهران، حسابی از سوی استقلال تهران دنبال می‌شد و در ساعات پایانی کورس نقل و انتقالات با پرسپولیس، این هافبک دونده را از دست داد!

نظرها

اخبار بیشتر