ویدیو/ ۱۰ نکته درباره خیام که احتمالا نمی‌دانستید / فقط ابوعلی سینا را قبول داشت! / وقتی ویل دورانت، راهکار خیام برای معادله سه مجهولی را شاهکار ریاضی دانست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. فرهنگ

در ادامه بخوانید

ایمناایمنا1 روز قبل
محمد رضا ناظم‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا در خصوص ثبت‌نام اتباع در مدارس اظهار کرد: ۵۲ هزار نفر اتباع در مدارس استان اصفهان تحصیل می‌کنند که از این آمار ۹۸ درصد تبعه افغان و دو درصد دیگر را سایر ملیت‌ها تشکیل می‌دهند، همچنین از این تعداد ۳۶ هزار نفر در دوره ابتدایی، ۱۱ هزار نفر در دوره متوسطه اول و پنج هزار نفر نیز در دوره متوسطه دوم تحصیل می‌کنند. معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش آموزش و پرورش استان اصفهان در خصوص ثبت نام نکردن دانش آموزان تبعه در برخی مدارس اظهار کرد: در بعضی مناطق تعداد اتباع از تعداد دانش آموزان ایرانی بیشتر شده است، از این جهت مردم حساسیت پیدا کرده‌اند و ممکن است یکسری بازتاب‌های اجتماعی داشته باشد، آموزش و پرورش برای جلوگیری از ایجاد حساسیت‌ها این دانش آموزان را در دیگر مدارس ثبت‌نام ممی‌کند. وی در خصوص درخواست برخی روستاها برای ایجاد مدارس ویژه اتباع گفت: مدرسه‌ ویژه اتباع مورد تایید وزارت آموزش و پرورش نیست، اما در برخی از مناطق مجبور به این امر هستیم و درخواست‌ها در این زمینه را پیگیری می‌کنیم. ناظم زاده با اشاره به آمار ۱٫۵ درصدی ترک تحصیل در استان اصفهان و دلایل آن اضافه کرد: مشکلات ایاب ذهاب، اشتغال دانش‌آموزان، بیماری، بد سرپرستی و مشکلات معیشتی و اقتصادی مهم‌ترین دلایل ترک تحصیل در استان است. معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه آموزش و پرورش تلاش دارد آمار تارکان تحصیلی را به صفر برساند، گفت: آموزش و پرورش در حال برنامه ریزی است تا بعضی دانش آموزان که ترک تحصیل کردند یا قصد ترک تحصیل دارند را به چرخه تحصیل برگرداند.
مهرمهر19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی مجدفر دبیر نخستین جشنواره ملی «تجربه‌های موفق مدارس» با اشاره به درخواست مکرر همکاران فرهنگی و متقاضیان شرکت در جشنواره اظهارکرد: زمان ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا ۳۱ مردادماه ۱۳۹۸ تمدید شد. وی در ادامه افزود: نخستین جشنواره ملی «تجربه‌های موفق مدارس» از سوی وزارت آموزش‌وپرورش با همکاری دانشگاه شهید رجایی برگزار می‌شود که تا کنون با توجه به آثار رسیده، استقبال بسیار خوبی از سوی همکاران انجام گرفته است. مجدفر در ادامه خاطرنشان کرد: به در خواست همکاران و متقاضیان شرکت در جشنواره تصمیم گرفته شده است که مهلت ارسال آثار تا ۳۱ مردادماه تمدید گردد و پس از پایان مهلت ارسال، نتایج داوری آثار متعاقبا اعلام خواهد شد. دبیر نخستین جشنواره ملی «تجربه‌های موفق مدارس» تصریح کرد: مراسم اختتامیه جشنواره به اواخر آبان ماه موکول شده است که همراه با نخستین نمایشگاه اینوتکس آموزشی با حضور تمامی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، موسسات تابعه آموزش و پرورش، شرکت‌ها و موسسات تولید کننده وسایل و صنایع آموزشی در دانشگاه شهید رجایی برگزار خواهد شد. وی در پایان اظهار کرد: علاقمندان جهت اطلاع از جزییات جشنواره می‌توانند به سایتhttps: //fses. sru. ac. ir/fa/ مراجعه کنند.
مهرمهر13 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام محمد حسن کاویانی راد معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد، با تأکید بر اهمیت تفکر فرهنگی و اهتمام به ساخت مفاهیم متناسب تعالی فرهنگی گفت: در طرح «سیر مطالعات فرهنگی» الگوی مطالعاتی مبتنی بر سه سطح توانمندی است که شامل سطوح مفهومی، مدیریتی و عملیاتی می‌شود و در سیاست‌های اتخاذشده در اجرای طرح، برگزیده و راهبری بودن مطالب و ارائه محتوای مفید و معتبر، استفاده بهینه از زمان برای مطالعه و سهولت مشارکت مدیران و تعامل با حوزه تخصصی فرهنگی سایر سازمان‌ها به‌منظور شناخت، همگرایی و هم‌افزایی و استفاده از تجربیات برون‌سازمانی مورد توجه بوده است. معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد بابیان این‌که این طرح در فاز نخست برای بهره‌مندی مدیران کل و معاونان فرهنگی بنیاد استان‌ها اجرا خواهد شد تصریح کرد: در صورت استقبال، این طرح در سایر سطوح سازمانی قابل‌تعمیم خواهد بود، در این مرحله به‌منظور ایجاد همگرایی ذهنی و ایجاد مفاهیم مشترک، منتخبی از کتاب دغدغه‌های فرهنگی (شرح مزجی یکی از بیانات محوری مقام معظم رهبری) به انضمام پرسشنامه مربوط به محورهای کلیدی بیانات، برای مطالعه و جذب مشارکت و جریان سازی اندیشه به استان‌ها ارسال شد و بر اساس فهرست وار محتوایی و منابع مطالعاتی در مقاطع زمانی ۴۵ روزه به‌روزرسانی می‌شود. حجت‌الاسلام کاویانی راد افزود: در طی مراحل اجرا، فضای تعاملی برای مدیران به جهت اشتراک‌گذاری بهترین تجربیات مطالعاتی و مدیریتی در عرصه فرهنگی و کارگاه‌های تخصصی برای بحث و تبادل‌نظر برگزار خواهد شد و ارزیابی و سنجش میزان تحقق اهداف طرح در دستور کار خواهد بود. وی در مورد ابلاغ طرح «سیر مطالعات فرهنگی» خاطرنشان کرد: این طرح با تأکید بر اهمیت تفکر فرهنگی و اهتمام به ساخت مفاهیم متناسب تعالی فرهنگی و در راستای عمل به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و انجام هر چه‌بهتر مأموریت‌های فرهنگی در بنیاد ابلاغ شده است.
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
پیام خوزستان - فرمانده هوافضای سپاه با اشاره به اینکه آمریکا و نه هیچ کشوری دیگر جسارت تجاوز به خاک ایران را ندارد، گفت: آمریکایی‌ها باید متوجه رفتارهای خود باشندفرمانده هوافضای سپاه: رجزخوانی نمی‌کنیمسردار امیرعلی حاجی زاده در جمع خبرنگاران در فرودگاه شهدای ایلام اظهار داشت: در قضیه انهدام پهباد، طبق معمول آمریکایی‌ها قوانین بین المللی را رعایت نکردند. وی ادامه داد: یگان مستقر در منطقه به وظیفه خود در قبال انهدام این پهباد عمل کرده است. وی با اشاره به اینکه سامانه سوم خرداد کاملا بومی بوده و توسط هوافضای سپاه طراحی و ساخته شده است، افزود: هر یگانی دیگر هم در منطقه قرار داشت، همین کار هوافضای سپاه را انجام می‌داد. فرمانده هوافضای سپاه تصریح کرد: آمریکایی‌ها طبق معمول به هشدارهای فرماندهان و مسئولان کشور ما توجهی نکردند و آن را رجز خوانی تلقی می‌کردند، تصور اینکه همچین اقدامی انجام شود را نداشتند. سردار حاجی زاده ادامه داد: مشکل اصلی الان کشور جنگ اقتصادی است، همه مردم و مسئولان باید باهم بسیج شویم که مشکلات مردم را حل کنیم.
خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
مردم در حریم رودخانه جاجرود در این ۵۲ سال گذشته بیشترو بیشتر در حریم این رودخانه، خانه، ویلا، رستوران و کارخانه ساخته‌اند چرا که سه دسته تصور دارند:۱- اینکه سدلتیان منابع آب ورودی به مخزن سد را همواره مدیریت خواهد کرد، و جلوی هر نوع سیلاب را خواهد گرفت. در حالی که از دید علم زمین شناسی هر سه باور اشتباه است:۱- شواهد زمین شناسی نشنان از سیلاب‌های مهمی گذشته در این دره دارد، و با وقوع یک زمین لغزش آب مخزن سد امکان رد شدن از روی محور سد لتیان را نیز دارد. ۲- خشکسالی انگاره ثابت و دائمی منطقه دره جاجرود از نظر بارش نیست، منطقه در دیرینه اقلیم خود ناحیه‌ای بوده که بارش‌های شدید و مکررتجربه کرده است، ۳- منطقه از نظر خطر زلزله ناحیه‌ای است با خطر بسیار بالا. زلزله‌های شدید الزاما پی در پی و هر ماهه رخ نمی‌دهند ولی زمین لرزه هایی مانند زلزله ۱۸۳۰ میلادی (اواخر دوره فتح علیشاه قاجار۱۸۹ سال قبل) مربوط به همین ناحیه، با بزرگایی که بعد ۷٫۰ برآورد شده رخ داده‌اند. زمین لرزه می‌تواند با زمین لغزش‌های بعدی نیز همراه شود.
مهرمهر20 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی جشنواره موسیقی امیرجاهد، چهارمین روز از اجراهای جشنواره موسیقی امیرجاهد سه شنبه سوم تیرماه در حالی برگزار شد که شرکت کنندگان در رشته موسیقی ایرانی (ساز، آواز و گروه نوازی) از شهرستان‌ها روی صحنه رفتند. همچنین از ساعت ۲۱:۳۰ در بخش گروه نوازی گروه‌های هم گروه‌های «اخوان سنندج»، «هیرمان اصفهان»، «آراس» و «باربد» به روی صحنه رفتند و با اجرای این گروه‌ها و ارزیابی داوران، اجراهای دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد به پایان رسید. این در حالی است که دوشنبه ۳ تیرماه نیز در رشته سازهای غربی شرکت کنندگان در رده‌های سنی مختلف به هنرنمایی پرداختند. طبق جدول زمانبندی دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد روزهای ۲۷ و ۲۸ خردادماه شرکت کنندگان شهر تهران برای ساز‌های ایرانی، ۳ تیرماه به شرکت کنندگان شهر تهران برای ساز‌های غربی و ۴ تیرماه به شرکت کنندگان شهرستان‌ها و حومه تهران برای ساز‌های ایرانی و همچنین گروه نوازی در هر شب اختصاص داشت. مراسم اختتامیه دومین جشنواره موسیقی امیرجاهد با معرفی برگزیدگان این دوره روز پنجشنبه، ۶تیرماه از ساعت ۱۹ در سالن ایوان شمس برگزار می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر