شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
روزنامه‌های امروز بر محور خاصی مترکز نبودند؛ بعضی از آنها سیاست‌خارجه در نگاهشان پررنگ بود و بعضی دیگر سایت داخلی؛ از نامه تند سید جواد طباطبایی خطاب به سید محمد خاتمی گرفته تا حمله اسرائیل به سوریه تا یادداشت عباس آخوندی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهرشاد ایمانی، نامه‌نیوز: روزنامه‌های امروز بر محور خاصی مترکز نبودند؛ بعضی از آنها سیاست‌خارجه در نگاهشان پررنگ بود و بعضی دیگر سایت داخلی؛ از نامه تند سید جواد طباطبایی خطاب به سید محمد خاتمی گرفته تا حمله اسرائیل به سوریه تا یادداشت عباس آخوندی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت. آنچه در پیش روزی شماست مهم‌ترین عناونیمطبوعات امروز از نگاه من است.

جواد طباطبایی علیه خاتمی

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی - 4

سید محمد خاتمی چندوز پیش در دیدار با اعضای شورای شهر مناسب‌ترین شیوه اداره کشور را فدرالیسم دانست. این اظهار نظر با واکنش‌‌های زیادی همراه بود به طوری که بسیاری بر آن انتقاد کردند که اکنون موقع ابراز چنین سخنانی نیست. مهم‌ترین واکنش مربوط به سید جواد طباطبایی، استاد سرشناس علوم سیاسی و ایران‌پژوه برجسته به این سخنان واکنش نشان داد. روزنامه کیهان در بخش خبر ویژه خود این سخنان را بازنشر کرده و نوشته است: «اظهارات چندی پیش سید محمد خاتمی درباره مطلوب بودن الگوی فدرالیسم برای ایران، با اعتراض یک استاد علوم سیاسی مواجه شد. سید جواد طباطبایی که پیش از این از روحانی در جشنواره فارابی جایزه گرفته، در واکنش به سخنان خاتمی نوشت: من نیز مانند بسیاران دیگری سخنان آقای محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق، درباره مطلوب بودن الگوی فدرالیسم برای ایران را، که در جمع اعضای شورای شهر ایراد شده بود، با شگفتی فراوان در رسانه‌ها خواندم. آقای رئیس‌جمهور اسبق باید بداند که تصمیم‌گیری در چنین مواردی به هیچ وجه در صلاحیت اعضای شهر نیست که مردم برای اداره امور جاری شهر انتخاب می‌کنند و برحسب تعریف اگر صلاحیتی داشته باشند باید رسیدگی به امور جاری شهر باشد و به این اعتبار، صلاحیتی برای مداخله در امور کشور ندارند. وانگهی، خود آقای رئیس جمهور اسبق چه صلاحیتی دارد که چنین بحث مهم حاکمیتی را با گروهی که آنها نیز در مواردی فاقد صلاحیت هستند در میان گذاشته است. با پایان دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور نیز شهروندی بیش نیست و اگر نظری داشته باشد باید آن نظر را مستدل بیان کند و پاسخ بگیرد، اما بیان چنین مباحثی، در چنین سطح عامیانه‌ای، در مناسبت‌های سیاسی در شأن رجل سیاسی نیست. من به این اعتبار اخیر این دو سه یادداشت را می‌نویسم تا یادآوری کنم که مصالح عالی کشور را فدای منافع گروهی که او رهبری آنان را بر عهده دارد و فساد و عدم کاردانی بسیاری از آنان به جایی رسیده که خود آقای خاتمی مجبور شده است اعتراف کند بعید است مردم با حرف ما در انتخابات آتی شرکت کنند، نکند! من اضافه می‌کنم: آقای خاتمی بعید نیست، حتمی است! شما به عنوان رهبر اصلاحات حتما شعارهای مردم را شنیده‌اید و این نکته را باید بفهمید که اصلاحات نیازمند نظریه‌ای برای افسادات است. به عنوان یک شهروند، که اندکی بیشتر از شما در این مباحث فکر کرده و به ویژه اینکه سیاست‌باز نیست، از شما می‌خواهم که این سخنان را محترمانه پس بگیرید و به اطرافیان خودتان هم توصیه کنید که وارد این مباحث نشوند».

حمله اسرائیل به حومه مشق

روزنامه شرق درباره اصابت تعدادی از موشک‌های اسرائیلی به بعضی از اهداف حومه دمشق گزارشی نوشته است. این روزنامه یادآور شده است که «برخی از این موشک‌ها منطقه الکسوه را هدف قرار داده‌اند که ظاهرا محل انبارهای متعلق به نیروهای حزب‌الله لبنان، از هم‌پیمانان دولت سوریه، بوده است. ارتش اسرائیل معمولا به گزارش‌ها درباره حملات خود به سوریه واکنشی نشان نمی‌دهد؛ اما به‌تازگی به‌صورت علنی حمله به اهدافی در خاک سوریه را تأیید کرده و گفته است مراکز هدف‌قرار‌گرفته متعلق به ایران یا حزب‌الله لبنان بوده‌اند». در پایان این گزارش آمده است: «در صورت تأیید گزارش‌ها، این نخستین اقدام نظامی منتسب به اسرائیل علیه اهداف وابسته به ایران و هم‌پیمانانش در سوریه، از آغاز تشدید بحران نظامی میان ایران و آمریکا در خلیج فارس در چند هفته گذشته است».

ضرورت تحقق برجام داخلی

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی - 9

محمدصادق جوادی‌حصار باور دارد که محدودیت‌های موجود بر دولت روحانی به مراتب بیش از دولت اصلاحات است. او معتقد است که بخش عمده‌ای از اتفاقای که رقم می‌خورد در دست دولت نیست. جوادی حصار در گفت‌وگو با روزنامه آرمان درباره محدوده اختیارات حسن روحانی گفت: «من معتقدم بخش زیادی از این اتفاقاتی که رخ می‌دهد در دولت رقم نمی‌خورد. مسلما لایه‌هایی وجود دارد که بر متغیرها تاثیر می‌گذارند و اجازه نمی‌دهند که دولت آنطور که باید اهداف خود را پیش ببرد، اما متاسفانه شرایط فعلی که نتیجه مجموع عملکردها به شمار می‌آید ناشی از عملکرد دولت دانسته می‌شود». این فعال سیاسی در ادامه گفت‌وگوی خود از یک اتحاد داخلی سخن گفت که نام آن را برجام داخلی نامید: «باید برجام داخلی را آغاز کنیم؛ برجام داخلی برنامه جامع اقدام مشترک تمامی جریان‌های سیاسی در داخل کشور است که باید بر اساس آن مذاکره صورت گیرد تا به نتیجه برسیم. اینگونه نمی‌شود که عده‌ای به‌صورت دستوری بگویند که می‌خواهیم ائتلاف کنیم و یکی شویم، چرا که ممکن نیست. شیوه‌های رسیدن به تامین منافع جریان‌های مختلف کشور شرط اولیه این مطلب است».

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

صورت‌مسئله دولت اشتباه است!

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی - 13

عباس آخوندی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد با اشاره به سهمیه‌بندی و کوپنی‌شدن کالاهای اساسی و نیز در پیش گرفتن سازوکارهای اقتصاد آزاد با هدف حذف یارانه‌های پنهان نوشته است: «به گمان من این نحوه صورت‌بندی مساله از بنیان اشتباه است و به‌قول ریاضی‌دانان صورت مساله غلط است. فرض پنهان در این نوع صورت‌بندی مساله این است که علم رایج اقتصاد تعلق به دوران فراوانی منابع دارد و در هنگام کمیابی کار نمی‌کند. حال آنکه تعریف علم اقتصاد بر تخصیص منابع کمیاب بنا نهاده شده‌است و در تضاد با این مدعاست. افزون براین، معلوم نیست این مدعا که در شرایط جنگ، اقتصاد آزاد کار نمی‌کند کجا به اثبات رسیده است؟ و سوم آنکه چرا کاربست تدبیر توزیع کوپنی برخی ارزاق عمومی ضرورتا ملازمت با اقتصاد متمرکز و مشروعیت دخالت بیشتر دولت در اقتصاد دارد؟ این ادعا مانند این است که گفته شود که در شرایط بحران، قانون جاذبه زمین کار نمی‌کند یا آب سربالا می‌رود. از این روست که من می‌گویم اساسا صورت مساله اشتباه طرح شده ‌است».

توضیحات نبوی، توکلی و عطریانفر درباره عکس جنجالی

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی - 16

روزنامه ایران به بهانه عکس تازه منتشر شده از بهزاد نبوی و احمد توکلی با این دو فعال سیاسی گفت‌وگو کرده و علت ثبت این تصویر را پرسیده است. نبوی گفته است: «تصورمن این است که هردوی ما درحال حاضردرد دین، کشور وحفظ اصل نظام را داریم وطبعا با توجه به چنین سوابقی نمی‌دانم گرفتن چنین عکسی چه اشکالی می‌تواند داشته باشد. این توضیح راهم مفید می‌دانم که وقتی من درآخرین دیداربا مرحوم راستی کاشانی بابت برخوردهای تند احتمالی دردوران اختلافات فکری، ازایشان حلالیت می‌طلبم وایشان هم بلافاصله ازمن بابت اینکه اگردرمجلسی حضور داشته که علیه من صحبتی شده وایشان سکوت کرده است حلالیت می‌طلبند، طبعا اختلافات قدیمی هم نمی‌تواند مانع گرفتن چنین عکسی باشد». توکلی هم گفته است: «کاملا تصادفی بود. لااقل از نظر من تصادفی بود، چون من برنامه‌ای برای این کار نداشتم و نمی‌توانم به آنان هم نسبت بدهم که از این عکس مقصود دیگری داشتند. ما ناگهان با هم برخورد کردیم، مضافا اینکه ما (من و آقای نبوی) سال‌ها با هم کار کردیم و حالا هم با هم دشمنی نداریم، من با برخی کارهای ایشان مخالفم و ایشان هم با برخی کارهای من. ما نمی‌توانیم براساس این مخالفت‌ها روابط انسانی خود را کنار بگذاریم. ائمه اطهار (علیهم السلام) حتی با کسانی که مخالف‌شان بودند وصلت می‌کردند. یک روابط اجتماعی و انسانی هست که اسلام الزام می‌کند. البته برخی مواقع بدی‌های یک نفر بسیار آشکار است، به این معنی که علنا فسق و فجور می‌کند که در این صورت طبیعتا دیگران با او رفتار نمی‌کنند و با او عکس هم نمی‌گیرند، برای اینکه آن فسق و فجور تبلیغ نشود، اما آقای نبوی بابت مسائلی، محاکمه و مجازات هم شده است. حالا من که سال‌های زیادی با آقای نبوی کار کردم، وقتی همدیگر را می‌بینیم، باید به هم پشت کنیم؟»

اما این روزنامه به سراغ حاشیه‌های این عکس هم رفته و از محمد عطریانفر که عکس را گرفته، درباره پشت پرده ثبت این عکس پرسیده و عطریانفر گفته است: «اگر چه نیازی نیست که همگان می‌دانند اما برخلاف ادعای کیهان هیچ سناریوی از پیش تعریف شده‌ای درکارنبود. شنبه قبل از افطار نماز جماعت به امامت آقای روحانی برگزار شد. پس از آن ودر مسیر رفتن به سوی میز افطار این دو برادر عزیز ضمن گفت‌و‌گوی عادی ومتعارف باهم بیرون می‌آمدند. بله! من این فرصت رامناسب دیدم که این دو پیرمرد مبارز ومخلص را در یک قاب به تصویر بکشم. این دریافت در واقع پیام نمادین ومطالبه همگان درجلسه با رئیس جمهوری بود».

کارتون روز

روزنامه ایران، فیروزه مظفری

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی - 21

عکس روز

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، گردهمایی خودروهای کلاسیک و امدادی در همدان برگزار شد. / عکس: مهر، ایمان حامی‌خواه

شورش وزیر سابق علیه حسن روحانی - 24

لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها