غربالگری مبتلایان و کنترل بیماری‌ فشار خون اهمیت زیادی دارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
غربالگری مبتلایان و کنترل بیماری‌ فشار خون اهمیت زیادی دارد

غربالگری مبتلایان و کنترل بیماری‌ فشار خون اهمیت زیادی دارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- سازمان اورژانس کشور در گزارشی اعلام کرد: فشار خون از علل اصلی مرگ و میر به شمار می‌آید و غربالگری مبتلایان و کنترل این بیماری‌ اهمیت زیادی دارد.

به گزارش روز یکشنبه سازمان اورژانس کشور، در سال ۹۶ حدود ۳۸۰ هزار مرگ در کشور گزارش شد که ۳۱۳ هزار مورد آن به دلیل بیماری‌های غیرواگیر بود. از این ۳۱۳ هزار مورد، ۱۶۱ هزار مورد به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی بود و حدود ۹۷ هزار مورد از مرگ و میر مردم ایران مستقیما به دلیل فشار خون بوده است.

این گزارش می‌افزاید: با توجه به آمار بسیار بالای ایرانیان مبتلا به فشار خون، وزارت بهداشت با همکاری سایر سازمان‌های اجرایی کشور طرح بسیج ملی کنترل فشار خون را از روز جمعه (۲۷ اردیبهشت) در کشور آغاز کرد.

براساس این گزارش و به دنبال دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت حرکت جهادی شناسایی و بسیج ملی کنترل فشار خون، پیرحسین کولیوند رئیس سازمان اورژانس کشور از همکاری و تعامل اورژانس در این طرح خبر داد و گفت: تمامی آمبولانس‌های پایگاه‌های شهری و پشتیبان آماده همکاری در این طرح هستند.

وی افزود: آمبولانس‌ها، اتوبوس آمبولانس‌های پشتیبان و عملیاتی در روز نماز عید فطر و نمازهای جمعه در تاریخ اجرای طرح (۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیر) جهت پایش فشار خون نمازگزاران مستقر هستند.

خبری: برترین اخبار اجتماعی در ایران

رئیس سازمان اورژانس کشور گفت: اورژانس آماده ثبت اطلاعات خدمت گیرندگان این طرح و ارجاع به مراکز بهداشتی و درمانی در صورت نیاز است.

گفتنی است؛ مصرف زیاد نمک در غذا‌ها و استفاده از غذا‌های شور، کاهش مصرف میوه و سبزی، فعالیت بدنی ناکافی، استرس و عدم رعایت اصول بهداشت روان، مصرف دخانیات و در نهایت مسائل وراثتی از جمله عوامل خطر ابتلاء به بیماری فشارخون محسوب می‌شود.

عوارض فشارخون بیشتر شامل سردردهای ناگهانی، اختلالات عصبی، اختلالات بینایی، سرگیجه، مشکلات قلبی و درد در ناحیه قلب و تپش قلب است اما فشارخون هیچ علامت مشخصی ندارد چون بیماران، به علائمی که گفته شد، عادت می‌کنند و انتظار داریم که مردم فشارخون را جدی بگیرند تا بتوانیم شاهد کاهش چشمگیر فشارخون بالا در کشور باشیم.

اجتمام*۷۰۲۹*۱۰۹۵*۱۱۹۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا22 ساعت قبل
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از برخورد این سازمان با یک نشان تجاری پوشاک خارجی خبر داد و گفت: این نشان تجاری با وجود اعلام تخفیف ۵۷ درصدی باز هم مرتکب گرانفروشی و تقلب شده بود. به گزارش ایسنا، سیدیاسر رایگانی در گفت‌وگو با صداوسیما، اظهار کرد: ۲ هفته پیش به نشان‌های تجاری پوشاک که در داخل کشور به عنوان نماینده پوشاک خارجی به ویژه ترکیه‌ای حضور دارند تذکر داده شد و به صورت سرزده در بازار یکی از این برندها در گشت تعزیرات حضور پیدا کردیم. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی افزود: تخلف دیگر این نشان پوشاک خارجی این بود که هم پارچه و هم دوخت، ایرانی بود، اما برچسب ترکیه‌ای زده بودند و این هم به عنوان تقلب در کسب محسوب می‌شود. رایگانی گفت: هرچند مسئولان این فروشگاه ادعا می‌کنند که باید ۲۰ درصد از تولیدات‌شان را در داخل تولید کنند، اما باید تفاوت قیمتش به عنوان تولید داخلی مشخص باشد. وی اعلام نام این نشان پوشاک خارجی متخلف را منوط به صدور حکم نهایی دانست.
خانه ملتخانه ملت22 ساعت قبل
وی ادامه داد: در اختصاص و افزایش بودجه قوه قضائیه تمایل زیادی دیده نمی‌شود زیرا وقتی نارضایتی مردم و رفتارهای سیاسی قوه قضائیه را می‌بینند در اختصاص بودجه به قوه قضائیه اندکی سخت گیری می‌شود ولی اگر دستگاه قضا بتواند این مشکلات را حل کند بودجه و امکانات بیشتری به آن اختصاص داده می‌شود. رعایت حقوق شهروندی و بی طرفی، مهمترین مطالبه مردم از دستگاه قضاعضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دستگاه قضا با مشکلاتی مانند حجم بالای پرونده‌ها، اطاله دادرسی، فشار کاری قضات و کمبود زیرساخت‌ها مواجه است، گفت: مهمترین مطالبه مردم از دستگاه قضا رعایت حقوق شهروندی و بی طرفی است اما در حال حاضر نظام دادگاه‌های انقلاب و دادگاه‌های ویژه روحانیت و همچنین وضعیت دادگاه‌های فعلی ما دارای مشکلات زیادی بوده و نیازمند بازنگری اساسی است و اگر قوه قضائیه به دنبال بازنگری است ما آمادگی لازم را در کمیسیون قضایی مجلس داریم که موارد نقض حقوق شهروندی را با آنها در میان بگذاریم تا از سویی بی طرفی این دستگاه رعایت شود، همچنین رعایت حقوق شهروندی در رسیدگی‌های قضائی مورد توجه قرار گیرد و از رفتارهای برخی قضاتی که در شان جمهوری اسلامی ایران نیست جلوگیری شود. ضرورت تقویت نهاد وکالت/ نهاد وکالت حرفه یا راه درآمدزایی نیست بلکه نهادی مدنی استرحیمی جهان آبادی با تاکید بر ضرورت تقویت نهاد وکالت، تصریح کرد: نهاد وکالت حرفه یا راه درآمدزایی نیست بلکه نهادی مدنی و ملجا و پناهگاه برای دفاع متهم از حق خودش است. عضو کمیسیون قضایی مجلس یادآور شد: متاسفانه در حال حاضر نگاه به نهاد وکالت در قوه قضائیه و برخوردها با وکلا مطلوب و شایسته نیست. وی ادامه داد: رئیس دستگاه قضا در نهاد خدمت گذار مذهبی مانند آستان قدس از نزدیک با محرومیت مردم آشنا بوده و نیروی جوان و خوش فکری است بنابراین به سهولت می‌تواند مشکلات دستگاه قضا را حل کند.
ایلناایلنا23 ساعت قبل
رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران اعلام کرد: گزارش تفریغ بودجه ۹۶ شهرداری تهران به صورت مشروط پذیرفته می‌شود. به گزارش خبرنگار ایلنا، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران در صحن علنی شورای شهر تهران گزارش تفریغ بودجه ۹۶ شهرداری تهران را با توجه به مفاد ماده ۶۷ قانون شهرداری‌ها ارائه کرد. وی در رابطه با این گزارش گفت: شهرداری موظف است تفریغ بودجه هر سال را تا آخر اردیبهشت ماه سال به شورای شهر ارائه کند و شورای شهر نیز باید تا آخر خردادماه آن را رسیدگی و تصویب نماید. فراهانی تاکید کرد: گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۶ شهرداری تهران به صورت مشروط و با رعایت بندهای مندرج در پیش نویس مصوبه به تصویب برسد. به عنوان رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورا از تلاش‌های حسابداران رسمی موسسه ارقام نگر آریا که گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۶ شهرداری تهران را تهیه و ارائه کردند و همکارانم در کمیته بودجه نظارت و مالی شورا که در بررسی این گزارش همکاری نمودند تشکر می‌کنم.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
در پی تشدید آلودگی هوا در مالزی و بیمار شدن تعدادی دانش‌آموز بیش از ۴۰۰ مدرسه در این کشور تعطیل شدند. به گزارش ایسنا، به دنبال بیمار شدن ۷۵ دانش آموز که به مشکلات تنفسی و استفراغ دچار شده‌ بودند بیش از ۴۰۰ مدرسه در ایالت «جوهور» مالزی تعطیل شد. در ماه مارس نیز حدود ۴۰۰۰ نفر که بیشتر آنان کودک بودند به دلیل نفوذ پسماندهای شیمیایی به رودخانه بیمار شدند. به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، بنابر اعلام مقامات محلی حدود ۷۵ دانش آموز از ۱۵ مدرسه به دلیل مشکلات تنفسی و استفراغ به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. همچنین بررسی جزئیات این حادثه و علت بیمار شدن این تعداد دانش آموز در دست انجام است.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس تاکید کرد که باید قوه قضائیه زندان‌ها را طبقه‌بندی و دسته‌بندی کرده و مجرمان سیاسی، عقیدتی، پولی و پانکی و مواد مخدر را از یکدیگر تفکیک کند. حجت الاسلام حسن نوروزی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به هفته قوه قضائیه و به دنبال آن رویکرد قوه قضائیه برای افزایش رضایت مردم گفت: باید در قوه قضائیه آرا شفاف شده و دادستان‌ها، رؤسای دادگستری و قضات دادگاه‌ها را به صورت علنی برگزار کنند تا مردم به صورت آزادانه بتوانند در دادگاه‌ها حضور پیدا کنند. وی با بیان این که «باید رئیس قوه قضائیه در میان مردم حضور داشته باشد» افزود: نباید از حضور در میان مردم ترسید لذا باید رئیس قوه قضائیه تلاش کند که مجازات جایگزین‌های حبس را در نظر گیرد تا شاهد کاهش جمعیت زندانیان باشیم. سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس درباره ضرورت نظارت بیشتر بر وضعیت زندان‌ها گفت: باید زندان‌ها طبقه بندی و دسته بندی شوند و مجرمان عقیدتی، سیاسی، پولی و بانکی و مواد مخدر از یکدیگر تفکیک شوند. نوروزی در پایان گفت که انتظار می‌رود قوه قضائیه در راستای عدم اطاله دادرسی گام بردارد و پرونده‌ها را با سرعت مورد بررسی قرار گیرد این رویکرد باعث افزایش اعتماد مردم به دستگاه قضائی می‌شود.
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
لبخند زدن شما را شادتر می‌کندهمین الان به پهنای صورت‌تان یک لبخند بزنید، شما می‌توانید! لبخند زدن، کارآمدی‌تان را بالا می‌برددوست دارید کارآمدتر و خلاق‌تر باشید؟ پس بیشتر لبخند بزنید! هر چند چنین توصیه‌هایی بیفایده‌اند، اما یک راه حل واقعا ساده وجود دارد که اضطراب را کم می‌کند: لبخند زدن! باور نمی‌کنید؟ اگر اضطراب دارید، سعی کنید لبخند بزنید، به موسیقی مورد علاقه‌تان گوش بدهید و لبخندی بزرگ روی صورتتان بیاورید، قدم بزنید و لبخند بزنید، آشپزی کنید و لبخند بزنید، … ببینید چه اتفاقی می‌افتد. لبخند زدن به مغزتان تعلیم می‌دهد که مثبت‌تر باشداین حرف هم پشتوانه‌ی علمی دارد، اما شاید شما هم تجربه کرده باشید که لبخند زدن چگونه به شما کمک کرده مغزتان مثبت‌تر بیندیشد.

نظرها

اخبار بیشتر