رئیس فراکسیون کارگری مجلس: دستمزد کارگران، کمتر از نصف حداقل نیاز آنهاست
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
رئیس فراکسیون کارگری مجلس: دستمزد کارگران، کمتر از نصف حداقل نیاز آنهاست

رئیس فراکسیون کارگری مجلس: دستمزد کارگران، کمتر از نصف حداقل نیاز آنهاست

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی گفت: در هفته کارگر باید جشن می گرفتیم ولی کارگران با مشکلات زیادی مواجه هستند، حداقل دستمزد کارگران کمتر از نصف حد اقل نیاز آنهاست، هم دولت و هم کارفرمایان این حرف را قبول دارند.

علیرضا محجوب روز سه شنبه در نشست «عدالت و سهم کارگر از تولید» که به میزبانی حزب اعتماد ملی در دفتر مرکزی آن حزب برگزار شد، افزود: در مورد واقعه ۱۸۸۶ که منجر به انقلاب کارگری و مبنای انتخاب روز کارگر شد، باید گفت در اول ماه می‌آن سال کارگران تصمیم گرفتند در همه شهرهای آمریکا علیه ساعت کار و حقوقشان و برای تحقق عدالت اجتماعی اعتراض کنند، این تظاهرات به یک قیام سراسری در آمریکا منتهی شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: سازمان‌های کارگری آمریکا این برنامه اعتراض را سازماندهی کردند و در شهر شیکاگو که معدنچیان زیادی داشت اعتراض خود را برای احقاق حقوق علنی کردند، اولین دلیل اعتراضات کارگری برای ساعت کار بود که در مواردی تا ۱۶ ساعت در روز هم کار می‌کردند.

وی ادامه داد: اعتراضات ماه مه ۱۸۸۶ به قیام منجر شد و تعداد زیادی از کارگران سرکوب و دستگیر شدند به این جهت این روز به عنوان روز کارگر نامگذاری شد و هرسال در دنیا آن را جشن می‌گیرند. البته در آمریکا اول ماه مه را جشن نمی‌گیرند، در حالی که مرکز اعتراضات در آنجا بود.

محجوب یادآور شد: با قیام کارگری برخورد مسلحانه شد، سه روز ادامه داشت و روز چهارم سرکوب اعتراضات به کشته شدن سه کارگر انجامید. اساسا در آمریکا سازمان‌های کارگری بزرگ تحمل نمی‌شود. به دنبال آن وقتی سازمان بین المللی کار تشکیل شد، ۸ ساعت کار را برای کارگران در نظر گرفته و مصوب کردند و قیام اول ماه مه ۱۸۸۶ را اساس و پایه روز کارگر قرار دادند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون ما در چنین روزهایی هستیم و طبق محاسبات کارگران از نظر دریافت حداقل حقوق با مشکل مواجه هستند. با عدد ۳٫۳ که مبنای عدد «بعد خانوار» قرار گرفته است، کارگران برای معیشت و مایحتاج اولیه حداقلی چه حقوقی باید دریافت کنند؟ این سوال مبنای پیگیری فراکسیون کارگری قرار گرفت و از کارشناسان، نمایندگان دولت، کارگران، کارفرمایان و فراکسیون‌های مختلف دعوت کردیم و نهایتا بر مبنای حداقل‌های سبد خانوار و مولفه‌های علمی که همه پذیرفتند به رقم ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیدیم.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وی خاطرنشان کرد: همه کسانی که در این خصوص در مباحث فراکسیون کارگری حضور یافتند با توجه به استدلالها و شاخصه‌های حداقلی و مولفه‌های علمی که ارایه شد قانع شدند که عدد به دست آمده حداقل عدالت برای تعیین حقوق کارگر است، ولی دولت و کارفرمایان هم با دلایلی که داشتند اعلام کردند نمی‌توانیم پرداخت کنیم. بنابراین اینگونه نیست که دلایل و مستندات جامعه کارگری را قبول نداشته باشند بلکه به خاطر کمبود منابع و شرایط اقتصادی کشور می‌گویند توان پرداخت چنین تعهدی را نداریم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ۳۲ نفر از کمیسیون‌های مختلف که عضو فراکسیون کارگری هستند، عدد ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را به عنوان حداقل حقوق کارگری پذیرفتند، چون با دلیل و برمبنای پژوهش‌های علمی بود. دولت و نماینده کارفرما هم اذعان دارند ۱میلیون و۵۰۰ هزار تومان نمی‌تواند عادلانه باشد، ولی با توجه به منابع و شرایط کشور نمی‌توانند پرداخت کنند.

محجوب ادامه داد: تفاوت عدالت و بخشش از نظر حضرت علی (ع) این است که آن حضرت فرمودند؛ بخشش آن است که یک چیزی از سرجایش برداشته شود و عدالت آن است که یک چیزی سر جای خود قرار گیرد. لذا جاری شدن عدالت در مورد کارگران یعنی حق خودشان را بگیرند. اینجا موضوع بخشش کارفرما و دولت نسبت به کارگران نیست بلکه در جهت سفارش حضرت علی (ع) اگر حق کارگر داده شود یک چیزی سر جای خود قرار گرفته است.

وی بیان کرد: اواخر سال ۵۷ شورای عالی کار به ریاست مرحوم فروهر برای کف حقوق کارگری جلسه‌ای تشکیل داد و به عددی رسیدند. آقای ربیعی که تا چندی پیش وزیر کار همین دولت بود، از جمله اعضای شورای عالی کار در آن زمان بود. کارفرمایان و کارگران نیز هر کدام سه نماینده در شورای عالی کار داشتند. به عدد هر ماه ۵۴ هزار تومان برای حقوق کارگری رسیدند که به «عدد سبد» معروف شد. بر مبنای این عدد و عدد تورم اکنون باید هرماه ۳ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان به کارگر پرداخت شود.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس: دستمزد کارگران، کمتر از نصف حداقل نیاز آنهاست - 11

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری20 ساعت قبل
جام نیوزجام نیوز20 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، رژیم سعودی روز نهم ماه مبارک رمضان (بیست و پنجم اردیبهشت ماه) را به خوبی به خاطر دارد. اتاق‌های کنترل و هدایت پرواز هواپیما‌های بدون خلبان در جیزان در این عملیات هدف حمله قرار گرفت. این عملیات نیز سومین عملیات علیه فرودگاه ابها طی ماه کنونی میلادی است. پس از حمله موشکی هم پهپاد‌های قاصف کا-۲ به این فرودگاه حمله کردند. این سخنگو، رژیم سعودی را به مواجه شدن با روز‌هایی دردناکتر در صورت ادامه تجاوز و محاصره تهدید کرده است.

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر