ارز واردات برنج همچنان ۴,۲۰۰ تومان است/ کمبودی در بازار وجود ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اقتصادی
ارز واردات برنج همچنان ۴,۲۰۰ تومان است/ کمبودی در بازار وجود ندارد

ارز واردات برنج همچنان ۴,۲۰۰ تومان است/ کمبودی در بازار وجود ندارد

ایمناخبرگزاری ایمنا |
میزان ذخایر برنج کشور دو برابر سال گذشته است و این محصول همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود.

به گزارش ایمنا و به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این مطلب افزود: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر بود عرضه خرما با قیمتی ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از بهای مصوب میادین میوه و تره‌بار عرضه شود و اقدامات لازم در این حوزه طبق اعلام مسئولان این حوزه صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه با هدف حمایت از سفره خانوار عرضه بسیاری از اقلام مهم و پرمصرف در میادین میوه و تره‌بار با قیمت‌هایی پایین‌تر از سطح شهر آغاز شده است، گفت: خوشبختانه مرغ در بازار بدون مشکل در حال توزیع است و کمبودی در این بخش وجود ندارد.

کلامی ادامه داد: بسیاری از کالاهای اساسی با نرخ‌های ترجیحی در میادین توزیع می‌شوند، به عنوان مثال برنج تولید داخل نیز در تخفیفات ماه مبارک رمضان در میادین عرضه می‌شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این سوال که ارز مبنای واردات برنج آیا تغییر کرده است؟ یا خیر گفت: واردات برنج همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید برنج در سال جاری بیش از سال گذشته خواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمبودی در بازار برنج وجود دارد یا خیر؟ تاکید کرد: بازار با کمبودی مواجه نیست، بررسی‌ها نشان می‌دهد سیل آسیبی به تولید برنج کشور نزده است از این رو دستگاه‌های نظارتی با کسانی که قصد آشفته کردن بازار برنج را دارند، برخورد لازم را خواهند کرد.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

ذخایر برنج دو برابر سال گذشته است

کلامی در این باره ادامه داد: نه تنها میزان ذخایر برنج کشور دو برابر سال گذشته است بلکه آمار موید رشد قابل توجه میزان واردات برنج در سال ۹۷ است.

وی تاکید کرد: در راستای مدیریت تأمین برنج کشور و با توجه به ضرورت جلوگیری از سوء‌استفاده برخی از اعمال ممنوعیت فصلی و از طرفی قابل نگهداری بودن کالایی مانند برنج در سال جاری، ممنوعیت فصلی واردات برنج لغو گردیده است.

کلامی در جواب پرسشی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای توزیع کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار پیش از این با هدف تأمین اقلام اساسی مورد نیاز خانوار پیش بینی‌هایی در خصوص برگزاری فروش فوق العاده کالا در سراسر کشور داشت. در این راستا ستاد تنظیم بازار در هر استان می‌تواند به فراخور نیاز برای برگزاری نمایشگاه ضیافت نیز تصمیماتی اتخاذ کند و اقدامات لازم در این حوزه نیز صورت گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین1 روز قبل
توسط اداره کل استاندارد خوزستان صورت گرفت؛ پیام خوزستان - رئیس اداره ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی اداره کل استاندارد خوزستان گفت: در دو ماهه امسال از ورود یک محموله غیراستاندارد به ارزش ۷ هزار و ۷۷۷ دلار به علت عدم انطباق با استانداردهای ملی مربوطه به کشور جلوگیری شده است. به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، سیما پشم فروش با اعلام این خبر اظهار کرد: به منظور حمایت از مصرف کنندگان داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی به کشور این اداره کل بر کلیه اقلام وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری که قصد ترخیص از گمرکات خوزستان را داشته باشند نظارت کرده و تنها در صورت انطباق با استانداردهای ملی مربوطه و یا استانداردهای مورد قبول، مجوز ورود به کشور برای آن‌ها صادر می‌شود. گفت: در دو ماهه امسال از ورود یک محموله غیراستاندارد به ارزش ۷ هزار و ۷۷۷ دلار به علت عدم انطباق با استانداردهای ملی مربوطه به کشور جلوگیری شده است. وی افزود: این کالا‌ فیوز مینیاتوری با نام تجارتی EDISON ساخت کشور چین و مبدأ حمل آن‌ نیز کشور چین بوده است. انتهای پیام
ایرناایرنا22 ساعت قبل
وی بیان کرد: در این راستا فاصله کم بنادر استان بوشهر با بنادر کشور قطر ظرفیت مبادلات تجاری و اقتصادی را افزایش داده است. زرین فر ادامه داد: با برنامه‌ریزی انجام شده میزان مبادلات تجاری ایران و قطر تا پنج میلیارد دلار افزایش می‌یابد که بخش قابل توجهی از آن از بنادر مختلف استان از جمله بندر دیر و پایانه صادراتی مواد معدنی استان بوشهر است. وی ادامه داد: با توجه به موقعیت کنونی بهترین مسیر با مرکز و شمال کشور استان بوشهر به عنوان کریدور شمال به جنوب و کشورهای آسیایی مورد توجه قرار دارد. زرین فر بیان کرد: توسعه گردشگری دریایی یکی از مهم‌ترین برنامه‌های استان بوشهر است که در این عرصه در استان برنامه ویژه‌ای تدوین و اجرایی شده داست. وی با اشاره به راه‌اندازی خط کشتیرانی بوشهر - قطر افزود: در این راستا کشتی مسافری و تجاری گراندفری در اسکله بندر بوشهر هفته گذشته پهلو گرفت که در مرحله نخست در بعد تجاری فعالیت خود را آغاز و سپس گردشگری دریایی مورد توجه ویژه این کشتی پیشرفته و مدرن است.
ایران‌جیبایران‌جیب41 دقیقه قبل
این اتفاق در حالی پیش افتاده که نیروهای آمریکایی علاوه بر نیروهای دیگر کشورهای منطقه در محدوده حضور داشتند. ایرانی‌ها پس از خنثی کردن مین آن را برای انجام تحقیقات به ایران منتقل کردند و ظاهرا همین ماجرا منجر شده آنهایی که پشت پرده دست اندرکار این حمله‌ها بودند به تکاپو بیافتند تا خود را از ماجرا دور کنند. آمریکایی‌ها با انتشار فیلمی مدعی شده‌اند چون ایرانی‌ها این مین را باز کرده‌اند و با خود برده‌اند پس قطعا آنها بودند که این کار را انجام داده‌اند. شاید بد نباشد مقداری ساده‌تر ماجرا را مطرح کنیم. حالا مدرک دست ایران افتاده و احتمالا به زودی هم مدرک و هم نتیجه تحقیقات رونمایی می‌شود وبدیهی است که دست اندرکاران ماجرا بسیار ناراحت باشند.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد10 ساعت قبل
دو گزارش اخیر «سازمان تجارت جهانی» حکایت از رشد چشمگیر در سیاست‌های محدودکننده واردات دارد؛ اتفاقی که باعث شده است روبرتو آزودو، دبیرکل «سازمان تجارت جهانی» از اقتصادهای عضو «گروه ۲۰» ‌ بخواهد به منظور تخفیف فوری تنش‌های تجاری جهان با یکدیگر همکاری کنند. روند باثباتی که جریان تجارت جهانی از بحران مالی ۲۰۰۸ شاهد بوده، در سال‌های اخیر جای خود را به اقدامات محدودکننده تجارت داده است، اقداماتی که در هر دو زمینه اندازه و مقیاس رو به افزایش هستند. ما ضرورتا نیاز داریم رهبران اقتصادهای عضو «گروه ۲۰» تنش‌های تجاری جهانی را کاهش دهند و به تعهدات خود در نظام تجارت بین‌المللی قانون‌محور پایبند باشند.» بر اساس آمار و ارقام ارائه شده در گزارش «سازمان تجارت جهانی»، اقتصادهای عضو «گروه ۲۰» در مجموع ۲۰ اقدام محدودکننده تجارت در بازه اواسط اکتبر ۲۰۱۸ تا اواسط مه ۲۰۱۹ اتخاذ کردند. به گزارش «سازمان تجارت جهانی»، در بازه مورد بررسی در مجموع ۲۹ معیار تسهیل‌کننده تجارت نیز توسط اقتصادهای عضو «گروه ۲۰» ‌ اتخاذ شد، اقداماتی که شامل حذف یا کاهش تعرفه‌های واردات، عوارض صادرات، و حذف یا ساده‌سازی پروسه‌های گمرکی صادرات است. روز دوشنبه، همزمان با انتشار گزارش «سازمان تجارت جهانی»، مقامات ارشد تجاری آمریکا و چین تماس تلفنی برقرار ساختند، تماسی که پیش از برگزاری نشست حاشیه «گروه ۲۰» ‌ روسای جمهوری دو کشور صورت می‌گرفت.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین، پس از مدتها انتظار شرکت خودروسازی «رولزرویس» تحویل اتومبیل شاسی بلند جدید خود را به مشتریان آغاز کرد، این نخستین باری است که این شرکت چنین خودرویی می‌سازد. این اتومبیل «کالینان» نام دارد و لوکس‌ترین خودروی شاسی بلند جهان است که بیش از ۳۲۰ هزار دلار قیمت دارد. رولز رویس که زیر مجموعه‌ای از شرکت آلمانی «بی ام و» است، سال گذشته میلادی از تولید کالینان برای رقابت با سایر شرکت‌های خودروسازی جهان خبر داد. هرچند که تولید چنین خودروی گران قیمتی ریسک بالایی محسوب می‌شد ولی استقبال خریداران از کالینان مدیران شرکت را شگفت زده کرده است. این روزها اتومبیل‌های شاسی بلند در آمریکا و کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد و به همین دلیل شرکت‌های بنتلی، فراری و لامبورگینی نیز درصدد تولید چنین خودروهایی هستند.
مهرمهر19 ساعت قبل
صفری معتقد است آمریکا قدرت سابق را ندارد و درنهایت این چین است که در درازمدت رشد خواهد کرد. در حال حاضر چین در جایگاه دوم اقتصاد دنیا ایستاده است ولی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در یک دهه آینده، چین قدرت اقتصادی دنیا خواهد شد. با توجه به اقدامات آمریکا علیه ایران و چین، تهران و پکن چگونه می‌توانند در این وضعیت همکاری کنند؟ آیا چین تمایلی به همکاری با ایران دارد؟ به نظر من جنگ اقتصادی چین و آمریکا فضای بهتری برای ما آماده کرد. آیا جنگ تجاری چین و آمریکا نظم آینده جهانی را شکل می‌دهد؟ در این نبرد، آمریکا می‌تواند چین را تسلیم کند و چین الگوی اقتصادی و سیاسی آمریکا را بپذیرد یا این چین است که بر آمریکا غلبه می‌کند؟ به نظر من آمریکا، آمریکای سابق نیست که بتواند مطالباتش را دیکته کند. بازار چین، بازار بسیار خوبی است؛ چه در کارهای زیربنایی، چه در اقتصاد و چه در بازار مصرف.

نظرها

اخبار بیشتر