سنگ اندازی مقابل تفحص مجلس از خودروسازان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. سیاسی
سنگ اندازی مقابل تفحص مجلس از خودروسازان

سنگ اندازی مقابل تفحص مجلس از خودروسازان

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اگرچه در حال حاضر موضوع تحقیق و تفحص از خودروسازی در حال اجراست اما برخی موانع بسیاری ایجاد می‌کنند تا مجلس نتواند وظیفه خودش را انجام دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، حمید گرمابی در نشست بررسی نقش قانون‌گذار در پیشگیری و مبارزه با فساد اقتصادی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور گفت: فساد و فقر زنجیره است و اعتماد به‌عنوان مهم‌ترین رکن اساسی در حاکمیت مورد سؤال قرار می‌گیرد.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه حاکمیت هنگامی می‌تواند به وظایف خود برسد که اعتماد مردم را بتواند جذب نماید، ابراز کرد: فساد اقتصادی بسیار پیچیده و قدیمی است و در هر کشوری می‌تواند وجود داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه اشکال فساد اقتصادی از کارمندهای معمولی که تعهد لازم را ندارند و برای هزینه‌های زندگی شروع و به‌تدریج بزرگ‌تر می‌شود، افزود: رانت یا اطلاع از یک خبر، قانون و پدیده که در دسترس بعضی‌ها هست نیز در کنار فساد وجود دارد و در کنار همه این‌ها فرصت‌طلبی، مهارت در تظاهر و استفاده از عناوین افراد نیز وجود دارد.

گرمابی بابیان اینکه هر چه رده فساد بالاتر می‌رود به دلیل اضافه شدن قدرت و رابطه، ضربه آن سخت‌تر و آگاهی از آن مشکل‌تر می‌شود، یادآور شد: مشکل بالاتر فرار سرمایه‌گذاران از آن کشور است تا دور بسته فساد و فقر کامل شود.

وی با اشاره به اینکه در بین ۱۸۰ کشور جایگاه ۳۰ در فساد راداریم که جایگاه خوبی نیست، بیان کرد: قبلا فساد کمتر دیده می‌شد و یکی از دلایل آن نادیده گرفتن فساد یک حزب توسط خودش بود. عامل دیگر افزوده شدن به تعداد مطبوعات آزاد باعث کم شدن فساد در کشورها شده است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سازمان بین‌المللی شفافیت مالی که در حال نزدیک شدن به آن بودیم ولی با اتفاق‌هایی که آمریکا رغم زد رسیدن به آن مشکل شده است باعث جلوگیری از فساد می‌شد.

گرمابی عنوان کرد: گسترش بورس و اطلاع مردم از فساد خود عامل بازدارنده گسترش فساد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی کشور ما نظارت بر قوانین است که ما را زودتر می‌تواند به نتیجه برساند، اگر نظارت فراگیر شود مقدار قابل‌توجهی از فساد را می‌توانیم کم کنیم.

گرمابی تأکید کرد: امیدوارم هیچ‌وقت اعتماد به ساختار بانک از بین نرود و نکته مهم ساختار درست است که اهمیت دارد. لوایح FATF مانند cft می‌تواند بسیار به شفاف‌سازی‌ها کمک کند بر اساس این قانون هر وقت در بانک پولی می‌ریزید باید منشأ آن را اعلام کنید.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: اگر پرداخت مالیات در کشور گسترش یابد و فرهنگ آن همگانی شود، بسیار مؤثر است، متأسفانه رشوه دادن بسیار گسترش پیداکرده است و متأسفانه آن را زرنگی می‌دانیم. باید با ارتشاء و رشوه دادن به‌شدت برخورد شود.

وی خاطرنشان کرد: در تحقیق و تفحص خودروسازی که هم‌اکنون در حال اجرا است و عضوی از آن هستم، موانع بسیاری ایجاد می‌کنند تا مجلس حق خود را نتواند انجام دهد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه در مبحث شفافیت آرای نمایندگان باوجود اسم بسیار خوب، مشکلاتی داشت، افزود: در رأی‌گیری‌های معمولی نمایندگان سروصدا می‌کنند و با دست رأی خود را می‌گویند ولی در بعضی موارد حساس به‌وضوح این جو را در مجلس ندیم، مثلا در لوایح FATF این جو را دیدم، بعضی وقت‌ها این حساسیت ممکن است روی رأی نماینده تأثیر بگذارد و نظری را که به آن اعتقاددارند را ندهند. این جو اظهار آزاده رأی راندیدم، مثلا در لوایح مذکور کسی چهار به نشانه موافقت نمی‌گفتند و برخی دو به معنای مخالف را ابراز می‌کردند ولی درنهایت رأی کلی موافق شد.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

گرمابی خاطرنشان کرد: این‌ها نمونه‌هایی بود که به‌یقین رسیدم که در شرایطی این می‌تواند آزادی رأی نمایندگان را سلب کند و باعث نگرانی نمایندگان شود.

وی ادامه داد: تا زمانی که احزاب پاسخگو نباشند وجود این قوانین باعث مشکلاتی برای نمایندگان می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان داشت: تا زمانی که تفاوت نرخ ارز داشته باشیم کسانی هستند که از آن سوءاستفاده می‌کنند و در شرایط فعلی امکان تک‌نرخی کردن وجود ندارد و این‌یکی از آفات فساد اقتصادی است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت الکترونیک حدودا ۵۰ درصد اجرایی شده است و این طرح می‌تواند فساد را تا حدودی کاهش دهد چون یکی از عوامل ایجاد فساد دیدار چهره به چهره با دارندگان امضاء طلایی است.

وی افزود: قوه قضاییه نیز با برخورد جدی با فساد اقتصادی می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و علاوه بر آن دولت با شایسته گزینی می‌تواند جلو فساد را بگیرد و با همکاری سه قوا می‌شود به اهداف رسید.

گرمابی عنوان داشت: ۳۰ هزار میلیارد سال گذشته از کشور خارج‌شده است و الآن اما خارج کردن پول دیگر‌ مشکل شده است.

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عدم اجرای قوانین گفت: فساد پتروشیمی ۶ میلیارد دلار نبود بلکه در این مبلغ چند میلیون دلار فساد بود، این مبلغ نیز به‌صورت رشوه به کسانی که قرارداد می‌بستند داده بودند، در رابطه با این موضوع و عدد صحیح بارها اطلاع‌رسانی کرده‌ایم ولی بازهم تأثیر عدد غیرواقعی در جامعه وجود دارد.

مدیر گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور نیز گفت: تعریفی در کتاب قانون درباره جرم اقتصادی نمی‌بینیم و تقریبا حدود ۳۰ قانون مختلف داریم که به مفاسد اقتصادی پرداخته است.

مسعود جوادی تصریح کرد: گاهی اوقات قانون‌گذار به‌صورت موازی عمل کرده است و شاید پرداختن در یک‌فصل در قانون مجازات اسلامی به مفاسد اقتصادی ضروری باشد.

وی ادامه داد: برخی جرائم با گذر زمان نیاز به تغییر دارد، رشوه در قانون جرم‌انگاری شده است و با دقت بر روی آن متوجه می‌شویم که فقط نهادهای دولتی و وابسته به دولت امکان ارتکاب به این جرم را دارد و در رابطه با موضوع خصوصی سکوت اختیار کرده است. مجرم اقتصادی به نام مه آفرید به علت اینکه در بخش خصوصی بود جرم رشوه نمی‌شد به او داد و درنهایت به جرم فساد اقتصادی اعدام شد. همچنین در ایران با تورم قوانین روبرو هستیم.

مدیر گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نیشابور خاطرنشان کرد: چندی قبل طرحی در مجلس مطرح شد که آرای نمایندگان برای مردم شفاف شود، این طرح مدتی کار کارشناسی شد و آثاری از قبیل شروع شفافیت از درون مجلس می‌توانست داشته باشد ولی متأسفانه رأی نیاورد.

وی افزود: در نگاهی جامع این طرح خوبی بود اگر موردپذیرش قرار می‌گرفت. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آغاز به کار قطار بین‎المللی تهران-وان

مهرمهر1 روز قبل
شرکت رجا در راستای توسعه‌ همکاری‌های کشورهای منطقه و گسترش صنعت ایرانگردی و جهانگردی، با همکاری راه آهن‌های ایران و ترکیه، قطار بین‌المللی تهران-وان را راه‌اندازی کرد.
صدا و سیماصدا و سیما36 دقیقه قبل
اسدالله عباسی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در این باره تصریح کرد: مرتضی صفاری نطنزی مدتی بود که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد و متاسفانه در نهایت بامداد امروز درگذشت. وی گفت: این ضایعه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه مجمع نمایندگان استان اصفهان تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای بازماندگان صبر مسئلت دارم. عباسی افزود: زمان و مکان تشییع و مراسم ترحیم متعاقبا اعلام خواهد شد. مرتضی صفاری نطنزی نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه نطنز و قمصر در استان اصفهان بود. آن مرحوم عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور2 ساعت قبل
على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند. على علیه السلام فرمود: ریاکار را سه نشانه است: هرگاه مردم را ببیند، با نشاط و تحرک مى شود، هرگاه تنهاست، سست و بى حال است، و دوست دارد در همه کارهایش از او تعریف کنند.
الفالف12 ساعت قبل
وی تصریح کرد: اموال وزیر امورخارجه کشورمان را هم ضبط میکنند که البته ایشان نه در آمریکا و نه در جای دیگری در خارج از کشور حتی یک حساب بانکی و یک وجب ملک نداشته و ندارند. گفتنی است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا شب گذشته تحریم‌های جدیدی علیه ایران را امضا کرد. آمریکا اعلام کرده بود که ظریف وزیر خارجه ایران در لیست تحریم‌های جدید امریکا قرار خواهد گرفت و ظریف نیز شامل دور جدید تحریم‌ها خواهد بود. در همین رابطه سید عباس موسوی سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «تحریم بی‌حاصل رهبری ایران و نیز فرمانده دیپلماسی کشور یعنی بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستأصل آمریکا. دولت ترامپ در حال نابودی همه سازوکارهای جا افتاده بین المللیبرای حفظ صلح و امنیت جهانی است.»
تابناکتابناک1 روز قبل
دونالد ترامپ در حال حاضر به خاطر نابودی یک هواپیمای آمریکایی حاضر به حمله به ایران نیست. این اقدام به دنبال گزارش‌های آخر هفته قبل است که ایالات متحده اقدام به حمله سایبری علیه کامپیوترهای مورد استفاده توسط نهادهای اطلاعات ایران کرده است. ترامپ از دفتر کارش در کاخ سفید گفت: "رهبر عالی ایران، کسی است که در نهایت مسئول رفتار خصمانه حکومت است. هفته‌های گذشته نشان داده است که ایران پس از گذشت بیش از یک سال تحریم‌های دولت ترامپ، ابزارهای زیادی برای آزار و اذیت ایالات متحده و متحدانش دارد. او در مجله Politico نوشت: «پیش از مذاکره با ایالات متحده، ایران نیاز به روایت یک موفقیت دارد.»
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، دریابان علی شمخانی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: ‏براساس تصمیم ⁧شورایعالی امنیت ملی⁩ از ️تاریخ ۱۶تیر گام دوم کاهش تعهدات برجامی در چارچوب بندهای ۲۶ و ۳۶ ⁧برجام⁩ آغاز می‌شود تا ⁧اروپا⁩ و ⁧امریکا⁩ متوجه شوند پاسخ ایران به تجاوز پهپاد امریکایی با واکنش به محدودسازی حقوق مسلم مردم ایران، تفاوتی ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر