عبدالجبار کاکایی:۹۹ درصد ترانه‌ها مبتذل هستند/ ترانه ماکان بند به درد عروسی می‌خورد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. فرهنگ
عبدالجبار کاکایی:۹۹ درصد ترانه‌ها مبتذل هستند/ ترانه ماکان بند به درد عروسی می‌خورد

عبدالجبار کاکایی:۹۹ درصد ترانه‌ها مبتذل هستند/ ترانه ماکان بند به درد عروسی می‌خورد

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
روزنامه خراسان با عبدالجبار کاکایی عضو شورای شعر و ترانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصاحبه ای انجام داده است.

بخشی از این مصاحبه را می‌خوانید:

این روزها قطعه‌هایی از خواننده‌های مختلف می‌شنویم که ترانه‌شان از نظر محتوا بسیار ضعیف و پر اشکال است. تایید ترانه از طرف شورا، چه فرایندی دارد؟

این‌ خواننده‌ها، سبک ترانه‌هایشان طی سال‌ها، چندان تغییر نکرده است که رسانه‌ها روی آن‌ها حساس شوند. یک مارکتی در بازار ایجاد شده است و مسئول آن هم فقط شورای شعر نیست. شورای شعر در این ماجرا بی‌دفاع است. یک مجموعه از تشکل‌های جدی، از جمله موسسات و صدا و سیما، همه در تلاش اند یک سبک موسیقی را جا بیندازند که در آن کلام هیچ اهمیتی ندارد. بعد همه می‌ریزند سر شورای شعر که چرا مجوز می‌دهید؟

اما موضوع سوال ما، محتوای این ترانه‌هاست.

ترانه شعر نیست؛ ترانه هنر تلفیقی است. شما نمی‌توانید متن را از موسیقی جدا کنید و بعد مورد سوال قرار دهید که چرا مجوز داده‌اید. اجراها، کنسرت‌ها، سالن و تمام این‌ها، عوامل تولید این نوع موسیقی هستند که به آن عوامانه یا لاله‌زاری می‌گویند و همیشه هم داشته‌ایم. مسئله این است که نظام مراقبت فرهنگی وسواسی ما می‌خواهد خودش به تمام این‌ها مجوز بدهد و می‌گوید همه ترانه‌ها باید از من مجوز بگیرند و در کتابخانه ملی ثبت شوند تا ثابت شود که داریم نظارت می‌کنیم. همین نظارت ساده‌لوحانه، موسیقی ما را به ابتذال کشیده است.

بالاخره متن این ترانه‌ها از طرف شما تایید شده است یا خیر؟

متن ترانه‌ها به اجبار تایید می‌شوند. وقتی ۹۹ درصد ترانه‌ها سخیف است، نمی‌توان جلوی کار شرکت‌ها را گرفت. می‌شود آن‌ها را اصلاح کرد؛ قواعد شعری که مشخص هستند. ترانه‌ای که عیارش پایین است، با وسمه و سرمه، عیارش بالا نمی‌رود. این ترانه‌ها، مبتذل به معنای پیش پا افتاده هستند و نباید به ارشاد بیایند و اگر بیایند، نمی‌توان جلویشان را گرفت. چون این شرکت‌ها می‌خواهند ارتزاق کنند. شما نمی‌توانید نان مردم را ببرید و بگویید من به دنبال ترانه متعالی هستم.

پس این یک زنجیره است که حلقه‌هایش به هم وصل است؟

بله. موضوع متن ترانه‌ها مسئله‌ای مستقل نیست که بخواهد در شورای شعر حل شود. شما اگر به جای ما بنشینید و ترکیب دیگری هم بیایند، چه کار می‌خواهند بکنند، وقتی ۹۹ درصد آثار مبتذل است؟

چه باید کرد؟

به نظر من باید اجازه بدهند موسیقی مبتذل مسیرش را طی کند. به آن مجوز ندهند ولی جلوی انتشارش را هم نگیرند و بگذارند راه خودش را برود. بگذارند مجوز ارشاد ارزش پیدا کند تا هر کلام و هر موسیقی که مجوز ارشاد پای آن است، الگو شود. وقتی شأن شورای موسیقی را در حد دژبانی دم در پایین می‌آورند و می‌گویند دم در بایست و نگذار ترانه بیرون بیاید، نمی‌شود و ترانه‌ها همه هجوم می‌آورند و تو هم مجبور هستی نگاه کنی. نیاز به سیاست گذاری جدید داریم؛ از جمله نظارت بر کار شرکت‌ها و بعد، گفت‌وگوی وزارت ارشاد با شرکت‌های موسیقی. چرا این شرکت‌ها که خودمان به آن‌ها مجوز داده‌ایم، در برابر ارشاد و مردم پاسخگو نیستند؟

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

با این حساب، نه می‌شود به این ترانه‌ها مجوز نداد و نه می‌توان جلوی انتشارشان را گرفت!

بله. به شورا گفته‌اند این‌جا بایستید و سخت هم نگیرید تا کار مردم لنگ نشود. یک قافیه‌ای را درست کنید و …. در آهنگ «دلم پریشونه» هوروش بند می‌شنویم: «چشامو تا کی گریه بلرزونه»؟ این به نظر شما جور درمی‌آید؟ این‌ها اصل را گذاشته‌اند بر این که کلام بر موسیقی سوار بشود؛ یعنی آوای انسانی شنیده شود، وگرنه از نظر معنا هیچ کدام نمره قبولی نمی‌گیرند. یا «می‌خوایم انقد جیغ بزنیم تا که برق بره» از ماکان بند. کارکرد این ترانه در عروسی‌هاست و نباید در کتابخانه ملی ثبت بشود. در عروسی نمی‌توانید تصنیف «بهار دلکش» را اجرا کنید و باید همین ترانه‌ها را بشنوید. مشکل ما این است که در موسیقی تولید انبوه شده و به سمت لاله‌زاری رفته است.

همه اعضای شورای شعر یک ترانه را باید تایید کنند یا رای گیری می‌شود؟

بنا بر سه نفر است. یک کار از طرف سه نفر تایید شود، مجوز می‌گیرد. ترانه‌ای که کلامش با موسیقی مطابق باشد و عیب‌های فاحش از نظر قافیه و جمله‌بندی نداشته باشد، تایید می‌شود. موضوع نظارت هم هست که مدیر مرکز موسیقی با کمک مشاورانش این کار را انجام می‌دهند و بر محتوای موسیقی نظارت دارند تا خلاف قوانین و مقررات مندرج در آیین نامه شورای انقلاب فرهنگی نباشد. شورای ارزیابی هنری، عملا ارزیابی‌اش را با حداقل استانداردها انجام می‌دهد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم2 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/

صریح درباره فرهنگ

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رعایت نکردن قانون در هر جامعه‌ای مساوی با هنجارشکنی تعریف می‌شود، این اتفاق وقتی سبک زندگی افراد را به میان می‌کشد که بخشی از آن مربوط به حریم خصوصی، ولی بخش مهمی از آن، مربوط به هویت و ارتباطات اجتماعی است حساسیت‌ها را بالاتر می‌برد، در این گزارش از مطالبات مردم نسبت به قانون شکنی‌ها خواهیم شنید هم دنبال دلایل رسیدن به این نقطه خواهیم بود بحث مفصلی که شاید نشانه‌ای از کمکاری در حوزه فرهنگسازی باشد.

نقش تأثیر گذار جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رضا مقدسی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری گفت: جوانان در تحقق اهداف بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری نقش تأثیر گذاری دارد چنان چه افرادی که در دوره‌های میان سالی قرار دارند تا کنون توانسته‌اند فعالیت‌های بنیادی‌تر را انجام دهند و مانند یک مشعل المپیک به صورت دوره‌ای حرکت می‌کنند البته مسیر‌های مهم و سرنوشت ساز را نسل گذشته طی کرده است و عقل و منطق حکم می‌کند این فعالیت استمرار داشته باشد. وی افزود: نیرو‌های جوان و با انرژی می‌توانند خیلی بهتر البته با استفاده از تجربه نسل گذشته این مسیر را طی کنند. مقدسی گفت: جوانان با استفاده از تجربیات گذشته می‌توانند اثر بخشی لازم برای گام نهادن در بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری داشته باشند. هزینه اعتماد به جوانان بسیار کمتر از دیگران استهمچنین دانش یار دانشگاه علامه طباطبایی گفت: هزینه اعتماد به جوانان بسیار کمتر از دیگران است و جوانان می‌توانند گام‌های تأثیر گذار در رسیدن به اهداف بیانیه گام دوم انقلاب بردارند. رضا صحرایی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: جوانان نقش مهمی در رسیدن به اهداف یک جامعه دارند و در هیچ انقلابی و در هیچ حوزه‌ای بدون حضور جوانان مسیر رسیدن به اهداف تحقق نیافته است. وی با اشاره به اولویت حضور جوانان در رسیدن به اهداف یک جامعه گفت: نقد سنت، به روز بودن، عدالت طلبی و خدمت جهادگونه جوانان از جمله مهم‌ترین اولویت‌های فعالیت جوانان محسوب می‌شود. وی افزود: معتقد هستیم اگر کاری را به جوانان بسپاریم، بهتر از دیگران و با هزینه کمتر انجام می‌دهند. صحرایی با توجه به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری و تأکید بر نقش جوانان گفت: جوان‌ها می‌توانند برای رسیدن به اهداف تعیین شده گام‌های تأثیر گذاری در سطح جامعه بردارند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
شبکه‌های خانگی و تجاری، قربانی حملات این بدافزار بوده‌اند که به عنوان یکی از تهاجمی‌ترین انواع باج‌افزار‌ها شناخته می‌شود. آخرین نسخه ابزار رمزگشایی GandCrab مدت کوتاهی پس از این که سازندگان با‌ج‌افزار قصد خود را برای بازنشستگی اعلام کردند، منتشر شد. با وجود پایان کار GandCrab، باج‌افزار‌ها همچنان تهدیدی بزرگ برای سازمان‌ها هستند که چندین حملۀ مهم در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده وجود این خطر است. تیم GandCrab از دسترسی افراد وابسته به نسخه‌های جدید بدافزار جلوگیری کرده و از آن‌ها خواسته که برای پایان فعالیت آماده شوند. پایان فعالیت به معنای حذف تمام کلید‌ها خواهدبود، یعنی قربانیان قادر به بازگرداندن داده‌های قفل‌شده، حتی در صورت پرداخت باج، نخواهند بود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور: با توجه به توسعه یافتگی و پیشرفت علم شکاف بین دانشگاه و جامعه زیاد شده و ترویج علم می‌تواند این شکاف را کاهش دهدوحید احمدی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعات در حال توسعه بحث ترویج علم است که با توجه به توسعه یافتگی و پیشرفت علمی شکاف بین دانشگاه و جامعه زیاد شده است و با ترویج علم می‌توان جامعه را همراه با مراکز علمی و دانشگاه‌ها ارتقا داد. وی افزود: البته ارتباط دانشگاه با صنعت یک مقوله جدا از این موضوع محسوب می‌شود، اما باید خانواده‌ها در حوزه‌های مختلف اطلاعات علمی داشته باشند و بحث‌های علمی در زندگی مردم جاری باشد. وی افزود: بحث ترویج علم در کشور‌های در حال توسعه یک موضوع اساسی و یک خلاء بزرگ است که باید با سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌ها این خلاء را از بین برد هر چند با تشکیل مراکز مختلف از جمله مرکز نم (کشور‌های جنبش‌های غیر متعهد‌ها و سایر کشورها) موضوع ترویج علم مطرح شد و بررسی‌ها درباره گسترش آن در سطح جامعه در حال انجام است. وی در پایان اظهار داشت: در راستای گسترش علم در سطح جامعه بحث در‌های باز در دانشگاه‌ها در سال گذشته مطرح و در حال اجرا شدن است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
اکرم قدیمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: موضوع ترویج علم یکی از موضوعات کلیدی برای رسیدن جامعه به توسعه محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه تفکر علمی همان ترویج علم است گفت: علم باید به راحتی در دسترس عموم مردم قرار گیرد و تنها نباید دانشگاه‌ها در امور علمی فعالیت داشته باشند بلکه باید علم در جامعه قابل استفاده باشد. قدیمی با بیان اینکه ترویج علم سابقه بیش از ۵۰ سال در کشور دارد افزود: با وجود چنین سابقه درخشانی هنوز در جایگاه شایسته خود قرار نداریم و ترویج علم می‌تواند یک راه میان بر برای رسیدن به توسعه باشد البته در این راه نیازمند سیاست گذاری و برنامه ریزی دقیق هستیم و ترویج علم به عنوان یک زیست بوم می‌تواند فعالیت مختلفی داشته باشد. وی در پایان با بیان اینکه طرحی برای سازمان برنامه و بودجه با عنوان الگوی ترویج علم آماده و ارسال شده است گفت: پس از بررسی‌ها امیدواریم در تیرماه امسال این طرح در سطح کشور قابل اجرا باشد و در این راستا برنامه ریزی و سیاست گذاری در سطوح کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام شده است.

نظرها

اخبار بیشتر