انجیرستان معمولان تا ۲۰ روز آینده پاکسازی می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
انجیرستان معمولان تا ۲۰ روز آینده پاکسازی می‌شود

انجیرستان معمولان تا ۲۰ روز آینده پاکسازی می‌شود

ایرناخبرگزاری ایرنا |
خرم آباد -ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: حداکثر ظرف 20 روز آینده کار پاکسازی ناشی از سیل فروردین ماه انجیرستان معمولان به پایان می رسد.

به گزارش ایرنا عبدالرضا بازدار روز دوشنبه در جمعه خبرنگاران اظهار داشت: باغبانی یکی از پتانسیل‌ها و توانمندی‌های استان در حوزه درآمد، تولید و اشتغال است و در حال حاضر حدود ۴۰ هزار هکتار انواع باغات از گونه‌های مختلف در سطح استان وجود دارد.

وی افزود: متاسفانه در سیل اخیر بیش از پنج هزار هکتار یعنی حدود ۱۰ درصد از باغات استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم و حدود یکهزارو ۸۰۰ هکتار انجیر سیاه و منحصر بفرد استان واقع در منطقه زیودار معمولان به شدت آسیب دید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: خیلی از باغات استان را رسوب گل ولای احاطه کرده و آن بخشی را هم که خیلی آسیب ندیده است منبع تامین آب و آبیاری و آبرسانی آن مشکل دارد و اگر آب مورد نیاز آن تامین نشود از بین خواهد رفت.

بازدار بیان کرد: بنابراین اولین اولویت ما آبرسانی به باغاتی است که منبع تامین آب و خطوط انتقال آب آن از بین رفته و یا برق آن قطع شده است و یا ایستگاه کاملا از بین رفته، خواهد بود.

وی اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد منابع آب مورد نیاز باغات شامل ایستگاه‌های پمپاژ، کانال‌های آبیاری بازسازی و راه اندازی شده و ظرف کمتر از ۲۰ روز آینده همه به شرایط مطلوب و پایدار می‌رسند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین گفت: در حال راه اندازی چهار ایستگاه پمپاژ سیار با مشارکت مردم هستیم که بجای ایستگاه هایی که به طور کامل از بین رفته با استفاده از این ایستگاهها آب باغات و مزارع را تامین نماییم تا در این فصل گرم باغات آسیبی نبینند.

بازدار تصریح کرد: چندین هکتار از انجیرستان زیودار معمولان و انارستان تنگ سیاب کوهدشت زیر گل و لای رفتند، بدین منظور ماشینهای مخصوص مثل باب کت اجاره کرده‌ایم و با استفاده از بیل مکانیکی، لودر و کمپرسی در حال تخلیه رسوب موجود در سطح این باغات هستیم.

وی ادامه داد: حداکثر ظرف ۲۰ روز آینده کار پاکسازی انجام خواهد شد و پس از انجام این مرحله کار اقدامات تحقیقاتی، ترویجی، تهیه سم و کود و توصیه‌های ترویجی را انجام خواهیم داد که کشاورزان و باغداران خسارت نبینند.

۳۲۱۰/۶۰۶۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا21 ساعت قبل
با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی، تحقیقات سازمان زمین‌شناسی در زمینه پیش‌نشانگرهای زلزله، توسعه یافت؛ به گونه‌ای که پس از راه‌اندازی ایستگاه پیش‌نشانگر توچال، با همکاری واحد علوم و تحقیقات، در ارتفاعات حصارک ایستگاه دیگری از نوع پیش‌نشانگر زلزله راه‌اندازی کردند و با ابلاغ این مصوبه مجلس، سازمان زمین‌شناسی اقدام به احیای این ایستگاه کرده است. ضمن آنکه شعاع عملکردی این ایستگاه، آتشفشان دماوند را نیز پوشش می‌دهد، از این رو این ایستگاه برای پایش عملکرد آتشفشان دماوند قابل بهره‌برداری است. شهبازی، ایستگاه پیش‌نشانگرها را یک ایستگاه چند منظوره توصیف کرد و یادآور شد: این ایستگاه، سایت تحقیقاتی پیش‌نشانگر زلزله است و همچنین می‌توانیم بر روی گسل شمال تهران متمرکز شویم و یک ایستگاه پشتیبان در این منطقه باشد. به گفته شهبازی، سازمان زمین‌شناسی علاوه بر راه‌اندازی ایستگاه پیش‌نشانگر در منطقه حصارک، ایستگاه پیش‌نشانگر در دامنه شمالی آتشفشان دماوند را با نام ایستگاه «ناندل» و یک ایستگاه در توچال راه‌اندازی خواهد شد که در حال حاضر ایستگاه حصارک به بهره‌برداری رسیده است. این محقق حوزه علوم زمین، همچنین تاکید کرد: نقشه زمین‌شناسی محدوده احداث دو ایستگاه پیش‌نشانگر حصارک و توچال در نقشه زمین‌شناسی قرار دارد که در سال‌های گذشته توسط امینی، مخترع دستگاه پیش‌نشانگر تهیه شده است.
خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل
پرسپولیس تا امروز با شجاع خلیل‌زاده و شایان مصلح تمدید کرده‌ و با بوژیدار رادوشوویچ نیز به توافق رسیده‌ است. فرشاد احمدزاده هم تنها خرید تابستانی باشگاه بود. مشکل بزرگ در لیست بازیکنان بزرگسال پرسپولیس خواهد بود. با جذب فرشاد احمدزاده، یک بازیکن اضافه در لیست ۱۸ نفره پرسپولیس وجود دارد و این یعنی باشگاه برای جذب بازیکنان جدید نیاز به کنار گذاشتن برخی از نفرات فعلی خود خواهد بود. جدایی احتمالی علی‌پور نیز کمک چندانی به این تیم نخواهد کرد و پرسپولیس برای جذب بازیکن جدید به کنار گذاشتن بازیکنان بیشتری از لیست خود نیاز دارد.
ایرناایرنا1 روز قبل
حسن ابراهیمی روز دوشنبه در نشست ستاد اقامه نماز و امربه معروف و نهی از منکر شهرستان دیر افزود: قدرت و اقتدار امروز ایران اسلامی، ایمان و پای بندی مردم به ارزش‌های اسلامی است. وی یادآور شد: همه باید تلاش کنیم تا امکانات و ابزارهای موجود در راستای تقویت برنامه‌های قرآن، نماز و امور فرهنگی و دینی به کار گرفته شود. امام جمعه دیر نیز گفت: در پرتو همدلی و همفکری برنامه‌های مذهبی و دینی را به پیش ببریم. وی گفت: اگر امر به معروف و نهی از نکر در جامعه تحقق پیدا کند دیگر برنامه‌ها نیز در پرتو آن انجام می‌شود. فرماندار دیر گفت: دولت تدبیر و امید با برنامه و هوشیاری کامل، ایران هراسی را به ایران شناسی تبدیل کرده است.

اعتراف بزرگ و غرورآور مجری الجزیره

مهرمهر1 روز قبل
ورزش۳ورزش۳15 ساعت قبل
به گزارش «ورزش سه»، در حالی که هنوز زمان زیادی تا شروع فصل جدید لیگ برتر والیبال باقی مانده، تیم‌های مختلف برای جذب نفرات مدنظر خود دست به کار شدند. البته ورامینی‌ها پوریا فیاضی، یکی از بهترین بازیکنان فصل قبل لیگ را به تیم بدجین لهستان واگذار کردند. تیم سایپا که فصل قبل نایب قهرمان لیگ شده بود، دراولین گام ناصرشهنازی را به عنوان مربی خود انتخاب کرد. شهنازی هم پس از آن در اولین قدم امیرحسینی پاسور سابق ملی را درتیم نگه داشت تا در آستانه ۴۵ سالگی همچنان درسطح اول لیگ بازی کند. امروز هم خبر رسید که سایپا نوید مشجری آنالیزور وسیامک افروزی، فیزیوتراپ تیم ملی راهم به تیمشان اضافه کرده‌اند.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱1 روز قبل
اختصاصی | گفته می‌شود باشگاه پرسپولیس زمان معرفی سرمربی جدید این تیم را مشخص کرده است. ورزش ۱۱ - در حالی که این روزها همۀ هواداران پرسپولیس منتظر معرفی سرمربی جدیدشان هستند اما هر روز یک نام جدید برای نشستن روی نیمکت قرمزها برای فصل آینده مطرح می‌شود. اما به نظر می‌رسد کابوس‌های روز و شب‌های اخیر هواداران قرمزپوش فردا به پایان می‌رسد. گفته می‌شود باشگاه پرسپولیس اعلام کرده است که فردا سرمربی جدید سرخ‌پوشان انتخاب و معرفی خواهد شد.

نظرها

اخبار بیشتر