عطش سمنان فروکش نکرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
عطش سمنان فروکش نکرد

عطش سمنان فروکش نکرد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
سمنان- ایرنا- میزان بارش های سال زراعی 98-97 در بیشتر نقاط کشور گاه از آمار بلندمدت نیز فراتر رفت، ولی پایداری و شدت خشکسالی سال های اخیر به حدی است که اثر آن را از بین نبرده و عطش و تشنگی همچنان پابرجاست.

به گزارش ایرنا، تغییر اقیلم در نقاط مختلف جهان متفاوت است اما در ایران به صورت افزایش دمای هوا و تغییر رژیم بارشی است، به گونه‌ای که این مساله سبب شده تا بارش‌های ملایم، یکنواخت و جامد گذشته به بارش‌های پراکنده و سیل آسا تبدیل شود.

تازه‌ترین گزارش دفتر مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور نشان می‌دهد حجم بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی ۹۸-۹۷ تاکنون نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ۱۰۸٫۴ درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت ۳۹٫۸ درصد افزایش داشت.

به گفته کارشناسان با اینکه کشور شاهد بارندگی‌های مطلوبی در فروردین و اردیبهشت ۹۸ بود، اما خشکسالی‌های چند ساله، با وجود این بارش‌های سیل آسا، همچنان در نقاط مختلف کشور از جمله استان سمنان تداوم دارد.

تحلیل‌ها و نتایج تحقیقات حاکی از آن است تغییرات اقلیم و روند افزایش دما تا سال ۲۰۵۰ ادامه خواهد داشت که تمام بخش‌های کره زمین را دربرمی گیرد، ولی برای نقاط خشک و نیمه خشک مانند ایران اثرات ملموس‌تری خواهد داشت.

مهمترین و بارزترین آثار تغییر اقلیم در این سال‌ها به صورت خشکسالی، افزایش دما، پایداری اوج دمای بالا در تابستان و دمای پایین در زمستان، افزایش پدیده‌های جوی و حدی مانند ثبات شدیدترین شرایط گرما و سرما و تغییرات ناگهانی دما عنوان می‌شود.

به گزارش ایرنا، ۴۰ درصد نوع بارش‌ها در استان سمنان در دوره بلند مدت ۲۵ ساله رگباری و پراکنده بود که این رقم اکنون به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است.

بارش‌ها از ابتدای سال زراعی ۹۸-۹۷ تاکنون در استان سمنان از ۱۴۴٫۷ میلیمتر فراتر رفت با این وجود خشکسالی همچنان گریبان گیر این دیار است.

طبق پیش بینی‌های فصلی، هوای تابستان ۹۸ در استان سمنان نسبت به بلندمدت تا یک و نیم درجه سانتیگراد گرم‌تر می‌شود.

تابستان ۹۷ در سمنان گرمای هوا شدیدتر از تابستان ۹۶ بود و تا یک و نیم درجه سانتیگراد متوسط دمای هوا افزایش یافت.

از ۹٫۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان ۵۵ درصد مناطق خشک و نیمه خشک است که با تشدید پدیده تغییر اقلیم با کاهش بارندگی، کاهش پوشش گیاهی، افزایش کانون ‌های فرسایش بادی و فرونشست سطح آب‌‌های زیرزمینی، تشدید پدیده بیابانزایی در این استان در سال‌‌های گذشته گزارش شده است.

سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در استان سمنان آب تولید می‌شود که با افزایش خشکسالی‌‌های متوالی، این استان با کمبود حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب مواجه است.

** بارش‌ها در سمنان از ۱۴۴٫۷ میلیمتر فراتر رفت

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: میزان بارندگی‌های این استان، از ابتدای مهر ۹۷ تا بیست و دوم اردیبهشت ۹۸ به میزان ۱۴۴٫۷ میلیمتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۱۰۱٫۷ درصد بود افزایش یافت.

ایرج مصطفوی در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس اعلام مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی سازمان هواشناسی کشور، این استان با ثبت بارندگی در سال آبی ۹۸-۹۷ به میزان یاد شده، افزایش بارندگی به میزان ۴۷٫۳ درصد نسبت به بلندمدت دارد.

وی بیان کرد: از ابتدای سال زراعی جاری تا بیست و دوم اردیبهشت امسال میزان ثبت متوسط بارش استان سمنان ۱۴۰٫۳ میلیمتر بود که این عدد در مدت مشابه سال زراعی گذشته ۷۱٫۷ و در بلندمدت ۹۸٫۲ میلیمتر ثبت شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

مصطفوی ادامه داد: سمنان در بین استان‌های کشور در شاخص درصد تغییر بارش نسبت به بلندمدت، در شرایط بهتر از میانه‌های جدول کشوری قرار دارد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: استان لرستان با ۹۰٫۲ درصد و ایلام با ۹۸٫۳ درصد بیشترین افزایش بارش‌ها را در مقایسه با بلندمدت در این بازه زمانی دارند و استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان بیشترین کاهش بارندگی در مدت مذکور را نسبت به بلندمدت با ۰٫۲ و ۵٫۱ درصد کاهش دارند.

** بهار سمنان امسال ۶ دهم درجه سانتیگراد گرمتر آغاز شد

مصطفوی اظهارداشت: متوسط دمای هوای فروردین ۹۸ در استان نسبت به مدت مشابه بلند مدت ۰٫۶ درجه سانتیگراد گرمتر بود.

وی تاکید کرد: این میزان افزایش متوسط دمای هوا در مقایسه با بلند مدت، عدد بزرگی است که افزایش مصرف آب و تبخیر را به دنبال دارد.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان به اثرات تغییر اقلیم در سمنان اشاره و تصریح کرد: شدیدترین گرمای تابستان و سردترین زمستان در سال‌های اخیر در دهه‌های گذشته رخ داده که بیانگر اثرات تغییر اقلیم در این استان است.

وی ابراز داشت: افزایش تبخیر ناشی از فزونی متوسط دمای هوا منجر به مصرف بیشتر آب در بخش‌های آشامیدنی و کشاورزی می‌شود.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان بیان کرد: دمای کل کشور در فروردین امسال نسبت به بلند مدت مشابه ۰٫۶ درجه سانتی گراد افزایش یافته است.

** ۹۸٫۵ درصد مساحت سمنان متاثر از خشکسالی

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: در مجموع ۹۸٫۵ درصد مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی براساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده دوره ۱۰ ساله تا پایان فروردین ۹۸ قرار دارد.

مصطفوی با اشاره به اینکه ۴۵ درصد مساحت سمنان تحت تاثیر خشکسالی شدید است، بیان کرد: ۲٫۸ درصد مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی خفیف، ۲۹٫۲ درصد تحت تاثیر خشکسالی متوسط و ۲۱٫۵ درصد عرصه‌های سمنان متاثر از خشکسالی بسیار شدید است.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: ۸٫۸ درصد از مساحت کل کشور تحت تاثیر خشکسالی‌های خفیف، متوسط، شدید و بسیار شدید براساس شاخص بارش، تبخیر و تعرق استاندارد شده دوره ۱۰ ساله تا پایان فروردین ۹۸ قرار دارد.

** خشکسالی با وجود بارش‌ها ادامه دارد

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان گفت: خشکسالی‌های چند ساله، با وجود بارش‌های سیل آسای سال ۹۸، همچنان در این استان تداوم دارد.

وی خاطرنشان کرد: افزایش متوسط بارش‌های سال آبی ۹۷- ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت، بیانگر آغاز ترسالی نیست.

مصطفوی با اشاره به دو عامل انسانی و طبیعی در رخداد پدیده تغییر اقلیم، بیان کرد: عوامل انسانی از جمله تولید گازهای گلخانه‌ای و صنعتی شدن سبب تغییر اقلیم شده است.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم باعث تغییر الگوی بارشی شده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم بارش‌های ملایم، یکنواخت و جامد در این استان سمنان را به بارش‌های پراکنده، رگباری و سیل آسا تبدیل کرده است.

سرپرست اداره کل هواشناسی استان سمنان، با اشاره به اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی استان سمنان، خاطرنشان کرد: تعداد بارش‌های شدید در مدت زمان کوتاه و به صورت رگباری تنها از شدت خشکسالی‌های متمادی سال‌های اخیر می‌کاهد و در بلندمدت بر خشکسالی موثر نیست.

۹۸۹۱/۶۱۰۳/۷۴۰۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مجازات سنگین برای قاتلان بچه خرس در سوادکوه + فیلم تلخ از لحظه مرگ

رکنارکنا1 روز قبل
حسنعلی ابراهیمی مدیر‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران با اشاره به تلف‌شدن خرس قهوه‌ای ۲ ساله در سوادکوه، گفت: هماهنگی‌های لازم با دادستان شهرستان سوادکوه برای دستگیری افرادی که اقدام به ضرب و شتم خرس قهوه‌ای کردند، انجام شد. وی با بیان اینکه بدون تردید یکی از عواملی که باعث تلف‌شدن خرس قهوه‌ای در سوادکوه شد، عامل ضرب و شتم انسانی بود، افزود: به‌دلیل کار غیر‌اخلاقی ضرب و شتم خرس قهوه‌ای، اشد مجازات را برای عاملان آن به دستگاه قضایی پیشنهاد می‌کنیم. مدیر‌کل حفاظت محیط‌زیست مازندران گفت: رها‌شدگی برخی از حیوانات در جنگل‌های سوادکوه را از مناطق دیگر یا باغ‌وحش از اساس رد می‌کنم ولی از لحاظ علمی و برای تقویت ژنتیکی نوع خاصی از حیوانات یا پرندگان و یا درمان و بازگرداندن حیوان یا پرنده به جنگل وجود دارد و رها‌شدگی حیوانات از باغ وحش را در طول سال‌های اخیر در جنگل‌های سوادکوه رد می‌کنم. در فیلم زیر بانوی سوادکوه با فریاد‌های متعهدانه خود از ضاربان خرس قهوه‌ای می‌خواهد که از ضرب و شتم دست بردارند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

چرا توله خرس را سنگسار کردند (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

۲۶ خرداد ۴۴؛ روزی درخشان و ماندگار

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ۵۴ سال پیش شهیدان بخارایی، صفار هرندی، نیک نژاد و محمدصادق امانی با همرزمانشان هم پیمان شدند تا برای پیشرفت ایران، حسن علی منصور نخست وزیر رژیم ستم شاهی را اعدام انقلابی کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
سرهنگ رضایی­ در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا­ وسیما درباره محدودیت های­­ پل گیشا گفت: رانندگانی که از روی پل گیشا در جهت شرق به غرب و بالعکس تردد می‌کنند، بایستی از دوربرگردان‌های بزرگراه شهید چمران و سایر محور‌های جایگزین این پل به ویژه بزرگراه شهید حکیم استفاده کنند. وی افزود: با اغاز جمع آوری پل گیشا، سنگینی بار محور‌های منتهی به این پل، بدیهی خودهد بود و به شهروندان عزیزی که قصد سفر به این محدوده را خواهند داشت، توصیه می‌شود برنامه ریزی لازم را برای سفر خود داشته باشند و با صبر و حوصله رانندگی کنند. معاون ترافیکی افزود: محدودیت‌های طرح عمرانی پل گیشا در هر دو مسیر جنوب به شمال بزرگراه شیخ فضل اله، ورودی به جلال آل احمد­ و دسترسی شمال به جنوب بزرگراه شهید چمران به حکیم شرق است. وی افزود: گاردیل‌های خط ویژه در مقاطع ذیل جمع آوری می‌شود: - مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل ضلع جنوبی پل گیشا تا دوربرگردان تازه ساخت- مسیر جنوب به شمال بزرگراه چمران از حدفاصل باقرخان تا خروجی تونل توحید- مسیر شمال به جنوب بزرگراه چمران از حدفاصل دوربرگردان جدید مقابل بوستان گفتگو تا زیر پل گیشا. پل گیشا در ۴۵ روز تا دو ماه جمع آوری خواهد شد
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رحمانی فضلی در حاشیه بیست و هفتمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران افزود: به طور طبیعی درباره مسائل مختلف کشور به ویژه موضوع روز همچون مسائل اقتصادی سوالات و ابهاماتی در جامعه به وجود می‌آید که بر این اساس در جلسه ستاد مقرر شد هر یک از دستگاه‌های مسئول در حوزه مربوط به خود نسبت به پاسخگویی به این سوالات و ابهامات اقدام کنند. وی همچنین با اشاره به وضعیت کاغذ در کشور نیز گفت: در جلسه امروز مقرر شد دستگاه‌های مسئول به گونه‌ای تدبیر کنند تا در ماه‌های آینده به ویژه آغاز فصل بازگشایی مدارس مشکلی در این زمینه به وجود نیاید. وزیر کشور همچنین به گزارش وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: ​ خوشبختانه گزارش‌ها نشان می‌دهد که ما در خرید گندم از کشاورزان شاهد اقدامات خوبی هستیم به گونه‌ای که میزان خرید نسبت به سال گذشته افزایش هم یافته است. رحمانی فضلی همچنین با اشاره به شرایط خودرو سازی کشور و نیاز متقاضیان خاطر نشان کرد: باید در این زمینه علاوه بر مقابله با فضاسازی‌ها و بازار سازی‌های کاذب که قیمت‌ها را دچار نوسان می‌کند نیاز مردم را نیز مدیریت و تامین کرد که در این زمینه وزارت صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد گزارش مبسوطی ارائه کرد.
فارسفارس9 ساعت قبل
رئیس دیوان عدالت اداری کشور گفت: فریب و نیرنگ در ذات استکبار جهانی است و با همین فریب و سالوس، شعار مبارزه با تروریسم سر می‌دهند. با به شهادت رساندن شهید بهشتی و ۷۲ تن از مسؤولان نظام، قصد تضعیف نظام را داشتند که با استحکام پایه‌های نظام اسلامی، توطئه‌ای که صورت گرفته بود نقش بر آب شد. وی افزود: همین تروریست‌ها تحت حمایت کشورهای مدعی حقوق بشر قرار گرفتند و بر همگان مشخص شد که این فریب و نیرنگ است که استکبار جهانی به کار می‌برد. آنها از طرفی شعار حمایت از حقوق بشر و حتی حقوق حیوانات می‌دهند و از طرف دیگر تروریست‌ها بوسیله آنها حمایت می‌شوند. رئیس دیوان عدالت اداری در پایان به بیان فرازهایی از سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی و نیز رهبر معظم انقلاب درباره قضا و قضاوت پرداخت و پیروی از منویات امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری در این موارد را تصریح کرد.

نظرها

اخبار بیشتر