معاون میراث فرهنگی کشور: هویت در معماری شهری ما مفقود است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
معاون میراث فرهنگی کشور: هویت در معماری شهری ما مفقود است

معاون میراث فرهنگی کشور: هویت در معماری شهری ما مفقود است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شیراز-ایرنا- معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور هویت را حلقه مفقوده شهرسازی و معماری دهه های اخیر دانست و گفت: سنت های فرهنگی با خلاقیت گره خورده و روح تاریخ و فرهنگ در آن نهادینه شده و هنر معماری نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدحسن طالبیان شامگاه یکشنبه در آیین نکوداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه به همراه افتتاح دومین فستیوال روز معمار در شیراز افزود: اگر از ریشه و تاریخ در معماری بهره برده نشود قطعا دچار خودباختگی هویتی خواهیم شد و نتیجه این می‌شود که بسیاری از شهرهای ما اکنون از هویت اصلی خود باز مانده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با بیان اینکه سابقه زیست انسانی با قدمت بیش از ۱۰ هزار سال در ایران وجود دارد، گفت: در معماری هایی که در سطح کشور وجود دارد به عینه می‌بینیم که آنهایی که از تاریخ در معماری آن بهره گرفته شده ماندگار است.

وی ادامه داد: استفاده از تاریخ در معماری به معنای کپی کردن نیست بلکه استفاده از خلاقیت مدنظر است.

طالبیان اظهار داشت: راه آینده باید از گذشته بگذرد و اگر اینگونه نباشد معماری و هنر پایدار نخواهد بود.

وی به وجود دو هزار و ۲۰۰ طرح مرمتی آثار تاریخی و فرهنگی در حال انجام در سطح کشور توسط بخش هایی به جز سازمان میراث فرهنگی سخن گفت و بیان کرد: در سالهای اخیر شهر یزد در فهرست جهانی به ثبت رسید و این اقدام مناسب این افسوس را نیز به دنبال داشت که اگر ده سال پیش شهرهای مانند شیراز و مشهد نیز ثبت جهانی شده بود به سرنوشتی که امروزه بافت تاریخی این شهرها با آن مواجه شده‌اند دچار نمی‌شدند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور افزود: در سه سال گذشته حتی یک مورد تخریب اماکن و خانه‌های تاریخی در شهر یزد اتفاق نیفتاده و بلعکس این خانه‌ها ارزش اقتصادی نیز پیدا کرده است.

وی گفت: در سالهای اخیر مطالبه عمومی در سطح کشور نسبت به حفظ میراث فرهنگی ایجاد شده که این مساله تاثیر خوبی بر حفاظت از میراث باقی مانده ایران خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ۲۳ اثر ثبت جهانی در ایران وجود دارد گفت: کشور ما با این تعداد میراث ثبت جهانی شده در جایگاه ۱۱ دنیا از این نظر قرار دارد و اگر هشت سال جنگ تحمیلی بر ایران تحمیل نشده بود این ظرفیت از نظر میراث فرهنگی در کشور ما وجود داشت که اکنون هم ردیف ایتالیا و چین که بیشترین میراث ثبت جهانی را دارند قرار داشته باشیم.

طالبیان اظهار داشت: امیدوارم معماران و طراحان کشور از ظرفیت تاریخی غنی ایران استفاده و الگوهای جدید متناسب با هویت این مرز و بوم ارائه کنند.

** به دنبال حل مشکل ارگ و آسمان

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان معماری شیراز درباره ساخت هتل آسمان در حریم درجه یک مجموعه زندیه در شیراز گفت: این مساله به مشکلی برمی گردد که در طرح تفصیلی این شهر وجود دارد.

طالبیان مجموعه زندیه شیراز را کاملترین سازه موجود این دوران در دنیا عنوان کرد و افزود: به دنبال حل این مشکل هستیم اما باید در نظر داشت که طرح تفصیلی شهرها باید جامع نگر و تکمیل تهیه شود.

هتلی به نام آسمان در نزدیکی ارگ کریمخان زند ساخته شده که گفته می‌شود وجود این هتل مانع ثبت ارگ در آثار جهانی است.

**حفاظت از میراث تکلیف همگانی

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در این آیین گفت: میراث فرهنگی نعمتی خدادادی و حفاظت از آن نیز وظیفه همه نسل‌ها است.

محمود رضایی میراث فرهنگی را عامل توسعه پایدار در هر منطقه دانست و افزود: چشم انداز برنامه‌های میان مدت و بلند مدت باید بر معماری متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی تاکید داشته باشد.

** باران و تغییر محل

آیین نکوداشت هفته میراث فرهنگی و روز جهانی موزه به همراه افتتاح دومین فستیوال روز معمار در شیراز قرار بود در ارگ کریم خان زند برگزار شود که بارندگی عصر یکشنبه، محل برگزاری این مراسم را به مکانی دیگر تغییر داد و بسیاری از مدعوین و خبرنگاران حاضر در این محل بصورت ایستاده حدود دو ساعت این مراسم را که بیش از یکساعت و نیم هم با تاخیر آغاز شده بود، نظاره کردند و یا پوشش خبری دادند.

هواشناسی فارس نسبت به بارش در روزهای اخیر در استان، اطلاعیه داده بود.

** ۲۰ اثر تاریخی فرهنگی کشور هیات امنایی اداره می‌شود

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچنینی در حاشیه افتتاح نمایشگاه مجموعه آثار مربوط به آب در دوره‌های مختلف تاریخی در شیراز گفت: با مصوبه هیئت دولت اداره ۲۰ اثر تاریخی و فرهنگی کشور از جمله تخت جمشید و پاسارگاد تا پایان سال جاری بصورت هیئت امنایی خواهد بود.

طالبیان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره زمان اداره هیئت امنایی مجموعه‌های ثبت جهانی شده کشور افزود: دستورالعمل اداره هیئت امنایی مجموعه‌های تاریخی فرهنگی کشور که ۱۲ مورد آن مشخص شده و ۸ مورد دیگر هم بزودی به آن اضافه می‌شود برای تصویب نهایی به دولت ارائه شده و پیش بینی می‌شود این کار در سال جاری به مرحله اجرا در آید.

طالبیان ادامه داد: اداره مجموعه‌های تاریخی و فرهنگی تخت جمشید، پاسارگاد، حافظیه و سعدیه در استان فارس در قالب این طرح به صورت هیئت امنایی انجام خواهد شد و اگر مسولان استان فارس محور باستان شناسی ساسانی را که در این استان واقع شده را برای اداره هیئت امنایی به سازمان میراث فرهنگی کشور پیشنهاد کنند قطعا پذیرفته خواهد شد.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: سازمان میراث فرهنگی تاکید زیادی برای حمایت از مجموعه داران بخش خصوصی دارد که ۱۲ نمونه آن در استان فارس حضور دارند.

** اشیای تاریخی مجموعه داران بخش خصوصی بیمه می‌شود

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: طرح بیمه کردن اشیای تاریخی مجموعه داران بخش خصوصی اخیرا در مجلس شورای اسلامی مصوب شده که با تایید شورای نگهبان عملیاتی خواهد شد.

** ظرفیت افزایش تعداد آثار تاریخی محور ساسانی وجود دارد

طالبیان ادامه داد: این امکان وجود دارد که میراث دیگری از ساسانیان نظیر آثاری که در شهرستان داراب وجود دارد با انجام کاوش‌های باستان شناسی در آینده به پرونده ثبت جهانی منظر باستان شناسی ساسانی در استان فارس افزوده شود.

آیین افتتاح نمایشگاه مجموعه آثار مربوط به آب دردوره‌های مختلف تاریخی در محل موزه آب انبار وکیل شیراز برگزار شد.

این نمایشگاه به مدت یک هفته در این محل پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

۹۸۷۳ / ۱۸۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | لحظاتی هولناک از رانش زمین و سیل در چین

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
تصاویری هولناک از سیل و رانش زمین در چین می‌بینید. شمار تلفات این حادثه به ۶۱ نفر رسید و ۳۵۰ هزار نفر محل زندگی خود را ترک کردند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
در دومین جلسه شورای ثبت آثار ملی در سال ۹۸ تعداد ۶۰ اثر از سه استان کشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ در این جلسه که در دفتر اداره کل ثبت آثار و با حضور مصطفی پورعلی مدیرکل دفتر ثبت برگزار شد، ۶۲ اثر از استان‌های یزد، قزوین و مازندران بررسی شد که در نهایت دو اثر از استان یزد موفق به جلب نظر مثبت اعضای شورای ثبت نشد و ۶۰ اثر دیگر به ثبت ملی رسید. در این جلسه، ۳۶ اثر از استان یزد، ۱۲ اثر از استان قزوین و ۱۲ اثر از استان مازندران در فهرست آثار ملی قرار گرفت. از آثار شاخص ثبت شده می‌توان به بافت تاریخی ترکان، خانه پولادی، خانه لاری، خانه تهرانی و قلعه رحیم آباد از استان یزد؛ باغ فلاحت قائمشهر، خانه نصیری فریدونکنار و خانه رمدانی نکا از استان مازندران و همچنین خانه ابوترابی، خانه شیخ الاسلام، خانه حکیم افضل و گرمابه روستای خوزنین از استان قزوین اشاره کرد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ دانشگاه صنعتی شریف سومین دوره مسابقات چالش‌‎های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT Challenge ۳) را با تمرکز بر فناوری‌های نوین مالی، بانکداری و پرداخت الکترونیک، ۲۴ و ۲۵ مرداد برگزار خواهد کرد. ثبت نام در سومین دوره مسابقات چالش‌‎های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT Challenge ۳) از یکم تیر آغاز و تا ۱۰ مرداد ادامه خواهد داشت. در هر کدام از این رویداد‌ها یک چالش خاص در حوزه ICT مورد هدف قرار گرفته و یک مسابقه برای حل این چالش برگزار می‌شود. این دوره از مسابقات در دو مرحله و با تمرکز بر فناوری‌های نوین مالی، بانکداری و پرداخت الکترونیک برگزار شده و چالش‌های اصلی در این حوزه انتخاب خواهد شد. تیم داوری شامل افراد متخصص فنی و شرکت‌های سرمایه گذار فعال در این حوزه هستند.
ایسناایسنا19 ساعت قبل
موضوع دفاع از تصمیم رامبد جوان نیست، موضوع این تب کردن‌ها و سرد کردن‌های ماست. سعید معروف و یکی دو بازیکن تیم ملی والیبال در اعتراض به لباس‌های کاروان اعزامی در هتل ماندند و به مراسم رژه افتتاحیه نرفتند. این چند روز فقط نقدهای پیرامون اقدام رامبد جوان و نگار جواهریان برای به دنیا آوردن فرزندشان در کانادا را می‌خوانم. کار آن قدر بالا گرفته که احتمالا برخی به کمتر از دستگیری و محاکمه رامبد جوان راضی نیستند. این که رامبد جلوی دوربین «ایران، ایران» می‌کند و بعد تلاش می‌کند بچه‌اش را کانادا به دنیا بیاورد و…به جای سعید معروف و رامبد جوان می‌شود ده‌ها و صدها اسم دیگر را گذاشت.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
نرگس آبیار در «شبی که ماه کامل شد» به شکلی هنرمندانه قصه تغییر یک انسان و مرگ تدریجی انسانیت را به تصویر می‌کشد. عشق، انتظار، التهاب، افراط، تروریسم و جنایت کلید واژه‌هایی هستند که درباره ادامه قصه «شبی که ماه کامل شد» به ذهن می‌رسد؛ فیلمی که به معنای واقعی سینماست. اما حکایت شبی که ماه کامل شد با حکایت دیگر آثار آبیار فرق می‌کند. یکی از نقاط قوت «شبی که ماه کامل شد» انتخاب درست بازیگران است. در روز‌هایی که نشانی از فیلم سینمایی روی پرده نقره‌ای نیست، این فیلم با استاندارد‌های سینمایی نگاه‌ها را به خود جلب کرده است.
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه رویان؛ استفاده از سلول‌های بنیادی القایی رویکردی مهم در سلول درمانی و مدل سازی بیماری‌هاست. سلول بنیادی القایی در واقع یک سلول تمایز یافته از بدن فرد بالغ است که با روش‌های ژنتیکی در شرایط آزمایشگاهی به سلولی بنیادی تبدیل می‌شود. با این روش می‌توان از سلول بنیادی پرتوان خود فرد برای درمان بیماری هایش استفاده کرد. از آنجا که بیماری‌های فرسایشی (degenerative) در کهن سالی بیشترین شیوع را دارند، تولید سلول‌های پرتوان القایی در افراد مسن اهمیت بیشتری دارد؛ اما تولید این سلول‌ها در افراد مسن، حتی اگر موفقیت آمیز باشد، کارآمد نیست، زیرا قدرت تقسیم، پذیرش دستکاری‌های ژنتیکی و بازبرنامه‌ریزی در سلول‌های افراد مسن به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد. با این روش جدید، سلول‌های بنیادی القایی به شکلی کارآمد و موثر از سلول‌های بالغ افراد بین ۱۰۵ تا ۱۰۷ سال در محیط کشت فاقد سلول‌های تغذیه کننده و با استفاده از ویروس سندای (Sendai-Virus) تولید شدند.

نظرها

اخبار بیشتر