شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی‌کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی‌کرد

شهیدی که در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خم نمی‌کرد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
سنندج - ایرنا - در هیچ عملیاتی سنگر نمی گرفت؛ هیچگاه در مقابل تیرهای بی امان دشمن سر خود را خم نمی کرد گویی نامریی بود و دیده نمی شد؛ از موقعیت هایی می رفت که کمتر کسی جرات رد شدن از آنها را داشت.

به گزارش ایرنا، وقتی که اسم شهید عثمان فرشته در میان کسانی که او را می‌شناختند و با او آشنایی داشتند آورده می‌شود همه آنها به شجاعت و زیرکی او اعتراف می‌کنند، این شهید بزرگوار بیش از اندازه شجاع و نترس بود؛ رفتار بسیار عجیبی داشت از هیچ چیزی نمی‌ترسید؛ می‌شد او را ضرب المثل شجاعت و جرات دانست.

وقتی حرکات و سکنات بسیار عجیب او را می‌دیدی می‌گفتی که او واقعا فرشته است چرا که وقتی همرزمان او سنگر می‌گرفتند اما باز مورد اصابت تیر دشمن واقع می‌شدند.

واقعا شگفت می‌نماید کسی در برابر تیرهای حساب شده قناسه که مو را هم از زمین برمی داشت به سلامت بگذرد و یکی از آن تیرها هم به او اصابت نکند، فرشته است.

یکی از همرزمان شهید می‌گوید یک روز با شوخی به او گفتم که کاک عثمان شما چه دعایی را با خود حمل می‌کنید که تیر دشمن به شما اصابت نمی‌کند ایشان در حالیکه می‌خندید گفت: من از خدای خود خواسته‌ام که بدست ضد انقلاب نیفتم و با تیر مستقیم آنها کشته نشوم.

او شجاعت را با خون و رگ خود عجین می‌ساخت و ذره‌ای ترس و واهمه را در وجود خویش راه نمی‌داد، شهید فرشته علاوه بر شجاعت سرشاری که داشت تیرانداز ماهری هم بود.

به گفته یکی از همرزمان شهید؛ او حتی سکه پولی را که در آسمان پرتاب می‌کردند هنوز به زمین نرسیده مورد هدف قرار می‌داد.

** نیروهای ضد انقلاب از شنیدن نامش به لرزه می‌افتادند

نیروهای ضد انقلاب از شنیدن نام فرشته به لرزه می‌افتادند بطور یقین می‌توان صلابتی را که بدست آورده بود حاصل شجاعت و از خود گذشتگی او دانست.

شجاعتی که سرشار از اخلاص و عاری از تظاهر بود؛ شجاعتی که توقع و ادعایی را در پی نداشت و از مردانگی و غیرت آکنده بود.

وقتی که دستور عقب نشینی را دریافت می‌کرد بسیار ناراحت می‌شد چرا که دوست داشت همیشه رو به دشمن داشته باشد و کوچکترین ضعفی را بدست او ندهد، توکل عجیبی به خداوند یکتا داشت و در آغاز هر کاری خدایا به امید تو می‌گفت.

به همرزمان خود توصیه می‌کرد با وضو به درگیری بروند و در زمان درگیری آیه الکرسی بخوانند؛ قبل از پاکسازی روستاها به نیروهای خودی گوشزد می‌کرد مراقب مردم باشند و از کشتن افراد بی گناه دوری کنند.

با نیروهای ضد انقلاب بسیار قاطعانه رفتار می‌کرد و حتی کوچکترین حرکتی را که دلیل نرمش او در مقابل آنها باشد انجام نمی‌داد.

در همه عملیات‌ها پیشتاز بود؛ جلوتر از همه حرکت می‌کرد؛ سعی داشت به جای همه نیروها بجنگد و بیشترین ایثار و مردانگی را انجام دهد.

او برای نیروهای غیر بومی احترام بیشتری قایل می‌شد و آنها را مهمان‌های عزیز خطاب می‌کرد، بسیار سخی و بخشنده بود؛ به دلیل آنکه خود طعم تلخ فقر را چشیده بود درد فقرا را می‌دانست و یکی از توصیه‌های مکرر خود را رسیدگی به محرومان و تهیدستان منطقه قرار می‌داد.

به گفته یکی از همرزمان وی، روزی که شهید مقداری از مایحتاج خود را تهیه کرده بود در راه با پیرزنی برخورد می‌کند و وقتی که از او می‌پرسد به کجا می‌رود پیرزن در جواب می‌گوید به روابط عمومی سپاه می‌روم تا مقداری وسایل بگیرم، در این هنگام روحیه سخاوت و بخشندگی شهید جوش می‌آید و به همرزم خود می‌گوید دست پیرزن را بگیر و سوار ماشین کند پیرزن را تا نزدیک منزلش می‌برند و شهید همه وسایلی را که برای خانه خودش خریده بود به او می‌دهد.

** بیوگرافی شهید

شهید عثمان فرشته در سال ۱۳۳۲ در روستای دله مرز سروآباد به دنیا آمد، بدلیل آنکه خانواده او از امکانات مالی مساعدی برخوردار نبود چند کلاس بیشتر درس نخواند و مجبور شد که در کنار پدر و برادر خود کار کند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | اخبار فرهنگی و هنری روز

در سال ۱۳۵۱ به خدمت سربازی رفت و در باشگاه افسران قوچان مشغول انجام خدمت شد، در سال ۱۳۵۲ پدر بزرگوار خود را از دست داد و یکسال بعد خدمت را تمام کرد؛ سپس به اهواز رفت و در یک شرکت مشغول بکار شد.

در همانجا بود که به جمع حامیان انقلاب پیوست و در حد توان خود برای به ثمر رسیدن آن تلاش کرد، او از درآمد خود یک قبضه تفنگ برنو خرید و در کنار سایر همرزمان کرد با عمال رژیم منفور پهلوی جنگید.

آنها با یاری یکدیگر، شهربانی رژیم شاه را در شهرستان مریوان محاصره کردند و به تصرف خود درآوردند در این حادثه شهید گرانقدر عبدالله طرطوسی هم حضور داشت.

بعد از پیروزی شکوهمندانه انقلاب اسلامی به روستای دله مرز مراجعه کرد و مدتی را در آنجا ماند بخاطر نا امنی منطقه کردستان و حضور نیروهای ضد انقلاب در آن، به کرمانشاه رفت و به عضویت سپاه درآمد.

با لیاقت و کارآیی شایسته‌ای که از خود نشان داد طولی نکشید که از سوی سردار سرافراز سپاه اسلام شهید محمد بروجردی به سمت مسئول گروهان سپاه منصوب شد، سپس به پاوه رفت و فرماندهی عملیات آنجا را پذیرفت.

بعد از پاکسازی منطقه پاوه به سنندج آمد و در پی آن به سپاه مریوان پیوست، مدت دو ماه در روستاهای تیش تیش و شویشه بود بعد به مریوان رفت و به فرماندهی سپاه آنجا منصوب شد.

در آن سمت بود که به پاکسازی روستاهای مریوان از لوث نیروهای ضد انقلاب پرداخت و موفق شد با یاری همرزمان غیور خود بسیاری از روستاها را پاکسازی و تعداد زیادی از نیروهای ضد انقلاب را که در آنها مقر داشتند به هلاکت برسانند.

به هر روستایی که می‌رفت ماهیت پلید گروهک‌ها را افشا می‌کرد و اهالی را برای پیوستن به پیشمرگان مبارز کرد دعوت می‌کرد بطوریکه تعداد زیادی از آنها دعوت شهید فرشته را پذیرفته و در جمع مجاهدان نور علیه ظلمت قرار می‌گرفتند.

بعد از آنکه روستاهای مریوان پاکسازی شد از سوی فرمانده سازمان پیشمرگان مسلمان کرد ماموریت یافت به منطقه کامیاران برود و به پاکسازی آنجا اقدام کند.

شهید فرشته زمانی گریوه کامیاران را که مرکز اصلی تجمع دمکرات بود آزاد ساخت و در همین راستا هم تعداد زیادی از آنها را به هلاکت رسانید، تا اینکه در ۲۵ خرداد سال ۶۱ بر اثر انفجار توپ خودی به شهادت رسید.

از شهید فرشته یک فرزند دختر و یک فرزند پسر به یادگار مانده است، مزار مطهر شهید در روستای دله مرز قرار دارد.

** نحوه شهادت

در ۲۵ خرداد ماه سال ۶۱ گروهی از همرزمان شهید فرشته که در پایین کوهی به نام تفین قرار داشتند از طریق بی سیم با شهید تماس می‌گیرند و موقعیت خطرناک خود را برای او گزارش می‌دهند.

شهید فرشته بعد از یک ساعت در همان محل حاضر می‌شود و در پشت توپ ۱۰۶ که بر روی جیپ مخصوص شهید قرار داشت، مستقر می‌شود.

اما بعد از یکبار شلیک کردن به طرف قله کوه که مقر نیروهای ضد انقلاب بود، توپ گیر می‌کند و دیگر عمل نمی‌کند.

در این هنگام شهید فرشته به پشت توپ می‌آید و موقعی که می‌خواهد نقص توپ را برطرف کند توپ عمل می‌کند و آتش عقبه آن شهید فرشته را در بر می‌گیرد و پیکر مطهر او را تکه تکه می‌کند.

آری همانطور که شهید بارها آرزو می‌کرد تکه تکه شد و جنازه او در درون کیسه‌ای قرار گرفت، روحش شاد و یادش گرامی.

۷۳۴۸/۹۱۰۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله تند مجری صدا و سیما به رامبد جوان و نگار جواهریان

خبرآنلاینخبرآنلاین17 ساعت قبل

کودکی که داوران عصر جدید را شگفت زده کرد

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
امین حیایی، رویا نونهالی، آریا عظیمی نژاد و سید بشیر حسینی داوران برنامه عصر جدید از کودکان بستری در بیمارستان مفید دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی عیادت کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
ساعت۲۴ - تصویری از نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و المیرا عبدی، دختر اکبر عبدی، را مشاهده می‌کنید. تصویری از نیوشا ضیغمی، نفیسه روشن و المیرا عبدی، دختر اکبر عبدی، را مشاهده می‌کنید.

پاسخ رضا رفیع به حمایت سلبریتی‌ها از رامبد جوان

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
پاسخ جالب رضا رفیع، شاعر و طنزپرداز، به حمایت سلبریتی‌ها از رامبد جوان، کاری که رامبد جوان کرده مثل اینه که سالار عقیلی بره کانادا بگه وطنم ای شکوه پابرجا!

خرسی که از سقوط جان به در برده بود، توسط مردم کشته شد!

تابناکتابناک20 ساعت قبل
درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است. خرسی که در عبور از لبه پرشیب کوه ناکام مانده، سقوط کرده و البته جان به در برده بود، گرفتار بلایی بزرگ‌تر شد تا رویداد دردناک دیگری در حافظه محیط زیستی ایرانیان درج شود. فاجعه‌ای از جنس دیده شدن توله خرس توسط چند رهگذر و بارش باران سنگ‌های ریز و درشت بر سر و بدن این حیوان نگون بخت. سنگساری به قصد کشتن این توله خرس که احتمالا رهگذران هم متمایل به آزارش بودند و هم خوف داشتند به سمت شان حمله ور شود و از این رو حکم به مرگش دادند! درست در زمانی که توله خرس مجروح برای مداوا به سمسکنده منتقل شده و بر اثر جراحات وارده جان باخته بود و همزمان، فیلمی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های محلی دست به دست می‌شد که نشان می‌داد چه بلا‌هایی بر سرش آمده است.

نازی‌ها در ایران؛ داستان طرفداران هیتلر از دوره پهلوی تا امروز (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ محسن ظهوری یک قاب عکس بزرگ از «آدولف هیتلر» در کاخ صاحبقرانیه، نشانی از یک دوستی قدیمی است؛ دوستی میان ایران دوره رضاشاه با آلمان دوره هیتلر. این قاب عکس و برخی دیگر از هدایای هیتلر به ایران، در زمانی به ایران رسیده که آلمان‌ها در ایران در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان در بخش صنعت ایران بودند؛ از ساخت راه‌آهن و پل و صنایع سیمان و قند‌ گرفته تا بنای ساختمان‌های دولتی در مراکز استان‌ها و هتل‌سازی‌ها در مازندران. آلمان که تا پنج سال قبل از آغاز جنگ، چهارمین شریک تجاری ایران بود، در مراحل آغازین جنگ رتبه اول تجارت خارجی ایران را از آن خود می‌کند. هیتلر هم به ایران نگاه ویژه‌ای داشت و می‌دانست که به دست آوردن این کشور، پلی است برای پیروزی در جنگ. در این فیلم مروری کرده‌ایم بر این بخش از تاریخ کم‌تر پرداخته شده ایران؛ یعنی نازیسم در ایران.

نظرها

اخبار بیشتر