واقعا دولت سایپا و ایران‌خودرو را می‌فروشد؟ رئیس ایدرو: من نشنیدم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. تکنولوژی

واقعا دولت سایپا و ایران‌خودرو را می‌فروشد؟ رئیس ایدرو: من نشنیدم!

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
بلوک سهام دولتی ایران‌خودرو و سایپا واگذار می‌شود. این خبری بود که سعید باستانی به عنوان یک انقلاب بزرگ در صنعت خودروسازی ایران از آن نام برده است. اما این اتفاق قرار است رخ دهد؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خودروسازی به چالشی برای کشور بدل شده است. قیمت خودروها در یک سال اخیر سر به فلک کشیده‌اند. هزاران میلیارد تعهد انجام نشده روی دست دو ابرشرکت خودروسازی مانده که وزارت صمت تلاش زیادی می‌کند انجام‌شان دهد اما هر روز قیمت‌ها در سایت‌های خرید خودرو بالا و بالاتر می‌روند.

حباب قیمت پراید روی ۶۰ میلیون تومان سایه انداخته و شرایط طوری شده که حتی احمدی‌نژادی هم اگر پیدا شود و بگوید کیلویی چند، باز این تورم روانی از دلخوری مردم نمی‌کاهد.

در این شرایط سعید باستانی نماینده مردم تربت حیدریه و عضو کمیسیون صنایع خبری جدید را رسانه‌ای کرده است. او به ایسنا گفته است: «اوایل هفته گذشته کمیسیون اقتصادی دولت در مصوبه‌ای تصمیم گرفت سهام دولت در شرکت‌های خودروساز و چند شرکت دیگر دولتی را به طور کامل واگذار کند. با تصویب نهایی این پیشنهاد در هیات وزیران، حدود ۱۴ درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود ۱۷ درصد سهام دولت در سایپا به بخش خصوصی واگذار می‌شود و دولت از شمول سهام‌داران دو خودروساز خارج می‌شود و به این ترتیب صنعت خودروسازی کشور در آستانه یک تحول بزرگ قرار می‌گیرد.»

آنچه روی کاغذ در بررسی سهام‌های دولتی ایران خودرو و سایپا وجود دارد، نشان می‌دهد تملک دولتی بر این شرکت‌ها چیزی شبیه به همین ارقامی است که از سوی این نماینده مجلس اعلام شده است.

واقعا دولت سایپا و ایران‌خودرو را می‌فروشد؟ رئیس ایدرو: من نشنیدم! - 6

کمی جست و جو اما نشان می‌دهد که تقریبا همه سهام شرکت‌های خریدار این دو خودروساز، دوباره خودشان هستند. از ایران خودرو تا سایپا. نظامی تو در تو از شرکت‌هایی که یا صندوق بازنشستگی همان کارخانه یا نام‌هایی هستند که مالکین‌شان دوباره همان شبه دولتی‌ها هستند و به همین دلیل است که باز هر تغییراتی در مدیریت این شرکت‌ها، دولتی صورت می‌گیرد.

مروری بر سهام شرکت ایران خودرو این گونه که سایت پدال نوشته نشان می‌دهد شرکت دولتی توسعه و نوسازی صنایع کشور فقط ۱۴ درصد سهام ایران‌خودرو را در اختیار دارد.

ولی باقی مالکین تقریبا همان ۱۴ درصد اسمی سهام دولتی هستند. یعنی خود ایران‌خودرو. ادعایی که در تصویر می‌توانید مشاهده کنید:

واقعا دولت سایپا و ایران‌خودرو را می‌فروشد؟ رئیس ایدرو: من نشنیدم! - 10

سایپا هم براساس نمودارآخرین تغییرات سهام در سال ۹۷ بر اساس جدولی که در مشخصات ویکی پدیای شرکتش آمده تقریبا شرایطی مشابه دارد.

واقعا دولت سایپا و ایران‌خودرو را می‌فروشد؟ رئیس ایدرو: من نشنیدم! - 12

این‌روزها با فشاری که خودروسازی به اقتصاد کشور وارد کرده، انتقاد از آنها به لایه‌های بالایی دولت رسیده است. حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن از دولت خواسته با شکستن انحصار ورود خودرو از کشورهای دیگر خودروی دست دوم خارجی وارد کنند و آذری جهرمی وزیر جوان ارتباطات در توئیتی درباره گام‌های نوی اینترنت نسل پنجم از قول پسرش نوشته کاش روز خودرو بود و به مردم یک خودروی رایگان هدیه می‌دادند.

خبری: بهترین اخبار تکنولوژی جهان | پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

واقعا دولت سایپا و ایران‌خودرو را می‌فروشد؟ رئیس ایدرو: من نشنیدم! - 15

اما شاید تلخ‌ترین روایت درباره بلایی که این شکل گرداندن شرکت‌های خودروسازی بر سر اقتصاد ایران آورده، همانی باشد که پوری حسینی رئیس زیر فشار سازمان خصوصی سازی در کافه خبر درباره‌اش سخن گفته است: «آیا این حمایت دولت از ایران خودرو و سایپا به نفع ملت است که ما می‌آییم یک دیوار می‌کشیم به اسم گمرک با عوارض صد درصد و ۱۸۰ درصد واردات خودرو؟ وقتی از ایران خودرو و سایپا حمایت بی خودی می‌کنید دودش می‌رود در چشم چه کسی؟ در چشم مردم دیگر! آیا وقتی کارخانه‌ای که با ده هزار نیرو می‌چرخد را ما ۴۰ هزار نفر را بچپانیم آن تو، غیر از این اتفاقی برایش می‌افتد؟ وقتی هر کسی مدیر می‌شود، هر سمت دار، ده نفر، بیست نفر، سی نفر را می‌برد در ایران خودرو، آقا این ده نفر سهم من، آن یکی می‌گوید این سی نفر سهم من و …آنجا می‌شود جایی برای همین نیروهای سفارشی دیگر. خب حالا شما این سی هزار نفر را بیایید بکنید ده هزار نفر. می‌کنید؟ می‌توانید بکنید؟ نمی‌توانید. این سی هزار نفر همه سفارشی هستند. همه نه اما یک بخشی از آنها سفارشی هستند. همه جا را به هم می‌ریزند. پس چه کار می‌کنید؟ می‌آیید یک دیوار سر راه ورود خودروی خارجی می‌کشید به اسم گمرک، نمی‌گذارید خودرو وارد شود. این ایران خودروی من زیر سایه این دیوار زندگی می‌کند. خودروی ۶ میلیونی شان را می‌دهند ۲۰ میلیون تومان. ولی دودش در چشم چه کسی ‌می‌رود؟ مردم!»

روایتی قابل تامل از یک مقام مسئول دولتی. او البته می‌گوید هپکوی اراک هم تقریبا همین مدل را در زمان دولتی بودن سپری کرد اما با واگذاری شرکت، دولت آن دیواره انحصار را شکست و هپکو ورشکسته شد.

اتفاقی که شاید پس از واگذاری نهایی این دو خودروساز بزرگ برای خودرو هم رخ دهد.

ولی اقلا آنچه باستانی درباره واگذاری این سهام درباره‌اش سخن گفته فعلا در دستور کار نیست. به طوری که حداقل این خبر به مقامات مسئول حوزه مربوطه نرسیده است. محمدباقر عالی رئیس جدید سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در گفت و گو با خبرآنلاین می‌گوید: «من از چنین مصوبه‌ای اطلاع ندارم و نشنیده‌ام.»

آخرین تصمیم از سوی وزارت صمت درباره خودروسازها واگذاری سهام‌های غیر تولیدی‌شان مثل سهام چند بانک خصوصی و تبدیل آن به نقدینگی برای تولید است.

اما پروسه واگذاری این سهام‌های دولتی کاری بس دشوار است.

ارقام نجومی و داستان اهلیت سنجی خریداران. قصه می‌شود چیزی شبیه به همان پروسه واگذاری استقلال و پرسپولیس که سال‌هاست قرار است اتفاق بیفتد!

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتشار تصاویر دیده نشده از عملیات لیله‌القدر سپاه علیه داعش برای نخستین بار

الفالف22 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸، ۲۲:۵۳ ۳۹۸۰۳۲۷۲۵۷به گزارش فارس، ۱۷ خردادماه سال ۱۳۹۶ و در یک روز گرم بهاری حملات تروریستی تهران اتفاق افتاد. پس از اتمام عملیات تروریستی و در همان روز ۱۷ خردادماه، سپاه پاسداران با صدور بیانیه‌ای وعده انتقام از این عملیات تروریستی را به ملت ایران داد و تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ثابت کرده است ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون انتقام نمی‌گذارد. در این عملیات تعداد ۶ فروند موشک بالستیک میان‌برد زمین به زمین که از پایگاه‌های موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان‌های کردستان و کرمانشاه شلیک شد، پس از عبور از آسمان عراق، به صورت دقیق به اهداف خود در دیرالزور اصابت کرد. فرمانده نیروی هوافضای سپاه همچنین تاکید کرد: شناسایی و احاطه اطلاعاتی این تروریست‌ها به خودی خود یک دنیا مسئله است و شلیک این موشک‌ها از فاصله ۷۰۰ کیلومتری و نشاندن روی یک ساختمان کوچک، خودش یک پیام است و آنها می‌فهمند عیار ایرانی‌ها کجاست. اکنون و در دومین سالگرد این عملیات غرورآفرین، تصاویری از محل برخورد موشک‌های سپاه به مقر تروریست‌های تکفیری منتشر شده است که در آن به خوبی موقعیت قبل و بعد از برخورد مشخص شده است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز19 ساعت قبل
این تحرکات نگرانی‌های محافل منطقه‌ای در خصوص ارتباط استان غربی عراق با معامله قرن را افزایش می‌دهد. وی تاکید کرد که این تحولات می‌تواند در آینده خاستگاه تشکیل کانون گروه‌های مسلح باشد که در ادامه از الرقه و ادلب و حسکة ودیرالزور به این مناطق کشانده می‌شوند و این اتفاقات می‌تواند دلیلی برای ارتباط عراق با طرح آمریکایی معامله قرن باشد. وی در توضیح بیشتر این طرح آمریکایی گفت که احتمالا غرب عراق به عنوان میهن جایگزین فلسطینیان، سرنوشتی مشابه اردن و کرانه باختری خواهد داشت. نکته عجیب‌تر همزمانی این اتفاقات با زمزمه‌ها و تلاش‌های پشت پرده مطرح شده برای احیای پروژه نیروهای الصحوة و جریان‌های مسلح خودمختار در استان الانبار است که متحد واشنگتن خواهند بود. در سایه این تحولات، نگرانی‌های عمده‌ای در رابطه با ارتباط پروژه آمریکایی در عراق با معامله قرن وجود دارد، چرا که ممکن است استان الانبار بر اساس این پروژه بستر مناسبی برای جایگزین‌های مطرح شده در چارچوب معامله قرن لحاظ شود.
جام نیوزجام نیوز8 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، «مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد. به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز، رئیس جریان صدر عراق به عادل عبدالمهدی ۱۰ روز فرصت داد تا تشکیل کابینه خود را تکمیل کند. از سوی دیگر، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق به گروه‌های سیاسی و فراکسیون‌های پارلمانی تا بیستم ماه جاری میلادی مهلت داده است تا اسامی نامزدهای خود برای تصدی چهار پست وزارتی باقی‌مانده را ارائه کنند. هنوز هم درباره نامزدهایی که نخست‌وزیر عراق برای تکمیل کابینه خود به پارلمان پیشنهاد کرده اختلاف‌هایی وجود دارد. جریان‌های سیاسی درباره فالح الفیاض نامزد وزارت کشور و نامزدهای وزارت دفاع و دادگستری اختلاف دارند.

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

رویای بر باد رفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن همچنان در حال تحلیل و بررسی است. امریکایی‌ها که نظام محاسباتی خود را به هم ریخته می‌بینند در لحظات ابتدایی پس از سخنان رهبر انقلاب در سکوت خبری و رسانه‌ای سر می‌کنند. حادثه‌ای که هرچند به گفته خودشان هنوز عامل آن پیدا نشده، اما عملیات روانی امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بر روی آن آغاز شده است. امریکایی‌ها که هرچه توان داشتند برای بیرون آمدن از باتلاق جنگ‌های گذشته گذاشته‌اند، نای زد و خورد دوباره‌ای را ندارند، اما می‌خواهند رویای خود را در رسانه‌ها ببینند. شواهد هم نشان می‌داد عملیات فریب شکست خورده و به جای آن عملیات مقاومت هم از مردم و هم از مسئولان ادامه دارد.

رونمایی از رقیب ترامپ

همشهریهمشهری21 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر