سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
با گذشت این همه سال، برخی از این اشکال بتنی همچنان ظاهر خود را حفظ کرده اند و متحمل آسیب چندانی نشده اند.

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- سال‌های طولانی است که شهروندان انگلیسی در برخی مناطق حومه‌ای این کشور سازه‌های بتنی عجیب و غریبی را مشاهده می‌کنند که تا مدت زیادی به درستی نمی‌دانستند این‌ها چه هستند و به چه منظوری ساخته شده‌اند! سازه‌های بتنی بزرگی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، برخلاف شباهت خود به استون هنج در واقع ابزاری بسیار مدرن در زمان خود بوده‌اند. این اشکال بتنی توسط دکتر ویلیام تاکر در اوایل قرن بیستم ایجاد شده‌اند، و به عنوان «آینه‌های صوتی» از آنها یاد می‌شود. وی در سال ۱۸۷۷ شهر کیدرمینستر انگلستان متولد شد و در عرصه تحقیقات آکوستیک فردی پیشرو محسوب می‌شد.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 2

آینه‌های صوتی:

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 4

نخستین سیستمی راداری دنیا که واقعا کاربردی بود، توسط فیزیکدان اسکاتلندی به نام رابرت واتسون- وات در سال ۱۹۳۵ اختراع شد. این سیستم می‌توانست از فاصله ۱۶۰٫۹ کیلومتری، هواپیماهای دشمن را با استفاده از امواج رادیویی ردیابی کند.

اما پیش از ظهور این اختراع بزرگ، ارتش بریتانیا از اشکال بتنی عجیب و غریب به منظور ردیابی هواپیماهای دشمن استفاده می‌کرد و امروزه می‌توان آنها را در حومه شهرهای این کشور مشاهده کرد. در واقع پیش از معرفی اولین سیستم‌های راداری، ارتش بریتانیا از دکتر تاکر درخواست کرد تا رادارهای آکوستیک را بسازد. در ادامه از این ساختارهای بتنی غول آسا برای شناسایی هواپیماها و کشتی های هوایی دشمن طی جنگ جهانی اول بهره برداری شد.

آینه‌های آکوستیک قادر به ردیابی هواپیماهای دشمن از فاصله ۲۴٫۱ کیلومتری بودند که این عدد برای دوران مربوطه رکوردی نسبتا ویژه و تاثیرگذار بوده است. بدین ترتیب نیروهای دفاعی بریتانیا مقداری زمان برای آماده سازی خود در اختیار داشتند تا بتوانند برابر حملات بمب افکن‌های آلمانی مقاومت کنند. با وجود آن که این سازه‌های راداری غول پیکر تقریبا یک قرن پیش به مرحله اجرا درآمدند، اما هنوز هم می‌توان بقایای آنها را در خط ساحلی بریتانیا مشاهده کرد. باور نکردنی است که با گذشت این همه سال، برخی از این اشکال بتنی همچنان ظاهر خود را حفظ کرده‌اند و متحمل آسیب چندانی نشده‌اند. شمار زیادی از این آینه‌های آکوستیک را می‌توان در شهر بندی دوور، روستای دانجنس و شهرک هایت، کنت انگلستان یافت. این اشکال بتنی طی سال‌های طولانی تبدیل به یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های توریستی بریتانیا شده‌اند.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 9

در کنت انگلستان و در پایگاه نیروی هوایی سلطنتی، هنوز سه آینه صوتی وجود دارد که تا اندازه زیادی سالم باقی مانده‌اند. این آینه‌های صوتی متشکل از یک دیوار انحنادار هستند که حدودا ۷۰ متر طول دارد و در کنار دو سازه کوچکتر بشقاب مانند که هرکدام تقریبا ۵ متر ارتفاع دارند قرار گرفته است. به منظور تکمیل این اختراع متمایز، دکتر تاکر از یک سری میکروفون‌های مخصوص استفاده کرد که می‌توانستند صدای امواج ناشی از نزدیک شدن پرنده‌های نظامی دشمن را تشخیص دهند. در واقع این سیستم راداری قدیمی برای آماده سازی نیازمند ۱۵ دقیقه زمان بود که هر ثانیه از آن در راستای مقابله موثر با حملات دشمن بسیار حیاتی محسوب می‌شد. هرجند که اکثر آینه‌های آکوستیک تنها از فاصله ۲۴٫۱ کیلومتری قادر به ردیابی هواپیماهای دشمن بودند، تعداد محدودی نسخه قدرتمندتر نیز وجود داشت که برد آنها معادل ۴۰٫۲ کیلومتر گزارش شده بود.

پس از مدتی کارخانه‌های هواپیماسازی شروع به ساخت نمونه هایی کردند که حین انجام عملیات و پرواز در آسمان، صدای بسیار کمتری تولید می‌کردند. از این رو آینه‌های آکوستیک در برابر این هواپیماهای مدرن، تبدیل به ابزارهایی بی مصرف شدند. در ادامهارتش بریتانیا به این نتیجه رسید که باید آینه‌های آکوستیک را با یک تکنولوژی راداری کاراتر جایگزین کند.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 13سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 14سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 15سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 16سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 17سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 18سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر) - 19

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم/ انبوه پهپادهای انتحاری آماده حمله به فرودگاه‌های عربستان و امارات

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز16 ساعت قبل

پهپادهای یمن علیه عربستان

همشهریهمشهری1 روز قبل

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود

نظرها

اخبار بیشتر