این استان بیشترین نمک را مصرف می‌کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصادنیوز
  4. اقتصادی

این استان بیشترین نمک را مصرف می‌کنند

اقتصادنیوزخبرگزاری اقتصادنیوز |
اقتصادنیوز: رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه کمپین ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ تیرماه با شعار بدانیم و اقدام کنیم به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار می شود، گفت: سال ۹۸ اولویت و مهمترین برنامه وزارت بهداشت، کنترل فشار خون در نظر گرفته شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۷، بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در سطح جهان به علل مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به روند فزاینده مرگ ناشی از فشار خون بالا در ایران اضافه کرد: در ایران ۹۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ بر اثر بیمارهای مرتبط با فشار خون بالا جان خود را از دست داده‌اند.

دکتر دهقانی فیروزآبادی در ادامه با اشاره به حقایقی قابل توجه درباره بیماری فشار خون، خاطرنشان کرد: بیماری فشار خون بالا، اصلی‌ترین عامل خطر قابل تغییر برای ناتوانی و مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های مزمن کلیه و سکته‌ مغزی در جهان و ایران است.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی با اعلام اینکه براساس پیمایش ملی در سال ۲۰۱۶، حدود یک سوم جمعیت بزرگسالان ایران از فشار خون بالا رنج می‌برند گفت: از میان حدود ۱۶ میلیون بیمار، ۶۰ درصد آنان از بیماری خود اطلاع دارند و فقط نیمی از بیماران برای کنترل بیماری خود دارو دریافت می‌کنند و همچنین فشار خون فقط ۱۹ درصد از این بیماران کنترل می‌شود.

دکتر دهقانی با بیان اینکه از سال ۱۹۹۰ الی ۲۰۱۶، شیوع پرفشاری خون در ایران، حدود ۳ برابر شده است افزود: با بروزرسانی سختگیرانه راهنمای بالینی انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۱۷ (AHA-۲۰۱۷)، بیش از نیمی از جمعیت ایران (۵۳٫۷ درصد) دچار پرفشاری خون هستند.

وی با اشاره به درصد شیوع پر فشاری خون در سطح ملی (براساس فشار خون سیستولیک بیشتر از ۱۴۰ یا دیاستولیک بیشتر از ۹۰) گفت: حدود ۳۰ درصد افراد در ایران از فشار خون بالا رنج می‌برند که در زنان حدود بیش از ۲۸ درصد و در مردان بیش از ۲۵ درصد است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با بیان اینکه شیوع فشار خون در خراسان جنوبی پایین‌تر از کشور است ولی دریافت درمان فشار خون بالا وضعیت مناسبی نسبت به کشور ندارد، اشاره‌ای به فواید درمان فشار خون داشت و گفت: اگر فشارخون را به اندازه ۱۰ mm Hg کاهش دهیم، آنگاه خطر سکته قلبی ۱۵درصد، نارسایی قلبی ۵۰ درصد، سکته مغزی ۳۸ درصد و خطر مرگ ۱۰درصد کاهش می‌یابد.

دکتر دهقانی، شیوع فشار خون بالا در جمعیت بالای ۳۰سال استان خراسان جنوبی براساس گزارش سامانه سیب در سال ۱۳۹۷ را حدود ۲۰٫۷ درصد و کمتر از شیوع کشوری با رقم ۲۱٫۶ درصد اعلام کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به درصد شاخص های مرتبط با بیماری فشارخون، با بیان اینکه مصرف نمک در استان خراسان جنوبی زنگ خطر ما برای فشار خون بالا است، گفت: متاسفانه بالاترین میزان مصرف نمک در کشور مربوط به استان خراسان جنوبی است.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار سلامت

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند افزود: میانگین مصرف نمک در کشور ۹٫۵۴ گرم در روز است که این میزان در خراسان جنوبی ۱۰٫۷۹ گرم می‌باشد.

دکتر دهقانی با اشاره به اهداف کاربردی کمپین ملی کنترل فشار خون گفت: کاهش وقوع مرگ و حوادث قلبی - عروقی زودرس ناشی از فشار خون بالا و کاهش هزینه های ناشی از فشار خون بالا در بخش سلامت از این اهداف است.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی ادامه داد: افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پر فشاری خون در کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا از اهداف کلی این برنامه است.

وی خاطرنشان کرد: تمام افراد ۳۰ سال و بالاتر ساکن در کشور و بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه‌های سنی گروه هدف این طرح است.

رییس دانشگاه با اشاره به ساختارهای اجرایی کمپین ملی کنترل فشار خون در سطح کشوری، استانی و دانشگاهی و برنامه هایی که در هرسطح انجام شده است گفت: فرد ۳۰ سال و بالاتر شامل فردی است که تاریخ تولد او قبل از ۱۳۶۸/۱۲/۲۹ باشد و در تاریخ مقرر به پایگاه‌های برنامه ملی مراجعه کند. همچنین مادران باردار با هر سنی واجد شرایط شرکت در طرح هستند.

دکتر دهقانی با اعلام اینکه این برنامه در دو مرحله برگزار می‌شود که مرحله آموزش و اطلاع رسانی از ۲۷ اردیبهشت تا پایان برنامه است، گفت: مرحله غربالگری نیز از ۱۷خرداد تا ۱۵ تیرماه سال جاری خواهد بود.

وی با اشاره به اجرای الکترونیک بسیج ملی کنترل فشارخون گفت: مراجعه حضوری به واحدهای شبکه بهداشت و درمان کشور، مراجعه حضوری به سایر واحدهای ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی یا پایگاه‌های موقت غربالگری فشارخون بالا و غربالگری غیر حضوری به روش خود اظهاری و ثبت در وب سایت به آدرس salamat. gov. ir راه‌های مشارکت در برنامه است.

دبیر کارگروه سلامت و امنیت غذایی با بیان اینکه در تمامی واحدهای تحت پوشش علوم پزشکی بیرجند در شهرها و روستاها این برنامه با مشارکت اعضای تیم سلامت و دانشجویان رشته‌های پزشکی، پرستاری، بهداشت و مامایی طرح اجرا می‌شود، گفت: ۳۸۱ هزار و ۸۱۵ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال در استان است که انتظار می‌رود غربالگری بیش از ۱۹۰ هزار نفر انجام شود.

دکتر دهقانی، انتظارات خود برای اجرای بهتر طرح را نیز مساعدت در اجرای مرحله اول و دوم توسط دستگاه‌های اجرایی، دولتی و غیر دولتی دانست. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین16 ساعت قبل
در این روز ارزش معاملات در بورس و فرابورس تهران نسبت به روز گذشته رشد کرد، به طوریکه در روز جاری شاهد ثبت ارزش معاملات هزار و ۴۹۷ تومانی برای معاملات بورس تهران بودیم. از مبلغ یاد شده هزار و ۲۷۵ میلیارد تومان به معاملات خرد در بورس تهران اختصاص داست. حجم سنگین این معاملات در کنار افزایش تقاضا در سایر نمادهای گروه شیمیایی در نهایت ارزشی بالغ بر ۲۶۸ میلیارد تومان را شامل شد. به موجب همین معاملات سنگین گروه یاد شده بیش‌ترین ارزش معاملات را در میان سایر گروه‌های بورسی به خود اختصاص داد. بر این اساس خودرویی‌ها امروز را با ثبت حجم معاملات ۶۲۰ میلیون سهمی به پایان بردند که بیش از ۱۴۶ میلیارد تومان ارزش داشت.
تسنیمتسنیم11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، حمیدرضا متین شامگاه چهارشنبه در همایش تجلیل از تولیدکنندگان، صادرکنندگان و کارآفرینان برتر حوزه اصناف استان همدان اظهار داشت: خوشبختانه در ماه‌های گذشته رونق تولید در استان همدان روند صعودی گرفته است. بالا بردن ظرفیت تولید برخی واحدهای تولیدی و صادرات غیرنفتی استان دلیلی بر اقتدار رونق تولید در استان است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه افق روشنی در تامین ارز صادرات برای استان ترسیم کرده‌ایم، گفت: صادرات مواد خام و مواد مورد نیاز مردم قابل توجیه نیست. وی با انتقاد از صادرات مواد خام و مواد غذایی مورد نیاز مردم در استان اظهار کرد: از صادرات مواد خام مورد نیاز صنایع و همچنین مواد مورد نیاز مردم مانند سیب زمینی و پیاز ناراضی هستم. از مسئولان مربوطه خواستار رسیدگی به این موضوع مهم هستم.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل
انگورانگور از منابع پتاسیم محسوب می‌شود بنابراین خوردن آن باعث کاهش فشارخون خواهد شد. این میوه از منابع مناسب پتاسیم نیز محسوب می‌شود به همین دلیل به بیماران فشارخونی پیشنهاد می‌شود آلو را در سبد میوه خود داشته باشند و روزانه ۲ تا ۳ عدد از این میوه را میل کنند. جالب است بدانید با خوردن یک هلوی متوسط ۳۴ میلی گرم از نیاز روزانه به این ویتامین تأمین می‌شود. انبهخوردن یک انبه کامل که حدود ۶۵۰ گرم وزن دارد، می‌تواند ۳۳ درصد از نیاز روزانه به پتاسیم را تأمین کند، به همین دلیل خوردن این میوه به فشارخونی‌ها توصیه می‌شود. به طوری که با خوردن ۳ عدد از آن، ۲۱ درصد از نیاز بدن به این ماده معدنی تأمین می‌شود.
اقتصادنیوزاقتصادنیوز23 ساعت قبل
اما یکی از مشکلات استفاده از حملات سایبری علیه مراکز نظامی ایران این است که سطح کارایی آن‌ها را نمی‌دانیم. علاوه بر این، بمب افکن‌های بی-۵۲ در پایگاه نظامی آمریکا در قطر و جنگنده‌های F۳۵A و F۱۵ در امارات مستقر شده‌اند. به همین خاطر آمریکا چاره‌ای ندارد جز اینکه به حملات محدود از جمله حملات هوایی، حملات سایبری استراتژیک یا فشارهای اقتصادی روی بیاورد. کارشناسان امنیت سایبری، ایران را مسئول حمله سال ۲۰۱۲ علیه شرکت‌های عربستان سعودی معرفی کرده‌اند. کریستوفر کربز، مدیر دپارتمان امنیت سایبری امریکا در هفته گذشته در مصاحبه با رسانه‌ها گفت: «شکی وجود ندارد که سطح فعالیت‌های سایبری ایران افزایش یافته‌اند.
افکارنیوزافکارنیوز11 ساعت قبل
تسنیمتسنیم17 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، عباسعلی آقایی‌مقدم ظهر امروز در نشست خبری با اشاره به راه‌اندازی بانک ژن زنده برخی گونه‌های آبزی در معرض خطر اظهارداشت: در استان گلستان بانک ژن زنده ماهی کپور و کلمه در ایستگاه قره‌سو راه‌اندازی شده است. وی افزود: هدف از راه‌اندازی بانک ژن زنده، حفظ و احیای گونه‌های در معرض خطر، مولدسازی و تکثیر و رهاسازی بچه‌ ماهیان گونه کپور و کلمه است. رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی استان گفت: این بانک ژن زنده با چهار میلیارد ریال اعتبار تجهیز موقت شده است و برای توسعه آن هم برنامه‌ریزی شده است. وی اظهارداشت: بانک ژن زنده کپور و کلمه استان با ۷۰ قطعه ماهی کپور و ۵۰ قطعه کلمه فعالیت خود را آغاز کرده است که در نخستین سال فعالیت حدود دو میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی کپور و کلمه را در دریا رهاسازی کرده و بخشی را هم برای انتخاب بچه ماهی برای مولدسازی نگه داشته است. در صورت اجرای طرح توسعه بانک ژن زنده ماهیان استخوانی کپور و کلمه دریای خزر تا پنج میلیون قطعه بچه ماهی از این دو گونه در دریا رهاسازی خواهدشد.

نظرها

اخبار بیشتر