دلال‌بازی‌های کلان و بیمارانی که بی‌کیفیت درمان می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. وانانیوز
  4. سلامت

دلال‌بازی‌های کلان و بیمارانی که بی‌کیفیت درمان می‌شوند

وانانیوزخبرگزاری وانانیوز |
رئیس انجمن گردشگری سلامت ضمن تشریح مهم‌ترین چالش‌ها و فرصت‌های حوزه گردشگری سلامت در کشور، گفت: در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار درآمد ارزی از این حوزه داشتیم.

به گزارش وانانیوز،

دکتر محمد جهانگیری - معاون فنی و عملیاتی سازمان نظام پزشکی کشور ، درباره وضعیت گردشگری سلامت در کشور، گفت: یکی از افتخارات کشور این است که امروزه حوزه پزشکی ما از نظر کیفیت ارائه خدمات در منطقه حرف اول را می‌زند و از نظر قیمت هم با توجه به همه مبانی موجود، پایین‌ترین قیمت را داریم؛ به طوری هزینه دریافت خدمات سلامت و اقامت یک بیمار خارجی در ایران بسیار کمتر از کشورهای همجوار ماست، اما کیفیت ما از آنها بهتر است.

گردشگران بیشتر از کدام کشورها برای درمان به ایران می‌آیند؟

وی افزود: بر همین اساس افراد زیادی از کشورهای همجوار به‌ویژه عراق، آذربایجان، ‌ افغانستان و … برای دریافت خدمات پزشکی به ایران می‌آیند. این موضوع برای کشور فرصتی است که بتوانیم خدمات پزشکی‌مان را عرضه کنیم و هم سلامت کشورهای منطقه را افزایش داده و هم درآمد ارزی برای کشور ایجاد کنیم.

دست دلالان در جیب گردشگران سلامت

جهانگیری با اشاره به چالش مهم حوزه گردشگری سلامت، گفت: یکی از مشکلاتی که در حال حاضر در حوزه توریسم سلامت کشور وجود دارد، حضور افراد غیر کارشناس و غیر حرفه‌ای در زمینه راهنمایی بیماران است. این افراد دلالان و واسطه‌هایی هستند که با عنوان مترجم، راهنما و … در فرودگاه‌ها یا جاهای دیگر مستقر می‌شوند. این افراد بیماران را به مراکزی هدایت می‌کنند که از نظر ما فاقد کیفیت استاندارد هستند و پول زیادی هم به جیب می‌زنند؛ به‌طوری که ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه‌های این افراد به جیب این دلال‌ها می‌رود.

رئیس انجمن گردشگری سلامت و معاون فنی و عملیاتی سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: بر این اساس ما ملزم هستیم که در شورای راهبری توریسم سلامت که متشکل از وزارت بهداشت، ‌ وزارت امور خارجه، سازمان نظام پزشکی، سازمان میراث فرهنگی و اتاق بازرگانی است، ‌ این موضوعات را پیگیری کنیم. البته کمیته‌ای هم برای پیگیری امور اینچنینی در این شورا ایجاد شده است. بیمارستان‌های واجد صلاحیت در زمینه گردشگری سلامت به عضویت این شورا درآمده و در این راستا اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

جهانگیری در ادامه صحبت‌هایش با تاکید بر اینکه در حوزه ارائه خدمات گردشگری سلامت باید به بیمارستان‌هایی که دارای مجوز ارائه خدمت به بیماران خارجی هستند مراجعه شود، اظهار کرد: سازمان نظام پزشکی هم پزشکان و بیمارستان‌هایی را که در این زمینه صاحب صلاحیت هستند، معرفی می‌کند که امیدواریم این اطلاع‌رسانی به خوبی انجام ‌شود تا توریست‌ها از جای مناسب، خدمات مناسب را دریافت کنند.

خدمات گردشگری سلامت، محدود به درمان نیست

دهکده‌های سلامت؛ از کویر تا چشمه

وی با بیان اینکه در حال حاضر حوزه پزشکی ما به عنوان نقطه‌ای برای اشتغال‌زایی در عرصه‌های مختلف می‌تواند پیشگام باشد، گفت: باید توجه کرد که گردشگری سلامت، فقط مختص خدمات پزشکی نیست و با ارائه خدماتی چون آب‌درمانی هم می‌توان آن را توسعه داد؛ به‌طوری‌ که در حال حاضر در استان‌هایی مانند اردبیل چنین ظرفیت‌هایی را داریم که فرصت بسیار خوبی برای توسعه خدمات گردشگری سلامت است.

جهانگیری تاکید کرد: در حال حاضر حدود ۳۰۰ چشمه آب گرم در ایران وجود دارد که می‌توان از این ظرفیت در حوزه سلامت به خوبی استفاده کرد. در خطه شمال، کویر و … ظرفیت‌های خوبی را در حوزه تندرستی داریم و می‌توانیم خدمات خوبی را به گردشگران خارجی ارائه دهیم. این گردشگران به ویژه در سنین بالا می‌توانند با مراجعه به شهرک‌ها و دهکده‌های سلامت، خدمات لازم را دریافت کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری در این حوزه بسیار خوب است و می‌تواند در آینده به توسعه کشور بسیار کمک کند.

گردشگران سلامتی که ویزای درمانی نمی‌گیرند

جهانگیری درباره نحوه پیگیری وضعیت گردشگران خارجی که برای درمان به ایران می‌آیند، گفت: ‌بسیاری از افرادی که برای گردشگری سلامت به ایران می‌آیند، ویزای درمانی نمی‌گیرند، بلکه با ویزای عادی می‌آیند. از طرفی در حال حاضر ویزا برای عراقی‌ها هم رایگان شده و آنها می‌توانند با دریافت ویزا به ایران بیایند و خدمات را دریافت کنند. در این زمینه با سفارت ایران در عراق صحبت کردیم و کانالی به طور رسمی از طرف وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه اعلام شد. بر این اساس ما هم اعلام می‌کنیم که بیماران از کانال مشخصی برای دریافت خدمات گردشگری سلامت مراجعه کنند. خواسته‌ای که در این زمینه داریم این است که رسانه‌ها جاهایی را که از سوی وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی مورد تایید هستند، به عنوان برندی در حوزه گردشگری سلامت معرفی کنند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر حدود ۱۶۶ بیمارستان دارای مجوز در حوزه گردشگری سلامت داریم که ۶۰ موردشان عضو انجمن گردشگری سلامت نیز هستند و فعالیت خوبی دارند. مهم‌ترین شهرهایی که در آن‌ها بحث گردشگری سلامت به خوبی راه‌ افتاده شامل مشهد، شیراز، تهران و شهرهای مرزی مانند کرمانشاه، اهواز، ایلام و … است که همه بیمارستان‌هایشان عضو انجمن هستند.

جهانگیری همچنین گفت: در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار درآمد ارزی از این حوزه داشتیم که این عدد تا پنج میلیارد دلار هم قابل افزایش است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برنابرنا1 روز قبل
وزیر بهداشت گفت: پرونده الکترونیک سلامت یکی از ریل گذاری‌های اصلی نظام سلامت است که در قوانین بالادستی و به ویژه برنامه پنجم و ششم توسعه به عنوان تکلیف برای ما تعیین شده بود. وی با بیان اینکه زمان مسئولیتم در سازمان برنامه و بودجه تلاش هایی برای استقرار پرونده الکترونیک داشتم، افزود: در دوران گذشته در این زمینه قدم هایی برداشته و حرکت‌های منفصلی انجام شده بود که نیازمند تلاش بیشتری بود. دکتر نمکی خاطرنشان کرد: پروسه ایجاد پرونده الکترونیک سلامت در وزارت بهداشت بسیار پیچیده بود اما از این پس برای هر فرد بدون پرونده الکترونیک سلامت در زمان مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، این پرونده تشکیل و سابقه مراجعات و بیماری‌های وی نیز به آن منتقل می‌شود. وی به تشریح مزایای پرونده الکترونیک سلامت پرداخت و گفت: پرونده الکترونیک سلامت از بسیاری هزینه‌های غیرضرور، جلوگیری می‌کند و راهنماهای بالینی به عنوان فیلتری برای تقاضاهای القایی خدمات عمل کرده و از تکرار خدمات که در نهایت به هدررفت منابع منجر می‌شود، جلوگیری می‌کند. وزیر بهداشت با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت، حرکت نمایشی نیست، افزود: تعداد افرادی که خارج از محدوده پرونده الکترونیک سلامت هستند مربوط به افرادی می‌شود که هنوز به نظام سلامت، مراجعه نکرده‌اند و تمام مراکز سطح یک، دو و سه خدمات به این سامانه متصل هستند.
سلامت نیوزسلامت نیوز4 ساعت قبل
انتخابانتخاب3 ساعت قبل
نتایج یک بررسی حاکی از تاثیر منفی آلودگی هوا بر قدرت باروری در زنان است. پزشکان در مطالعه‌ای جدید دریافتند قرار گرفتن در معرض هوای آلوده می‌تواند بر تعداد سال‌هایی که امکان باروری زنان وجود دارد، تاثیر بگذارد. گروهی از متخصصان ایتالیایی در بررسی خود به مطالعه تاثیر آلاینده‌ها بر قدرت باروری پرداخته و دریافتند زنان ساکن در مناطق شهری آلوده نسبت به زنانی که در مناطق پاک و با هوای سالم زندگی می‌کنند سه برابر بیشتر احتمال دارد که فرآیند تخمک‌گذاری در آنان با مشکل روبرو شود. کارشناسان اظهار داشتند: درحالیکه این شرایط لزوما احتمال بارداری زنان را در دهه ۲۰ سالگی و اوایل دهه ۳۰ سالگی از بین نمی‌برد اما می‌تواند به کاهش سال‌های باروری آنان و یائسگی زودهنگام منجر شود. در این بررسی متخصصان ایتالیایی نمونه خون ۱۳۱۸ زن را مورد آزمایش قرار دادند تا وضعیت تخمک‌گذاری آنان مشخص شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز1 ساعت قبل
پوست موز: پوست موز سرشار از تریپتوفان است و به تنظیم خلق و خو و بهتر شدن علائم افسردگی کمک می‌کند. شما می‌توانید به خمیر کیک، کوکی‌ها و حتی سوپ‌ها پوست موز را اضافه کنید. حتی می‌توانید از پوست موز‌ سرکه موز‌ تهیه کنید و از آن به عنوان چاشنی سالاد و سبزیجات استفاده نمایید. هسته آناناس: انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای بدن، در این قسمت از آناناس پنهان شده‌اند. بروملین دارای خواص ضد انعقادی نیز بوده و به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1