صلحی برای افشا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
صلحی برای افشا

صلحی برای افشا

ایرناخبرگزاری ایرنا |
روزنامه کیمیای وطن در ستون سرمقاله امروز خود مطلبی را با عنوان ' صلحی برای افشا' به قلم محمد حاجیان منتشر کرد.

در این مطلب بااشاره به ۱۵ ماه مبارک رمضان، سالروز ولادت با سعادت سبط اکبر، حضرت امام حسن مجتبی علیه ‌السلام، آمده است: زندگانی، مبارزات، اخلاق و در یک کلمه وجود مکرم آن امام همام درس ‌آموز برای همه بشر و در تمامی زمان ‌ها و مکان‌ هاست که البته در شناخت ابعاد وجودی ایشان هنوز که هنوز است به‌ شدت کم‌ کاری صورت گرفته است. در این نوشته کوتاه به بخش مهمی از ابعاد امامت ایشان اشاره می‌کنیم.

امام حسن مجتبی (ع) با بزرگ ‌ترین طاغوت عصر یعنی معاویه درگیر بودند که صلح را به جنگ ترجیح دادند و به قولی قهرمانانه‌‌ترین نرمش تاریخی را به نمایش گذاشتند. بررسی مقدمات و شرایط و عللی که صلح را ایجاب کرد و دقت در کیفیت وقوع صلح و مواد صلح ‌نامه و موشکافی نتایج شیرین صلح برای جناح حق و ضربه ‌های سهمگین آن بر جناح باطل به‌ خوبی روشن می‌ کند که صلح آن حضرت در حقیقت انقلابی بود که زمینه انقلاب سرخ حسینی را فراهم ساخت و این دو انقلاب یعنی نرمش قهرمانانه امام حسن و قیام ظلم ‌ستیزانه امام حسین علیهم ‌السلام پایه ‌ریز انقلاب علمی امام باقر (ع) و امام صادق (ع) در عصر طلایی خلأ انتقال قدرت از بنی ‌امیه به بنی‌ عباس گشت و به این ترتیب اسلام ناب محمدی (ص) که در تشیع جلوه‌‌گر بود، نهال خود را آبیاری و به درخت تنومندی تبدیل کرد که بقا و استمرار تشیع را با قدرت و اقتداری که در تاریخ بر جای گذاشت، نتیجه داد.

سیاستمداران با تمسک به اصلی عقلایی هر گاه بین پذیرش امتیاز منفی و دادن امتیاز مثبتی به حریف قرار گرفته ‌اند، راهکاری را برگزیده ‌اند که کمترین زیان را برای آن‌‌ها و جامعه ‌شان داشته باشد. سبط اکبر، امام حسن مجتبی علیه ‌السلام، در صلح تاریخی خود با معاویه کوشید با رعایت این قاعده به گونه ‌ای سیاست خود را در مفاد قرارداد صلح بگنجاند که بتواند با استفاده از این ابزار، مبارزه با معاویه را در سطح و به شیوه ‌ای دیگر ادامه دهد.

امام علیه‌ السلام در قرارداد خود مطالبی گنجانید که امتیازات زیادی برای اسلام و مسلمانان داشت و کوشید در آن معاویه را آن‌ گونه که هست به مردم بشناساند و چهره واقعی او را بنمایاند. با این صلح چهره کفر و نفاق معاویه بر همگان روشن شد. امام حسن علیه‌ السلام در مفاد صلح او را در تنگنای موازین شرعی قرار داد و به وسیله مواد صلح ‌نامه اهداف واقعی خود را از جنگ با معاویه نشان داد که عبارت بودند از: جلوگیری از آزار شیعیان، جلوگیری از ناسزاگویی به امام علی علیه ‌السلام، جلوگیری از تبعیض نژادی و قومیت‌ گرایی، رانت‌ خواری، فساد مالی و ده‌‌ها حرکت زشت معاویه که آزادانه به اسم اسلام انجام می‌‌داد. البته امام به‌ خوبی می‌ دانستند که معاویه به این قرارداد عمل نمی‌ کند؛ ولی این مسئله سبب رسوایی او می‌‌شد و این خود یکی از بزرگ ‌ترین انگیزه ‌های امام در صلح با معاویه بود.

خبری: اخبار فرهنگی و هنری روز

عامل اصلی در پذیرش صلح از سوی امام حسن علیه‌السلام، همراهی و فداکاری نکردن مردم به‌ویژه خواص بود که ناشی از دنیاگرایی و راحت ‌طلبی آنان بود. اینکه امام عزیز ما و رهبری معظم بر پرهیز از اشرافی‌گری تأکید دارند به دلیل این است که دنیا گرایی خواص را از مسیر حق دور می‌ کند، همچنان که آن دنیا گرایی به بروز رفتارهایی چون پیمان‌ شکنی، خیانت و … انجامید. بازتاب این رفتارها موجب تنها ماندن امام، ناامیدی از وصول به هدف به وسیله جنگ و پذیرش ترک مخاصمه بود؛ اما همان ‌گونه که انتظار می‌ رفت، معاویه با رسیدن به قدرت، تمامی پیمان ‌های خود را شکست.

شهادت سرداران اسلام به دست معاویه، شکنجه و تهدید آنان و حذف نام شیعیان از دفتر بیت‌ المال و دیگر فشارها که پس از پیمان صلح صورت گرفت، وجدان ‌های به ‌خواب ‌رفته‌ را بیدار ساخت و این همان خیری بود که امام حسن علیه ‌السلام پیش‌ بینی کرده بود. پس از انعقاد صلح، وقتی سران دو طرف به کوفه آمدند، معاویه برای مردم سخنرانی کرد. او بالای منبر رفت و گفت: «به خدا ای مردم، من برای بر پا داشتن نماز با شما نجنگیدم. جنگ من نه به دلیل روزه بود، نه حج و نه پرداخت زکات. تنها انگیزه من از نبرد با شما، حکومت بر شما بود؛ چه ناراحت شوید و چه خشنود. بدانید من هر پیمانی را که با حسن بن علی بسته ‌ام، زیر پا می‌‌گذارم و به آن پایبند نخواهم بود.»

معاویه برخلاف مفاد صلح‌ نامه، نخست بر اعمال فشار، تهدید و شکنجه درقبال مردم کوفه و بصره و به ‌ویژه علویان و پیروان امام افزود. امام علیه‌ السلام روزهای سختی را در کوفه می‌ گذراند. بهترین یاران او که گذشته درخشانی در زمان امام علی علیه‌ السلام داشتند، تحت تعقیب قرار گرفتند و به شهادت رسیدند؛ طلایه ‌دارانی چون «حجر بن عدی»، «رشید هجری» و «میثم تمار» از آنان بودند.

امام علیه ‌السلام پس از دیدن بی‌ وفایی یاران و فشار دستگاه بنی‌ امیه بر او، کوفه را به مقصد مدینه ترک کرد و به انتظار روزی نشست که مردم فرجام کارشان را ببینند و به خود آیند؛ همان ‌هایی که با کنار آمدن با دشمن دینشان، دو امام بزرگ خویش را خانه‌ نشین کرده بودند؛ اما هدف امام مجتبی علیه ‌السلام فراتر از آن بود که به شناخت حقایق در زمان خود او برسند. آثار ارزشمند صلح امام علیه ‌السلام همچون حفظ دین و مصلحت امت پیامبر، بقای نظام امامت، حفظ حیات شیعه و …، نیز نشان داد دستاورد امام علیه ‌السلام به مراتب بیشتر از دستاورد معاویه بود. این آثار گویای این است که این صلح کارآمد، برابر با پیروزی، هوشیارانه، براساس حفظ خط مشی اصلی و بر طبق رعایت مصالح امت اسلامی بود. این صلح، آثاری را در پی داشت که قیام حماسی امام حسین علیه ‌السلام آن را تکمیل و بقای اسلام را تضمین کرد.

/۶۰۲۶/۷۱۴۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

این ستاره‌های هالیوود پیر نمی‌شوند + ویدئو

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل

شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیوم

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
خبر در حال بروزرسانی است …به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری به تشریح آخرین اقدامات فنی این سازمان در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت. شمارش معکوس ۱۰ روزه برای ثبت ۳۰۰ کیلو اورانیومسازمان انرژی اتمی ایران براساس تصمیات مسئولان نظام اقدام خواهد کرد
تسنیمتسنیم1 روز قبل
حجت‌الاسلام احمد سالک در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی باشگاه خبرنگاران پویا درباره عملکرد نیروی انتظامی در مسئله حجاب و برخورد با بی‌حجابی اظهار کرد: هر دستگاهی بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، مأموریت برخورد با ولنگاری فرهنگی و بی‌بند و باری را برعهده دارد. نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: تا جایی که ما کنترل کردیم و اطلاع داریم، نیروی انتظامی در حد توان، وسع و منابع مالی در زمینه عفاف و حجاب خوب برخورد کرده و باید تقویت شود. وی با بیان اینکه فقط یک دستگاه نمی‌تواند در برخورد با ولنگاری فرهنگی پاسخگو باشد، متذکر شد: برخورد با این ولنگاری فرهنگی نیاز به عزم ملی دارد و تمام دستگاه‌ها اعم از حاکمیتی، قضایی، مقننه، مجریه و نهادهای مربوطه باید دست به دست هم دهند و نیاز به فرهنگ‌سازی قوی در زمینه عفاف و حجاب داریم. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی درباره اختصاص سامانه‌هایی برای معرفی متخلفان در زمینه حجاب به دادستانی و پلیس، یادآور شد: این اقدام خوب و یک نوع نظارت ملی است، با انجام این کار، امور در این رابطه به مردم واگذار می‌شود که تخلفات نیز از این طریق به دستگاه‌های مربوطه منعکس می‌شود. انتهای پیام/

کارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شدکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریکارگاه سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوریبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم، فناوری و نوآوری با حضور منصور غلامی وزیر علوم و ۲۰ اندیشمند خارجی برگزار شد.

حکایت ادامه دار مدارس استیجاری پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آموزش و پرورش می‌گوید برای خرید ۷۰ مدرسه استیجاری پایتخت ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در بودجه دیده نشده است و اگر تامین اعتبار نشود مشکل مدارس استیجاری پایتخت همچنان ادامه خواهد داشت.

نمایشگاه اسباب بازی با هویت ایرانی اسلامی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
حضور ۷۰ تولیدکننده داخلی با ۹۰۰ طرح اسباب بازی و سرگرمی کاملا ایرانی رنگ و لعاب ویژه‌ای به این نمایشگاه داده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ دومین نمایشگاه دنیای اسباب بازی و سرگرمی از امروز تا ۳۱ خرداد، هر روز از ساعت ۱۰ تا ۲۱ (۹ شب) در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، واقع در خیابان حجاب تهران آماده بازدید علاقه‌مندان است.

نظرها

اخبار بیشتر