زخم خوردگان اسید به مجلس پناه بردند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. حوادث
زخم خوردگان اسید به مجلس پناه بردند

زخم خوردگان اسید به مجلس پناه بردند

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
می‌پرسند می‌دانی تلخ‌ترین لحظه برای ما چه لحظه‌ای است؟ دیدن صورتمان در آینه؟ رنج و عذاب خانواده؟ شنیدن نوچ نوچ‌های مردم و لحن تحقیرآمیزشان در کوچه و خیابان؟ نه. آنچه بیش از هر چیز عذابمان می‌دهد شنیدن خبر اسید پاشی جدید است. خبری که روح و روان‌مان را زخم می‌زند، خبری که به ما می‌فهماند تنها قربانی اسید پاشی ما نیستیم و نخواهیم بود. اینکه این خشونت همچنان قربانی می‌گیرد، درد بزرگی است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، طی هفته‌های اخیرپنج خبر اسید پاشی منتشر شد؛ اصفهان، بابل و تهران. می‌پرسند راستی چند نفر دیگر باید قربانی شوند تا فکری برای آن اندیشیده شود؟ شاید برای همین دغدغه‌هاست که راهی بهارستان می‌شوند در روزهایی که قرار است نمایندگان مجلس جزئیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان را بررسی کنند.

معصومه عطایی، محسن مرتضوی، مرضیه ابراهیمی، مریم زمانی و دخترش آرزو هاشمی‌نژاد. همه اعضای انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی هستند. انجمنی که چندی است پا گرفته و سعی می‌کند قربانی‌ها را دور هم جمع کند و تا حد امکان کمک کند دوباره به جامعه بازگردند. رضا درمیشیان، کارگردان فیلم لانتوری هم به مجلس آمده. او هم یکی از اعضای هیأت مدیره این انجمن است. اگر فیلمش را ندیده‌اید حتما شنیده‌اید که درباره همین موضوع است. اسید پاشی روی دختر خبرنگاری که در نهایت اسید پاش‌اش را می‌بخشد. نقش اسیدپاش را نوید محمد‌زاده بازی می‌کند. بچه‌ها بروشورهای انجمن را در دست دارند و با خبرنگارها صحبت می‌کنند و از دغدغه‌هایشان می‌گویند.

مرضیه ابراهیمی، قربانی اسید پاشی اصفهان می‌گوید: «این روزها هرکس اسید پاشی می‌کند، بنابر همان قانون ۶۰ سال پیش مجازات می‌شود. قانونی که در زمان تصویبش کسی نمی‌دانست روزی تا این اندازه فراگیر شود. طبق این قانون، اسیدپاش معمولا دو تا پنج سال مجازات حبس می‌گیرد. اگر این مجازات افزایش پیدا کند، شاید در بازدارندگی جنایت مؤثر باشد. مثلا اگر برای اسیدپاش حبس ابد در نظر گرفته شود.»

مرضیه ۲۹ ساله متولد اصفهان است و شغلش مامایی است. او ۲۳ مهرماه سال ۹۳ این حادثه تلخ را تجربه کرد. او تنها قربانی اسید پاشی‌های زنجیره‌ای اصفهان نبود و سه دختر دیگر نیز با همین حادثه آسیب دیدند. سیده فاطمه حسینی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جمع قربانی‌ها حاضر می‌شود. تقریبا بیشتر خبرنگارهای حاضر در صحن علنی مجلس از حسینی می‌خواهند بگوید چه زمان قرار است عاملان و آمران این اتفاق به افکارعمومی معرفی شوند. او می‌گوید: «مجلس وظیفه نظارتی هم دارد و در صورت طرح شکایت و از طریق اصل ۹۰ و مراجعه به کمیسیون حقوقی و قضایی قابل پیگیری است.» هرچند مرضیه تأکید می‌کند که اغلب نمایندگان ترجیح می‌دهند در این باره حرفی نزنند و تا به حال پیگیری او به‌عنوان نماینده قربانیان اسید پاشی‌های اصفهان به نتیجه‌ای نرسیده و هنوز او و دیگر قربانیان این حادثه، دیه‌شان را هم دریافت نکرده‌اند.

مرضیه تقریبا در همه مصاحبه‌هایش اعلام کرده که با قصاص و اعدام اسیدپاش مخالف است چون معتقد است که در این صورت به چرخه خشونت دامن می‌زند. بچه‌ها خواستار گنجاندن ماده‌ای دیگر در این قانون هم هستند و آن اینکه برای خرید و فروش اسید منع قانونی ایجاد شود. محسن مرتضوی از اعضای هیأت مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی می‌گوید: «چرا بچه ۱۴ ساله براحتی می‌تواند اسید بخرد؟ چرا کسی از او نمی‌پرسد چند لیتر اسید را برای چه کاری می‌خری؟ بعد می‌بینید همین نوجوان مرتکب اسیدپاشی می‌شود.»

فاطمه حسینی، نماینده مجلس تهران از تصویب جزئیات طرح «تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن» در جلسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خبر می‌دهد و تأکید می‌کند با افزایش مجازات اسید پاشی به‌دنبال آن هستند که مانعی در مسیر راه کسانی قرار دهند که چنین خشونتی را بر پیکر جامعه وارد می‌کنند. آنها می‌خواهند با تصویب این طرح کمک کنند در این موارد قربانی بتواند حق و حقوقش را بگیرد. اگر اسیدپاش شناسایی نشد از صندوق بیت المال هزینه‌های درمان قربانی پرداخت شود و امکان دستیابی به حقوق اولیه برایش فراهم باشد. هزینه‌ای که تقریبا پرداخت آن توسط هرکسی ممکن نیست.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث فوری

به گفته وی، این طرح در کمیسیون قضایی مجلس بررسی شده و یک بند برای محدود کردن دسترسی همگانی به اسید هم در آن گنجانده شده است تا هرکسی نتواند براحتی اسید بخرد و هنگام خرید ملزم به ارائه برگه‌های هویتی باشد. حسینی تأکید می‌کند که با قانون فعلی، اسید پاش با مجازات حداقلی محاکمه می‌شود و گاهی هم با قرار وثیقه از زندان آزاد می‌شود.

مریم زمانی و دخترش آرزو، قربانی اسیدپاشی همسر برادر مریم هستند. آرزو دختر نوجوان مریم کم حرف است. کلاس دهم است و در رشته معرق کاری تحصیل می‌کند. او هنوز آنقدر جوان است که تصویر درستی از قانون و قانونگذاری ندارد و با خجالت از عکاس‌ها می‌خواهد از او عکسی نگیرند.

معصومه عطایی از اعضای هیأت مدیره انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی که زخم خورده همین قانون است، درباره افزایش مجازات این جرم می‌گوید. پدرشوهر معصومه که اسید پاش اوست تنها بعد از تحمل دو سال حبس از زندان آزاد شد. معصومه هم مثل اغلب قربانیان اسیدپاشی خواهان افزایش مجازات است تا موجب بازدارندگی این جرم شود.

دکتر سید کمال فروتن، فوق تخصص جراحی پلاستیک و مدیرعامل انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی هم تأکید می‌کند: «ما تصمیم گرفتیم این انجمن را تأسیس کنیم تا بتوانیم قربانی‌ها را که اغلب به بن‌بست رسیده‌اند، نجات دهیم و از نظر حقوقی، اجتماعی و درمانی به یاری‌شان بیاییم. من و بسیاری از همکارانم در این انجمن حاضریم بیماران را رایگان جراحی و درمان کنیم اما بیمارستان‌های خصوصی از هزینه هتلینگ‌ شان نمی‌گذرند و باید برای آن فکری کرد. در بعد حقوقی هم تعدادی وکیل داوطلب داریم که می‌توانند وضعیت پرونده قربانیان را پیگیری کنند اما همه این‌ها منوط به داشتن دفتری متمرکز است که امیدوارم با کمک خیران و همه کسانی که قادرند به ما کمک کنند زودتر تهیه شود.»

فروتن در ادامه به یکی دیگر از اهداف مهم انجمن اشاره می‌کند که محدود کردن خرید و فروش اسید است: «این روزها اسید براحتی در دسترس همه قرار دارد و به‌عنوان یک اسلحه خاموش هر کسی را تهدید می‌کند. پروسه درمان سوختگی یک روز و دو روز نیست که بعد از مدتی کار تمام شود و فرد تا پایان عمر با آن درگیر است و از نظر روحی و روانی خود و خانواده‌اش آسیب جدی می‌بینند.»

ما تحقیق کرده‌ایم که فروش و واردات اسید براحتی قابل کنترل است. خیلی راحت می‌توانیم فروشندگان و خریداران اسید را کنترل کنیم و با تکنولوژی روز و رایانه این کار امکان پذیر است. همچنین بیش از ۹۰ درصد قربانیان زن هستند و ۱۰ درصد هم مرد هستند. او با اشاره به اینکه در سال ۹۴ و تنها در یکی از بیمارستان‌های سوانح سوختگی تهران حدود ۵۴ سوختگی با اسید گزارش شده و در سال ۹۵ این آمار به ۶۶ نفر رسیده و این روزها هم دائم خبر اسیدپاشی‌های جدید منتشر می‌شود، این مسأله را هشداری جدی برای جامعه و مسئولان می‌داند و معتقد است هرچه زودتر باید فکری جدی برای آن شود. کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور کار جلسه علنی مجلس قرار گرفته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف17 ساعت قبل
مهدی پورحیدر فرمانده آتش نشانان اعزامی در این باره گفت: یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ به علت نامشخصی پس از انحراف از مسیر اصلی خود با جدول و نرده‌های وسط بلوار برخورد کرد وسپس بر روی نرده‌ها ی فلزی وسط بلوار بر روی سقف واژگون شد. این فرمانده آتش نشانی افزود: هر دو سرنشین خودرو که یک زن ۳۲ ساله و یک مرد ۲۷ ساله بودند به شکل معجزه آسایی از این حادثه جان سالم بدر برده و قبل از رسیدن آتش نشانان از داخل خودرو خارج شده بودند. وی تصریح کرد: آتش نشانان پس از بازدید و بررسی و با رعایت موارد ایمنی اقدام به چیدمان علائم هشدار ترافیکی کرده و با ایجاد ترافیک مصنوعی جهت ایمن سازی محل حادثه، خطرآتش سوزی براثر نشت سوخت خودرو را برطرف کردند. پورحیدر ادامه داد: با حضور جرثقیل در محل حادثه این خودرو به حالت اول بازگردانده شد و همچنین آتش نشانان بی درنگ محل حادثه را از وجود بقایای به جا مانده از صحنه تصادف پاکسازی کرده و این وسیله نقلیه را به عوامل پلیس راهور تحویل دادند. گفتنی است: علت این حادثه توسط کارشناسان پلیس راهور مشخص خواهد شد.
ایسناایسنا17 ساعت قبل
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان از تصادف مرگبار خودرو سواری پژو ۲۰۶ با کامیون کشنده ماک خبر داد. وی با اشاره به اینکه این تصادف در کمربندی مریانج اتفاق افتاده است، عنوان کرد: متأسفانه راننده که نوجوان ۱۵ ساله فاقد گواهینامه بوده است، همراه با سرنشین خود که یک نوجوان ۱۷ ساله بود، به علت شدت آسیب جان خود را از دست دادند. فکری تصریح کرد: متأسفانه نظارت و کنترل خانواده‌ها بر روی نوجوانان به ویژه پسران به شدت کم بوده وهیچ کنترلی بر روی اقدامات فرزندان خود از جمله رانندگی بدون گواهینامه ندارند. رئیس پلیس راه استان همدان با اشاره به اینکه صحنه تصادف کاملا بیانگر عدم توانایی راننده در کنترل خودرو بوده است، یادآور شد: شدت برخورد خودرو با کامیون پارک شده به قدری بوده است که هر دو سرنشین در همان لحظه اول جان خود را از دست می‌دهند. وی در پایان از خانواده‌ها درخواست کرد: به هیچ عنوان به فرزندان خود که توانایی رانندگی را ندارند و همچنین اقدامی برای دریافت گواهینامه نکرده‌اند، اجازه رانندگی ندهند و بر روی آنها نظارت داشته باشند.
الفالف22 ساعت قبل
شکیبایی و آرامش از اصول اولیه‌ای است که پلیس آموزش دیده پیش از ورود به یک عملیات و در مواقع بحرانی و حساس باید داشته باشد. دومین مسأله بحث جلوگیری از ترویج خشونتی است که مجموعه پلیس و بخصوص پلیس پیشگیری سال‌ها برای تحقق آن تلاش کرده است. نکته سوم هم برخوردهای محتاطانه مدیران بخش‌های مختلف نیروی انتظامی با رسانه‌هاست. از فرمانده نیروی انتظامی تا معاونت اجتماعی هیچ‌کدام حاضر به گفت‌و‌گو نشدند و حتی رئیس پلیس پیشگیری هم که چند ثانیه‌ای صحبت کرد ما را تنها به توضیحات مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ ارجاع داد! آیا پلیس همانند حالا که فیلم دست به دست و با واکنش‌های منفی جامعه هم روبه‌رو شده است، با مأمور خاطی برخورد می‌کرد؟!
همشهریهمشهری9 ساعت قبل
سید جلال ملکی در گفت و گو با ایسنا درباره این حادثه گفت: ساعت ٢۶ دقیقه بامداد امروز، چهارشنبه ۵ تیر، یک مورد حادثه تصادف در مسیر جنوب به شمال اتوبان تهران-قم، مقابل تیر شماره ٣٢۵ به سامانه ١٢۵ سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران اعلام شد. وی با بیان اینکه محدوده وقوع این تصادف خارج از حوزه استحفاظی آتش نشانی تهران بود اما ایستگاه شماره ۵٠ به عنوان نیروی کمکی به محل حادثه اعزام شد گفت: طی تصادفی که رخ داده بود دو دستگاه پژو ۴٠۵ و یک دستگاه پرشیا با یکدیگر برخورد کرده بودند و یکی از خودروهای پژو ۴٠۵ کاملا شعله ور شده بود. اطلاعات اولیه نیز حاکی از آن بود که فردی در خودرو شعله ور گرفتار شده است. ملکی در ادامه نیز با بیان اینکه ۶ مرد که از سرنشینان دیگر خودروها بودند پیش از رسیدن آتش نشانان از داخل خودروها خارج شده بودند، گفت: این افراد نیز دچار مصدومیت شده بودند که عوامل اورژانس با حضور در صحنه به وضعیت آن‌ها رسیدگی کردند. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه خودروها به محل امن منتقل شدند گفت: محل برای بررسی علت حادثه به عوامل انتظامی تحویل داده شد و ساعت ١ و ٢١ دقیقه بامداد آتش نشانان محل حادثه را به مقصد ایستگاه‌های خود ترک کردند.
خبر فوریخبر فوری15 ساعت قبل
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد از آتش‌سوزی در هتل قصر مشهد و مهار آن خبر داد. امیر عزیری با اعلام این خبر، اظهار کرد: ساعت ۱۶:۱۴ دقیقه وقوع آتش‌سوزی در هتل قصر مشهد به آتش‌نشانی اعلام شد و نیروهای آتش‌نشانی دو دقیقه پس از اعلام حریق به محل حادثه رسیدند. وی ادامه داد: بیش از ۳۰ آتش‌نشان و ۴ خودروی آتش‌نشانی در محل حادثه حضور پیدا کردند و با اقدام به موقع تمامی مسافران هتل اکثرا از درب اصلی هتل خارج شدند. عزیزی با اشاره به حجم دود بالا در محل حادثه، تصریح کرد: سه نفر دچار تنگی نفس شدند که توسط مأموران اورژانس در محل تحت درمان قرار گرفتند. وی خاطرنشان کرد: این آتش‌سوزی جدی بود که با حضور به موقع نیروهای آتش‌نشانی مهار شد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین22 ساعت قبل
دسته دوم حقوق مردمی، حقوق عامه نام دارد و این دسته شامل حقوقی که تامین کننده منافع عامه مردم است و مدعی خاصی ندارد­می شود. حجت الاسلام منتظری گفت: در قانون اساسی، یکی از وظایف مهم قوه قضائیه و دستگاه قضا، احقاق حقوق عامه است، البته نقش مردم هم این بین بسیار اهمیت دارد زیرا وقتی مردم مطالبه‌گری کنند دستگاه قضا هم موظف است که با مسئولیتی چندین برابر، حقوق عامه را پیگیری کند. دستگاه قضا بدون تعارف با هر متخلفی برخورد می‌کند. حتی اگر در جایی یک مسئول هم قصد تعرض به حقوق عامه را داشته باشد با برخورد ما مواجه می‌شود. منتظری افزود: در مورد حادثه سیل‌های اخیر پس از بررسی هایی دریافتیم که برخی مسئولین مقصر هستند.

نظرها

اخبار بیشتر