آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
مشخص نیست منظور ترامپ از تهدید ایران چیست زیرا در چند مدت اخیر تمام مسئولان ایران از جمله مقام رهبری مدام گفته‌اند که ایران به دنبال جنگ نیست چنانکه فرمانده سپاه پاسداران، روز گذشته گفت که «ایران به دنبال جنگ نیست اما در آمادگی کامل قرار دارد». سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

کد ویدیو دانلودفیلم اصلی

گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است.

سیاست‌های ترامپ به قدری آشفته، چندگانه و دور از منطق سیاسی و دیپلماتیک است که بسیاری از سیاست‌مداران آمریکایی نیز بر مواضع غیرمنسجم او انتقاد می‌کنند.

ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن!

این توئیت با واکنش‌های منفی بسیاری مواجه شد؛ چنانکه وندی شرمن، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در برجام نوشت: «شاید فکر می‌کنی که رویکرد آتش‌و‌خشم در مقابل کره شمالی در مورد ایران هم جواب می‌دهد و آن‌ها را به ملاقات با تو می‌کشاند. چنین نمی‌شود؛ هرچند قمار کره شمالی هم خیلی خوب از آب درنیامد، درآمد؟»

کریس مورفی، سناتور آمریکایی هم واکنش تندی به ترامپ نشان داد با حالتی تمسخرگونه نوشت: «اگر بچه چهارم دبستانی من، فرمانده کل قوا بود، همین را می‌نوشت».

همچنین، مایکل مک‌فال، سفیر سابق آمریکا در روسیه هم ساکت نماند و با اشاره به تاریخ چندهزارساله ایران گفت: «ایران رسما هزاران سال است که وجود داشته و قطعا از دوره ریاست جمهوری ترامپ نیز جان سالم به در می‌برد».

اما ترامپ باز هم همه را غافلگیر کرد و در شرایطی که از توئیت خشم‌آلودش کمتر از ۲۴ساعت می‌گذشت در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز اظهار نظری متفاوت ارائه داد و گفت: «من تنها می‌خواهم ایران، سلاح هسته‌ای نداشته باشد. آنها نمی‌توانند ما را تهدید کنند. از همه اینها بگذریم، با همه اتفاقاتی که روی می‌دهد، من به جنگ دیگری نمی‌روم زیرا اقتصاد‌مان آسیب می‌بیند و از آن مهمتر، مردم ما کشته می‌شوند».

ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

مشخص نیست منظور ترامپ از تهدید ایران چیست زیرا در چند مدت اخیر تمام مسئولان ایران از جمله مقام رهبری مدام گفته‌اند که ایران به دنبال جنگ نیست چنانکه فرمانده سپاه پاسداران، روز گذشته گفت که «ایران به دنبال جنگ نیست اما در آمادگی کامل قرار دارد». سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

موسویان، سخنگوی پیشین تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای باور دارد که در مقطع فعلی حتی بولتون و نتانیاهو نیز دنبال جنگ با ایران نیستند و دشمنان ایران تلاش می‌کنند با یک برنامه مشخص‌شده بدون جنگ، نظام سیاسی ایران را با فروپاشی مواجه کنند. البته او گفته است که اگر فشار اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی در تحقق این هدف موثر نبود، ممکن است که بولتون و نتانیاهو ترامپ را وارد معرکه جنگ کنند و برای این کار سعی می‌کنند با استفاده از تبلیغات سوء علیه ایران، خود را مدافع مذاکره و ایران را ناسازگار با عرصه جهانی معرفی کنند.

موسویان در انتها گفته است که حتی نیروهای انقلابی نیز نباید از سر احساسات سخنانی بگویند که آب در آسیاب دشمن ریخته شود و نباید در زمین آنها بازی کنند. او همچنین از سخن عباس عراقچی مبنی بر اینکه شماره ایران را کاخ سفید دارد و اگر خواستند تماس بگیرند، استقبال کرد زیرا به باور او این کار جلوی تبلیغات منفی علیه ایران را می‌گیرد و سیاست آمریکا را خنثی می‌کند.

به هرحال به‌نظر نمی‌رسد که در مقطع کنونی جنگی در میان باشد و آوردن ناوهای آمریکایی در خلیج فارس نه برای جنگ که برای مذاکره است زیرا از تحلیل شرایط موجود چنین استنباط می‌شود که آمریکا با استفاده از ابزار جنگ روانی، سعی می‌کند ایران را پای میز مذاکره بیارود؛ موضوعی که وندی شرمن نیز در توئیت اخیر خود به آن اشاره کرده است؛ بنابراین بازهم می‌توان تأکید کرد که نه جنگ می‌شود و نه مذاکره.لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پاسخ مردم به آمریکایی‌ها

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل

توییت علی علیزاده درباره هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز12 ساعت قبل
به گزارش مشرق، علی علیزاده تحلیلگر مسائل سیاسی در توئیتر به هک شدن تلویزیون عربستان توسط یمنی‌ها واکنش نشان داد. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی‌کند. فایل آن‌را از اینجا دانلود کنید: video/mp۴دانلود
الفالف1 روز قبل
با این حال؛ آنها که طی این سال‌ها بارها نتیجه اقدامات شرورانه خود در تقابل با جبهه حق را آزموده و طعم شکست نقشه‌های شیطانی خود را چشیده‌اند، اینبار نیز در رفتاری حقیرانه شاید برای آخرین بار شانس خود برای تحمیل خواسته‌هایشان به ایران اسلامی را با فرستادن پیغام و بسته‌های پوچ محک زدند. گویا چنان در جهل و جاه‌طلبی خود غرق شده‌اند که پایانی بر سیاست‌های شکست‌خورده آنها متصور نیست و هنوز واقعیت این ضرب‌المثل معروف ایرانی را که می‌گوید؛ «آزموده را آزمودن خطاست» باور نکرده‌اند. ۲- متهم‌سازی ایران به جنگ‌افروزی و القای ناامنی به کشورهای منطقه و فراهم نمودن شرایط برای طرح دعوای جدید در سازمان‌های بین‌المللی، هدف دیگری است که نمی‌تواند، دور از انتظار باشد. ۳- همچنین این اقدام می‌تواند تاکتیکی باشد برای فراهم نمودن شرایط حضور پررنگ‌تر در منطقه، به بهانه تأمین امنیت تردد شناورها و در واقع حفظ منافع و تأمین اهدافی که آمریکایی‌ها به دنبال آن هستند. ۵- بی‌شک تشدید سیاست پوسیده ایران‌هراسی و گرم کردن بازار فروش تسلیحات بیشتر به کشورهای مرعوب منطقه و دوشیدن مجدد گاوهای عربی، یکی دیگر از اهداف آمریکایی‌ها برای سناریوسازی‌ اتفاقات اخیر محسوب می‌شود.
کجاروکجارو14 ساعت قبل
کانادا قصد دارد به‌منظور کاهش آلودگی‌های پلاستیکی که عامل جراحت یا مرگ حیوانات هستند، استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف را از سال ۲۰۲۱ ممنوع کند. جاستین ترودو، وزیرخارجه‌ی کانادا، اعلام کرد که این کشور به‌طرح ممنوعیت استفاده از پلاستیک یک‌بار مصرف اتحادیه‌ی اروپا پیوسته است و آن را از سال ۲۰۲۱ اجرا خواهد کرد؛ باتوجه به اینکه کانادا طولانی‌ترین خط ساحلی و یک‌چهارم آب شیرین دنیا را دارد، موظف است که در این راه پیشگام باشد، به‌این‌ترتیب، پلاستیک‌های یک‌بار مصرف نظیر کیسه‌های پلاستیکی، نی، کارد و چنگال، بشقاب و … از سال ۲۰۲۱ در کل کشور ممنوع می‌شود. دولت کانادا در کنار تدوین سیاست‌های مربوط به پلاستیک، متعهد شده است که قبل از ممنوعیت رسمی استفاده از پلاستیک، آن را به مشورت عمومی بگذارد. مردم کانادا از ما انتظار اقدام عملی دارند، به‌همین دلیل دولت به‌دنبال ممنوعیت آن‌دسته از تولیدات پلاستیکی یک‌بار مصرف است که ضررشان ازنظر علمی ثابت شده است و درهمین راستا درحال همکاری با شرکای خود در سراسر کانادا و دنیا هستیم تا آلودگی پلاستیکی را کاهش دهیم. ماه گذشته پارلمان اروپا دستورالعمل مشابهی را تصویب کرد که طبق آن، برخی تولیدات پلاستیکی یک‌بار مصرف تا سال ۲۰۲۱ با محدودیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شوند.
تسنیمتسنیم15 ساعت قبل
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ماجرای نامه همراه «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن در دیدار روز پنجشنبه وی با رهبر معظم انقلاب اسلامی در تهران آنقدر خبر ساز شد که «کونو تارو» وزیر خارجه این کشور مجبور شد به آن واکنش نشان دهد. کونو روز شنبه با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در توئیتر در پاسخ به یک خبرنگار نوشت: «اشتباه است، آنچه نخست وزیر در دست داشت حاوی نکات صحبتش بود؛ نه پیام ترامپ!» «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه گذشته در دومین روز سفر خود به تهران با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کرد. انتشار تصویری از دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب که در آن یادداشت یا دست نوشته «آبه شینزو» ابتدا روی میز جلوی وی و سپس در کنار پایش روی مبل قرار گرفته است موجب توجه و تفسیرهای مختلف رسانه‌ها و کاربران فضای مجازی قرار گرفته بود. این رسانه‌ها از یادداشت همراه نخست وزیر ژاپن به عنوان پیام مکتوب ترامپ نام برده، بودند. انتهای پیام/

نظرها

اخبار بیشتر