سه ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. سلامت
سه ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

سه ماده غذایی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

اقتصاد آنلاینخبرگزاری اقتصاد آنلاین |
یک فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد، ضمن اشاره به عوامل اصلی ابتلا به سرطان، نسبت به عوارض مواد غذایی خطرناک، هشدار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حسن طاهری، در آستانه هفته سلامت گوارش، با اشاره به اینکه مصرف میوه و سبزیجات در پیشگیری از ابتلاء به سرطان‌های گوارش بسیار مؤثر است، گفت: چاقی، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذایی ناسالم از عوامل دخیل در بروز سرطان است.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش کبد، اظهار داشت: سرطان زمانی که به وقوع می‌پیوندد همچون زلزله‌ای به شمار می‌رود که همه بنیان‌های خانواده را در هم در می‌نوردد و بار فکری و اقتصادی زیادی را برای خانواده به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه سرطان به طور کلی علاج خاصی ندارد، گفت: البته اگر سرطان در مرحله ابتدایی شناسایی شود درمان آن مشکل و پیچیده نخواهد بود و می‌توان راحت‌تر با این بیماری مقابله کرد.

این فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد در ارتباط با بهترین راه‌های پیشگیری از سرطان، ادامه داد: چاقی یکی از عواملی است که شانس ابتلاء به انواع سرطان‌ها را بیشتر می‌کند و بنابر این جوامع ماشینی امروز بیشتر از سایر جوامع درگیر سرطان شده‌اند.

خبری: اخبار درباره سلامت

طاهری گفت: عدم تحرک، استرس، سبک غذایی ناسالم نیز از دیگر عوامل ابتلاء به سرطان به شمار می‌رود. بنابراین با فعالیت فیزیکی و استفاده از مواد غذایی سالم می‌توان ریسک ابتلاء به این بیماری را کاهش داد.

وی در ارتباط با مصرف مواد غذایی، گفت: نمک، قند و چربی در مواد غذایی در صورتی که زیاد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلاء به بیماری‌های قلبی عروقی را مضاعف می‌کند، این در حالی است که مصرف مواد غذایی حاوی فیبر همچون سبزیجات و میوه‌ها در پیشگیری از سرطان مؤثر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل
سید هاشم سزاوار جراح عروق درباره بیماری واریس اظهار کرد: واریس از دریچه‌های اندام‌های تحتانی تشکیل شده که برگرداندن خون توسط شریان‌ها از اندام‌های تحتانی به قلب بر عهده آنهاست. وی درباره علائم و نشانه‌ها آن گفت: ایستادن زیاد موجب خستگی و درد در قسمت ساق پا فرد می‌شود. ممکن است فرد موقع راه رفتن دچار ورم پا شود که اگر خیلی شدید باشد به صورت زخم‌هایی در پا ایجاد می‌شود. ذبیح الله حسن زاده جراح درباره بیمای واریس اظهار کرد: واریس بیماری عروقی است که به صورت سیاهرگ‌هایی در اندام‌های تحتانی قرار دارند و به علل مختلف رخ می‌دهد. حسن زاده متذکر شد: واریس خودش یک علت مهم برای بیماران قلبی عروقی است که موجب لخته شدن خون در اندام‌های تحتانی می‌شود.
همشهریهمشهری22 ساعت قبل
مهم‌ترین هدف سازمان جهانی بهداشت از برگزاری هفته بدون دخانیات، افزایش آگاهی عمومی در زمینه ارتباط بین مصرف دخانیات با بیماری‌ها و تاثیرات دود دست دوم بر سلامت افراد، حمایت طلبی از سیاست‌های موثر برای کاهش مصرف دخانیات از طریق اجرای مفاد کنوانسیون کنترل دخانیات، پروتکل مربوطه و همچنین قوانین ملی و در نهایت برجسته نمودن اقدامات قابل اجرای دولت‌ها برای کاهش خطرات آن است. در راستای اهداف جهانی تعیین شده در بیانیه سازمان ملل متحد برای کاهش ۲۵ درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر، ایران نسبت به کاهش ۳۰ درصدی شیوع مصرف دخانیات تا سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴ ه ش)، متعهد شده است. بر اساس همین اطلاعات، حدود ۸ میلیون نفر مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند. سازمان جهانی بهداشت نیز پیش بینی کرده است که درصورت عدم برنامه‌ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا ۴۰ سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت. از سوی دیگر، نگاهی به اقتصاد مصرف دخانیات در ایران، نشان می‌دهدر کشور با فرض ۵۵ میلیارد نخ مصرف، سالانه بطور متوسط ۱۰,۰۰۰ میلیارد تومان در اثر استعمال دخانیات دود میشود و بین ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان صرف هزینه‌های بهداشتی درمانی ناشی از مصرف دخانیات می‌شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز22 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
مسواک زدن و شستشوی دندان مصنوعیدندان‌های مصنوعی را در شب در آب بگذارید و خیس کنید: بیشتر انواع دندان‌های مصنوعی باید مرطوب بمانند تا شکل خود را حفظ کنند. محلول مبتنی بر سفید کننده: شایع‌ترین تمیزکننده خانگی دندانی محلول سفید کننده رقیق است. ساخت محلول خانگی برای شستشوی دندان مصنوعیدستورالعمل استفاده: نوار انباشته شده و باقی مانده‌های شل را باید از پروتز خود حذف کنید. این توصیه در چارچوب دستورالعمل‌های کالج آمریکایی پروستودونتیستس (سازمان «متخصصان دندان مصنوعی») باقی می‌ماند. این دستورالعمل‌ها بیان داشتند که، در مقایسه با سایر روش‌های جایگزین دندان مصنوعی (خیساندن)، محلول سفید کننده به احتمال زیاد موثرترین راه است.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
اضطراب می‌تواند فرد را به شدت باهوش کندذهن‌های مضطرب و مشوش همواره در حال سیر و سرگردانی هستند. در واقع مغز افراد دارای اختلال کم توجهی- بیش فعالی مقدار بسیار زیادی به اتفاقات و محرک‌هایی که محیط اطراف به آن‌ها وارد می‌کند وابسته است. تاریخ نیز نشان داده که افراد دارای چنین اختلالی معمولا افراد موفقی در کار بوده‌اند. این فیلم نشان می‌داد که افراد دارای توانایی خارق العاده در حل مسائل ریاضی، جنبه‌هایی از دیوانگی، جنون و اسکیزوفرنی را در خود دارند. معمولا ۱۰ درصد از افراد دارای اختلال اوتیسم در زمره‌ی افراد با هوش خارق العاده در زمینه‌ای خاص قرار می‌گیرند.

نظرها

اخبار بیشتر