افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی

افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی آغاز شده است

الفخبرگزاری الف |
افزایش شدید اجاره بها به نحو عجیبی از هم‌اکنون آغاز شده است؛ این افزایش شدید در حالی صورت می‌گیرد که هنوز فصل اجاره شروع نشده، مدارس تعطیل نشده و فرزندان مستأجران همچنان به مدرسه می‌روند، و گذشته از این، در ماه رمضان قرار داریم که تمایل به جابجایی‌ ها در آن، بسیار اندک است.

در بازار اجاره آپارتمان‌‌های مسکونی چه می‌گذرد و مستأجران قرار است تا چه میزان نقره‌ داغ شوند؟! سوای این‌ها، برای ساماندهی بازار اجاره چه باید کرد؟ به گزارش «مردم ‌سالاری»، اگر سری به بنگاه‌‌های املاک در کلان ‌شهری نظیر تهران زده باشید یا وب ‌سایت ‌هایی نظیر دیوار را چک کرده باشید، پی خواهید برد که افزایش غیرمتعارف نرخ اجاره‌ از هم ‌اکنون آغاز شده است.

اجاره یک واحد ۸۵ متری هشت سال ساخت در مرکز تهران در خیابان جمالزاده، با رهن کامل ۲۰۰ میلیون تومانی به مستأجران پیشنهاد شده است. در تابستان سال ۹۶، رهن کامل چنین واحد مسکونی‌ای برای مستأجران بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان، هزینه در برداشت و حالا تنها در عرض دو سال، اجاره بها حداقل دو برابر شده است! در تابستان سال گذشته، همزمان با التهابات ارزی در کشور، اجاره بها در تهران نسبت به فصل تابستان سال ۹۶، حدود ۴۰ درصد افزایش یافت. امسال با وجود این‌که هنوز وارد تابستان و فصل جابجایی مستأجران نشده‌ایم، اجاره بها نسبت به تابستان سال ۹۷، بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته و هرچه به تابستان نزدیک می‌شویم ممکن است بر میزان افزایش نرخ‌ها افزوده شود. تازه در برخی مناطق تهران، افزایش اجاره بها بیش از این میزان بوده است.

** نگاهی به داغی بیش از حد نرخ اجاره در تهران

نگاهی به واحدهایی که در فایل اجاره قرار گرفته‌اند نشان می‌دهد که مستأجران امسال چه سال دشواری پیش رو دارند. یک واحد ۸۸ متری ۱۰ سال ساخت در غرب تهران در منطقه سردار جنگل، با ۷۰ میلیون ودیعه و ۳ میلیون تومان اجاره ماهیانه، ارائه شده است. یک واحد ۵۵ متری ۱۲ سال ساخت در منطقه باغ فیض تهران با ۵۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی به مستأجران پیشنهاد شده است. رهن کامل چنین واحدی در منطقه باغ فیض در سال ۹۶ حدود ۶۰ میلیون تومان بود و این میزان از افزایش اجاره بها، با هیچ منطقی قابل توضیح نیست. یک واحد ۷۰ متری ۱۲ سال ساخت در جنت آباد تهران با ۱۲۰ میلیون تومان ودیعه و ماهانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اجاره، عرضه شده است و بابت یک واحد ۱۳۵ متری ۱۳ سال ساخت در مرزداران تهران، ۳۰۰ میلیون تومان رهن کامل درخواست شده است! یک واحد ۶۵ متری یک خوابه در شهرک اکتابان نیز با ۳۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه ۳ میلیون تومانی عرضه شده است.

افزایش شدید اجاره بها در تهران، جا و مکان نیز نمی‌شناسد و تمام مناطق چه جنوب و چه شمال شهر، مشمول این افزایش شده‌اند. یک آپارتمان ۷۷ متری ۱۵ سال ساخت در حوالی میدان منیریه با قیمت ۱۰۰ میلیون تومان ودیعه و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اجاره ماهیانه به مستأجران ارائه شده است. یک آپارتمان ۴۸ متری در جنوب تهران در حوالی میدان شوش، با ۲۵ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه ۸۵۰ هزار تومان ارائه شده است.

در وبسایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

** مصایب افزایش شدید نرخ اجاره بها

بحران ارزی سال گذشته، افزایش شدید قیمت مسکن را درپی داشت. بنا به آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران، در فروردین ماه امسال به ۱۱ میلیون ۲۷۰ هزار تومان رسیده است. متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در فروردین سال گذشته، ۵ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان بوده و در این بازه زمانی یک‌ساله، قیمت مسکن در تهران، حدود ۱۰۴ درصد افزایش یافته است.

این افزایش قیمت مسکن بهانه‌ای به دست مالکان داده تا امسال هم به‌صورت نجومی، اجاره بها را بالا ببرند. تابستان سال گذشته که اجاره بها در تهران حدود ۴۰ درصد افزایش یافت، قیمت مسکن هنوز تا میزان فعلی بالا نرفته بود. در دو ماه سپری شده از سال ۹۸، فعلا اجاره بها نسبت به نرخ‌های تابستان سال ۹۷، بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته و هرچه به تابستان امسال نزدیک‌تر شویم، ممکن است این افزایش بیشتر نیز شود. افزایش اجاره بها فشار بسیار شدیدی را بر مستأجران که از اقشار متوسط یا ضعیف جامعه هستند وارد می‌کند.

سال گذشته در اثر افزایش اجاره بها، عده‌ای از مستأجران در تهران ترجیح دادند تا به مناطق حاشیه شهر یا شهرهایی نظیر کرج کوچ کنند. این کوچ اجباری، قیمت اجاره بها در آن مناطق یا شهرها را نیز به علت افزایش یکباره تقاضا برای اجاره، افزایش داد. مستأجران امسال، سال دشواری برای یافتن سرپناه دارند و این رویه کوچ اجباری، احتمالا در سال جاری نیز برای عده‌ای از مستأجران ساکن در کلان‌ شهرها روی دهد. دولت مطلقا هیچ کنترلی در بازار اجاره انجام نمی‌دهد و این آزاد سازی کامل بازار اجاره باعث فشار بسیار زیاد بر مستأجران شده است. با وضعیتی که هم ‌اکنون در بازار خرید و فروش و اجاره مسکن حکم‌فرما است شاید تنها راه نجات مستأجران این باشد که دولت برای مهار قیمت اجاره، قانون وضع کند و مانع از این شود که مالکان یا بنگاه ‌های املاک، از مستأجران اجاره‌‌های نجومی مطالبه کنند. در جامعه‌ ای که قیمت نان و گندم مشمول نرخ‌گذاری دولتی است، چرا قیمت‌گذاری لوازم رفع نیاز مهمی مثل سرپناه باید به هرج و مرج بازار سپرده شود و هیچ نظارت و کنترلی روی آن صورت نگیرد؟

منبع: روزنامه مردم سالاری

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ واردات سس و عسل در دوران تحریم!

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز20 ساعت قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 ساعت قبل
در اردیبهشت ماه تعداد معاملات ثبت شده برابر با ۱۲۳۱۷ معامله است اما در خردادماه تعداد معاملات به ۵۳۸۷ معامله کاهش پیدا کرده است. بر همین اساس مقایسه تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین و اردیبهشت نشانگر رشد ۷۵٫۴ درصدی تعداد معاملات در خرداد نسبت به فروردین (۳ هزار و ۴۹۳) و کاهش ۵۶٫۲ درصدی در خرداد نسبت به اردیبهشت است. متوسط قیمت یک متر مربع آپارتمان در این منطقه در فروردین ۲۴٫۵ میلیون تومان، در اردیبهشت ماه ۲۶٫۳ میلیون تومان و در خردادماه ۲۷٫۵ میلیون تومان است. منطقه ۱۹ و ۹ دارای کمترین تعداد معاملهبا اینکه بیشترین تعداد معاملات در ۳ ماه فصل بهار مربوط به یک منطقه است اما در کمترین تعداد معاملات دو منطقه حضور دارند. متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان در فروردین در منطقه ۲۲ برابر ۱۱٫۸ میلیون و متوسط قیمت کل ۱۱٫۴ میلیون تومان است.
تسنیمتسنیم1 ساعت قبل
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشت آمریکایی‌ها برای همه باز شده و هیچ ابزاری ندارند، بیان کرد: در رابطه با موضوع آمریکا و برخی کشورهای منطقه باید مراقبت‌های ویژه انجام شود و کار آنها به‌جایی رسیده که وزیر امور خارجه را تحریم می‌کنند. امیرآبادی خاطرنشان کرد: در اوضاع سخت اقتصادی مشکلات گریبانگیر اصناف شده است و کمبود درآمدهای کشور که باید از طریق مالیات جبران شود بر برخی از اصناف فشار وارد می‌کند. بهرام سرمست استاندار قم نیز در این مراسم با بیان اینکه توزیع بیش از ۹۰ درصد مایحتاج مردم بر عهده اصناف است، بیان کرد: قم به لحاظ توزیع اقلام اساسی شاهد کمترین تنش، تلاطم و کمبود بود. استاندار قم ادامه داد: در نظام اقتصادی کشور سهم تولید، توزیع و مصرف به درستی تعدیل و تنظیم نشده است و این موضوع برای اقتصاد یک آفت است. سرمست با بیان اینکه سهم تولید باید فراتر از شرایط فعلی باشد، بیان کرد: اگر همین تولید بخواهد بین مردم عادلانه توزیع شود، نقش اصناف بیشتر چشمگیر است.
ایسناایسنا18 ساعت قبل
مدیرعامل شرکت فناوری بن‌یاخته‌های پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی گفت: تاکنون بیش از ۱۱۱ هزار نمونه در بانک خون بند ناف ذخیره سازی شده که بالاترین ظرفیت ذخیره سلولی در کشورهای خاورمیانه بوده و ظرفیت بسیار ارزشمندی است. وی با تاکید بر این‌که اکنون فقط خون بند ناف را جمع آوری می‌کنیم در حالی که ضمائم زایمانی به طور کلی مهم هستند، افزود: به جز خون بند ناف، خود بند ناف، جفت و پرده‌های جنینی نیز قابل استفاده و فرآوری هستند. وی یادآور شد: سلول‌های بنیادی مزانشیمی مشتق از بافت بند ناف هم در درمان بیماری‌های غیر خونی مثل «عصبی، عضلانی و غضروفی» کاربرد دارند. با استفاده از سلول‌های بنیادی، بافت شبیه بافت ریوی و قلبی تا کنون ایجاد شده است. وی خاطرنشان کرد: در زمینه ذخیره سازی سلول‌های بنیادی خون بند ناف توانسته‌ایم نیاز داخل را برطرف کنیم، اما نیاز به توسعه مراکز داریم.
ایمناایمنا20 ساعت قبل
وی افزود: در شرایط افت فشار با کمبود سه مترمکعب آب مواجه هستیم که باید شهروندان در جریان منابع آبی موجود قرار گیرند. اگر سامانه دوم آبرسانی استان با سرعت بیشتری اجرا و درمدار بهره برداری قرارگیرد بسیاری از مشکلات آبی اصفهان کاهش می‌یابد. معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: استاندار اصفهان در جلسه اخیر خود تأکید کرد با تغییر ساعات کاری در ادارات باید کاهش مصرف انرژی در بخش‌های آب و برق مشهود باشد و بازرسی‌های لازم صورت گیرد. معاون خدمات مشترکان و درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان تأکید کرد: مشترکان کم مصرف از بسته‌های تشویقی ریالی و مشترکان پرمصرف از جریمه‌های سنگین برخوردار خواهند شد. وی یادآور شد: سال گذشته ۰٫۵ درصد مردم بیش از ۴۰ مترمکعب آب مصرف کردند که مشترکان پرمصرف محسوب می‌شوند.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد گفت: یکی از معضلات موجود در بخش پوشاک، واحدهای زیرزمینی است که کالاها را با قیمت و کیفیت پایین وارد بازار می‌کنند. رئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد در خصوص میزان واحدهای صنفی فروش پوشاک دوخته‌شده در مشهد خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ هزار عضو وجود دارد که ۹۰ درصد آنان دارای پروانه دائم هستند. همچنین از ابتدای سال ۹۶ واردات کالای خارجی توسط افراد حقیقی ممنوع شد و مجددا از ابتدای سال ۹۷ افراد حقوقی و برندها نیز از ورود کالای خارجی منع شدند. اگر این موضوع تداوم داشته باشد، قطعا بر تولید داخلی و شعار امسال مبنی بر رونق تولید تأثیرگذار خواهد بود. یکی از معضلات موجود در بخش پوشاک، واحدهای زیرزمینی استرئیس اتحادیه پوشاک دوخته مشهد در خصوص نحوه برخورد با واحدهای زیرزمینی بیان کرد: یکی از معضلات موجود در بخش پوشاک، واحدهای زیرزمینی است.

نظرها

اخبار بیشتر