دو روی متفاوت بازارهای فرابورسی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
دو روی متفاوت بازارهای فرابورسی

دو روی متفاوت بازارهای فرابورسی

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
معاملات فرابورس ایران طی روز گذشته با تنزل سطح عمومی قیمت سهام و افزایش ارزش اوراق خزانه در بازار بدهی به پایان رسید. در حالی که انتظار می‌رفت قیمت عموم سهم‌ها با انتشار فزاینده صورت‌های مالی شرکت‌های فرابورسی افزایش یابد، شکل‌گیری موج نسبتا پرفشار عرضه سبب شد تا نماگر این بازار پس از دو رشد متوالی، حدود 0.4 درصد عقب‌نشینی کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وسعت عرضه‌های دیروز متوسط قیمت در ۲۱ صنعت از صنایع ۲۷ گانه فرابورسی را تنزل داد.

مقیاس عرضه‌های دیروز نشان می‌داد که بازار بیشتر متاثر از اخبار غیراقتصادی بوده تا مولفه‌های ارزش‌آفرینی چون گزارش‌های پرترافیک عملکرد.

اما عمق نسبتا کم اصلاح و عدم شکل‌گیری صف عمده فروش و همچنین بالاتر نشستن آخرین قیمت برخی سهم‌ها نسبت به قیمت معاملات اولیه، از فروکش نسبی هیجان فروش طی دادوستدهای دیروز خبر می‌داد.

از طرف دیگر، همزمان که سهام فرابورسی با فشار عرضه‌ها دست‌ و پنجه نرم می‌کردند، برتری تقاضا در بازار بدهی موجب رشد قیمت در اکثر سررسیدهای اوراق خزانه شد و زمینه را برای تنزل متوسط نرخ سود موثر به ارقامی پایین‌تر از ۲۳ درصد فراهم کرد.

در بین اوراق وام مسکن نیز قیمت‌ها جهت‌گیری یکدستی به چشم‌ نمی‌خورد و نوسان قیمت‌ها عمدتا حول مرز ۵۰ تا ۵۱ هزار تومان رقم خورد.

عوامل بنیادی در سایه ریسک‌های سیاسی

از روز یکشنبه همراه با افزایش سرعت گزارش‌های ارسالی روی سامانه کدال این انتظار به وجود آمد که سرمایه‌گذاران پس از نگرانی‌های به وجود آمده حضور پررنگی در سمت خرید سهام از خود نشان دهند.

با وجود این، انتشار فزاینده صورت‌های مالی سال گذشته شرکت‌های فرابورسی در سایه اخبار سیاسی و تحرکات نظامی در عراق قرار گرفت و در نتیجه عموم سهامداران به اندیشه خروج از بازار، در نقش فروشنده ظاهر شدند.

در پی این اتفاق، سهامداران فرابورسی با مشارکت بیشتر در سمت عرضه قیمت ۷۰ درصد از تعداد نمادهای حاضر در بازار اول و دوم را تحت فشار قرار دادند و قیمت‌ها را در غیاب تقاضای موثر، وادار به عقبگرد به محدوده منفی کردند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

نقشه آماری معاملات

سهام گروه‌های کوچک یا تک‌سهمی استخراج زغال‌سنگ، خودرو و ساخت قطعات، خرده‌فروشی، سیمان و همچنین گروه پیمانکاری با افت‌هایی بین چهار تا پنج درصد مواجه شدند و در قعر فهرست صنایع از حیث نوسان شاخص جا خوش کردند.

صف فروش تک‌نماد خودرویی فرابورس یعنی بهمن دیزل، که به همراه دیگر نمادهای هم گروه با فشار سنگین عرضه روبه‌رو شده بودند، عنوان طولانی‌ترین صف فروش را در بین نمادهای فرابورسی به نام خود ثبت کرد.

در بین سهام گروه قندی هم که به‌طور متوسط ۲٫۶ درصد افت قیمت را تجربه کردند، نماد معاملاتی شرکت قند شیرین بجنورد ضمن تجربه صف فروش در کف روزانه قیمت معامله شد.

در مجموع، متوسط بهای سهام ۲۱ گروه فرابورسی در جریان دادوستدهای دیروز با افت قیمت مواجه شدند که در بین گروه‌های بزرگ کالایی، پالایشی‌ها، فلزات اساسی و پتروشیمی‌ها به ترتیب، عقبگرد ۲٫۱، ۱٫۵ و ۰٫۵ درصدی شاخص قیمت به ثبت رسید.

در نقطه مقابل، حدود ۳۰ درصد از تعداد نمادها ضمن تقاضای قابل قبول با رشد قیمت به کار خود پایان دادند.

در این طیف از نمادها، دیروز سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان ضمن برخورداری از استقبال چشمگیر فعالان فرابورس، عنوان بیشترین ارزش معاملات خرد این بازار را در اختیار گرفت.

مطابق گزارش‌های ارسالی روی سامانه کدال، شناسایی سود از فروش سهم را باید عامل اصلی تحرکات مثبت در نماد «کرمان» طی روز گذشته و روزهای ماقبل دانست.

منبع: دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چالش‌های گاز سوز کردن خودرو‌ها

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل

ورود روحانی به محل برگزاری نشست سران کنفرانس «سیکا» +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بحث و بررسی پیرامون «اعلامیه سده» در کنفرانس بین المللی کار خبر داد و گفت: با هدف جلوگیری از اقدامات یک جانبه، کشورمان پیشنهادی مبنی بر تقویت سه جانبه گرایی به ویژه در شکل دهی آینده کار و در مواجهه با چالش‌های جهان کار برای درج در مقدمه اعلامیه ارائه داد. " علی حسین شهریور" در حاشیه کنفرانس بین المللی کار که در ژنو در حال برگزاری است، گفت: کشور‌های بولیوی، نامیبیا، مکزیک، پاناما، چین، لبنان، مالزی، اندونزی، فیلیپین و سوریه از این پیشنهاد حمایت کردند. وی با تاکید بر این که گروه کارفرمایی بین المللی نیز حمایت کاملی از این اعلامیه داشته است و گروه کارگری نیز با پیشنهاد اصلاحی کشور ما همراهی کرد و علیرغم مخالفت امریکا؛ اجماع حاصل شد و این اصلاحیه مورد تصویب کمیته قرار گرفت. مدیرکل امور بین الملل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون دنیای کار از اقدامات یک جانبه و غیر قانونی برخی کشور‌ها از جمله ایالات متحده آمریکا رنج می‌برد و با تحریم‌های صورت گرفته به خصوص در حوزه اقتصادی، کار و کارگر و محیط کار و آینده کار با مشکل مواجه خواهد شد که در تناقض با اساسنامه سازمان بین المللی کار است. شهریور افزود: تحریم ها‌ی اقتصادی باعث می‌شود که کار شایسته و عدالت اجتماعی که از اهداف اساسی سازمان بین المللی کار است، تحقق پیدا نکند و توسعه پایدار کشور‌ها را به مخاطره می‌اندازد. شهریور همراهی جامعه جهانی با کشور‌های تحت تحریم را از طریق تقویت چند جانبه گرایی ضروری و اجتناب ناپذیر دانست. وی همراهی جامعه جهانی با کشور‌های تحت تحریم را از طریق تقویت چند جانبه گرایی ضروری و اجتناب ناپذیر دانست.
صدا و سیماصدا و سیما54 دقیقه قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ ​حجت الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی در نشست خبری صبح امروز اظهار داشت: در کشورمان به تجارت حلال اهمیت داده نمی‌شود و این موضوع به چهار ارگان وزارت جهاد، بهداشت، صنعت، معدن و تجارت و سازمان استاندارد واگذار شده و ارگان متمرکزی برای پیشبرد این تجارت وجود ندارد. وی افزود: ۳۷۰ میلیون جمعیت در ۱۵ کشور مجاور ایران وجود دارد و این بازار بزرگی برای تجارت حلال است، ولی متاسفانه از این ظرفیت استفاده نمی‌شود. حجت الاسلام والمسلمین تقوی گفت: در قدم اول و برای ساماندهی به تجارت حلال، باید قانون تجمیع و یک ارگان متولی بخش تجارت حلال ایجاد شود تا به این مهم با تمرکز بیشتر پرداخته شود. ادامه دارد …
انتخابانتخاب19 ساعت قبل
به گزارش جماران، دکتر مؤمنی با تأکید بر این که اقتصاد ایران مسیری ضد علم اقتصاد را دنبال می‌کند، به تحلیل دیدگاه‌ها و راه حل‌های رابینسون، عجم اوغلو، توماس پیکتی، گروه مشاورین هاروارد، و در نهایت راهبرد مصدق برای اقتصاد ایران پرداخت و تأکید کرد دنبال کردن این راهبرد منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود. چقدر غم انگیز است که نظام تصمیم‌گیری ما تا امروز نشان داده تا حدود زیادی فریب فریبکاران بزرگ را خورده است. و مسئله‌ی اساسی اینکه در ایران تولید را به محملی برای کسب رانت تبدیل می‌کنند. از منظر اقتصادی هم درباره‌ی سلطه‌ی مناسبات رانتی در اقتصاد ایران اتفاق نظر وجود دارد. آن‌ها به قدری در این زمینه هیاهو می‌کنند که نظام تصمیم‌گیری ما به گونه‌ای رفتار می‌کند که گویی حافظه‌ی تاریخی ندارد.
ایبناایبنا2 ساعت قبل
به گزارش ایبنا به نقل از پایگاه خبری بانک مسکن، محمد حسن علمداری مدیر اداره امور اعتباری بانک عامل بخش مسکن با اشاره به جدیدترین آمار عملکردبانک مسکن در حوزه تسهیلات دهی به حوزه مسکن، عنوان کرد: در دو ماه نخست امسال تمرکز بانک مسکن بر تسهیلات دهی بر بخش مسکن متمرکز بوده است. به طوریکه مطابق با گزارش عملکرد بانک مسکن طی دو ماه ابتدایی امسال معادل یک هزار و ۴۴۶ فقره تسهیلات مشارکت مدنی به حوزه مسکن به ارزش ۱۷۷ میلیارد و ۶۶۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعطا کرده است. وی ادامه داد: تسهیلات مشارکت مدنی اعطایی به بخش مسکن متناسب با نوع تسهیلات گیرنده به پنج بخش مختلف تقسیم شده است. به گفته وی در این مدت ۴۲۹ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی بدون نیاز به سپرده گذاری و ۲۹۷ فقره تسهیلات مشارکت مدنی انفرادی در حوزه روستایی پرداخت شده است. وی تاکید کرد: بانک مسکن با تمامی توان در حوزه تسهیلات‌دهی به بخش مسکن حرکت می‌کند تا از این طریق به ایجاد تعادل و ساماندهی این بازار به طور موثر فعالیت داشته باشد.

نظرها

اخبار بیشتر