بهترین آنتی بیوتیک‌های غیردارویی را بشناسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. سلامت
بهترین آنتی بیوتیک‌های غیردارویی را بشناسید

بهترین آنتی بیوتیک‌های غیردارویی را بشناسید

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
خداوند در طبیعت آنتی بیوتیک‌های طبیعی زیادی قرار داده است تا در شرایط خاص به کمک انسان بیاید و باعث مصونیت ما در مقابل میکروب‌ها شود و سلامت ما را تامین کند؛ در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها پرداخته شده است.

به گزارش افکارنیوز،

آنتی بیوتیک‌ها، دارو‌هایی هستند که برای درمان عفونت‌ها به کار می‌روند و کشف و استفاده از آن‌ها به سلامت جامعه بشری کمک بسیاری کرده است، اما متاسفانه مصرف بی رویه آن‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورد که یکی از آن‌ها مقاومت میکروب‌ها در برابر آنتی بیوتیک هاست.

یکی دیگر از مشکلاتی که مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌ها در پی دارد، از بین رفتن باکتری‌های مفید روده است؛ چنان که گفته می‌شود تنها مصرف یک هفته آنتی بیوتیک می‌تواند آرایش و فرم میکروبی روده را برای یک سال تغییر دهد.

طبق آماری در مهرماه سال ۹۷، میزان مصرف آنتی بیوتیک در ایران ۱۶ برابر استاندارد جهانی و۴برابر اروپاست و دلیل اصلی بالا بودن این آمار، تجویز غیرمنطقی این داروست، یعنی در شرایطی که ضرورتی به استفاده از آنتی‌بیوتیک نیست از آن استفاده می‌شود.

درحالی که استاندارد‌های تزریقی دنیا، ١١ درصد است، مصرف دارو های تزریقی درایران به ویژه آنتی بیوتیک ها، حدود ۴۵ درصد است. برای اطلاع از چرایی این مصرف بی رویه و جایگزین‌های مناسب وطبیعی با یکی از داروسازان گفتگو کرده‌ایم که در ادامه می‌آید:

آنتی بیوتیک‌ها که ما آن‌ها را پادزیست می‌نامیم، در اصل از میکروارگانیسم‌های طبیعی گرفته شده است. بعضی کپک‌ها و قارچ‌ها همان پادزیست‌هایی هستند که اثر ضد میکروبی دارند. چنان که همه می‌دانیم اولین آنتی بیوتیک از قارچ پنی سیلیوم استخراج شد. آنتی بیوتیک‌ها از میکروارگانیسم‌ها به دست می‌آیند و باعث از بین رفتن میکروب‌ها می‌شوند و بعضی نمونه‌های آن، از انتشار میکروب‌ها جلوگیری می‌کنند. به انواعی که میکروب‌ها را از بین می‌برند باکتریوسید و به نمونه‌هایی که از انتشار میکروب جلوگیری می‌کنند، باکتریواستاتیک می‌گویند.

امروزه با پیشرفت فناوری، کمتر از میکروارگانیسم‌های طبیعی استفاده می‌شود. محققان توانسته‌اند با تغییرات مولکولی روی آنتی بیوتیک‌های طبیعی، انواع جدیدی تهیه کنند چرا که نمونه‌های طبیعی اثر کمتری دارند و نمی‌توان برای مدت طولانی آن‌ها را ذخیره کرد، در حالی که نمونه‌های جدید علاوه براثر ضد میکروبی قوی‌تر، ماندگاری بیشتری هم دارند. اما باهمه این شرایط بازهم نباید به شکل بی رویه از این داروی مفید استفاده کرد. به همکارانم توصیه می‌کنم درتجویز آنتی بیوتیک‌ها دقت بیشتری داشته باشند واز مردم می‌خواهم ازخوددرمانی و دیگردرمانی این دارو‌ها به شدت بپرهیزند. تجویز دارو توسط غیر پزشک غیر قانونی و چه بسا در کشور‌های دیگر جرم است و جریمه سنگینی به آن تعلق می‌گیرد.

خبری: اخبار سلامت پزشکی

بهترین آنتی بیوتیک

به عقیده من بهترین آنتی بیوتیک‌ها را سیستم ایمنی بدن انسان تولید می‌کند و اگر با سیستم دفاعی بدن درست رفتار کنیم، بهترین آنتی بیوتیک، سیستم ایمنی بدن است.

بی نیاز از داروی آنتی بیوتیک

اگر سیستم دفاعی بدن درست کار کند، ما در شرایط معمولی نیازی به استفاده از آنتی بیوتیک‌ها نداریم. برای این منظور باید سیستم ایمنی بدن را فعال نگه داریم. تغذیه مناسب، آرامش، ورزش درحد معمول و استفاده از هوای مناسب از مهم‌ترین مولفه‌های بیداری و هوشیاری سیستم ایمنی بدن است و از همه مهم‌تر این‌که باید با بدن خودمان به گونه‌ای رفتار کنیم که اضطراب و خستگی زیاد را بر آن تحمیل نکنیم.

آنتی بیوتیک‌های طبیعی

اما خداوند در طبیعت آنتی بیوتیک‌های طبیعی زیادی قرار داده است تا در شرایط خاص به کمک انسان بیاید و باعث مصونیت ما در مقابل میکروب‌ها شود و سلامت ما را تامین کند. از جمله:

عسل

عسل به عنوان غذای کامل و داروی خوب، بهترین آنتی بیوتیک است. عسل از قدیمی‌ترین و شناخته شده‌ترین آنتی بیوتیک هاست که هم خورده و هم در محل زخم ضماد می‌شود.

سیر

سیر به علت داشتن ماده موثر، اثر ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد و به عنوان ضد ویروس شناخته شده است.

پیاز و تره فرنگی

یکی دیگر ازآنتی بیوتیک‌ها پیاز وحتی تره فرنگی است که خوردن آن می‌تواند به رفع عفونت بدن کمک کند.

لیمو

لیمو یکی دیگرازآنتی بیوتیک‌های طبیعی است. عصاره برگ زیتون و روغن زیتون هم بسیار موثر است. زیتون حتی عفونت دهان ودندان را از بین می‌برد.

میخک

ماده موثر اوجینول میخک، به عنوان ماده ضد عفونی کننده منحصر به فردبه دندان پزشکان کمک زیادی کرده است.

سرکه، زنجبیل و …

سرکه، زنجبیل، آویشن، پونه کوهی و زردچوبه هم به عنوان آنتی بیوتیک استفاده می‌شود و امروزه کاربرد زیادی دارد. خوشبختانه سطح اطلاعات مردم از گیاهان دارویی افزایش یافته و استفاده ازآنتی بیوتیک‌های طبیعی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند موجب رشد بیش از حد باکتری‌های روده کوچک و در نتیجه باعث نفخ و کرامپ شود. این عفونت به طورمعمول نیاز به آنتی بیوتیک‌های بیشترومتفاوت‌تری دارد تا تعادل باکتریایی روده به حالت عادی باز گردد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ ­مهرعلیان افزود: باعنایت به سیاست‌های مقام عالی وزارت در خصوص حمایت از تولید و بهبود رونق تولید و محدودیت منابع ارزی کشور و مصوبات قرارگاه سازمان غذا و دارو، اداره کل دارو واردات ۶۰ قلم ارز دارو‌هایی که کارخانه‌های تولید داخل نیاز بازار را بطور کامل پوشش می‌دهند، متوقف کرد.
الفالف1 روز قبل
با وجود اینکه هر فردی با شیوه خود با این بیماری برخورد می‌کنند اما ارتباط موثر این امکان را به آنان می‌دهد که با یکدیگر همکاری کرده و دست به دست یکدیگر با این بیماری مزمن مبارزه کنند. دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند ثابت کنند که چه ویروسی در ایجاد این بیماری نقش دارد؛ ‌ اینکه‌ام اس، این بیماری دردناک چیست و چه مواردی به آن منجر می‌شود موضوعاتی است که در این گزارش مورد بررسی قرار می‌گیرد. ناصر مقدسی افزود: وقتی بیماری ام اس در فردی تشخیص داده می‌شود بدین معنی است که بیمار و خانواده‌اش باید به‌طور ناگهانی خود را با یک زندگی همراه با یک بیماری مزمن، ناتوان کننده و به‌صورت کامل غیرقابل پیش بینی هماهنگ کنند، واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با این بیماری بسیار مهم خواهد بود. وی تشریح کرد: در تشخیص بیماری ام اس از دستگاه‌های عکس برداری MRI استفاده می‌شود که پلاک‌ها را به خوبی نشان می‌دهد؛ جهت پیشگیری از عود بیماری می‌توان از عواملی که باعث تسریع این بیماری می‌شوند مانند استرس‌ها و فشار‌های روحی، عفونت‌ها یا حاملگی جلوگیری کرد. ناصر مقدسی با اشاره به راه‌های درمان ام اس، بیان کرد: بیماری ام اس درمان قطعی ندارد اما با داروهای موجود می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؛ خوشبختانه سیر وسیعی از درمان‌ها وجود دارد و بیماران می‌توانند با استفاده از درمان‌ها زندگی خوبی داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور طی حکمی حسین صابری را به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب کرد. متن حکم سورنا ستاری به این شرح است: جناب آقای مهندس حسین صابریبا سلام و احترام. در اجرای ماده ۱۳ اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و با توجه به وظایف مقرر در ماده ۹ اساسنامه و با عنایت به پیشنهاد رئیس محترم پارک فناوری پردیس و شایستگی و تجربیات جنابعالی، به موجب این حکم، به عنوان رئیس پارک فناوری سلامت پردیس منصوب می‌گردید. امید است در سایه تلاش‌های جنابعالی براساس وظایف تعریف شده در اساسنامه پارک فناوری سلامت پردیس و همچنین الگوبرداری از موفقیت‌های پارک فناوری پردیس، شاهد توسعه هرچه سریعتر اولین پارک فناوری کشور در حوزه سلامت باشیم. توفیق جنابعالی را در انجام امور محوله از خدواند متعال خواستارم.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
به گزارش آفتاب‎نیوز؛ این میوه‌ها به شرح ذیل هستند: پاپایااین میوه به افزایش کلاژن مهمترین پروتئین در موهای ما کمک می‌کنند و موجب بهبود وضعیت مو و پوست می‌شود. هلوبرای حفظ سلامت مو، پوست سر نیاز به رطوبت کافی دارد. اگر این چربی مرطوب‌کننده روی موهای ما به میزان کافی نباشد پوست سر شما دچار فقدان آن خواهد شد. مهمتر از همه آنکه کیوی حاوی مواد معدنی روی، منیزیم و فسفر است که همگی باعث افزایش گردش خون در پوست سر و در نتیجه تقویت ریشه مو می‌شود. سیبسیب حاوی ویتامین ب، آ و سی است که برای حفظ رطوبت پوست سر و جلوگیری از بروز شوره سر حیاتی هستند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعید نمکی در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت که صبح امروز با حضور رئیس جمهور انجام شد، افزود: امروز ما در بین ۲۳ کشور شرق مدیترانه به لحاظ علوم پزشکی رتبه اول را داریم و طرح تحول سلامت دستاورد‌های بسیار مطلوبی برای کشور داشت که باعث شد زیرساخت‌های نظام سلامت ما اصلاح شود. وی افزود: استمرار بسته‌های مؤثر طرح تحول سلامت در دستور کار ما قرار دارد و سعی کردیم تا پرداختی از جیب بیماران بخصوص در بخش بستری را کاهش دهیم و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم را افزایش دهیم. نمکی گفت: ​ از سال ۹۱ بودجه بیمه سلامت ۴۰۰ درصد اضافه شده بود، اما همچنان زیان انباشته داشت و ما امسال توانستیم این زیان انباشته را کنترل کنیم و با راهنما‌های بالینی و تعیین سقف مناسب قول می‌دهیم که امسال هم در محدوده منابع مصوب حرکت کنیم. ویزر بهداشت درمان و آموزش پزشکی افزود: سیاست ما در زمینه دارو حمایت از تولید داخل است و واردات دارو‌های مشابه داخلی را ممنوع کرده‌ایم، به رغم تحریم‌ها کمبود‌های دارویی ما نسبت به روز مشابه سال قبل کمتر از یک پنجم است.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز15 ساعت قبل
صبا اصغری کلیبر روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا با تاکید بر کنترل دوره‌ای بینایی برای بیماران با فشار خون بالا افزود: فشار خون در قسمت‌های مختلف بدن می‌تواند اثرات سو داشته باشد که چشم یکی از نقاط بدن است که در صورت فشارخون بالا می‌تواند مورد آسیب‌های جدی قرار گیرد. وی اظهار داشت: فشارخون می‌تواند در عروق چشم مثل سایر قسمت‌های بدن باعث خونریزی و ایجاد مشکلاتی برای بیمار شود و این خونریزی‌ها به مرور زمان اگر ادامه پیدا کند باعث افت دید بیمار شده و می‌تواند به گونه‌ای اتفاق بیفتد که بیمار در مراحل اولیه متوجه اختلال دید نشود. وی ادامه داد: تمامی بیمارانی که فشار خون بالا دارند کنترل دوره‌ای دید خود را انجام دهند و زیر نظر چشم پزشک باشند. وی بیان کرد: یکی دیگر از مواردی که فشار خون بالا می‌تواند درچشم تاثیر سو بگذارد این است که در فشار خون بالا بیمار ممکن است دچار التهاب عصبی چشم شود و برای همین توصیه می‌شود فشار خون خود را کنترل کنند. بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۵ تیر ماه ۱۳۹۸ در آذربایجان غربی و همزمان با سراسر کشور در حال اجراست.

نظرها

اخبار بیشتر